Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam wielką proźbe. Wiem że to nie jest forym na takie tematy. Ale do rzeczy. Potrzebuje znajomych na lockerz.pl. Więc kto może i nie ma mail-a z wp.pl to proszę żebyście wysyłali mi swoje mail-e (tylko nie z wp.pl) i zakceptowali go . PROSZĘ

Mail-e proszę wysyłać na gg:6818468, albo na forum do mnie.

:):):):):):):) xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł, tylko liście będą spadać do wody. Darnina chyba jednak jest lepsza.

 

...no tak. O tym nie pomyślałem :(

 

U mnie tak czy siak będzie darnina, o tyle jest to upierdliwe, że podłoże jest gliniaste i żeby cokolwiek wzeszło to muszę grabić i posypywać czarnoziemem. Wkrótce podeślę parę fotek, bo już zaczyna się robić zielono :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miłosników stawów. Mam pytanko oriętujęcie się ile moze kosztowac staw ok 2 h ? Troszkę jest zaniedbany odziedziczyłam w spadku ziemie 7 h w tym jest staw 2 h. jest to województwo świętokrzyskie. Staw jest regulowany rzeczką która płynie obok. Nie mam pojecia jakie ceny wchodza w grę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie równie konkretne jak np ile kosztuje dom? Jaki jest stan grobli ? głębokość zalewu? stan urządzeń piętrzących? ilość dostępnej wody? pozwolenie wodno-prawne? klasa gleby? ilość namułu ? osuszalność ?

Może kosztować 20.000, a równie dobrze 80.000. Tak naprawdę wart jest tyle, ile ktoś jest skłonny za niego zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Zielone ciągliwe to są glony nitkowate. Jeśli masz możliwość usunięcia mechanicznego, to metoda nieinwazyjna. Jeśli nie możesz tego zrobić, możesz zastosować siarczan miedzi w ilości około 2,5 kg/ha. Po dwóch tygodniach wysiej wapno tlenkowe w ilości 100 kg/ha. Jeśli masz glony nitkowate, to zapewne woda jest zbyt bogata w składniki pokarmowe - za dużo ryb lub niepotrzebnie zasilasz czymś wodę, może dajesz za dużo paszy rybom. Jeśli obsadzisz staw roślinami wodnymi, one przejmą część biogenów i problem się zmniejszy. Można też zastosować gęstą obsadę grubego karpia. Ryby żerując w dnie zmącą wodę i zawiesina organiczna pogorszy warunki glonom. Z niedostatku światła zgniją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam, dziś odwiedziłam po raz pierwszy to forum i aby nie zadawać pytań milion razy zadanych postanowiłam je prześledzić od 2008 roku. Niestety widzę, że w tzw. "międzyczasie" wiele spraw (głównie przepisów) uległo zmianie, więc proszę tylko o ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu. Dziś spotkałam się z dwoma Panami projektantami zajmującymi się wszystkimi formalnościami związanymi z legalną budową stawu. Chcemy z mężem wykopać przy powstającym właśnie domu staw o powierzchni około 20 - 30 arów, w związku z tym, iż badania geotechniczne wykazały iż, pod glebą o miąższości 0,4 m zalega warstwa pospółek, a pod nimi piaski średnie i grube, postanowiliśmy piasek wykorzystać do zasypania fundamentów, a humus rozplantować wokół domu. Panowie z uprawnieniami hydro-technicznymi powiedzieli, iż muszę złożyć wniosek o pozwolenie wodno-prawne, a potem o pozwolenie budowlane. Sporządzenie dokumentacji (projekt budowlany, projekt wykonawczy oraz operat wodno-prawny) wycenili na 5 tys złotych. Stwierdzili, iż wnioskując o wypis z miejscowego planu zagosp. oraz mapy mam zawsze mówić, że planuję stworzenie stawu rybnego. Pytania moje brzmią:

1. Czy faktycznie muszę zdobywać w/w pozwolenia, czy można jakoś inaczej zatytułować w/w "budowę" aby zmniejszyć ilość formalności?

2. Czy 5 tys za w/w dokumentację to dużo czy mało?

3. Dlaczego się tak uwzięli aby koniecznie mówić, że to staw rybny, a nie inny? Dodam, że grunt na którym staw ma powstać, to grunt rolny.

Wiem, że tego typu pytań było już milion, ale liczę, że ktoś cierpliwy mi podpowie:-). z góry dziękuję Jola

PS Poziom wód gruntowych określono na wysokości 1,3 - 1,4 m, więc chyba wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli karpiki łapią powietrze ( to się nazywa dzióbkowanie ) to oczywiście może świadczyć o niedoborze tlenu. Możesz kupić gotowe urządzenie np w markecie budowlanym albo wykorzystać kompresor "warsztatowy" lub choćby sprężarkę ze starej lodówki. Zastosuj duży dyfuzor akwarystyczny, rurę porforowaną (spieniona guma) lub coś w tym rodzaju. Ale tlenu może być pod dostatkiem, a upośledzony jest organ oddechowy. Może być to inwazja Dactylogyrusa (groźna u małych karpii ) lub branchionekroza. Proponuję jednak zacząć od napowietrzania, a skrzela obejrzeć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie budowy stawu - dolini, pozwolenie wodno prawne jest potrzebne gdy będziesz zasilała staw wodą z jakiegoś cieku. Wtedy zazwyczaj trzeba wykonać urządzenie piętrzące, często trzeba ogroblować ciek ze względu na cofkę i dodatkowo wykonać rowy opaskowe odwadniające. I oczywiście mnich na dopływie i odpływie. Operat jest potrzebny aby uzyskać pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód.

Jeśli chcesz wybudować staw zasilany wodą gruntową i będzie on niespuszczalny, operat jest zbędny. A urzędnicy zazwyczaj próbują być świętsi od papierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...