Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

No tak,ale program dotyczy raczej stawów hodowlanych a nie przydomowych ogrodowych akwariów,.

Jeśli masz piaszczysty skarpy oczywiście możesz je umocniś, ale sądzę, że wystarczy nadać i łagodny spadek i obsadzić brzegi roślinnością nadwodną. Ja tak właśnie zrobiłem i zdaje to egzamin.

A karpiami zajmuję się zawodowo i uwierz, przy normalnych zagęszczeniach groblom/ skarpom nic nie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam wielką prośbę o pomoc - czy na działce - ok 7 ha - zalanej od 8 lat - bo bobry zablokowały rzeczkę - można chociaż marzyć o wybudowaniu domu?

 

Myślałam o wykopaniu na środku terenu stawu o wielkości do 1 ha, pozostawieniu na nim wyspy czy czegoś tam dla bobrów, z wodą przepływową, bo ten strumyk - rzeczka...

Czy to jest realne i pomogłoby w osuszeniu terenu? czy jesliby pogłębić rzeczkę, to by odprowadziła wodę z łąki?

 

Okolica jest piękna i naprawdę okazyjna cena, ale się zastanawiam, czy to wogóle wykonalne i jakie koszty by to pociągnęło...

 

Będę bardzo wdzięczna za radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odblokowaniu rzeki z pewnością można budować. Na terenia zalewanym choćby okresowo trzeba pchać się do góry . Fundamenty dość wysoko i obsypać wszystko ziemią. Niestety bobry są uparte, więc aby problem nie wracał należałoby je odłowić. Skontaktuj się z wydziałem ochrony środowiska w powiecie i sprawdź, jakie są na to szanse.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

My też wykopaliśmy staw z tym że mieliśmy ułatwione zadanie . Teren jest w kształcie rynny i brzegi już były . Wystarczyło z jednej strony zrobić tame . Niestyety nie zdążyliśmy dać folii na tame i okazało sie że woda lekko przecieka . Dziwne bo przy samym dnie tamy . Woda zawsze sobie znajdzie miejsce. Teraz nie wiem co mam robić . Myślicie że jak nawieziemy sporo ziemi na te przecieki i ubijemy to przestanie ?? Przecieki są niewielkie . I jeszcze jedno pytanie. Jakie rośliny można wprowadzic do stawu , gdy jest napełniony woda ? Chyba nie bardzo .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy od tego co chcesz posadzić. Większość roślin sprzedawanych w centrach ogrodniczych rośnie w szeregu rożnych pojemników. Dla przykładu kupujemy Grzybienie czyli Lilie wodne w plastikowym koszu, wrzucamy kosz do wody tak aby opadł na dno na pożądanej głębokości i już masz posadzone. Poszukaj artykułów o doborze roślin do oczek/stawów oraz o "piętrach roślinności wodnej" czyli jakie roślinki na jakiej głębokości rosną. Przydadzą sie google.

tutaj co nieco o roślinach jak i o pojemnikach http://oczkowodne.net/flora.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem (ponieważ mam niedaleko sklep ogrodniczy) Pałki , tatarak , żabieńice czy żabieńce i jeszcze 2 inne (przybrzeżne) . Ja mam staw w którym woda dochodzi do poziomu czyli od 10 cm do 2 m woda staje sie coraz głębsza.Dlatego nie będzeie z tym problemu . Tylko nie wiem czy robić tak jak mówicie , pojemnik z rośliną w środku poprostu wrzucić na dno czy w dnie zrobić dziure i do tej dziury wsadzić donice ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem (ponieważ mam niedaleko sklep ogrodniczy) Pałki , tatarak , żabieńice czy żabieńce i jeszcze 2 inne (przybrzeżne) . Ja mam staw w którym woda dochodzi do poziomu czyli od 10 cm do 2 m woda staje sie coraz głębsza.Dlatego nie będzeie z tym problemu . Tylko nie wiem czy robić tak jak mówicie , pojemnik z rośliną w środku poprostu wrzucić na dno czy w dnie zrobić dziure i do tej dziury wsadzić donice ...

 

wyjmij z donicy i wsadx w dziurę :wink: tak jak matka natura by to zrobiła

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok , donice poszły na dno , z tym że troche je wbiłem w ziemie na wzelki wypadek . Problem będzie z tą tamą. Macie jakies pomysły jak ją "załatać " ? Nie wiele ale jednak przecieka woda przez ziemie . Będziemy chyba próbowac nawieźc sporo ziemi i zrzucić ją na te przecieki , ale nie wiem czy to coś pomoże ... Jak myślicie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

cyprinus witaj

pytanie do ciebie za 100 pkt :D

doradź mi jak wyłowic co wieksze sztuki z mojego stawu-połów czysto sanitarny-chodzi mi głównie o szczupaki-sa juz za duze i zjadły mi cały wpuszczony narybek karpia :D patrz ze jakiegos innego badziewia to nie chca jesc-wola karpie :D i karpie bo na wedke to ja ich nie wyłowie za 10 lat :)

staw ma 30x60 - jak to sprawnie zrobic?

pozdr

 

PS

jade w poniedziałek po jesiotry i sumy do stawu-mysle ze teraz jesiotr bedzie miał dobre warunki bo jak wpusciłem do surowego-swieżego stawu to była lipa-czyli zero przyrostów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, mianowicie w moim stawie nie ma stałego odpływu wody i w wodzie pływają jakieś brązowe zanieczyszczenia. Napwno dlatego że woda cały czas stoi i nie ma odpływu . Pomogą tu jakies filtry ?? Odpływ oczywiście mamy zrobiony ale jak poziom wody sie podnosi (tak na wypadek gdyby znów były powodzie albo nadmierne deszcze )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyprinus witaj

pytanie do ciebie za 100 pkt :D

doradź mi jak wyłowic co wieksze sztuki z mojego stawu-połów czysto sanitarny-chodzi mi głównie o szczupaki-sa juz za duze i zjadły mi cały wpuszczony narybek karpia :D patrz ze jakiegos innego badziewia to nie chca jesc-wola karpie :D i karpie bo na wedke to ja ich nie wyłowie za 10 lat :)

staw ma 30x60 - jak to sprawnie zrobic?

pozdr

 

PS

jade w poniedziałek po jesiotry i sumy do stawu-mysle ze teraz jesiotr bedzie miał dobre warunki bo jak wpusciłem do surowego-swieżego stawu to była lipa-czyli zero przyrostów

 

dostalem taka odpowiedx od producenta siatek

 

Witam!

Koszt takiej siatki o wymiarach 30x,2,5m oko 35x35mm w pełni uzbrojona a więc korklina na górze plus lina ołowianka jako obciąznik w pełni profesjonalne wykonanie cena 480zł Pozdrawiam Roman Z

 

co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

staw kopałem wiosna i czerwcu, lipcu posadziłem troche roslin. sporo roslin sie nie przyjeło i jak narazie najlepiej przyjeły sie pałki i widac ze dobrze sie czuja w moim stawie. w stawie jest tez okolo 100 rybek (karasi i linow) malutkich i nie dokarmiam ich i sobie swietnie radza. Ale mam cały czas problem z woda bo całe lato kwitła i teraz w dalszym ciagu mimo ze woda nie jest juz tak zielona na powierzchni pływa kozuch brunatno biały .

http://images13.fotosik.pl/105/9573b881a9ccd42f.jpg

http://images30.fotosik.pl/87/7ec3ea9a5ce60398.jpg

czy to minie czy na wiosne moge sie spodziewac czysciejszej wody? czy na tak duzym stawie musze dosadzic jeszcze sporo roslin czy czekac az te co mam sie rozrosna( a widac ze zaczynaja sie ładnie rozrastac)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...