Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

Przez wykopanie stawu nie obniżysz poziomu wody gruntowej. Poziom wody w stawie będzie dokładnie taki jak w gruncie otaczającym go. Chyba, że masz możliwość odprowadzenia gdzieś gromadzącej się w stawie wody.

Poziomu wody gruntowej zasadniczo nie, ale

wyobraź sobie, że kopiąc staw przebijasz warstwę nieprzepuszczalną,

gdzie gromadziła się woda na pewnym poziomie,

powodujesz odpływ wody i stabilizację zwierciadła na poziomie zupełnie innym,

właściwym dla niższej warstwy wodonośnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli się przebije warstwę nieprzepuszczalną, to rzeczywiście poziom wody może opaść.

 

przebijac wrastwy wodonosnej nie chce bo przypadkiem ze stawu moga byc nici...nadmiar wody mam gdzie odprowadzac i staw tez sie przyda.mam nadzieje ze warstwa wodonosna bedzie gleboko(30m od stawu gline mam dopiero na 4m-bo geolog sprawdzal i mam nadzieje ze w miejscu stawu nie bedzie mniej niz 2m bo chce zeby staw mial w najglebszym miejscu 2m zeby zima rybki przezyly)

znalazlem koparke "wedke" ktora mi wykopie staw w cenie 6zł/m3...a z moich obliczen wychodzi okolo 500m3 do wykopania wiec wyjdzie okolo 3tys zł. moim zdaniem cena przyzwoita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis juz zaczełem kopac staw i narazie wyglada tak..

http://images22.fotosik.pl/65/22ec5aa4df6304c9.jpg

Woda narazie nachodzi bo to poczatki kopania i bedzie jeszcze pogłebiany staw i znacznie wiekszy bo bedzie miał okolo 350m2.

Ale bedzie problem z obsypujacymi brzegami i mam pytanie.Jak najlepiej wzmocnic brzegi zeby sie nie obsowały przez napływajaca i falujaca wode?

mile widziane fotki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niczym nie mam umacnianych brzegów - tak jak koparka wykopała tak jest do dzisiaj - wyrównałem je tylko po wykopaniu broną ciągnikową obsiałem trawą i jest OK - przez pare lat nie oberwało sie nawet poł mb - ale dodam ze u mnie jest dobra zimia i zero piachu - pod warstwą orną odrazu glina - a wiem ze jak kopie sie w piachu to są problemy z obrywajacym sie brzegiem

 

pozdr i zycze miłego kopania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bardzo się ucieszyłam kiedy przeczytałam ten temat. Nareszcie stawy bez folii. W internecie właściwie nie ma informacji o takich stawach.

 

Ja mam na działce ziemię gliniasto-ilastą więc mam nadzieję, że się będzie nanadawała. Niestety nie mogę pozwolić sobie na staw o rozmiarach Waszych stawów choć bardzo żałuję.

 

Mam w związku z tym trochę pytań:

1. Czy przepisy, na które się powołujecie (te o urządzeniach do zbierania wody z działki) dotyczą także działek poniżej 1 ha czy tylko siedliskowych?

 

2. Czy wykonywaliście w swoich stawach jakieś dodatkowe czynności związane z niecką. Mam na myśli wygładzanie niecki?

 

3. Czy zabezpieczaliście brzegi czy poszło na żywioł?

 

Chciałam zapytać o komary, zapachy, mętnienie wody itp. ale odpowiedzi znalazam już we wcześniejszych postach.

 

Natomiast pozostaje pytanie czy w stawie o powierzchni ok. 60m2 też uda mi się zachować taką równowagę biologiczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktokolwiek na forum wie czy woda klasy II jest dopuszalna dla zwierząt. Planuję oczyszczalnię ścieków, która w efekcie końcowym "produkuje" wodę w tej właśnie klasie. Chciałabym ją przepuścić przez dreny na poletko sitowia a na koniec do stawu. Nie wiem jednak czy woda oczyszczona w ten sposób nie zaszkodzi zwierzętom.

 

Np. pies na pewno będzie pił wodę ze stawu i nie bardzo widzę możliwość żeby mu to wyperswadować. To samo z norką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich dyskutantów w temacie stawów!

Jestem tu nowa i podejrzewam,że "chwilowa". Nie czytałam całej Waszej polemiki, bo jest dośc długa, a ja mam całkiem małe pytanko.Być może dla niektórych niepoważne, ale jak są fachowcy od stawów to i o całkiem malutkim oczku wodnym coś mi podpowiedzą.Mam działkę budowlaną o pow. 0,1300 ha, a na niej wysokie wody gruntowe(nie wiem czy fachowo się wyrażam)Chcę budowac dom i kombinuję co zrobić z tą wodą. Ktoś mi poradził, żeby wykopać dokoła rów.Pomyślałam, że może lepiej zrobić oczko wodne. Tylko, nie może to być nic dużego bo działka mala.Wyczytałam tu gdzieś, że bez pozwoleń można 30 m2.To jest 5X6m. Czy przy braku odpływu nie bedzie to "śmierdzące bajoro"- jak tu ktos napisal? I czy w ogóle to pomoże na odwodnienie działki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam sprawę "załatwić" następująco. Złożę pismo o zgłoszeniu budowy o treści:

 

"Dotyczy: Zgłoszenie budowy stawu

 

Zgłoszenie budowy stawu o powierzchni ok. 60m2 w celu gromadzenia wody opadowej oraz odprowadzenia wody powstałej w wyniku działania przydomowej oczyszczalni ścieków. Woda będzie wykorzystywana w okresie suchym do podlewania roślin ogrodowych. Ziemię z wykopu rozplantuję na terenie własnej posesji."

 

Podobno takie "urządzenia" nie podlegają ograniczeniom dotyczącym stawów czy oczek. Nie mam tylko pewności czy przepisy dotyczą działek poniżej 1ha. Tak czy inaczej złożę to pismo i poczekam 30 dni.

 

Dam znać jaki skutek odniosło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w większości polskich wód śródlądowych woda ma II klasę czystości, część ma III a jedynie nieliczne I klasę. Bez obawy możesz wpuścić wodę z oczyszczalni do stawu, ale będziesz miał problem z zakwitami wody. Radzę wykonać strefę bagienną obsadzoną trzciną, ona zużyje część biogenów i zmniejszy problem.

 

Budowa oczka - jak najbardziej. Jeśli poziom wody w gruncie nie podlega dużym wahaniom - nie trzeba nawet głęboko kopać. Niepotrzebna jest też izolacja dna. Natomiast nie rozwiąże to problemu z wysokim poziomem wód gruntowych. Jeśli chcesz odprowadzić wodę, trzeba wykonać opaskę drenacyjną wokól budynku, a wodę rowem lub rurociągiem skierować do najbliższego rowu. Jeśli woda nie popłynie grawitacyjnie (brak spadku) dodać trzeba studzienkę z pompą z wyłącznikiem pływakowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoszenie budowy stawu o powierzchni ok. 60m2 w celu gromadzenia wody opadowej oraz odprowadzenia wody powstałej w wyniku działania przydomowej oczyszczalni ścieków. Woda będzie wykorzystywana w okresie suchym do podlewania roślin ogrodowych. Ziemię z wykopu rozplantuję na terenie własnej posesji."

 

Podobno takie "urządzenia" nie podlegają ograniczeniom dotyczącym stawów czy oczek. Nie mam tylko pewności czy przepisy dotyczą działek poniżej 1ha. Tak czy inaczej złożę to pismo i poczekam 30 dni.

Nie ma takiego przepisu, przynajmniej w Prawie Budowlanym i Prawie Wodnym.

Ale bardzo jestem ciekaw, jak Ci pójdzie. Co powiat to obyczaj.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...