Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kostka brukowa czy też może płyty ażurowe?


Recommended Posts

Witam

 

Mam dylemat co do wykończenia podjazdu przed garażem.

Wychodzi tego ok. 4ary i jak policzę koszt ułożenia kostki to nie wygląda to wesoło. Wpadłem na pomysł aby położyć betonowe płyty ażurowe i posiać trawkę. Znajomy mówi, że jest to o tyle korzystne, że woda ładnie wsiąka a przy kostce to z wodą jest problem.

Jakby ktoś miał takie płyty ażurowe położone na podobnym obszarze co mój to dajcie cynk jak to się sprawuje, jakie koszta położenia i czy jesteście z tego rozwiązania zadowoleni.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dylemat mam podobny. Bylem / jestem fanem plyt azurowych (u mnie problem z wodą to duzy problem) z przyczyn wyżej opisanych. Ale już od kilku osób dostałem takie naprostowanie: plyty sa kruche - jak wiedzie ciezszy sprzęt to moga popękać - szczególnie jeśli nie są na betonowym podkładzie. No a jeśli sa na betonowym podkladzie to bye bye zalety z wchłanianiem wody

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki problem w zimie przy odsniezaniu ... :wink:

 

i z ulozeniem tez sa wieksze problemy, po taka plyta jest wieksza, wieksza powierzchnia przylega to podkladu, i musi byc rowniejszy, a wiadomo, im wieksza ma byc plaszczyzna tym trudniej to osiagnac.

 

z woda przy kostce nie ma problemu... czesc wody wsiaka, a przy wiekszych opadach, powinna splywac, do odwodnienia liniowego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym optowała za kostką brukową: na pewno trwalsza. Ażury są niezłe, jak są nowe, potem, po każdej zimie jest coraz gorzej. Ale rzeczywiście, sporo ci tego wychodzi. Czy nie da się jakoś "podzielić" tego obszaru, np. jakiś, choćby niedużymi pasami trawniczka albo rabaty? Bo jak wyłożysz kostką 4ary, to faktycznie będzie trochę "betonowo".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda u mnie jeszcze chwilka do układania podjazdu (przyszły rok), ale też już nad nim myślę... U nas sytuacja wygląda tak - dom usytuowany w głębi działki (nie za dużej - ok. 900m). Kostka zabrałaby sporo miejsca i wyglądała na nieduzej powierzchni strasznie pancernie.

 

Czy macie jakiś dobry pomysł na podjazd, który zabiera jak najmniej miejsca, a jest ładny i funkcjonalny? Płyty ażurowe w naszym przypadku pasowałyby jak pięść do nosa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam na razie (może i na stałe) ułożyć płyty. Pekania się nie boję, obserwuję takie płyty na kilku pargingach. Z tego co wyczytałęm w kilku ulotkach producentów to są one zbrojone i wykonywane w technologii podobnej do kostki czyli z twardością nie powinno być kłopotu. Co do zagęszczania gruntu przed położeniem - jaka różnica? jesli pod kostkę nie zagęścisz to się zapadnie. To jest jedyny koszt jaki będzie niezmienny przy każdym materiale. Wpływ na cenę ma cena samego materiału i koszty ułożenia. Za płytami przemawia jeszcze łatwość układania (mniejsza pracochłonność).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcecie aby wasze Panie :wink: łamały sobie nogi chodzac w szpilkach po płytach ażurowych to tylko kostka lub inne pelne chodniki. Co prawda nigdy nie chodziłem w szpilkach ale z relacji wiem że chodzenie w szpilkach po ażurowych płytach wymaga sporych umiejetności a jeszcze jak taki spacer ma się odbyć po kilku lampkach wina :wink: to już podobno graniczy z cudem :wink: :D .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcecie aby wasze Panie :wink: łamały sobie nogi chodzac w szpilkach po płytach ażurowych to tylko kostka lub inne pelne chodniki.

 

No właśnie. Moja pani też zagroziła że jak położę te płyty to ją będę musiał na rękach nosić ;)

A miało być z tymi płytami tak pięknie! Więc zagryzam zęby i zbieram kasę na kostkę betonową lub granitową.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaszczur - a jak wyglądają koszty układania? Płytami mogę ułożyć tylko pasy pod koła po wcześniejszym zagęszczeniu gruntu, z kostką będzie trochę więcej filozofii by to wykonać. Ja na razie traktuję to jako konieczność. Potem jeśli pomysł okaże się nietrafiony to zrobię podjazd do przyszłej wiaty na drewno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa rozbija się włąśnie o te koszty. Co zrobić jak nie ma z czego brać? W takim przypadku nawet małą różnica jest dużą. Co do kostki granitowej... mówisz, że różnica jest niewielka? Czy aby dobrze sprawdzałęś ile kosztuje tona i na ile m2 starcza? No chyba, że nasz źródło kostki o cenie zbliżonej do polbruku. Kiedyś był na forum wątek o odpadach granitowych - koszt był przyzwoity, koszt transportu przewyższał koszt materiału ale i tak było warto. Tylko te układanie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mam taki problem: bramę i podjazd do garażu (wyłożony kostką) mam wzdłuż jednego boku działki. Z drugiego boku działki mam przejazd na tył domu i dojazd do stajni. Tamtędy kilka razy do roku wjeżdżają ciągniki z sianem, słomą i owsem oraz wyjeżdżają z obornikiem. Każdy taki zestaw ciągnik+przyczepa to ładne kilka ton (szacuję, że nawet do 7 ton). Chciałem utwardzić ten przejazd właśnie takimi kratkami betonowymi (głównie z uwagi na koszty), ale teraz opiniami o słabej wytrzymałości zabiliście mi ćwieka....

 

Jeśli nie kratki, to co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek_j Skoro kratka wytrzymuje ruch na parkingu gdzie parkują różne pojazdy i przywożą towar do hurtowni to chyba jak zrobisz dobre zagęszczenie podkłądu to i wytrzyma mały ruch na twoje potrzeby - no chyba, że krata jest kiepskiej jakości, ale tak też można mieć z kostką. Nasza na wyjeździe z bloku gdzie jeszcze mieszkam jest cała powybijana. Najlepiej spytać u producenta jakie obciążenia wytrzymuje ich produkt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałek,

 

jesli ma byc tanio i porządnie, zleciłbym wykonanie podjazdu z kamienia granitowego łamanego. Koszt jest mi znany, gdyz całe otoczenie domu łącznie z cokolikami, ogrodzeniem, sciezkami, podjazdem itp. mam z granitu.

 

Kopalnie granitu mają swoich dystrybutorow, szkoda czasu na gdybanie o cenie u producenta i dodatkowo cenie transportu jednego lub kilku ładunkow. gdy w duzym składzie producenta w poblizu Twojego domu, cena moze byc atrakcyjna, ze wzgledu na np. transport koleją bardzo duzych ładunkow lub stały transport samochodowy TIR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...