Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DOM PIĘTROWY - wątek o zaletach i wadach takich domów, polecane projekty


Recommended Posts

Znalazłam bardzo ciekawy nowy projekt domu piętrowego z pracowni MG PROJEKT projekt NIEDUŻY

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/nieduzy/images/m-w1.jpg

Opis

Prezentujemy projekt niedużego piętrowego domu jednorodzinnego, przeznaczonego dla cztero-pięcioosobowej rodziny. Założeniem projektu było połączenie nowoczesnej, ale spokojnej stylistyki, maksymalnej prostoty konstrukcji i funkcjonalności wnętrza. Z uwagi na problemy z pozwoleniami na budowę w naszym kraju na domy z płaskimi dachami zdecydowaliśmy się zwieńczyć bryłę czterospadowym dachem. Jednak bryła na tym nie traci - wręcz zyskuje. Dom od zewnątrz stwarza wrażenie większego niż rzeczywiście jest. Monotonię kostki przerwano dodając do elewacji kubiczne wykusze, podcienie, balkony, duże przeszklenia - szczególnie od strony ogrodu, narożne okna, czy podział ścian na dwa poziome pasy w kontrastującej kolorystyce. Wnętrze podzielono na przestrzeń dzienną na parterze i pokoje sypialne na piętrze. Na dole zaprojektowano połączone wnętrze salonu, jadalni, holu i częściowo otwartej kuchni. Dodatkowo przy wejściu umieszczono garaż, oraz pokój, mogący służyć jako gabinet, biuro lub dodatkowa sypialnia. Kocioł c.o. umieszczono w łazience na parterze. A pod częścią schodów zaplanowano praktyczny schowek porządkowy. Na piętrze miejsce znalazły trzy duże sypialnie - w tym sypialnia rodziców z własną garderobą i balkonem, oraz bardzo przestronna łazienka. Pracownia posiada projektu w odbiciu lustrzanym.

Dane techniczne:

 

* Kubatura: 938 m3

* Powierzchnia zabudowy: 118,23 m2

* Powierzchnia całkowita: 212,68 m2

* Powierzchnia netto: 139,91 m2 + garaż

* Powierzchnia użytkowa: 139,91 m2

* Wymiary domu: 14,20 m x 10,41 m

* Minimalne wymiary działki: 22,20 m x 18,41 m

* Wysokość do kalenicy: 8,19 m (8,49 m z podmurówką)

* Powierzchnia dachu: 136,21 m2 + płaski dach 23,20 m2

* Kąt nachylenia dachu: 25 i 29 stopni

* Wysokość pomieszczeń: 2,65 i 2,5 m

 

 

Materiały:

 

* Fundamenty - betonowe ławy i ściany fundamentowe z bloczków betonowych

* Ściany zewnętrzne - ściany murowane - pustaki porotherm 25 + styropian + tynk cienkowarstwowy

* Strop - TERIVA

* Pokrycie dachu - dachówka

* Elewacje - tynk cienkowarstwowy na styropianie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten projekt domu jest faktycznie bardzo ciekawy. Tak jak piszą autorzy projektu, jest odzewem na utrudnienia związane z powstawaniem domów z płaskimi dachami.

Ale jak każdy projekt ma swoje plusy i minusy. Do elewacji raczej nie można się doczepić, nowoczesna bryła, nowoczesne wykończenia. Mam tylko drobną uwagę co do funkcjonalności parteru. Robienie kotłowni w łazience jest dość mało estetyczne, brakuje również pralni.

Proponowałabym powiekszyć bryłę garażu i tam umieścić kotłownię i pralnię, bryła na tym nie straci, a raczej zyska .

Dodatkowo uzyska Pan miejsce w dolnej łazience na drugi prysznic, co przy 4 osobowej rodzinie, w godzinach porannych jest bardzo istotne.

 

pozdrawiam

nokodesign

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przymierzam się do projektu zx33 http://www.z500.pl/projekt/zx33,pietrowy,dom,w,stylu,willi,z,garazem,od,frontu.html .

Bardzo mi pasuje do działki. Oczywiście chciałbym wykonać kilka niedużych zmian:

- likwidacja pustki nad salonem ( na pietrze dodatkowy pokój a na dole okno/witryna ( przy stole )

- przeniesienie kominka do środka

- trochę mniejsze wysunięcie garażu - kosztem dodatkowego pomieszczenia gospodarczego

 

Co sądzicie o tym projekcie i o takich zmianach ? Ja nie ukrywam że mogę być nieobiektywny bo póki co strasznie się nakręciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ten projekt domu jest faktycznie bardzo ciekawy. Tak jak piszą autorzy projektu, jest odzewem na utrudnienia związane z powstawaniem domów z płaskimi dachami.

Ale jak każdy projekt ma swoje plusy i minusy. Do elewacji raczej nie można się doczepić, nowoczesna bryła, nowoczesne wykończenia. Mam tylko drobną uwagę co do funkcjonalności parteru. Robienie kotłowni w łazience jest dość mało estetyczne, brakuje również pralni.

Proponowałabym powiekszyć bryłę garażu i tam umieścić kotłownię i pralnię, bryła na tym nie straci, a raczej zyska .

Dodatkowo uzyska Pan miejsce w dolnej łazience na drugi prysznic, co przy 4 osobowej rodzinie, w godzinach porannych jest bardzo istotne.

 

pozdrawiam

nokodesign

 

Łazienka w projekcie Nieduży to rzeczywiście duży problem. Też uważam, że miejsce kotłowni powinno być w innym miejscu np. w garażu ale wiąże się to z przestawieniem komina (temat do przemyślenia i zorientowania się w kosztach takich zmian w projekcie u architekta adaptującego). Prysznic w łazience na parterze to dla mnie sprawa priorytetowa, jeden prysznic na dom to za mało, a dodatkowo jeżeli będą w domu goście to powinni korzystać z tej łazienki, a nie plątać się po piętrze:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam

poszukuję projektu domu na planie kwadratu lub prostokąta, piętrowego (bez skosów), na wąską działkę (16 m) czyli szerokość domu 8 lub 9 m (przy jednej ślepej ścianie), wielkość 130-160 m, bez garażu, dla rodziny 2+2. Dach prosty najlepiej jednospadzisty bo ma być ekonomicznie i prosto :) i chciałabym wygospodarować stryszek na przydasie. Niby nic skomplikowanego a nic nie mogę znaleźć w erze parterówek z użytkowym poddaszem. Na razie najbliższy wyobrażeniom jest ZX24 z Z500, jeśli idzie o układ pomieszczeń. Tyle że wymaga dużych zmian.

http://www.z500.pl/projekty/2024/rzuty/z2024_rzut1_0.jpg

wyrzucenie garażu z pomieszczeniem technicznym, połączenie wc i spiżarni na łazienkę z CO, a w kuchni wyodrębnienie spiżarni

http://www.z500.pl/projekty/2024/rzuty/z2024_rzut2_0.jpg

zabudowanie balkonu - powiększenie pokoi, ewentualnie wyodrębnienie z nich garderoby

http://www.z500.pl/projekty/2024/wizualizacje/z2024_widok1_0.jpg

i największa zmiana: wywalenie garażu, zrobienie drewnianego stropu nad pietrem i stryszku i dachu jednospadzistego , opadającego na tył domu. I nawet pracownia zgadza się na takie zmiany :)

Ale szukam dalej, może jeszcze coś podpowiecie?

Wolałabym nie robić indywidualnego projektu bo i tak koncepcję mam już dokładnie przemyślaną, więc brakuje mi tylko rysunków technicznych i opisu, a szkoda mi na to wywalać góry kasy. Poza tym większość osób mających projekt indywidualny narzekała na tempo pracy architekta i brak dopracowania technicznego zwłaszcza.

Przejrzałam już większość stron z projektami no i słabo w moim klimacie, więc czekam z utęsknieniem na podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

To i ja mam nadzieje odswiezyc watek i sie wpisac tutaj.

Narazie na etapie poszukiwan, wertowania znanych i nieznanych stron, katalogow itd, Ale juz w kierunku raczej projektu indywidualnego, bo to co sie podoba jest za szerokie na dzialke. Nie wiem sama czy da sie polaczyc dwustanowiskowy garaz, do tego mini gabinet na dole i to wszystko na dzialce 19 m....

Mozliwe ze z czegos trzeba bedzie zrezygnowac, zobaczymy. Jednak licze na pietro i choc skosy mi sie podobaja to raczej u kogos ;). Nawet za cene tych nieszczesnych schodow ktore trzeba pokonywac kilkanascie razy dziennie. Ale warunki nie pozwalaja na piekny rozlozysty dom ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

 

Czy możecie mi dopomóc w kwestii wyboru projektu domu piętrowego, z kątem nachylenia dachu od 35 do 45 stopni?

Niestety okazało się, że dzięki "wspaniałemu" planowi przestrzennego zagospodarowania, niemożliwym jest usytuowanie na naszej działce typowego domu piętrowego z kątem nachylenia dachu od 20 stopni !!!!

 

Poszukiwany przez nas projekt - powierzchnia domu od 240 do 300 m kw plus garaż dwustanowiskowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zapoznać się ze strukturą forum i zakładać wątki we właściwych działach, bo inaczej można nie doczekać się odpowiedzi!

Dział "Napiszcie w Muratorze" dotyczy propozycji tematów do papierowego wydania czasopisma "Murator".

 

 

Przenoszę wątek.

 

A dach można spobie przeprojektować zmieniając mu kąt nachylenia.

 

Tutaj masz pierwszy z brzegu projekty znalezione w google z dachem 35 i więcej stopni:

http://www.domstory.pl/projekt/zarzecze

http://www.domowy.pl/projekty-domow/pietrowe/lkp-lk-608.html?BOTId=126

http://www.domowy.pl/projekty-domow/pietrowe/mgp-agat.html?BOTId=126

 

Są co prawda brzydkie i pozbawione stylu, ale co kto lubi.

 

Przy takiej dużej powierzchni domu (co oznacza, że nie musicie liczyć się z każdą złotówką) zdecydowałabym się na projekt indywidualny.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Troszkę przypomina dom moich rodziców :) nie robiłabym tylko balkonu od strony drogi, takiego balkonu się później nie wykorzystuje. Balkon powinien być od bardziej intymnej strony najlepiej skomunikowany z salonem, wtedy ma sens. W innych przypadkach lepiej jest nawet zaniechać tego elementu.

 

Znalazłam bardzo ciekawy nowy projekt domu piętrowego z pracowni MG PROJEKT projekt NIEDUŻY

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/nieduzy/images/m-w1.jpg

Opis

Prezentujemy projekt niedużego piętrowego domu jednorodzinnego, przeznaczonego dla cztero-pięcioosobowej rodziny. Założeniem projektu było połączenie nowoczesnej, ale spokojnej stylistyki, maksymalnej prostoty konstrukcji i funkcjonalności wnętrza. Z uwagi na problemy z pozwoleniami na budowę w naszym kraju na domy z płaskimi dachami zdecydowaliśmy się zwieńczyć bryłę czterospadowym dachem. Jednak bryła na tym nie traci - wręcz zyskuje. Dom od zewnątrz stwarza wrażenie większego niż rzeczywiście jest. Monotonię kostki przerwano dodając do elewacji kubiczne wykusze, podcienie, balkony, duże przeszklenia - szczególnie od strony ogrodu, narożne okna, czy podział ścian na dwa poziome pasy w kontrastującej kolorystyce. Wnętrze podzielono na przestrzeń dzienną na parterze i pokoje sypialne na piętrze. Na dole zaprojektowano połączone wnętrze salonu, jadalni, holu i częściowo otwartej kuchni. Dodatkowo przy wejściu umieszczono garaż, oraz pokój, mogący służyć jako gabinet, biuro lub dodatkowa sypialnia. Kocioł c.o. umieszczono w łazience na parterze. A pod częścią schodów zaplanowano praktyczny schowek porządkowy. Na piętrze miejsce znalazły trzy duże sypialnie - w tym sypialnia rodziców z własną garderobą i balkonem, oraz bardzo przestronna łazienka. Pracownia posiada projektu w odbiciu lustrzanym.

Dane techniczne:

 

* Kubatura: 938 m3

* Powierzchnia zabudowy: 118,23 m2

* Powierzchnia całkowita: 212,68 m2

* Powierzchnia netto: 139,91 m2 + garaż

* Powierzchnia użytkowa: 139,91 m2

* Wymiary domu: 14,20 m x 10,41 m

* Minimalne wymiary działki: 22,20 m x 18,41 m

* Wysokość do kalenicy: 8,19 m (8,49 m z podmurówką)

* Powierzchnia dachu: 136,21 m2 + płaski dach 23,20 m2

* Kąt nachylenia dachu: 25 i 29 stopni

* Wysokość pomieszczeń: 2,65 i 2,5 m

 

 

Materiały:

 

* Fundamenty - betonowe ławy i ściany fundamentowe z bloczków betonowych

* Ściany zewnętrzne - ściany murowane - pustaki porotherm 25 + styropian + tynk cienkowarstwowy

* Strop - TERIVA

* Pokrycie dachu - dachówka

* Elewacje - tynk cienkowarstwowy na styropianie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 1 month później...
  • 4 weeks później...
  • 2 years później...
Fakt, mniej jest propozycji projektów domów piętrowych, uważam również, że z powodu ceny samej budowy . Z drugie strony, uważam, że można zleźć fajne projekty piętrowych budynków. Ja w moim odczuciu uważam, że dokonałem słusznego wyboru http://www.e-domy.com.pl/e_125.html?idk=2 i w żadnym wypadku nie narzekam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...