Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ciekawa dyskusja się zrodziła...

 

Elfir ma racje... Bank zawsze chce zamknąć transakcję, czyli nie da na 100 tyś na budowę domu 120 m pow. użytkowej bo nie ma pewności czy klient go wykończy, a gdyby między czasie przestał spłacać raty to nie mają w zasadzie żadnego konkretnego zabezpieczenia.

 

Jest w bankach taki wskaźnik DTI (dept to income) czyli dosłownie dług do dochodu i on nie może być większy niż 65%, takie są wymogi KNFu.

 

Łatwo policzyć przy zarobkach 2800 netto, kosztów w gospodarstwie nie może być więcej niż 1820 zł. Do tego banki liczą koszty utrzymania + koszty mieszkaniowe. Razem w zależności od banku jest to ok 1000-1200 na osobę w zależności w której części Polski mieszka. Zostaje nam przy dobrych wiatrach 800 zł wolnych środków. Trzeba brać pod uwagę aktualne zaciągnięte kredyty (z tego co napisałeś 850 zł/ miesięcznie) i już jesteśmy na minusie, nawet nie licząc raty kredytu który chcesz zaciągnąć…

Nie ma realnie możliwości z tymi dochodami i takim kredytem na wzięcie jakiejkolwiek kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ciekawa dyskusja się zrodziła...

 

Elfir ma racje... Bank zawsze chce zamknąć transakcję, czyli nie da na 100 tyś na budowę domu 120 m pow. użytkowej bo nie ma pewności czy klient go wykończy, a gdyby między czasie przestał spłacać raty to nie mają w zasadzie żadnego konkretnego zabezpieczenia.

 

Jest w bankach taki wskaźnik DTI (dept to income) czyli dosłownie dług do dochodu i on nie może być większy niż 65%, takie są wymogi KNFu.

 

Łatwo policzyć przy zarobkach 2800 netto, kosztów w gospodarstwie nie może być więcej niż 1820 zł. Do tego banki liczą koszty utrzymania + koszty mieszkaniowe. Razem w zależności od banku jest to ok 1000-1200 na osobę w zależności w której części Polski mieszka. Zostaje nam przy dobrych wiatrach 800 zł wolnych środków. Trzeba brać pod uwagę aktualne zaciągnięte kredyty (z tego co napisałeś 850 zł/ miesięcznie) i już jesteśmy na minusie, nawet nie licząc raty kredytu który chcesz zaciągnąć…

Nie ma realnie możliwości z tymi dochodami i takim kredytem na wzięcie jakiejkolwiek kwoty.

 

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze takie 3 pytania:

1. W takiej sytuacji gdybym miał wszystko spłacone i startował do kredytu na czysto mógł bym wziąć kredyt ok 130 tyś? reszta musi pochodzić z wkładu własnego?

2. W sytuacji gdybym wszystko miał spłacone posiadał 100 tyś wkładu własnego + działka otrzymam kredyt na dom 120 m?

3. Patrząc na to co pisze Pan o DTI nasuwa mi się mianowicie znajomi maja zarobki na poziomie 4500 netto i dostali kredyt na kwotę 250 tyś czyli tak jak Pan wspomniał koszty gospodarstwa nie mogą być większe niż 2925 licząc do tego koszty utrzymania 2 tys zostaje przy dobrych wiatrach zostaje 925 zł a rata im wyszła 1,2 - 1,3 w takim razie jak to możliwe? Rozmawiając z ludźmi każdy mówi co innego i ciężko ustalić coś konkretnie zatem będe wdzięczny za pewne informacje

Ps. Pytania wydają się troszkę naiwne ale nie bardzo się orientuje w temacie dlatego dziękuje za cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze takie 3 pytania:

1. W takiej sytuacji gdybym miał wszystko spłacone i startował do kredytu na czysto mógł bym wziąć kredyt ok 130 tyś? reszta musi pochodzić z wkładu własnego?

2. W sytuacji gdybym wszystko miał spłacone posiadał 100 tyś wkładu własnego + działka otrzymam kredyt na dom 120 m?

3. Patrząc na to co pisze Pan o DTI nasuwa mi się mianowicie znajomi maja zarobki na poziomie 4500 netto i dostali kredyt na kwotę 250 tyś czyli tak jak Pan wspomniał koszty gospodarstwa nie mogą być większe niż 2925 licząc do tego koszty utrzymania 2 tys zostaje przy dobrych wiatrach zostaje 925 zł a rata im wyszła 1,2 - 1,3 w takim razie jak to możliwe? Rozmawiając z ludźmi każdy mówi co innego i ciężko ustalić coś konkretnie zatem będe wdzięczny za pewne informacje

Ps. Pytania wydają się troszkę naiwne ale nie bardzo się orientuje w temacie dlatego dziękuje za cierpliwość.

 

 

1. Musiałbym dokładnie sprawdzić jaką kwotę mógłby Pan dostać, bo nie chce na oko podawać.

2. banki liczą ok 2500 za metr pow. użytkowej. więc bank będzie wymagał łączninie ok 300 000 PLN. Jeśli Pan dostanie ok 130 000,00 PLN to, do zakończenia inwestycji wkład Pana będzie potrzebny w wysokości 170 000,00.

3. Z tym wskaźnikiem DTI to ja napisałem aby było wiadomo dokładnie o czym mowa... każdy bank przyjmuje te koszty inaczej. Są banki które przyjmują np. koszty za paliwo w wysokości 400 zł, a inne więcej. Trzeba to poprostu sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Musiałbym dokładnie sprawdzić jaką kwotę mógłby Pan dostać, bo nie chce na oko podawać.

2. banki liczą ok 2500 za metr pow. użytkowej. więc bank będzie wymagał łączninie ok 300 000 PLN. Jeśli Pan dostanie ok 130 000,00 PLN to, do zakończenia inwestycji wkład Pana będzie potrzebny w wysokości 170 000,00.

3. Z tym wskaźnikiem DTI to ja napisałem aby było wiadomo dokładnie o czym mowa... każdy bank przyjmuje te koszty inaczej. Są banki które przyjmują np. koszty za paliwo w wysokości 400 zł, a inne więcej. Trzeba to poprostu sprawdzić.

 

Czyli praktycznie trzeba iść do banku i zapytać jakie mają warunki bo tak to można gadać i gadać:). Orientacyjnie aby wziąć kredyt 300 tyś zarobki netto muszą wynosić........?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja brałam kredyt 220 tyś (z którego bank teraz próbuje się wykręcić) z dochodem powyżej 3 tyś netto/os w rodzinie dwuosobowej. Z własną działką i stanem budowy O (czyli fundamenty na gotowo) Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli praktycznie trzeba iść do banku i zapytać jakie mają warunki bo tak to można gadać i gadać:). Orientacyjnie aby wziąć kredyt 300 tyś zarobki netto muszą wynosić........?

 

Sprawdze na jaką kwotę można liczyć...

 

Prosze mi tylko wysłać maila na adres [email protected], a ja przygotuję oferty.

 

pozdrawiam

 

ja brałam kredyt 220 tyś (z którego bank teraz próbuje się wykręcić) z dochodem powyżej 3 tyś netto/os w rodzinie dwuosobowej. Z własną działką i stanem budowy O (czyli fundamenty na gotowo)

 

Na czym staneło z tym Millennium bo ciekawi mnie bardzo ta sytuacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, to było powyżej 6 tyś na dwie osoby netto.

Chcieliśmy więcej, ale nie dostaliśmy.

 

Dla mnie to w ogóle nie zrozumiałe tak jak wspominałem wcześniej znajomi nie zarabiają nawet 5 tyś na rękę i dostali kredyt na 250 tyś mając tylko działkę. Widzę że bardzo różnie to wygląda i każdy przypadek jest całkowicie inny. Panie Bartoszu przesłałem wiadomość i czekam na info.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z żoną chcielibyśmy BARDZO podziękować p. Bartkowi za pomoc i prowadzenie negocjacji z bankiem. Plan był żeby wziąć "Rodzinę na Swoim" 120tyś.zł na 18 lat, na wykończenie domu. Celowaliśmy w PEKAO i Millenium. Ci drudzy okazali się szybsi w obsłudze i bardziej skorzy do negocjacji. Warunki jakie udało się wynegocjować to:

prowizja 1%, oprocentowanie kredytu 6,22% (marża banku 1,09% promocyjnie obniżona o 0,3%), obniżenie wyceny rzeczoznawcy z 800zł na 400zł ;-) Od rozpoczęcia negocjacji do wypłaty kredytu minęło ok. 1 miesiąc (najdłużej zajęło dostarczanie wszystkich dokumentów dla analityka z banku - ciągle mu czegoś brakowało), decyzja po 20 dniach. Tempo ekspresowe, obsługa sprawna, miły kontakt (zarówno w banku jaki i u p.Bartka). Pozdrawiamy, dziękujemy i polecamy kontakt z p. Bartkiem !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Panie Bartoszu mam kilka pytań odnośnie opcji wyboru kredytu.

 

Budujemy dom ok 180 m2 dokładny kosztorys to ok 480000 tys zł. dla stanu z białym montażem. (devlop), mamy działkę wartość ok 350 000 zł (miasto dobra lokalizacja) i ok 190 000 zł oszczędności. Teraz pytania: wszyscy mi radzą kredyt wziąć na ok 350000 -400000 - by na spokojnie zamknąć budowę i najwyżej z ostatniej transzy zrezygnować. Czy to dobry pomysł? (kalkulacja stosunek wkładu własnego do kredytu via marża prowizja)

Czy ta gotówka to jako wkład czy zaczynać z niej budowę? Aktualnie czekamy na PNB.

Z żoną mamy tylko ślub kościelny, czy statystycznie lepiej razem czy osobno brać taki kredyt (współmałżonek - żyrant )?

Żona ma umowę o pracę na czas nieokreślony (ok 4000 netto) ja działalność gospodarczą. z płynnym przychodem i dochodem.

Mamy jeszcze mieszkanie, ja się waham czy sprzedawać i zejść z kredytu czy wynająć i z wynajmu część odsetkową pokrywać.?

Czy bank brałby ew dochód z wynajmu do wyliczenia zdolności kredytowej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinię, czy poniższe oferty banków są OK, czy może warto jeszcze o coś powalczyć?

 

Budowa domu w RNS

Kwota kredytu: 490 000

wkład własny: działka wg operatu 260 000

kredytowanie: 30lat

 

Oferta Pekao SA

- marża: 1,24

- prowizja: 0%

- ub. pomostowe: podniesienie marży o 0,6%

- wymagane ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych na kwotę kredytu (oferta 0,1% kwoty kredytu rocznie)

- wymagane ubezpieczenie na życie na min. 25% kwoty kredytu

symulacja:

- rata z dopłatą: 2467 (w tym zwiększona spłata kapitału ok 200pln)

- rata bez dopłat: 2921

- łącznie do spłaty: 1 008 272

 

Oferta Millenium

- marża: 1,19

- prowizja: 0,8%

- ub. pomostowe: 1%

- wymagane ubezpieczenie domu (oferta 0,09% kwoty kredytu)

- wymagane ubezpieczenie na życie (oferta 98 pln/m-c)

symulacja:

- rata z dopłatą: 2256-2346

- rata bez dopłat: 3032

- łącznie do spłaty: 1 021 303

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Panie Bartoszu mam kilka pytań odnośnie opcji wyboru kredytu.

 

Budujemy dom ok 180 m2 dokładny kosztorys to ok 480000 tys zł. dla stanu z białym montażem. (devlop), mamy działkę wartość ok 350 000 zł (miasto dobra lokalizacja) i ok 190 000 zł oszczędności. Teraz pytania: wszyscy mi radzą kredyt wziąć na ok 350000 -400000 - by na spokojnie zamknąć budowę i najwyżej z ostatniej transzy zrezygnować. Czy to dobry pomysł? (kalkulacja stosunek wkładu własnego do kredytu via marża prowizja)

Czy ta gotówka to jako wkład czy zaczynać z niej budowę? Aktualnie czekamy na PNB.

Z żoną mamy tylko ślub kościelny, czy statystycznie lepiej razem czy osobno brać taki kredyt (współmałżonek - żyrant )?

Żona ma umowę o pracę na czas nieokreślony (ok 4000 netto) ja działalność gospodarczą. z płynnym przychodem i dochodem.

Mamy jeszcze mieszkanie, ja się waham czy sprzedawać i zejść z kredytu czy wynająć i z wynajmu część odsetkową pokrywać.?

Czy bank brałby ew dochód z wynajmu do wyliczenia zdolności kredytowej?

Pozdrawiam

 

Poprosze o adres mailowy na prywatną wiadomość, lub prosze napisać na [email protected], a ja przygotuję oferty.

 

 

Proszę o opinię, czy poniższe oferty banków są OK, czy może warto jeszcze o coś powalczyć?

 

Budowa domu w RNS

Kwota kredytu: 490 000

wkład własny: działka wg operatu 260 000

kredytowanie: 30lat

 

Oferta Pekao SA

- marża: 1,24

- prowizja: 0%

- ub. pomostowe: podniesienie marży o 0,6%

- wymagane ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych na kwotę kredytu (oferta 0,1% kwoty kredytu rocznie)

- wymagane ubezpieczenie na życie na min. 25% kwoty kredytu

symulacja:

- rata z dopłatą: 2467 (w tym zwiększona spłata kapitału ok 200pln)

- rata bez dopłat: 2921

- łącznie do spłaty: 1 008 272

 

Oferta Millenium

- marża: 1,19

- prowizja: 0,8%

- ub. pomostowe: 1%

- wymagane ubezpieczenie domu (oferta 0,09% kwoty kredytu)

- wymagane ubezpieczenie na życie (oferta 98 pln/m-c)

symulacja:

- rata z dopłatą: 2256-2346

- rata bez dopłat: 3032

- łącznie do spłaty: 1 021 303

 

Nie da się tak napisać, z czego można zejść... nie wiem jak do tej pory były negocjacje prowadzone, nie wiem w jakim mieście, etc.

 

Dużo czynników pobocznych wchodzi w grę.

 

Ale oferty niczego sobie:)

 

pozdrawiam

Edytowane przez Murator FINANSE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, według mnie przed zaciągnięciem jakiekolwiek kredytu warto wcześniej skorzystać z kalkulatora kredytowego i sprawdzić, ile tak naprawdę będzie wynosił kredyt. Obecnie w sieci jest pełno takich kalkulatorów. Jakiś czas temu znalazłem na stronie http://kalkulator-kredytowy.info.pl/ wiele ciekawych informacji na ten temat. Może inni też powinni z tego korzystać. Pozdrawiam serdecznie wszystkich potencjalnych kredytobiorców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...