Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Basen - jak i czym utrzymać czystość wody i odpowiednie PH


Recommended Posts

WITAJ MPMPGP

WIDZĘ ŻE MA PAN ŚWIETNY I TANI SPOSÓB NA UTRZYMANIE CZYSTOŚCI W BASENIE. CHCIAŁABYM GO RÓWNIEŻ WYPRÓBOWAĆ TYLKO MAM PARĘ PYTAŃ: MAM RÓWNIEŻ BASEN O TAKICH WYMIARACH CZYLI 366X91 I POMPĘ DO BASENU O WYDAJNOŚCI 1249 l/h SYMBOL 58145 FILTR Typ I, CZY RÓWNIEŻ MA PAN TAKĄ POMPĘ CZY MOŻE O WIĘKSZEJ WYDAJNOŚCI? ZNALAZŁAM NA ALLEGRO ZESTAW O KTÓRYM PAN PISZE , OTO LINK http://allegro.pl/zestaw-wkladow-bioceramika-wegiel-zeolit-i2471492905.html, CZY TO O TAKIE COŚ CHODZI? I JESZCZE JEDNO PYTANIE GDZIE TO PAN DOKŁADNIE UMIESZCZA DOOKOŁA FILTRA? BARDZO PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ, GDYŻ CHCIAŁABYM JAK NAJSZYBCIEJ COŚ ZAKUPIĆ DO BASENU BO WODA ROBI SIĘ JUŻ NIEFAJNA. Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJĘ.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...
Co to za cudo? Przecież woda powinna być absolutnie klarowna, a to są jakieś męty. Ciekaw jestem co będzie jak się jej napijesz, a tego się nie da uniknąć sczególnie u dzieci. Nie podoba mi się to.

 

 

No własnie: co to za cudo , które widac w tym filmiku? Ta guma jest rewelacyjna. czy ktoś wie gdzie ją kupic, ewerntualnie jak szukac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam basen 5,5x 2,7 x 1,2. W zestawie miałem jeden filtr o wydajności 6,5m3/h. Ale dodatkowo dokupiłem pisakowy o podobnej wydajności. Pomimo, ze woda była zażelaziona to po kilkunastu godzinach filtrowania zrobiła sie krystalicznie czysta. Filtry włączam razem na kilka godzin w kilku cyklach. Wszystko steruje mi automat. Zasadniczo to po wyregulowaniu ph zapodaje duże tabletki 200g do dużego pływaka, i raz na 2 tygodnie chlorowanie szokowe. Nie ma potrzeby używania antyglonu, ale wiadomo, w każdym miejscu inne sa warunki, tak? Jedna rada dla osób uzywających aktywnego tlenu: filtry kartuszowe nie za bardzo sobie z tym radza, poniewaz z wody wytrącają się jakieś 'kłaki" i to szybko zapycha wkład.

To tyle

Andrzej

Edytowane przez Dzejson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Kolejne gorące dni zmusiły nas do zakupu niewielkiego basenu dla dzieci. Wg instrukcji to jakieś 550 litrów. Wysokość 50 cm.

Po kilku dniach brzeg i dno obślizgły. Czym wyczyścić basen żeby go zdezynfekować? Mam wrażenie że porządne wyszorowanie sprawy nie załatwiło.

 

Czy wg Was przy takiej ilości wody lepiej zdecydować się na jej wymianę czy jednak zastosować chlor? A może są jakieś inne sposoby żeby do tego tak szybko nie dochodziło?

 

I ostatnie pytanie czy zachlorowaną wodę można bez szkody dla trawnika wylać na tenże trawnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Witam ,

A więc tak czytając wszystkich posty problem ze zrobieniem krystalicznej wody jest ciężki nic konkretnego się nie doczytałem a więc tak. Zakupiłem basen fast set pool 3.05 x 2.59 m 61 cm wraz z "pompą" o ile ją można nazwać na papierowe wkłady. Wodę nalałem nie do pełna ponieważ pogoda daje w kość i jest zakryty obecnie powiem tak wodę filtrowałem odkąd był poziom odpowiedni by pompa zasysała wodę słychać jak pracuje i filtruje wodę wszystko spk. ale tak na dnie jest mega duży osad , śmieci w sensie paprochy ale z tym myślę ,że sobie poradzę. Pytanie takie bo prócz tego co napisałem to jeszcze jest dno obślizgłe i moje pytanie co kupić najlepiej by tą wodę oczyścić i doprowadzić do stanu takiego kryształu wiem ,że się da więc niech ktoś nie pisze ,że szans nie ma tylko co i jak użyć z chemi bo w marketach tego pełno ? Odkurzacz http://allegro.pl/odkurzacz-bestway-do-czyszczenia-dna-basenu-58212-i4361844324.html do tej pompy 1200l/h w zupełności podobno wystarczy jak na początek zobaczymy jak będzie w praktyce. PROSZĘ O RADY JAK DOPROWADZIĆ WODĘ DO STANIU UŻYWALNOŚCI. Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim basenie stosuję tabletki z chlorem ( takie w pływaku/boi 3 w 1). Dodatkowo codziennie filtruje wodę przez ok. 2 godziny.

Niestety woda jest mętna i na dnie robi się żółtawy osad. Co jeszcze powinnam zrobić, żeby woda była przejrzysta bez osadu na dnie?

Wcześniej czytałam o dodawaniu podchloryny sodu, czy to pomoże bardziej niż tabletki z chloru. Czy może lepiej jest zastosować środki w proszku ( takie do wlania bezpośrednio do basenu) oddzielnie na glony, PH i chlor?

Poradźcie cos proszę.

 

Pozdrawiam

Betsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Podchloryn sodu (i wapnia) to właśnie to, co zwyczajowo określa się mianem chloru do basenu.

Do oczyszczania, uzdatniania wody trzeba (wypada) użyć właśnie roztworu podchlorynu sodu, wyregulować pH (zazwyczaj obniżyć, rzadko kiedy trzeba podnieść) i dobrze użyć koagulantu. Przeciwko porostowi glonów również są odpowiednie środki, w płynie.

"chlor" ma za zadanie oczyścić i zdezynfekować. wodę, koagulant (np flocfix - nie mam związku z producentem) w dużym uproszczeniu umożliwia najmniejszym cząstkom "brudu" złączyć się w "kłaczki", które jest w stanie usunąć filtr.

Do właściwego działania podchlorynu i koagulantu, a również po prostu dla zdrowia, pH musi zawierać się w przedziale 7 do 7,4. Czyli zwyczajowo utrzymuje się 7,2

 

 

 

EDIT: To o czym pisze Nikt Ważny - owszem, ale z głową. Tzw chlorowanie szokowe ma na celu rozbicie chloru związanego, który (znowu upraszczając) tylko śmierdzi chlorem, a nie działa :D A chcemy utrzymywać właściwy poziom chloru wolnego (czynnego) Jak często? W dużym basenie robiłem to co tydzień, ale mówię tu o objętości ok. 500m3 ;-) Dwa, trzy razy na sezon powinno wystarczyć (jak już zapach chloru będzie mocno wyczuwalny).

 

Można do tego użyć specjanych preparatów do chlorowania szokowego, albo po prostu podnieść poziom do ok. 3-4 mg/l.

Edytowane przez Kasia Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 4 months później...
  • 4 months później...
Jakbyś wymieniał co tydzień to byś zbankrutował. Mam taki basen od kilku lat. Wodę wlewasz tylko raz, a potem musisz o nią dbać, żeby ci czasem nie zzieleniała :) Najważniejszy to chlor i obniżacz PH. Co jakiś czas najlepiej na noc wsypujesz chlor, żeby działał prawidłowo musisz mieć odpowiedni poziom PH ( na opakowaniu pisze ile ma być) więc wcześniej go regulujesz płynem na PH. Fajne też są teraz takie boje, do których wrzuca się chlor w tabletkach i cały czas pływają po powierzchni wody, czyszcząc ją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Drodzy mam drobny biały osad na dnie mojego baseniku i nie mogę się go pozbyć. Wodę zassałem z studni głębinowej. Na początku była krystaliczna ale z czasem zassała z tym osadem.Mam klasyczną pompę z filtrem papierowym , kupiłem nawet dodatkowo do niego długo rurę ale zasysa on bardzo słabo. Macie jakiś pomysł co mogę jeszcze zastosować , nie wydając dużo pieniędzy na skomplikowane pompy zasysajace? Siateczka i ciśnienie nie będzie tu mieć zastosowania bo osad jest mikroskopijny. Pozostaje mi jedynie podmiatanie miotełką tak jak pisał wcześniej kolega?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam wszystkich opowiem wszystkim co mi sie wydarzyło napełniłem basen wodą ze studni wrzuciłem chlor a tu co? na drugi dzień woda brązowawa,no to co trzeba ja ratować no to wsypałem tzw.chlor szok zmyślą że efekt będzie pewny,a tu jeszcze większa niespodzianka woda jeszcze bardziej brązowa,niestety wylałem ją i mam zamiar zastosować teraz podchloryn sodu dam znać póżniej dam znać czy pomogło pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich opowiem wszystkim co mi sie wydarzyło napełniłem basen wodą ze studni wrzuciłem chlor a tu co? na drugi dzień woda brązowawa,no to co trzeba ja ratować no to wsypałem tzw.chlor szok zmyślą że efekt będzie pewny,a tu jeszcze większa niespodzianka woda jeszcze bardziej brązowa,niestety wylałem ją i mam zamiar zastosować teraz podchloryn sodu dam znać póżniej dam znać czy pomogło pozdrawiam

 

Będzie to samo :)

Wodę ze studni masz zażelazioną i po dodaniu chloru następuje reakcja chemiczna. To normalne i u mnie dzieje się to samo. Po tym jak się żelazo wytrąci musisz filtrować tak długo wodę, aż będzie krystaliczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...