Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mieszkam w nowym domu drugi rok. Sypialnia jest przy ścianie szczytowej i w narożniku dopiero tej zimy zauważyłem drobne kropki na suficie.Podobna sytuacja jest w łazience, ale tu myśle, że za mało wietrzę i za mała jest kratka węntylacyjna. Co z tym robić, jak to usunąć, jak zapobiegać powstawaniu pleśni.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zanim, zabierzesz sie za zwalczenie plesni, musisz znalezc zrodlo jej powstawania, usunag go a dopiero potem zabrac sie za zwalczanie samej plesni. Podowdo moze byc wiele. Piszesz ze jest to przy scianie szczytowej, z czeo jest ta sciana, czym ocieplona, czy z zewnatrz czy wawnatrz, moze niesczelna paroizolacja, moze z dchu cos przecieka, podaj troszke wiecej szczegolow bo trudno cs konkretnego poradzic, tak samoz ze zwalczaniem plesni, sposobow jest mnostwo, wybor zalezy od sciany, jaka i z czego :)
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-567720
Udostępnij na innych stronach

moze folia paroprzepuszczalna jest jakos tak niefortunnie ulozona, ze wszystko scieka do naroznikow ? czy z zewnatrz widac jakies pzreblyski plesni ? od wewnatrz masz plyty czy tynk na tej scianie, koniecznie musisz doslonic, fragment, i zobaczyc skad to sie bierze bo jak tak dalej bedzie to starty moga byc ogromne. czym jest pokryty dach ?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-568302
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to plamy są na suficie pomiędzy oknem a narożnikiem. Na strychu jest sucho nad tym miejscem. Dach jest pokryty dachówką - karpiówką, ale od wewnątrz jest tylko 15cm. wełny nie mam jeszcze folii i płyt g-k.Z zewnątrz nic nie widać,a może za mało wietrze pomieszczenie, latem tego nie było i co z tą łazienką W murze jest styropian.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-568982
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to plamy są na suficie pomiędzy oknem a narożnikiem. Na strychu jest sucho nad tym miejscem. Dach jest pokryty dachówką - karpiówką, ale od wewnątrz jest tylko 15cm. wełny nie mam jeszcze folii i płyt g-k.Z zewnątrz nic nie widać,a może za mało wietrze pomieszczenie, latem tego nie było i co z tą łazienką W murze jest styropian.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-568983
Udostępnij na innych stronach

pisales ze sypialnia kolo sciany szczytowej, zrozumialem ze na poddaszu :) a tu sie okazuje ze jednak nie na poddaszu ?

 

to w takim razie co masz w stropie ? welne czy jeszce nic ? moze jakies foto bys pstryknal :wink:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-569185
Udostępnij na innych stronach

Aby dojść do przyczyny wystąpienia grzybów pleśniowych należy odpowiedzieć na następujące pytanie: Skąd biorą się na przegrodach budowlanych grzyby?

W zasadzie grzyby pleśniowe do rozwoju potrzebują tylko wilgoci. Atakują one drewno, materiały drewnopochodne, ceramikę budowlaną, beton, tynki, a nawet tworzywa sztuczne. Ich zarodniki są obecne niemal wszędzie i rozpoczynają rozwój, jak tylko trafią na sprzyjające warunki atmosferyczne. Dochodzi do tego, gdy jest wilgotno – to podstawowy warunek. Inne sprzyjające okoliczności to ciepło i brak przewiewu.

Zarodniki grzybów domowych zawsze są obecne w sąsiedztwie ich owocników. Przenoszą się na niewielką odległość niesione przez wodę lub powietrze. Mogą też czaić się w zagrzybionej ziemi. Grzyby żywią się celulozą zawartą w drewnie, białkiem i fosforanami. Aby jednak dostać się do źródła pożywienia, potrafią przerosnąć nawet beton i grube ściany murowane. Niejednokrotnie do ich rozwoju wystarcza kurz.

 

Mamy więc ustalone, że przyczyną powstania grzybów pleśniowych jest wilgoć. Należy więc szukać przyczyny występowania wilgoci.

Ściany i stropy mogą być zawilgacane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz domu. Bardzo często przyczyna zawilgocenia tkwi w ich wnętrzu.

Przyczyną występowania wilgoci na przegrodach budowlanych bardzo często jest zbyt słaba wentylacja lub jej brak. W pomieszczeniach z niedrożnymi kanałami wentylacyjnymi i szczelnymi oknami w ściany i stropy wnika więcej wilgoci, niż powinno. Błędnie wykonane lub uszkodzone pokrycie, nieszczelne rynny lub rury spustowe, zniszczone lub niestarannie wykonane obróbki sprzyjają powstawaniu zacieków na ścianach.

Brak odpowiedniej izolacji ścian i stropów może powodować nadmierne wychłodzenie powierzchni ścian. W miejscach, w których powierzchnia ścian i stropów jest najniższa następuje wykraplanie pary wodnej. Również zły układ warstw lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów może zahamować przepływ pary wodnej przez ściany i stropy oraz skroplenie się jej w ich wnętrzu.

Po ustaleniu przyczyny występowania wilgoci należy przystąpić do jej usunięcia. Zwykle są to następujące działania:

- ocieplić miejsca gdzie izolacja termiczna jest niewystarczajaca

- naprawić rynny oraz rury spustowe, a płynącą w nich wodę odprowadzić dalej od domu

- zapewnić dobrą wentylację

- naprawić nieszczelną izolację poziomą i pionową lub wykonać nową

- Następnie należy wysuszyć ściany i stropy. Zwykle wystarczy ogrzewanie i wietrzenie zawilgoconych pomieszczeń. Jeśli to nie pomaga lub trwa zbyt długo, można zastosować dodatkowe źródła ciepła (najlepiej dmuchawy elektryczne)

- należy zadbać o to, aby na poddaszu była dobra wentylacja, w przeciwnym razie para wodna z wilgotnego powietrza będzie się skraplać na spodniej powierzchni połaci dachu.

Konieczne jest usunięcie grzybów i pleśni, bo jeśli tego nie zrobimy, będą one nadal narastać.

Zwracam tu szczególną uwagę, że grzyby i pleśnie niszczą materiały budowlane i tworzą mikroklimat szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Trzeba się ich szybko pozbyć i zlikwidować warunki sprzyjające ich ponownemu rozwojowi.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-570098
Udostępnij na innych stronach

Czesto bywa, że strop jest w tym miejscu za szeroko wylany i dotyka ścianki zewnetrznej muru. Jeżeli wilgoc wystepuje jesienią i zimą tzn.że w tym miejscu przemarza(mostek cieplny)
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-570241
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

o kurdę!!! Poważnie to już wygląda..... :wink: , ale nie poddawaj się!

Z całym szacunkiem do sanipro nie trzeba pisać takich poematów wielowątkowych a można by skupić się nad usuwaniem przyczyny :wink:

Skoro strop jest teriva, to i tak pomimo tego proponuję go docieplić od góry nad sypialnią i łazienką oraz kuchnią, np. poprzez rozciągnięcie i szczelne ułożenie mat z wełny 15cm (jeśli poddasze nieużytkowe).

Trzeba usunąć farbę poprzez zmycie lub zeskrobanie, dokładnie wysuszyć tynk (wietrzenie, wietrzenie- ewentualnie by nie przedłużać czasu schnięcia i ogólnego bałaganu w domu proponuję zastosować nagrzewnice strumieniowe- dostępne w każdej wypożyczalni z narzędziami budowlanymi). Proponuję zastosować preparat grzybobójczy i ponownie wysuszyć po czym taką powierzchnię pomalować dobrą farbą do łazienek.

Optuję za tym co napisał an58 o zbyt szeroko wylanym stropie.

Nie wiem w jakim ukłasdzie ułożone masz pustaki w stropie, ale wydaje mi się, że są one zbyt blisko brzegu ściany a wlot do nich zaślepiony jest jedynie cegłą zewnętrzną ścian zewnętrznych i tutaj powstaje duży mostek termiczny.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-594176
Udostępnij na innych stronach

Czym to zwalczyć?

 

http://foto.onet.pl/upload/20/46/_449188_n.jpg

Oj. kiepsko. Myślę, że z tą słabą wentylacją masz rację. U moich teściów też coś się takiego działo w pokoju. U nich nad tym pokojem był już tylko strop (dom z lat 80-tych - klocek). Długo szukalimy przyczyn od zaciekania dachu począwszy. W rezultacie znalazł sie fachowiec od wentylacji i klimatyzacji. Przyszedł z jakimś sprzętem (jestem babą laikiem może ktoś inny będzie wiedział co to było za ustrojstwo) zrobił pomiary i stwierdził że jest to najzimniejsze miejsce w pomieszczeniu i tutaj cała wilgoć się skrapla. Po czym powiedział też, w którym miejscu należy zrobić dodatkową wentylację żeby zmienić obieg powietrza w pomieszczeniu. Problem znikł.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-594210
Udostępnij na innych stronach

Do zwalczenia można użyć wszelkich preparatów zawierających podchloryn sodu. Do kupienia w chemiach, albo w "nieekologicznych" preparatach bielących do bielizny - tych "najgorszych zawierających chlor", typu Bielinka, Ace chlorowe itp.

Zastosować w postaci 7% roztworu, fabryczny podchloryn ma chyba na coś ok. 30%, czyli rozcieńczyć 1:4 -1:5.

 

Założyć maskę. Sypięce zarodniki to trucizna i alergen.

Odskrobac szpachelką, najlepiej z farbą. Pomalować berbeluchą, aby preparat wsiąkł i trochę nasycić tynk, uwaga żrące, alkaliczne. Robić w rękawiczkach.

 

Zostawic ze 20 min.Zmyć. Pośmierdzi chlorem. Wietrzyć.

Wygonić dzieci.

 

Pomalować farbą najlepiej tzw. sanitarną, tj normalna farba zawierająca dodatkowe ilości środków konserwujących, przeciwgrzybowych. Zapobiega / opóźnia ponownemu przebiciu grzyba na wierzch./. Robią ją dobrzy systemodawcy. Mozna czasem kupić tam gdzie robią barwienie farb, dodatkowo dorzucą do środka ten konserwant.

Na pewno robi takie farby firma Huma /Poznań.

 

Skutecznośc zabiegu zależy od głębokości zakażenia (z fotki wygląda płytko).

Jeśli zakażenie szłoby w głąb, to im więcej materiału się wymieni, tym większe prawdopodobieństwo spokoju. (tzn. odkucie i ponowne nałożenie tynku).

 

I oczywiście musi być usunięta przyczyna (przemarzanie, kondensacja), bo inaczej to tylko kwestia czasu, kiedy znów wylezie.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/30063-ple%C5%9B%C5%84-w-sypialni/#findComment-594460
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...