Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szczyty kiczu i kuriozum


zone

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na stronie Rady Języka Polskiego można znaleźć opinie o imionach. Z pytaniami zwracają się tam rodzice, ale częściej pracownicy USC, dla których opinia RJP może być pomocna w decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oświadczenia o wyborze imienia.

 

Można poczytać tam o pomysłach rodzicieli - Olimp, Lilu, Milka, Truskawka, Riko, Dzierżka, Kermit, Jakób, Godspower. Ponad 500 tego jest.

 

Na przykład zgodne z prawem jest nadanie dziecku na pierwsze imię Paweł i na drugie Paweł (i analogicznie Jan Jan), bo na tych świętych patronach akurat rodzicom zależy. Imiona Anja i Mirjana zostały zaopiniowane negatywnie, bo są niezgodne z polską ortografią, natoniast imiona Pio (jako drugie) czy Lorina - pozytywnie.

 

Z anegdot o temtyce "imiennej" zasłyszałam kiedyś historię nadania imienia Koleta (była to babcia osoby opowiadającej). Rodzice wybrali imię Maria i z takim nastawieniem zanieśli dziecko do chrztu. Ksiądz stanął okoniem, że to imię matki Jezusa - dziecię niegodne go nosić i ochrzcił wedle wspomnienia świętej z danego dnia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakób, Marjanna kiedyś były popularne, możliwe że wynikało to z niewiedzy. W pracy mam do czynienia z dokumentami z lat 50 tych w których często przewija się Jakób i już mnie jakoś to nie razi.

 

Jeśli to były osoby ochrzczone z początkiem XX wieku to taka pisownia wówczas była normą. Pisownia taka definitywnie przestała być ortograficzna w latach 30stych XX wieku kiedy to ustalono jedyną słuszną formę obowiązujacą do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...