Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

edde że niby dlaczego nie można miec kominka przy went. mech. ??? wyklucza to jedynie budownictwo pasywne, ale energooszczędne już nie, pod warunkiem, że kominek ma zamkniętą komorę spalania.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie :

§ 150.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 7 months później...

Witam wszystkich

w kilku miejscach na forum prosilam o pomoc w tym wzgledzie ale nikt sie nie odezwal. Zdecydowalam sie na wentyalcje mechaniczna z reku i gwc tylko kompletnie nie mam pomyslu skad wziac fimre ktora to zrobi porzadnie? domek mam typowy w projekcie jest juz dolaczony projekt wentylacji mechanicznej firmy dospel ale szukam kogos kto to zrealizuje i wykonca gwc. Fajnie by bylo gdyby sie znalazla firma z krakowa/ okolic krakowa.

z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie :

§ 150.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

no tak ale jeśli kominek pobiera powietrze z pomieszczenia, jeśli nie czyli pobiera przez rurę z zewnątrz pod palenisko i ma komore spalania zamkniętą .. to wskazywałoby że ten przepis tego nie dotyczy i taki kominek nie jest zabroniony :) czy dobrze myśle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam,

Z innej beczki... z jakiego materialu powinny byc rury w gruncie?

Poczatkowo myslalem o zwyklych PCV (takich szarych) do kanalizacji, ale moj budowlaniec zaczal sie chwytac za glowe, ze przeciez one zostana zmiazdzone przez nacisk ziemi itp. Proponuje mi pomaranczowe w miejsce szarych, ale pomaranczowe kosztuja duzo wiecej....i teraz sam nie wiem. Wydaje mi sie, ze budowlaniec ma racje. Poltora metra ziemi w koncu troche wazy i po jakims czasie rura moze sie odksztalcic i peknac. Z drugiej strony pomiedzy pomaranczowymi a szarymi chyba nie ma az tak duzej roznicy wytrzymalosciowej, aby zagwarantowaly mi "niezniszczalnosc". Moze nalezy przestac panikowac i klasc jednak te szare??

 

Co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie, że dobrze, ale...

Te szare robione są tylko do pewnej średnicy.

Tu za małej.

Trzeba by kilka obok siebie układać.

Na jedno wyjdzie (cenowo).

 

Było liczone. Trzeba by się cofnąć jaki kawałek w tym wątku.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z innej beczki... z jakiego materialu powinny byc rury w gruncie?

Poczatkowo myslalem o zwyklych PCV (takich szarych) do kanalizacji, ale moj budowlaniec zaczal sie chwytac za glowe, ze przeciez one zostana zmiazdzone przez nacisk ziemi itp. Proponuje mi pomaranczowe w miejsce szarych, ale pomaranczowe kosztuja duzo wiecej....i teraz sam nie wiem. Wydaje mi sie, ze budowlaniec ma racje. Poltora metra ziemi w koncu troche wazy i po jakims czasie rura moze sie odksztalcic i peknac. Z drugiej strony pomiedzy pomaranczowymi a szarymi chyba nie ma az tak duzej roznicy wytrzymalosciowej, aby zagwarantowaly mi "niezniszczalnosc". Moze nalezy przestac panikowac i klasc jednak te szare??

 

Co o tym sadzicie?

 

Szare są nie do gruntu za słabe, budowlaniec ma rację.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Ile dni w roku "dziala" tak naprawde GWC do grzania powietrza a ile do chlodzenia ?

Bo tak na moj rozum, to powietrze jest sens ogrzewac jakies 60 dni w roku (lacznie z nocami) a chlodzic moze z 30 dni (niekoniecznie juz z nocami) ?

W poztsalym okresie, uzywanie go nie ma zupelnie sensu i lepiej pobierac ze zwyklej czerpni ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Help!

Chciałbym poprosić Was o opinię/opis jak to jest z ilością kondensatu w rurowym GWC?

Niewiele ponad tydzień temu zakopaliśmy GWC jak powyżej. No i zaczynam podejrzewać, że coś tam na dole nie jest szczelne. Dwa dni temu po dokładnie siedmiu dniach już wypompowywałem słup wody wysokości 1 m (rura 200mm). Rozumiem, że podczas instalacji zebrało się w rurach trochę śniegu/lodu i że coś tam się skropliło ale aż tyle??

Na bank wszystkie elementy połączone są "na uszczelkach" - to sprawdzaliśmy. Żadne pęknięte rury/kolanka nie były instalowane - to sprawdzaliśmy. Pewne jest natomiast, że w kilku miejscach podczas wykopków pod wymiennik pojawiła się woda i może gdzieś to cholerstwo przecieka jednak?? Może pod taką masą ziemi coś tam pękło??

Materiał - kanalizacyjne rury PVC fi 200 mm.

 

Gorąca prośba o wypowiedzi.

 

Pozdrowienia, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Help!

Chciałbym poprosić Was o opinię/opis jak to jest z ilością kondensatu w rurowym GWC?

Niewiele ponad tydzień temu zakopaliśmy GWC jak powyżej. No i zaczynam podejrzewać, że coś tam na dole nie jest szczelne. Dwa dni temu po dokładnie siedmiu dniach już wypompowywałem słup wody wysokości 1 m (rura 200mm). Rozumiem, że podczas instalacji zebrało się w rurach trochę śniegu/lodu i że coś tam się skropliło ale aż tyle??

Na bank wszystkie elementy połączone są "na uszczelkach" - to sprawdzaliśmy. Żadne pęknięte rury/kolanka nie były instalowane - to sprawdzaliśmy. Pewne jest natomiast, że w kilku miejscach podczas wykopków pod wymiennik pojawiła się woda i może gdzieś to cholerstwo przecieka jednak?? Może pod taką masą ziemi coś tam pękło??

Materiał - kanalizacyjne rury PVC fi 200 mm.

 

 

Gorąca prośba o wypowiedzi.

 

Pozdrowienia, Marcin

Skrapla się wilgoć z ciepłego powietrza na zimnej powierzchni. U ciebie jest odwrotnie (ściana rury cieplejsza niż powietrze) więc wilgoci w GWC wogóle nie powinno byc o tej porze roku. Jedyna możliwość ze coś przecieka, może któraś uszczelka się zawinęła? Może przy instalacji dostał się do rur śnieg? Połączenia z powietrzem z reku wyrzucanym twój GWC nie ma? Poczekaj jeszcze i zobacz co się będzie działo. Jak problem powróci to chyba tylko odkopywanie rur pozostaje :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drą z Ciebie, bo nigdy nie widziałeś jak się zakopuje tę niebieską rurę wodociągową do ziemi?!!! :o :o :o :lol:

 

Słyszałeś, że żadna praca nie hańbi i że nie Święci garnki lepią? :lol:

 

Recept, przeliczeń i relacji z prac jest na tym forum sporo...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 metr bieżący rury z marketu to około 1,65zł BRUTTO.

Jak jesteś burżuj - to zakopujesz tak 150mb.

Dwa odcinki po około 75mb.

Jak jesteś Kesus to dwa po 100mb

 

Zrównoleglone (fi 25).

 

Koszt TEGO materiału to około 200 x 1,65 = 330zł BRUTTO

dochodzą pierdoły...

Trójniki, dwa zawory, kilka metrów rury fi 32...

W porównaniu z tym wydatkiem - groszówka...

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...