Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Obawiam się, ze jednym z powodów jest rozbieżność między wizją architekta a możliwościami finansowymi inwestora :D

- tak może dziać się wówczas, kiedy Architekt nie rozumie Inwestora i odwrotnie : Inwestor forsuje swoją wizję Architektowi ( i tak się zdarza ) ...

 

Moim zdaniem część tych skromniejszych domów, po odarciu z efektownej okładziny ściennej czy nadmiarowych okien prezentowałaby się pospolicie.

- patrząc na np. Dom z ziemi śląskiej Roberta Koniecznego „po odarciu z efektownej okładziny ściennej” ( w tym przypadku sklejki elewacyjnej ) nie straciłby NIC na funkcjonalności, jak również na swojej sile wyrazu estetycznego, nawet gdyby sklejkę zastąpić np. tynkiem w ciemnej tonacji ( idąc „po kosztach”, czego temu domowi nie życzę :) )

 

nadmiarowe okna

- nie zastanawiało Cię, że z jakiegoś powodu są takie, a nie inne ?

- tylko nie pisz, że służą do doświetlenia pokoju, ponieważ o rzeczach oczywistych raczej nie powinno się pisać

- patrząc na Dom z ziemi śląskiej, konkretnie na okno narożne na Piętrze – można by tam „włożyć” okienko z typoszeregu – tylko, czy to narożne okienko nie zapewnia lepszego komfortu użytkownikowi tego właśnie pokoju zarówno w dostępie do światła naturalnego, jak również w korespondencji z otaczającym sąsiedztwem, krajobrazem, … ?

 

ogólnie rzecz ujmując :

wykończenia zewnętrzne elewacji nie świadczą wprost o jakości Architektury, to samo tyczy „okien”, „przeszkleń”, … i innych elementów budynku, które tworzą spójną całość.

 

- a blog

http://www.blog.awx2.pl

zawsze ciekawy :)

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z ziemi śląskiej jest złym przykładem - to duża rezydencja.

Nasza dyskusja z pestką dotyczy skromnej architektury dla czytelnika Muratora.

O poszukiwaniach przykładów niezbyt dużych domów z naszych regionów klimatycznych, które mogłyby być punktem wyjścia w poszukiwaniu odpowiedniej dla siebie bryły.

Pamiętaj, że najczęściej poszukiwane są tutaj projekty, których realizacja będzie kosztować 300-600 tyś. a eksploatacja pozwoli na utrzymanie rodziny i spłacanie kredytu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dom dla normalnie funkcjonującej rodziny z dziećmi czy letniak? Bo mi się wydaje, że to letniak. I o tym też pisałam z pestką :)

Że jak się pojawia skromny dom, to jest to letniak.

Doczytałam - to stara stodoła przerobiona na dom weekendowy.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dom dla normalnie funkcjonującej rodziny z dziećmi czy letniak? Bo mi się wydaje, że to letniak. I o tym też pisałam z pestką :)

Że jak się pojawia skromny dom, to jest to letniak.

Doczytałam - to stara stodoła przerobiona na dom weekendowy.

 

... ocieplisz i masz dom całoroczny :D

natomiast nie rozumiem sformułowania :

" normalnie funkcjonującej rodziny " ( to znaczy jak funkcjonującej ? ) oraz

" punkt odniesienia " ( do czego ? )

- czytając jw ".." mam bardzo negatywne skojarzenia !

pierwsze : kojarzy mi się z "przeżywaniem" w ściśle określonych sekwencjach, a nie z "życiem" ( w jego wielobarwnym kolorycie, doznaniach i nieprzewidywalności )

drugie : z tym, że jeśli jedno przykładowe "krzesło" jest tanie i w miarę wygodne to inne ( z natury rzeczy ) przestają istnieć lub jest zbędne

- w odniesieniu do zabudowy można to odnieść jedynie do "skoszarowania" zabudowy identycznymi domami ( bez znaczenia "kostka", "dwu spad" , ... )

nie podoba mi się takie podejście, ponieważ tak, jak każda działka jest inna, tak i każdy człowiek ( użytkownik budynku / przestrzeni ) jest inny i wyjątkowy

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może określmy sobie metraż takiego domu dla przeciętnej rodziny polskiej :)

Zaglądam na forum do niewielu wątków, ale trwa to już jakiś czas. Stare przestają funkcjonować, ale pojawiają się nowe. Mam więc jaki taki ogląd potrzeb forumowiczów. Jeśli uznamy ich za reprezentatywną grupę wśród budujących się Polaków, to wg. mojej wiedzy wielkość domu trzyma się pomiędzy 100m2 a 240m2 z przewagą tych domów w okolicach 140m2. Natomiast ilość sypialni to maksimum 4, jednak są też potrzeby typu 4 sypialnie plus gabinet okazyjnie mogący służyć jako sypialnia. 2 sypialnie występują raczej rzadko. Mniejsze domy często są budowane bez garażu. Te ponad 200-metrowe często mają garaże 2-stanowiskowe.

Może spróbujmy szukać inspirujących domów w takim przedziale metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czeski domek jest dla dwojga dorosłych, sprawnych fizycznie ludzi (wchodzenie po stromych schodach na poddasze).

Łukaszu - udzielasz się na forum tyle czasu i nie widzisz, jakich domów szukają ludzie? Ile potrzebują sypialni? Na jak duże działki (bo nie każdy ma widok na Tatry z okien) :) Z jakimi ograniczeniami MPZP (bardzo rzadko jest możliwość budowy płaskich dachów) i jaką gotówkę są w stanie przeznaczyć na wybudowanie?

 

Owszem, dom powinien być skrojony na miarę potrzeb i możliwości rodziny - stąd jedni mają kuchnie zamknięte, inni otwarte, jedni wolą więcej łazienek, inni mniej, pralnię na poddaszu lub na parterze, jedni parterowe domy inni z poddaszem itd.

Ale rzadko spotykam tych, co mając dwójkę dzieci wybiorą dom z jedną sypialnią i bez miejsca na kanapę z TV (tak w kwestii inspiracji tym letniakiem).

 

BTW. Kowalewscy mają taką odnowioną letniskową stodółkę w Polsce, też w bieli, ale bardziej rustykalną (i większą):

http://www.werandacountry.pl/domy/domy-w-polsce/16218-z-widokiem-na-bornholm

 

pestka

Domów do 200 m2 na ArchiDaily znajdę sporo - tyle, że w kosztach budowy za 1 mln i to nie z powodu samej bryły domu, ale elementów wykończenia elewacji czy efektownych przeszkleń. ;)

 

Taki dom nie powinien być drogi w budowie ani za dużo stracić, jak zostanie wytynkowany zamiast obłożony modrzewiem:

http://www.sztuka-architektury.pl/files/mimosa_architekti_bohumilec_4.jpg

http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=32838

 

Układ też dla rodziny 2+2, z tym, że obawiam się, że grzany prądem i kominkiem, co u nas byłoby trudne do przepchnięcia.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom powinien być skrojony na miarę potrzeb i możliwości rodziny

 

- z tym się zgadzam w 100% :yes:,

natomiast ( na podstawie mojej praktyki projektowej ) spotykam Inwestorów o różnym „portfelu inwestycyjnym”. Zarówno tych, którzy mają :

I - „mały portfel” na realizację inwestycji

( domy zazwyczaj w przedziale 120 – 150m2 P.U. )

II - „średni portfel” na realizację inwestycji

( domy zazwyczaj w przedziale +/-200m2 P.U. )

III - „duży portfel” na realizację inwestycji

( domy powyżej 200m2 P.U. , średnio 250m2 P.U. i więcej … )

IV - „nieograniczony portfel” … jest i taka grupa

- każda z tych grup jw. ma swoje wymagania i potrzeby związane z budynkiem, jak również swoje priorytety. Zasobność „portfela” jak najbardziej determinuje rozwiązania dotyczące funkcji użytkowej i formy obiektu, ale nie znaczy to, że np. grupa I – skazana jest na „gotowce” i kiepskie rozwiązania projektowe.

- pewne jest, że nie można oferować „ fotela ” komuś, kogo stać na

„ krzesło ”, choć zarówno fotel, jak i krzesło może być dziełem sztuki lub też i nie-dziełem, ale wygodnym i ... „szytym a miarę” ;)

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och, ja wiem, że w swojej praktyce spotykasz różnych klientów, przy czym pewnie ci z pierwszej grupy to sporadyczne wyjątki.

Natomiast ten wątek jest na specyficznym forum, założonym przez czasopismo, przynajmniej z początku, o specyficznej polityce wobec budownictwa (dom dla Kowalskiego, dom dostępny*, buduj samodzielnie). Więc i czytelnicy to nie osoby zainteresowane architekturą jako sztuką, tylko domem, jako miejscem mieszkania.

 

Więc dla kogo kierowane jest zdjęcie rezydencji o pow. 500 m2 z Rio de Janeiro? Tych, których stać, zwykle nie przesiadują na tego typu forach (chyba, że hobbistycznie)

Czy nie lepiej inspirować forumowiczów czymś co jest dla nich osiągalne? Bo obejrzą piękny dom, podziwią, wzruszą ramionami i wrócą do przeglądania projektów gotowych. Bo nie wierzą, że taki dom jest w granicach ich zasięgu.

 

Owszem, jest kilka dzienników budowy dużych, pięknych, nowoczesnych domów. Ale to rodzynki w zalewie domów w okolicy 150 m2 i 300-400 tyś budżetu.

 

* Pamiętasz jak wyglądały domy z pierwszego konkursu "dom dostępny"? Wcale nie były dworkami a zwycięzca pewnie wielu odstraszał klockową bryłą.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, masz rację z jednym małym „ale” :) Warto oglądać także te milionowe realizacje, żeby się napatrzeć, zainspirować, a potem pokombinować co i w jaki sposób nie urywający kieszeni wykorzystać we własnym skromnym domu. Drobiazgi, szczegóły, zestawienia kolorów, bo diabeł tkwi w szczegółach.

 

Jestem za tym, by te rezydencje nie zniknęły całkiem z wątku. Trzeba zachować proporcje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ten wątek jest na specyficznym forum, założonym przez czasopismo, …

- bardzo dobrze, … polecam również ARCHITEKTURĘ MURATOR – świetne czasopismo, dużo znakomitej architektury, jak również ciekawych i nie tuzinkowych domów jednorodzinnych dedykowanych dla konkretnej działki budowlanej, potrzeb użytkownika, zapisów WZ / PM, …

 

Czy nie lepiej inspirować forumowiczów czymś co jest dla nich osiągalne?

- moim zdaniem nie ! „ inspiracje” ( jak sama nazwa mówi ) można czerpać w sposób dowolny i wcale nie muszą odnosić się ( podzielam to o czym pisze pestka ) do całych obiektów.

 

Bo obejrzą piękny dom, podziwią, wzruszą ramionami i wrócą do przeglądania projektów gotowych. Bo nie wierzą, że taki dom jest w granicach ich zasięgu.

- nie podzielam tej opinii. Architektura dotyczy każdej zabudowy bez względu na skalę, czy wielkość zainwestowania.

 

jest kilka dzienników budowy dużych, pięknych, nowoczesnych domów.

- i różnią się od tych realizowanych 20 lat temu. Dlaczego ?

odpowiedz jest prosta : zmienia się zarówno portfel inwestycyjny ( nie można domu zrealizować za mniej niż … ), ale również zmienia się mentalność i sposób postrzegania przestrzeni. Ja bym dopisał, że są i „rodzynki” z tego okresu

 

Pamiętasz jak wyglądały domy z pierwszego konkursu "dom dostępny"?

Wcale nie były dworkami a zwycięzca pewnie wielu odstraszał klockową bryłą.

- pamiętam bardzo dobrze dom z tego konkursu pracowni JEMS, który został zrealizowany w 2002roku w Choszczówce.

 

„ Zbudowany dla prywatnego inwestora dom jest rozwinięciem projektu nagrodzonego pierwszą nagrodą w konkursie fundacji „Dom Dostępny” i miesięcznika „Murator” na projekt „Domu Przyszłości” (2000 r) ”

http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=519

 

DOM JEDNORODZINNY W CHOSZCZÓWCE / Realizacja: 2002

Projekt : JEMS Architekci

 

http://bi.gazeta.pl/im/3/3660/z3660583Q,Zbudowany-dla-prywatnego-inwestora-dom-jest-rozwin.jpg

 

http://bi.gazeta.pl/im/8/3660/z3660588Q,Budynek-powstal-na-zalesionej-dzialce-w-obszarze-e.jpg

 

http://bi.gazeta.pl/im/7/3660/z3660587Q,Architektura-budynku-odwoluje-sie-do-elementarnych.jpg

 

http://bi.gazeta.pl/im/4/3660/z3660584Q,Centrum-domu-stanowi-dwukondygnacyjny-trzon--Pelni.jpg

 

http://bi.gazeta.pl/im/5/3660/z3660585Q,Od-trzonu-przestrzen-domu--rozgeszcza--sie-przecho.jpg

 

Fot. JEMS Architekci

http://www.bryla.pl/bryla/5,85301,3662738.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko to był konkurs dom przyszłości a nie dom dostępny.

 

Łukaszu - nie podzielasz opinii, że obejrzą zdjęcia i wrócą do wertowania katalogów domów dostępnych? Czyżby nastąpił gwałtowny wysyp projektów indywidualnych?

 

" zmienia się zarówno portfel inwestycyjny ( nie można domu zrealizować za mniej niż … )" - Dwa najpopularniejsze i najbardziej aktywne wątki na forum o budowaniu to "dom za 250 tyś" i "Dom za 300 tyś". I dział "samorobów".

Posiadacze tych dużych domów w zasadzie ustalali tylko drobne detale wykonawcze na forum. Ale forum nie służyło im radą w kwestiach projektowych.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale forum nie służyło im radą w kwestiach projektowych.

a powinno ?

 

- inspiracje - to jedno

- rysowanie , doradzanie - to drugie ( w prostych zapytaniach i odpowiedziach )

- PROJEKTOWANIE - to trzecie ... ( mam na myśli : w pełnym normalnym zakresie pracy projektowej projektanta Architektury - Konstrukcji - Instalacji ... z koordynacją i zespoleniem tych branż oraz wcześniejszymi analizami dla konkretnej działki budowlanej, sąsiedztwa, zapisów dot. Warunków Zabudowy, geotechniki, czy choćby istniejącego i projektowanego obszaru oddziaływania obiektu ... itd, itd ) - nierealne na FM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale podpowiadać może nawet w kwestii projektowania. Może nie aż tak jak to robi w niektórych wpisach u siebie na blogu Robert Skitek, ale myślę, że forum mogłoby także w tę stronę edukować. Architektom też łatwiej będzie się wtedy porozumiewać z klientami. Inwestorzy zaś nie będą bać się projektów indywidualnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie spotkałem w blogu Roberta wpisów w kwestii projektowania, tj.

jak daną „rzecz” zaprojektować ?

- oczywiście nie mam nic przeciwko edukacji ( wręcz odwrotnie ! ), ale bardziej jako wskazanie pewnej drogi postępowania lub uwrażliwienia na pewne problemy, które na etapie przedprojektowym są ( zazwyczaj ) mocno nieznane Inwestorowi, a które są kluczowe dla Projektu budynku i zagospodarowania.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...