Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

Witam, we wcześniejszym moim poście poruszyłem temat nieużytków, które są w moim posiadaniu i z którymi chciałbym zrobić coś pożytecznego. Kolejny temat jest podobny. Druga moja działka ma 1,8 ha w tym 0,6 ha nieużytków, więc mniejsza (jeśli chodzi o same nieużytki) jak ta pierwsza. Pomyślałem, że to by było idealne miejsce na staw. trochę już się wczytałem w temat, jednak nie do końca rozumiem sam proces starania się o pozwolenia. Czy ktoś mógłby rzetelnie napisać co w jakiej kolejności załatwić? nadmienię, że nieużytki są po degradacji, więc może lepiej starać się o rekultywację tego terenu? Stoi to puste, ludzie rzucają tam śmieci a tak można by było zagospodarować ten teren. Jednak urzędnicze podejście sprawia, że człowiekowi się odechciewa. Macie jakiś pomysł co zrobić z takim terenem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Ten post tez przenoszę, bo pytanie zadane w niewłaściwym miejscu.

 

Jak się korzysta z wyszukiwarki to można takie informacje znaleźć :p

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?22810-Staw-rekreacyjny-20*20m-Jakei-formalno%C5%9Bci-itp&highlight=staw

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam,

Przejrzałem cały temat ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.

Chcę zrobić staw:

- bezdopływowy, bezodpływowy

- na działce budowlanej, obok domu

- 300-400m2, 1-2m głębokości

- dno i brzegi wyłożone matami bentonitowymi lub folią

- wszystko zgodnie z prawem

 

Proszę osoby zorientowane o przedstawienie w krokach gdzie się udać i jakie dokumenty trzeba złożyć (jeżeli ktoś to przechodził to wdzięczny byłbym też za podanie kosztów). Byłem już w gminie i starostwie powiatowym, ale w obydwu instytucjach pracują bardzo niezorientowani urzędnicy (urzędniczka powiedziała wprost żebym kopał bez jakiegokolwiek zezwolenia:p).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo wodne zostało niedawno znowelizowane a przeglądają na szybko nie znalazłam obowiązku wykonywania operatu.

 

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:

 

1) szczególne korzystanie z wód;

 

2) regulację wód oraz zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wody;

 

3) wykonanie urządzeń wodnych;

 

4) rolnicze wykorzystanie ścieków, w zakresie nieobjętym zwykłym korzystaniem z wód;

 

5) długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej;

 

6) piętrzenie wody podziemnej;

 

7) gromadzenie ścieków oraz odpadów w obrębie obszarów górniczych utworzonych dla wód leczniczych;

 

8) odwodnienie obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych;

 

9) wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów;

 

10) wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 45aust. 1.

 

Art. 124. Pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane na:

 

1) uprawianie żeglugi na śródlądowych drogach wodnych;

 

2) holowanie oraz spław drewna;

 

3) wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów oraz wycinanie roślin w związku z utrzymywaniem wód, szlaków żeglownych oraz remontem urządzeń wodnych;

 

4) wykonanie pilnych prac zabezpieczających w okresie powodzi;

 

5) wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m;

 

6) odwadnianie obiektów lub wykopów budowlanych, jeżeli zasięg leja depresji nie wykracza poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;

 

7) rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych;

 

8) pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę;

 

9) odprowadzanie wód z wykopów budowlanych lub z próbnych pompowań otworów hydrogeologicznych;

 

10) pobór i odprowadzanie wód w związku z wykonywaniem odwiertów lub otworów strzałowych przy użyciu płuczki wodnej na cele badań sejsmicznych;

 

11) 188) odbudowę, rozbudowę, przebudowę lub rozbiórkę urządzeń pomiarowych służb państwowych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, jeżeli wydano decyzję, o której mowa w art. 88l ust. 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Robisz projekt, składasz wniosek o pozwolenie na budowę w Starostwie. We wniosku będzie więcej dokumentów np potwierdzenie, że teren jest Twój. Jeśli działka leży na terenie Natura 2000, dodatkowo mogą być potrzebne uzgodnienia. Gdy budowałem staw przy poprzednim domu, dali mi zalecenie, żeby skarpy były łagodne. Żeby żaby się nie pozabijały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

zamierzam kupić działkę wybudować dom a obok niego wykopać staw o powierzchni około 500 m² i mam kilka pytań:

 

1. Czy staw mogę wybudować na działce rolnej czy musi być to koniecznie działka budowlana ? Wiadomo że ze względów finansowych lepiej kupić małą działkę budowlaną pod dom a drugą rolną pod staw – tylko czy na rolnej mogę go wybudować

2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki aby spełniała odpowiednie warunki pod budowę stawu – jak ziemia najlepsza, itp. ?

3. Staw o którym myślę będzie stawem zamknięty ( nie przepływowym ) więc czy musze mieć jakieś pozwolenia ? Jeśli tak to jakie ?

4. Czy jeśli staw byłby wyłożony folią, a więc woda z niego nie przedostawała się dalej to jakie w tym przypadku muszę mieć pozwolenia i dokumenty aby go wykopać ?

5. O co pytać w urzędzie lub w Gminie przed zakupem działki abym miał pewność że mogę na niej wykopać staw ?

6. Czy są różnice w wymaganych dokumentach i pozwoleniach między stawem wyłożonym folią a bez niej ? Jeśli tak to jakie ?

7. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie i porady dotyczące budowy stawu oraz formalności prawne jakie musze pod tym kontem załatwić.

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, a jeśli zamierzasz wyłożyć staw folią, to jakie znaczenie ma klasa gleby? Jeśli znajdziesz takie miejsce (np w pobliżu jakiegoś cieku lub jeziora), gdzie woda w gruncie będzie sie utrzymywała na stałym, wysokim poziomie - nie trzeba niczym uszczalniać. Jeśli chcesz mieć to legalnie, projekt określi, czy będzie folia czy nie. Pozwolenie jest potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Otóż mój staw ma około850 m2 powierzchni o ukośnie ukształtowanym dnie ( najpłycej 1m -najgłębiej 3,5m)

W tym roku po raz pierwszy dwa tygodnie temu na powierzchni wody pokazał się zielony kożuch ale tylko powierzchniowy. (bez żadnych zawiesin ani zapachu). Roślinność to: pałka wodna liliowce i kwitnące nenufary. Wygląda to jakby było obsypane pyłkami z drzew . Do tej pory tego nie było. w stawie mam karasia , karpia , płoć, szczupaka , okonia , tołpygę i miętusa. Staw naturalny na podłożu gliniastym. Czy z tym kożuchem zacząć jakąś walkę czy dać sobie spokój?

Dzięki za podpowiedź - ja na forum będę dopiero jutro jeśli trzeba było by podać więcej informacji. Dziękuję i pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gryfpc- to na pewno glony. W sobotę zrzuciłem około 30 m3 wody powierzchniowej z całym zielonym kożuchem. Już było tak fajnie , a tu w niedzielę powtórka z rozrywki. Całe szczęście że dużo mniej , myślę że jeszcze 2-3 takie zabiegi i zdecydowanie ograniczę rozrost tego świństwa. Może uda się bez stosowania chemii. (szkoda że nie mam kaczek) Pozdrawiam Konrad.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam serdecznie,

jestem zapalonym wędkarzem.Od dawna marzy mi się własny staw.

2 lata temu udało mi się kupić za śmiesznie niską kwotę piękną 95 arową działkę (składa się z części budowlanej i części rolnej)

Działka jest oddalona od średniej wielkości rzeki o ok. 400m, jednak nie jest to grunt zalewowy/powodziowy.

W dniu dzisiejszym kolega za pomocą koparki sprawdził wysokość wód gruntowych (aktualnie poziom w rzece jest skrajnie niski - o jakieś). Niestety trochę się rozczarowałem - woda gruntowa pojawiła się dopiero na głębokości 2,3m.

Jak myślicie - czy warto kopać na takiej działce staw?

Jeśli tak - zebrać z 1 m ziemi, i dopiero w takiej niecce kopać kolejne 1,3m oczywiście faszynując brzegi ( grunt do z 50cm czarnoziemu, potem z 20cm pospółka, następnie żółty i biały piasek).

Bo z drugiej strony jak poziom wody w rzece wzrośnie, to trzeba założyć że i w stawie woda pójdzie w górę.

Czy lepiej poszukać innego miejsca - mam do dyspozycji działkę stricte gliniastą, jednak oddaloną o 1km od zabudowań, a z 4km od mojego aktualnego domu.

Dzięki za wszelkie sugestie, odpowiedzi

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jestem zapalonym wędkarzem.Od dawna marzy mi się własny staw.

2 lata temu udało mi się kupić za śmiesznie niską kwotę piękną 95 arową działkę (składa się z części budowlanej i części rolnej)

Działka jest oddalona od średniej wielkości rzeki o ok. 400m, jednak nie jest to grunt zalewowy/powodziowy.

W dniu dzisiejszym kolega za pomocą koparki sprawdził wysokość wód gruntowych (aktualnie poziom w rzece jest skrajnie niski - o jakieś). Niestety trochę się rozczarowałem - woda gruntowa pojawiła się dopiero na głębokości 2,3m.

Jak myślicie - czy warto kopać na takiej działce staw?

Jeśli tak - zebrać z 1 m ziemi, i dopiero w takiej niecce kopać kolejne 1,3m oczywiście faszynując brzegi ( grunt do z 50cm czarnoziemu, potem z 20cm pospółka, następnie żółty i biały piasek).

Bo z drugiej strony jak poziom wody w rzece wzrośnie, to trzeba założyć że i w stawie woda pójdzie w górę.

Czy lepiej poszukać innego miejsca - mam do dyspozycji działkę stricte gliniastą, jednak oddaloną o 1km od zabudowań, a z 4km od mojego aktualnego domu.

Dzięki za wszelkie sugestie, odpowiedzi

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...