Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

co to jest siedlisko?


Darth_Maul

Recommended Posts

Witajcie

Co to jest siedlisko. czy jesli poszukuje ziemy (działki budowlanej) zeby sobie postawić dom cos koło 170 m2 to czy moge cosik takiego postawic na działce siedliskowej? Czy nie bedzie tam żadnych trudnosci prawnych? Czy bez problemy bede mógł wybvudować sobie taki domek? czy jakiś urzedas bedzie robił jakiegos rodzaju problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. siedlisko to temat rzeka. Jeżeli masz 1,1 hra ziemii rolnej to mozesz sobie w-g prawa postawic na niej dom w ramach zabudowy siedliskowej. To jest takie udogodnienie dla "rolnków", którzy nie maja gdzie mieszkać a nie mogą wg. planu zagospodarowania przestrzennego przekształcic ziemii roliczej na budowlaną. Dodac musze, że różne gminy róznie przeliczaja pod te siedliska klase ziemii.

Napisze ci co ja wymysliłam. Bardzo podobał mi sie kawałek ziemii za płotem. Nie była to jednak ziemia pod zabudowę, tylko uzytek rolny moich rodziców. Wystapilismy o mozliwość wybudowania siedliska na działce moich rodziców. Zgodzono sie, pod warunkiem, że rodzice wyrażą zgodę byśmy budowali sie na ich ziemii. Oczywiście musimy z czasem stac sie własciecielem tej ziemii, tj. rodzice musza mi ja przepisać. Ale my nie chcemy tego h-ra ,bo odziedziczy go mój brat. Więc na razie bedzie to dla nas darowizna, a my potem oddamy ja mojemu bratu, zostawiajac sobie tylko kawałaek pod domem.

Wiec reasumując, najważniejszy jest ten hektar, a potem to mozesz go sprzedać. - w koncu np. zbiedniałeś i musisz za cos zyć. No i budynków gospodarczych tez nie musisz mieć - na razie cie nie stac na ich wybudowanie a narzedzia trzymasz w piwnicy.

Siedlisko to takie wyjście ewakuacyjne, gdy nie mozesz mieć działki budowlanej. no i płacisz podatek rolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zapoznać się z wypowiedziami we wcześniejszych wątkach:

http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=1745&forum=42

http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=852&forum=42

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-10-29 07:17 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie macie racji. Od władz gminnych nic nie zależy. Warunek siedliska 1,0000001 ha(lub więcej zer) fizycznych, a nie przeliczeniowych. Aby nie być gołosłownym przytaczam mój przykład. 5 lat temu kupiłem 0,8 ha ziemi od Agencji WR za 700 PLN, potem zacząłem szukać ziemi która mi się spodoba. Znalazłem 0,7 ha kupiłem i zostałem rolnikiem (niezły bajer). Miesiąc temu odebrałem z gminy warunki zabudowy siedliskowej. Teraz robię projekt.WW warunki+projekt=zezwolenie na budowę z powiatu.

Bycie rolnikiem to niezła sprawa (nasz kraj jest chory) przydomową oczyszczalnię mogę postawić tylko na wniosek, natomiast działkowicze do 1 ha muszą przedstawiaś projekty. Mam zamiar w przyszłości przejść na KRUS (napewno wiecie o czym piszę).Podam wam jeszczejedną ciekawostkę: masz 0,5 ha we Wrocławiu i dokupiłeś piękny kawałek 0,6 ha w Poznaniu- na każdym z nich możesz się pobudować bo jesteś rolnikiem . Żadna z tych gmin nie ma podstawy ci odmówić.Mogą uzasadniać sens upraw w tak odległych punktach, ale to wbrew prawu. Acha ja przeliczeniowo nie mam nawet 0,4 ha (dlatego nie wejdę w KRUS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. Na razie nie trzeba mieć nic wspólnego z rolnictwem by zostać z rolnikiem. Często ludzie kręcący biznes kupują ziemie rolnicze i nie muszą wtedy płacic ZUS tylko np. duzo tańszy KRUS. Ale po wejściu do unii rolnikiem będzie mogła bć osoba tylko z rolniczym wykształceniem lub po kursach. I tak samo będzie z dziedziczeniem . Prawo do dziedziczenia gospodarstwa rolnego będzie mialo tylko dziecko, które kształciło się w rolnictwie lub jest rolnikiem. A reszta dzieci będzie się niestety musiała bujać, nawet jeżeli to faktycznie one pomagały rodzicom w gospodarstwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać wcześniejsze tematy wracają. Szkoda, że nie ma kontynuacji. Taki wątek byłby przeglądem poglądów na dany temat. Nie chcąc powtarzać swoich (i nie tylko) wypowiedzi podałem linki do wątków w podobnej tematyce. Ale widząc, że nie wszyscy maja czas na przeglądanie wcześniejszych wypowiedzi pozwoliłem sobie powtórzyć, to co wcześniej napisałem:

 

Zagroda (siedlisko) może być utworzona jedynie w obszarze gospodarstwa rolnego. Definicję gospodarstwa rolnego zawiera ustawa z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 – tekst jednolity), zgodnie z którą za gospodarstwo rolne uznaje się obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz, sklasyfikowany w operatach ewidencyjnych jako użytki rolne, gruntów pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem tego gospodarstwa o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej lub osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka uwaga:

Za gospodarstwo rolne, zgodnie z art. 55 3 Kodeksu cywilnego uważa się grunty rol­ne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwenta­rzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Z treści tego przepisu wynika, że dla potrzeb planowania i zagospodarowania prze­strzennego, za gospodarstwo rolne można uznać każde gospodarstwo, jeżeli stanowi zorganizowaną całość gospodarczą, niezależnie od jego powierzchni. W praktyce bowiem może istnieć gospodarstwo rolne w pełni odpowiadającej przyto­czonemu powyżej przepisowi art. 553 Kodeksu cywilnego mniejsze niż 1 ha, jak rów­nież może istnieć jedynie siedlisko, po dużym gospodarstwie rolnym, przekraczające powierzchnię 1ha, nie stanowiące już zorganizowanej całości gospodarczej wraz z prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, którego nie można uznać za gospodarstwo rolne.

 

Na poparcie powyższego można przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z 5 lutego 1998r, l PKN 511/97 (OSNAPiUS 1/99, poz.19), w którym Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyraził pogląd, że art.55 3 Kodeksu cywilnego nie wymienia wśród kry­teriów „gospodarstwa rolnego" jego obszaru, w związku z czym gospodarstwem rol­nym jest także gospodarstwo o obszarze poniżej 1ha. Gospodarstwo rolne może być usytuowane na kilku działkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedź,co mam zrobić, żeby płacić KRUS. Jestem bezrobotny, nie moge znaleźć pracy, opłacam sobie (rodzice)dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne (tylko) nie wpłacając nic na ubezpieczenie emerytalne. Marze o pracy i budowie (w dalekiej przyszłości) dlatego czytam Forum. Zapoznałem się z w/w ustawą o podatku rolnym ale tam pisze tylko, ze płacicpodatek, ale z gdzie zaczyna sie ubezpieczenie rolnika?Ten cholerny KRUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o przede wszystkim namiar na ustawę o ubezpieczeniu KRUS. Odpowiedzi w stylu Marka13 mnie nie interesują.Jeżeli większość porad Marka13 jest podobnych to niewiele skorzystali Forumowicze z jego ok. 200 wypowiedzi.Myślę, że są ubezpieczeni w KRUS na linii i coś podpowiedzą . Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję wejść na stronę krus (tam wszystko jest) http://www.krus.org.pl. DZ.U. nr 7/98 poz.25 ustawa z dn. 20.12,1990.

Generalnie, kazdy kto posiada 1 hr przeliczeniowy musi poddać się obowiązkowemu ubezpieczeniu w Krus. Są też ubezp. dobrowolne np. dla osoby prowadzącej działalnośc gospo. na ziemii rolniczej. Takiego ubezpieczenia dobrowolnego jak w ZUS (bo teraz mozna ubezp. się emeryt-rentow dobrowolnie) nie ma.

W kontrowersyjnych przypadkach przed krus zawsze stoii zus. Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...