Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

O melioracji było w nawiązaniu do tego cytatu:

Osobiscie niemam juz problemu z poziomem wod gruntowych dzieki meljoracji jaka musialem wykonac przy budowie pierwszego domu 15 lat temu.

Jak pisałem pojawił się wcześniej Twój post. Stąd przekłamanie że to dotyczyło Twojej wypowiedzi :D :wink:

Choć mimowolnie trafiłem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

oraz całoroczne sprawdzenie poziomu wody przez wkopanie rury pcv fi160 w pionie i obserwacja co się dzieje.

 

Nie rozumiem tego obsypywania całego domu żwirem, do czego zmierzasz ?

 

Do czego zmierzam?

 

Po wykonaniu fundamentow z odpowiednia pionowa termo i wodna izolacja, polozyc drenaz przykryc go, dno i sciany wykopu geowloknina, obsypac zwirem, przykryc geowluknina, zasypac dowolnym materialem do poziomu planowanego ogrodu minus parenascie centymetrow na opaske. W trakcie obsypywania zamontowac dwie rury kanalizacyjne o odpowiedniej srednicy (powiedzmy fi 250) na przeciwnych rogach / koncach domu.

 

Jedna rura bedzie zasysala powietrze (ze zwiru kolanko lub rura scieta pod skosem 45 stopni - zwieksza powierzchnie wyjscia rury i wystawiona 1,5m nad poziomem przyszlego poziomu ogrodka, mozna tez odejsc od domu ta czerpnia, pozioma rura zakopana w ziemi (na tym samym poziomie co poziom dolu GWC) do dowolnie wybranego miejsca. Pozostala rura po przeciwnym rogu / koncu doprowadzona do centrali WM z rekuperatirem wewnatrz domu (najlepiej w piwnicy).

 

Drenaz moze byc odprowadzony do studni chlonnej lub do rozsaczania gleboko pod trawnikiem.

 

W trakcie zasypywania zwirem, zamontowac w odpowiednich miejscach studzienki pod deszczowke i odprowadzic w dowolne miejsce (nawet do drenazu) raczej nie bezposrednio do samego GWC gdyz moze powstac problem z zamuleniem zwiru.

 

W skrocie, dom bedzie stal w srodku zwirowego GWC a powietrze czerpane bedzie mialo dwie sciezki obchodzac dom (i sadze ze tez ten sposob bedzie pomagal utrzymac suche fundamenty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i nie rozumiem :roll:

Chcesz puścić powietrze przez warstwę drenarską żwiru to rozumiem i to jest bez sensu, z różnych powodów choćby frakcja żwiru.

Dodatkowo nie połączysz odpowiednio tych dwóch złóż ze sobą tak aby to szło bez dużych oporów.

Pomijając komplikacje rozwiązanie bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko : w jaka rure mozna przejsc w glikolowym w srodku domu do wymiennika ?

Mam taki problem, ze juz teraz zamykam wszystko w srodku, a rur na zewnatrz nie poloze teraz (pogoda itp). W zwiazku z tym, chce przygotowac instalacje wewnetrzna miedzy reku (na strychu) a glikolowym. Jaka wiec rure (miedz ?) moge puscic aby polaczyc potem nagrzewnice z niebieska rura wodna wychodzaca z ziemi ?

 

Fantom

 

I zakladajac, ze dam zwykla rure wodna/niebieska, to czy na odcinku wyjscia z ziemi do dojcia do nagrzewnicy powinna byc jakos specjalnie ocieplona itp ? Czy moge ja po prostu puscic w styropianie lub zupelnie na wierzchu ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o prowdzenie w domu. Mam jedna sciane cala w stryropianie (od garazu). I zastanawiam sie, czy nie wyjsc z ziemi, wejsc w ten stryropian i isc nim do gory. A na to wszytsko znowu nalozyc syropian, zatynkowac itp. Zastanawiam sie tylko, czy nie beda tam zachodzily jakies dziwne sprawy typu skraplanie wody na tej rurce i spore w przyszlosci problemy z ta sciana.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste, dziwne pytania zadajesz :lol:

Zjawiska jakie mogą występować są takie same jak jak w przypadku każdego kanału, rury przetłaczającej czynnik o innej temperaturze niż temperatura otoczenia.

Żeby temu zapobiec należy izolować.

Jeśli izolacja z wełny, która jest higroskopijna daje sobie doskonale radę, to czemu styropian ma mieć z tym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze mysle, i moge smailo wstawiac w ta sciane ze styropianu. Jasne. wolalem sie upewnic :)

 

Choc wlasnei przemyslalem temat, i bede mial z tym sporo problemow.

Postaram sie wiec wykorzystac jeden z kanalow wentylacyjnych do przeprowadzenia rury (bedzie nieuzywany). Ale tam w zaden spsoob tej rury nie ocieple. Mam nadzieje, ze nie bedzie mi sie tam woda zbierala na dole :)

No i od gory jakos bede musial zamknac kanal, aby mi tam nie wialo i zimno nie bylo bo cale cieplo z glikolu wyciagnie.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Również jestem mocno zainteresowany GWC ceramicznym. Miałem zamiar kopać ogródek jesienią, jednak będę musiał odłożyć to do wiosny (obowiązki w pracy :bash:). Planuję ułożyć ceramikę na powierzchni ok. 48m2 , czy to będzie optymalne do tego domu- w Melisie ''Archonu''? Przeliczanie jest trochę nieszablonowe - pow. 147 m2 , kubatura ok. 700m3 , brak stropu nad salonem. Jestem bardzo ciekawy jak sprawują się ceramiczne, jednym z pierwszych (jeśli nie pierwszy) był Magus , może już ma pierwsze, obiektywne spostrzeżenia. Jeśli nie ma negatywnych ocen to wiosną na ogródek wjeżdża koparka. Jeśli wydajność będzie słaba, to inwestycja przynajmniej mnie nie zdołuje. Oczekuję niecierpliwie na opinię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Jani 63.

Zwirowy WADY

1) Duza kubatura wykopu

2) Wymaga Regeneracji przy mniejszej kubaturze GWC.

3) Wymaga zraszania w zimie.

4) Wymaga czysty zwir i staranne wykonanie.

5) Wymaga izolacji termicznej jezeli plytko posadowiony.

6) „Plytki” wymaga kopca.

 

Odpowiedzi:

ad 1 - przy pojedynczym GWC (pracującym jak rurowy 12h na dobę) dół ma objętość kilkanaście m3 - czy to dużo?

ad2 - każdy GWC wymaga regeneracji. Dlatego buduje się tzw syjamskie GWC jeden dół a w nim dwa złoża żwiru, niektóre jego elementy sa pojedyncze/wspólne - taniej niż budowa 2 GWC (syjamski pozwala na jego 24h pracę)

ad 3 - nie wymaga, ale jak jest to przy suchym gruncie rodzimym szybsza wymiana energii z żwirem. Inne GWC nie mają tej mozliwości

ad 4 - to prawda ale wszystkie wymagają starannego wykonania

ad 5 - obojętnie na jakiej głebokości sie go wykonuje zawsze ma izolacje termiczną. Chyba że góra GWC na ok 4m głebokości - ale to bez sensu tak głęboko kopać taniej z izolacją

ad 6 - to prawda - jeżeli woda gruntowa jest mniej niż 1m to go trzeba wypiętrzyć i jednocześnie spłaszczyć. Warunek nad żwirowym GWC tylko trawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Garaz oczywiscie bedzie ocieplony.

Planowane warstwy:

- piasek rodzimy

- geowloknina

- zwir 0,7m

- geowloknina

- styropian 5cm

- piasek

- kostka brukowa

 

Czy moze to tak wygladac? A moze cos zmienic?

 

Nowa koncepcja :)

 

http://www.timtur.com.pl/budowa/zwirowiec2.jpg

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...