Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Zacznę od końca:

Zx17:

- mogłem napisać wcześniej, ale wejście chciałbym przesunąć bliżej kuchni, właśnie po to, aby strefa nocna była strefą nocną;

- Jeszcze nie wiem jak, ale muszę wygospodarować miejsce na drugą łazienkę - musi tam wejść prysznic, minimum 90x90;

 

Z334:

- owszem, sypialnie mniejsze, ale z uwagi na ograniczenia budżetowe powiedzmy, że je akceptuje;

- brak pralni tym bardziej akceptuje - nie mam jej w mieszkaniu, więc w domu też jakoś sobie poradzę bez niej;

- małe okno tarasowe nie jest problemem - też wolę większe;

- łazienka w sypialni staje się "publiczną", a ubikacja może być np. pralnią, ew. mała garderobą;

 

Co do stron świata to wjazd na działkę mam od strony zachodu, także wejścia do domów w obu przypadkach również znalazłyby się od zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAWIDDUR- Ja obecnie mieszkam w domu o podobnym ukladzie jak twoje propozycje, ale zdecydowanie lazienka wewnętrzna z oknem-nie chcialam się czuć jak w bloku, dwa pomieszczenie typu pralnia jest potrzebne bo gdzie upchasz odkurzacz, pralkę , jakąś suszarkę, szafki na srodki czystości , miski, wiaderka , miotła. Tego normalnie robi się całkiem dużo jak masz dom, przydałoby sie miejsce na zlew gospodarczy bo gdzie umyjesz kalosze, buty ogrodowe, psa. No bo chyba nie w łazience. dwie łazienki sa wystarczające na taki dom, lepiej mieć dodatkowa garderobę lub pralnię. Zwróć uwagę na usytuowanie kominka- bieganie z drewnem , z którego zawsze sie coś sypie jest upierdliwe i denerwuje.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydaje się przy wiatrołapie pomieszczenie gospodarcze. Jak pisała acca - zlew gospodarczy (coby nie płukać szmat i nie szorować butów w umywalkach). W takim pomieszczeniu można spokojnie ustawić piec gazowy lub PC z zasobnikiem i podwiesić pod sufitem rekuperator.

To gdzie ustawić pralkę to już zależy od indywidualnych potrzeb. Czy w łazience, czy w pom. gospodarczym, czy w dużej spiżarni (można nadzorować pranie, gotując obiad)

 

Tak można zrobić w pokazanych Z368 czy w Z273

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wstępną wycenę prac budowlanych do stanu surowego zamkniętego na projekty:

http://z500.pl/projekt/1165/Z368_D,dom-jednorodzinny-parterowy-z-tarasem-w-wersji-drewnianej.html

http://z500.pl/projekt/1180/Z369_D,dom-drewniany-jednorodzinny-z-dachem-dwuspadowym.html

 

Niezależnie czy będą to ławy fundamentowe czy płyta cena oscyluje w granicach 25-27k: Fundament z rozprowadzeniem wymaganych instalacji, murowanie ścian oraz pokrycie dachu przy zastosowaniu konstrukcji prefabrykowanej. W przypadku ław cena bez wylewek. W obu przypadkach bez okien.

Co wy na to? Nie wiem jak z fakturą, ale wykonawca chętnie sporządzi umowę na III etapy: fundament, ściany, dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dużo czytam na forum i wiem że są tutaj i fachowcy i przypadkowi użytkownicy, ale zależy mi na opinii i jednych i drugich bo dadzą pełny obraz. Postępowałem zgodnie z zasadą 100/10/3/1 - i teraz został mi właśnie ten końcowy wybór projektu na moją miarę czyli jeden ze stu. Działkę mam z MPZP, w pełni uzbrojoną, mała bo 7 arów, 30 m szerokości, 25 m długości (z małym ścięciem). Wymagania co do domu to dom mały do 110 mkw pow. użytkowej, prosty dwuspadowy dach, zwarta bryła, z racji małej działki i braku garażu w bryle zmierzam ku poddaszu użytkowemu i osobno garaż konstrukcji lekkiej ;), bez wodotrysków, tani w budowie i łatwy w budowie. Na ileś projektów te 3 spełniają wymagania moje i MPZP oraz pasują do działki.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-pinia-WOF1085

 

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-WOF1070

 

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-2-WOF1073

 

Może ktoś z Was takowy buduje ? Czy ktoś potrafi oszacować koszty budowy SSO (zadaszony) ? Jakie mają wady ? zalety ? Nie patrzcie na moje wymagania tylko na Wasze subiektywne spostrzeżenia :). Moim faworytem jest Pinia ;). Jeśli macie jakąś alternatywę dajcie link :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może ktoś z Was takowy buduje ? Czy ktoś potrafi oszacować koszty budowy SSO (zadaszony) ? Jakie mają wady ? zalety ?

 

na forum nie ma nic o tych projektach.

 

Pierwsza uwaga - dom o pow. do 110 m2 lepiej zbudować parterowy. Chyba, ze ogranicza cię plan?

 

Masz w pełni uzbrojoną działkę - szkoda tracić m2 na duże kotłownie, które projektowane są pod paliwo stałe. Poza tym w czystej kotłowni można urządzić także pralnię, suszarnię i schowek na "przydasie"

Poza tym tam sa balkony - element w domku jednorodzinnym kompletnie zbędny, bo masz ogródek.

 

Taka Pinia - salon trochę mały 24 m2. Brakuje miejsca na szafę w wiatrołapie. Niepotrzebne okno połaciowe w garderobie.

Mały domek a ma aż trzy przewody kominowe. Gdyby zrobić ogrzewanie na gaz, z kotłowni można wyprowadzić przewód przez ścianę a nie murować komin. Podobnie przy wyborze PC.

Wówczas warto poszerzyć okna w ścianach szczytowych na poddaszu.

Nie wiem jak będzie sobie radził komin kominka - jest poniżej szczytu dachu.

 

Propozycja zmian:

- komin bliżej kalenicy

- likwidacja balkonu i powiększenie okien w sypialniach

- przesunięcie ściany między wiatrołapem a kuchnią, by zmieścić szafę

- likwidacja komina kotłowni

- zmniejszenie łazienki na rzecz gabinetu i osłonięcie drzwi łazienkowych przed widokiem z salonu

- zamiana schodów zabiegowych w dwubiegowe

- przesunięcie kominka wentylacyjnego kuchni (lub wentylacja mechaniczna)

- niewielka zmiana w łazience na poddaszu daje możliwość wstawienia prysznica.

- polecam nie robić wysoko parteru, żeby wchodziło się do domu po schodach - po co?

- przesunięcie okna tarasowego, by nie kolidowało z kanapą

 

http://images77.fotosik.pl/669/d5e5b34c3d128e48.jpg

 

 

 

Tamarillo - na parterze jest skomplikowana komunikacja, przez którą tracisz miejsce. Mozna odrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne podpowiedzi i opinie. Dzięki :). Już wyjaśniam o co chodzi - zmierzam ku poddaszu a nie parterówce bo dom zajmie mi dużo działki, która i tak jest mała, plan mnie nie ogranicza całe szczęście. Pracuję na zmiany i pewnie tak zostanie, potrzebuje trochę własnej przestrzeni żeby spać po nocnej zmianie a to zapewni mi pokój na poddaszu od strony północnej (i części podwórza), a na dole nie trzeba będzie chodzić na paluszkach ;). Balkony są zbędne, tak samo jak i kominek, kotłownia to moje "królestwo" ;) będzie tam rekuperator (być może też GWC) oraz w razie konieczności kocioł na pellet stąd tak duża. Na tą chwilę będzie tam czysto i ciepło bo będę miał ciepło z sieci, ale kto wie co będzie za ileś lat. Ukryte nadproże - genialne :). Okna dachowe są dla mnie całkowicie zbędne i chcę z nich zrezygnować na rzecz własnie poszerzenia tych w szczycie. Schody - fakt dwubiegowe będą wygodniejsze. Brakuje mi tylko jakiejś spiżarni. Garderobę chcę ogólnodostępną z korytarza. Z tym wyższym parterem projekt zakłada 49 cm od poziomu zero to dość dużo, ale to muszę przemyśleć jak to ugryźć bo teren działki jak i okolicy ma spadek (od frontu ku tyłowi) różnica poziomów między punktami skrajnymi działki to ok 80 cm. Przy tak wysokim parterze i spadku ku tyłowi taras wyjdzie mi albo nisko albo wysoko i tam też będą schody ;/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tytułu.jpg

 

Dodaje rzut działki taki na szybko, żeby pokazać o co mi chodzi. Jak widać parterówka z dwuspadowym dachem będzie ogórkowata i kombinuje z wjazdem na działkę który de facto już teraz przy przymiarce wychodzi na wprost krawędzi ściany bocznej. Teraz musiałbym wjeżdżać przez zaniżenie krawężników dzięki przejściu dla pieszych. Ale to problem na oddzielny temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam skomentować Twój wybór projektów, ale Elfir mnie ubiegła i napisała dokładnie to samo, co i ja bym napisała :). Tak więc zajmę się problemem usytuowania budynków na działce.

Bez tytułu.jpg

 

Skoro jest droga od strony północnej, to na rysunku też powinna być od północy ;)

 

Dlaczego garaż chcesz mieć osobno? Nie dość, że daleko trzeba drałować do domu z dużymi zakupami w ulewnym deszczu (przykład!), to jeszcze zimą dużo odśnieżania z samego rana :p

Dodatkowy minus, to wysoki podatek od nieruchomości dla garaży wolnostojących (w tej chwili dokładnie nie pamiętam, ale chyba dziesięciokrotnie wyża kwota za m2 niż dla domu mieszkalnego).

 

Ja bym dom usytuowała jak najbliżej północnej granicy działki, dokładnie tam, gdzie wrysowany jest garaż, i wydłużyła go w kierunku wschodnim.

Przy domu od strony wschodniej może być doklejony garaż lub wiata. Będziesz miał wówczas do dyspozycji jeszcze sporo doskonale nasłonecznionej działki pod ogród.

 

Moim zdaniem potrzebujesz całkiem innego projektu domu niż nam tu pokazałeś :)

 

DOPISEK:

Napisałeś, że będziesz miał ogrzewanie z ciepłowni miejskiej. Jak to mniej więcej wychodzi finansowo (przyłącze i koszty użytkowania)? Ja do tej pory z takim ogrzewaniem miałam do czynienia tylko w moim mieszkaniu (65m2) w bloku, i powiem szczerze, że duuuużo taniej wychodzi mnie ogrzewanie obecnego starego domku (wielkość ok. 60m2), gorzej ocieplonego niż blok, a do tego bez zysków z sąsiednich lokali (w mieszkaniu "liczniki ciepła"na kaloryferach).

 

Kolejna sprawa....

NIe pachaj się w kotły na paliwo stałe - szkoda na to kasy. Narobisz się przy tym, usyfisz, mięsem porzucasz, a i tak zapłacisz podobnie jak ci, którzy będą grzać czym innym.

Jak chcesz jakieś ogrzewanie na "ciężkie finansowo czasy", które mogą nawet nie nadejść, to lepszy byłby chyba kominek w salonie, a nie przygotówka w pomieszczeniu gospodarczym pod kotłownię (kolejny komin za 4tys., możliwe że nigdy nie wykorzystany).

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dużo czytam na forum i wiem że są tutaj i fachowcy i przypadkowi użytkownicy, ale zależy mi na opinii i jednych i drugich bo dadzą pełny obraz. Postępowałem zgodnie z zasadą 100/10/3/1 - i teraz został mi właśnie ten końcowy wybór projektu na moją miarę czyli jeden ze stu. Działkę mam z MPZP, w pełni uzbrojoną, mała bo 7 arów, 30 m szerokości, 25 m długości (z małym ścięciem). Wymagania co do domu to dom mały do 110 mkw pow. użytkowej, prosty dwuspadowy dach, zwarta bryła, z racji małej działki i braku garażu w bryle zmierzam ku poddaszu użytkowemu i osobno garaż konstrukcji lekkiej ;), bez wodotrysków, tani w budowie i łatwy w budowie. Na ileś projektów te 3 spełniają wymagania moje i MPZP oraz pasują do działki.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-pinia-WOF1085

 

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-WOF1070

 

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-2-WOF1073

 

Może ktoś z Was takowy buduje ? Czy ktoś potrafi oszacować koszty budowy SSO (zadaszony) ? Jakie mają wady ? zalety ? Nie patrzcie na moje wymagania tylko na Wasze subiektywne spostrzeżenia :). Moim faworytem jest Pinia ;). Jeśli macie jakąś alternatywę dajcie link :)

 

Zdecydowanie Pinia najfajniejsza.Z minusów to:mały wiatrołap,brak spiżarki,przydałoby się okno w łazience na parterze, trochę mały salon - można powiększyć dobudowując wykusz,okna dachowe do usunęcia - powiększenie okien w ścianie szczytowej,ogólnie dom prosty i łatwy w budowie, ale ma swój urok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usytuowałem tak działkę bo niestety nie byłem w domu i ograniczone możliwości miałem, a program online nie pozwolił mi na dowolność. Moniss nie bardzo rozumiem zmianę zagospodarowania działki i umieszczenia domu. Projekt można zmienić bo to nie problem w tym momencie, ale jeśli przesunę dom tam gdzie planuję garaż to ścięcie działki uniemożliwi mi pełne korzystanie (np z bramy), poza tym przysuwanie domu w stronę drogi i skrzyżowania może być uciążliwe dla ucha. Cofnięcie tak głęboko zabierze mi taras, który musiałbym zrobić na stronę południową. Owszem ma to sens ale ani jednego cienia nie będzie i przestrzeń od strony sąsiada - hm chyba wole drogę mieć za podglądającego ;). Garaż w budynku - chciałem od samego początku ale najważniejszy argument to taki że ja będę spał w pokoju 12 mkw a samochód będzie się rozkoszował 20 m2 pomieszczeniem. Takich prezentów nie będę fundował żelazu ;). Dla mnie garaż to miejsce gdzie można śmiało wjechać autem, które przez 90 % czasu jest brudne, mokre i smrodzi. Owszem zakupy i deszcz nie stanowią problemu bo się wjeżdża do garażu w domu i nic nam na głowę nie kapie, problem w tym że potem trzeba umyć posadzkę (błoto, śnieg, piach) i nic nie można przy aucie zrobić bo ma być piękny garaż. Dodatkowo wygodny garaż to szeroka droga brama i drzwi garażowe też drogie, nie licząc szerokości samego wnętrza, żeby spokojnie wyjść z auta nie obijając drzwi (BMW X5) trzeba mieć dwustanowiskowy :) Ja jestem typem majsterkowicza, potrzebuję kanał, narzędzia i miejsce gdzie można wymienić olej :) i zajrzeć pod maske. Podatek fakt wysoki (u mnie prawie 6 zł/m2), ale tylko jeśli garaż jest trwale związany z gruntem, a to da się spokojnie ominąć i podatku wcale nie będzie :). Co do ciepła miejskiego tutaj miałem już z tym styczność bo za młodu miałem już dom i takie ogrzewanie nie jest super tanie, ale jest wygodne, odkręcasz i masz CO i CWU bez ograniczeń cały rok. Inne sposoby to namiastka wygody. Alternatywa ogrzewania zawsze jest potrzebna nawet zwykła "koza" z podkową w kotłowni jest w stanie zgrzać wodę i trzymać temepraturę w domu. Ale komin musi być ;). Co do kosztów przyłączy są porównywalne z zakupem kotła na pellet z podajnikiem. Dla porównania CWU w domu 4 osoby w sezonie letnim to ok 50 zł na miesiąc, CO dla 160 mkw pow użytkowej (z poddaszem, pełną podłogówką), dom dobrze ocieplony to ok 1600 zł za sezon grzewczy Edytowane przez Kemotxb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie garaż to miejsce gdzie można śmiało wjechać autem, które przez 90 % czasu jest brudne, mokre i smrodzi. Owszem zakupy i deszcz nie stanowią problemu bo się wjeżdża do garażu w domu i nic nam na głowę nie kapie, problem w tym że potem trzeba umyć posadzkę (błoto, śnieg, piach) i nic nie można przy aucie zrobić bo ma być piękny garaż. Dodatkowo wygodny garaż to szeroka droga brama i drzwi garażowe też drogie, nie licząc szerokości samego wnętrza, żeby spokojnie wyjść z auta nie obijając drzwi (BMW X5) trzeba mieć dwustanowiskowy :) Ja jestem typem majsterkowicza, potrzebuję kanał, narzędzia i miejsce gdzie można wymienić olej :) i zajrzeć pod maske.

 

Eeeee....przesadzasz z tą czystością w garażu, wystarczy goły tynk na ścianie i beton na podłodze, jak w halach fabrycznych. Ale ostatnio widziałam garaż, gdzie ludzie wypłytkowali i podłogę i ściany....no cóż.....co kto lubi :p

Garaż jest dla samochodu, do majsterkowania i rzeczy przechowywania, a nie do oprowazania wycieczek i przyjmowania gości :p

No i nie rozumiem tego:

ale najważniejszy argument to taki że ja będę spał w pokoju 12 mkw a samochód będzie się rozkoszował 20 m2 pomieszczeniem. Takich prezentów nie będę fundował żelazu

Przecież i tak fundujesz żelazu garaż, i to sporo większy niż 20m2 :D

Poza tym to będzie też Twój warsztat... czyli taki pokój hobby, a ty chcesz do niego biegać przez pół działki :p

 

A jeśli boisz się smrodków garażowych (przy benzynach nie zauważyłam takich uciażliwości, więc przypuszczam, że to występuje przy dislach, lub przy kierowcach z brakującymi "klepkami", którzy odpalają auto przy zamkniętej bramie), to przylepiając garaż do domu, możesz przejście zrobić na dwa sposoby:

- przez śluzę do wiatrołapu

- na zewnątrz domu, pod zadaszeniem

 

Tutaj takie bardzo pogądowe odręczne rysowanki domu z przyklejonym garażem:

Bez tytułu.jpg

Skoro ulica jest dość ruchliwa, to najlepiej by było odgrodzić taras wypoczynkowy od takich niedogodności. Taras od południa zacienić można poprzez zrobienie zadaszenia lub rozwinięcie markizy itp.

Jeśli jednak preferujesz taras od drugiej strony, to bardziej Cię zainteresuje żółty zarys domu i garażu.

 

 

Co do kosztów przyłączy są porównywalne z zakupem kotła na pellet z podajnikiem. Dla porównania CWU w domu 4 osoby w sezonie letnim to ok 50 zł na miesiąc, CO dla 160 mkw pow użytkowej (z poddaszem, pełną podłogówką), dom dobrze ocieplony to ok 1600 zł za sezon grzewczy

To koszty grzewania ciepłem miejskim, czy kotłem na pellet, bo się pogubiłam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem o co Ci chodzi i faktycznie ma to sens. Szkoda że akurat w tym miejscu wypadło ścięcie, bo przez to linia nieprzekraczalna się przesunęła i zostaje mi wolna przestrzeń w sumie niewykorzystana. Pasuje jeszcze się dowiedzieć co planuje sąsiad z boku bo też zaczyna budowę, ten drugi nie ma nic w planach ale jego też rozważę tak na przyszłość, bo strasznie nie lubię wścibskich oczu ;). I teraz dzięki podpowiedziom mam pełniejszy obraz taki niezależny. Będę musiał coś wybrać. Sprawa i tak jeszcze przejdzie przez adaptację architekta, być może zaważy coś o czym nie jestem jeszcze uświadomiony ;). Garaż owszem funduję ale zwykły lekki blaszak więc nie pochłonie kosztów. Co do ogrzewania to na myśli miałem ciepło z sieci. Jeśli dom jest dobrze ocieplony i spełnia podstawowe wymogi energooszczędności to ciepło z sieci ma sens bo zapewnia stałą ilość energii w danych przedziałach czasu i nie potrzebujemy pogodówki bo parametry sieci zmieniają operatorzy węzła ;). Czy z pelletem wyszłoby podobnie trudno powiedzieć. Kocioł na paliwo stałe daje szacunkowe obliczenie zużycia tj spalasz tyle ile wrzucasz i wiesz ile to kosztuje w momencie zasypania zasobnika. Z sieciówką już nie jet to takie proste bo przy spadku parametrów ciężej uzyskać wysoką temperaturę (jeśli ktoś lubi lub ma np małe dzieci) w domu w okresach niestabilnych a takich u nas nie brakuje ostatnio. Zimy mamy jak jesień i to sprawia że trzeba podkręcać przepływ aby uzyskać np 24-25 st w domu, a to kosztuje niestety i nigdy do końca nie wiesz jaki rachunek przyjdzie, można to liczyć ale głowa to nie śmietnik ;). Tak więc fajnie jest jak jest mroźno bo wtedy parametry idą w górę i sieciówka daje czadu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego zwykłego blaszaka nie można dostawić do domu, żeby nie robić wielkich brukowanych podwórzy zamiast zieleni na takiej małej działce?

Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego ludzie tak idiotycznie daleko ustawiają sobie garaże - gdzieś na tyłach działki, bardzo długą drogą dojazdową a potem płaczą, że trzeba bruk układać za 80 zł/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dostawić, ja nie widzę nic przeciwko, no może poza kwestią estetyki jak kogoś to razi. Teraz blaszaki wyglądają lepiej niż nie jeden murowany. Ja żadnej kostki układał nie będę bo to strata pieniędzy i tylko kłopot. Do tego dochodzi podatek deszczowy który niebawem pewnie się pojawi. Dla auta potrzebujesz odcinki utwardzone o szerokości podwójnego koła na stronę co daje 50 cm na lewe koła i 50 cm na prawe koła, można to zrobić z kratek wypełnionych żwirem (może być kolorowy) a między nimi trawka. Łatwo się kosi, woda spływa, i ładnie wygląda. Zagłębienie garażu wynika z miejsca potrzebnego do wygodnego wysiadania i parkowania auta w cieniu na podwórzu. Jak dostawisz garaż tak aby mieć 5 m do bramy to wyciąganie czegokolwiek z bagażnika jest bardzo niewygodne a przy dłuższych autach (kombi) wręcz niemożliwe bo musisz mieć otwartą bramę. Ja mam psa i to nie wchodzi w grę, chcę sobie wjechać, zamknąć bramę i mieć z głowy obawę o psa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie wiem skąd wynika przesunięcie obiektu w kierunku PD na działce ( ? ) tworząc PN część terenu zacienianą przez budynek lub też w kierunku PN ale z lokalizacją pomieszczeń pomocniczych od strony PD budynku ( ??? ) , gdzie powinien być pokój dzienny, taras, jadalnia ... chyba, że użytkownik lubi cień, broni się przed słońcem i wystarcza mu np. 2,5 tarasu przy lokalizacji obiektu 4m od granicy działki. ... Trochę pomieszane to jest wszystko. Usilne wkładanie gotowca w zagospodarowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dostawić, ja nie widzę nic przeciwko, no może poza kwestią estetyki jak kogoś to razi.

 

blaszaka możesz sobie obudować styropianem i otynkować jak dom.

Nie chcesz samochodem nawracać na działce? Chcesz wyjeżdżać tyłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...