Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Ja też polecam zdecydowanie Librę z firmy Domus, bo właśnie ją buduję ;). Z dnia na dzień utwierdzam się w przekonaniu, że wybór był trafiony w 130 % ;). Lukarny dodają uroku dachowi, a ładny dach cieszy całe życie. Polecam też Jupitera z tej samej firmy, znajomi będą go budować niedługo z czego się bardzo cieszę ;)

Życze powodzenia w wyborze i wszystkiego najlepszego w okazji urodzin :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem wprawdzie, co mój przedmówca miał na myśli, ale pewnie chciał zwrócić uwagę na pewne niedoskonałości domów z użytkowym poddaszem. Ja natomiast, po własnym doświadczeniu z takim wymarzonym skośnym domem, chciałem dolać nieco oliwy do ognia.

 

Otóż uważam, że jeżeli dom to albo parterowy albo piętrowy (tzn. z pełnym piętrem o prostych murowanych ścianach). Dlaczego tak myślę? Oto lista powodów:

 

1) dom poddaszem użytkowym będzie w środku sprawiał wrażenie mniejszego od parterówki o podobnej pow. użytkowej

 

2) w domu z poddaszem użytkowym w górnych pomieszczeniach możesz nie mieć na czym powiesić półek na książki / zabawki / ozdóbki, etc.

 

3) w domu z poddaszem użytkowym masz na górze SKOSY - a ile to radości niech ci powie ktoś, kto mieszka już w takim domu od lat i od lat chodzi zgięty w pół podchodząc do ściany, albo wdrapuje się na palce aby wyjrzeć za okno.... albo wali głową w sufit wychodząc z wanny, albo nie ma gdzie postawić szafy na ubrania, albo....

 

4) w domu z poddaszem użytkowym i lukarnami są lukarny... hmmm.. czyli dodatkowe koszty (Okno, Ściana, Izolacja, etc.) i dodatkowe wygięcie skosów wewnątrz domu. Wewnątrz pomieszczenia na styku krawędzi ściany bocznej lukarny i skośnej płaszczyzny dachu tworzy się bardzo niebezpieczna krawędź. Na własne oczy widziałem jak 5-cio letni brzdąc zasuwał na rowerku po swoim pokoju mijając tę krawędź w odległości kilku centymetrów. Mam dość bujną wyobraźnię, by zrozumieć co wydarzyłoby się, gdyby przy którymś okrążeniu nagle tych paru centymetrów zabrakło... (ta jedna obserwacja właściwie spowodowała, że oddaliśmy kupiony już projekt domu właśnie z poddaszem użytkowym i lukarnami i zakupiliśmy nowy projekt domu piętrowego)

 

5) 95% domów budowanych w Polsce to szałasy - albo parterowe albo z poddaszem użytkowym... może warto wydobyć się poza ten main stream?

 

może tyle na ten raz. jak będzie kto prosił, to mogę trochę dodać .. :)

 

Pozdr

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem wprawdzie, co mój przedmówca miał na myśli, ale pewnie chciał zwrócić uwagę na pewne niedoskonałości domów z użytkowym poddaszem. Ja natomiast, po własnym doświadczeniu z takim wymarzonym skośnym domem, chciałem dolać nieco oliwy do ognia.

 

Otóż uważam, że jeżeli dom to albo parterowy albo piętrowy (tzn. z pełnym piętrem o prostych murowanych ścianach). Dlaczego tak myślę? Oto lista powodów:

 

1) dom poddaszem użytkowym będzie w środku sprawiał wrażenie mniejszego od parterówki o podobnej pow. użytkowej

 

2) w domu z poddaszem użytkowym w górnych pomieszczeniach możesz nie mieć na czym powiesić półek na książki / zabawki / ozdóbki, etc.

 

3) w domu z poddaszem użytkowym masz na górze SKOSY - a ile to radości niech ci powie ktoś, kto mieszka już w takim domu od lat i od lat chodzi zgięty w pół podchodząc do ściany, albo wdrapuje się na palce aby wyjrzeć za okno.... albo wali głową w sufit wychodząc z wanny, albo nie ma gdzie postawić szafy na ubrania, albo....

 

4) w domu z poddaszem użytkowym i lukarnami są lukarny... hmmm.. czyli dodatkowe koszty (Okno, Ściana, Izolacja, etc.) i dodatkowe wygięcie skosów wewnątrz domu. Wewnątrz pomieszczenia na styku krawędzi ściany bocznej lukarny i skośnej płaszczyzny dachu tworzy się bardzo niebezpieczna krawędź. Na własne oczy widziałem jak 5-cio letni brzdąc zasuwał na rowerku po swoim pokoju mijając tę krawędź w odległości kilku centymetrów. Mam dość bujną wyobraźnię, by zrozumieć co wydarzyłoby się, gdyby przy którymś okrążeniu nagle tych paru centymetrów zabrakło... (ta jedna obserwacja właściwie spowodowała, że oddaliśmy kupiony już projekt domu właśnie z poddaszem użytkowym i lukarnami i zakupiliśmy nowy projekt domu piętrowego)

 

5) 95% domów budowanych w Polsce to szałasy - albo parterowe albo z poddaszem użytkowym... może warto wydobyć się poza ten main stream?

 

może tyle na ten raz. jak będzie kto prosił, to mogę trochę dodać .. :)

 

Pozdr

Maciek

 

 

ja sie pod tym podpisuje obiema rekami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ilość projektów jest conajmniej taka jak ludności w chinach to człowiek im więcej ich ogląda tym bardziej jest niezdecydowany.

Obecnie dwoma podstawowymi walczącymi ze sobą o me wzgledy projektami jest Faworyt ale wersja z garażem dwustanowiskowym z pracowni mgprojekt ( http://www.mgprojekt.com.pl ) oraz APS 119 z archi-projekt ( http://www.archi-projekt.com.pl )

 

Zewnętrznie bardziej podoba mi sie APS 119, wewnątrz Faworyt chociaż ma kilka braków- niestety.

APS posiada u góry jedną sypialnię z łazienką i garderobą- tak własnie chciałabym dla nas, faworyt tego nie ma.

Oba mają sypialnie z garderobami- super.

Oba garaż na dwa auta- super.

Faworyt ma troszkę za mały taras z podcieniem.

Natomiast aps ma tylko 1 pomieszczenie gospodarcze i to nie wielkie, a my potrzebujemy najlepiej dwoch wiekszych - z kolei Faworyt takie ma.

 

Z jednej strony balkony są niezbyt potrzebne, ale jak już są to lepiej by były ładne, aps ma dwa- torchę za dużo ale są w pozradku, natomiast faworyt ma 1 ale strasznie wąski.

 

Wiele jest za i przeciw odnośnie dwóch projektów.

 

A co wy o nich sądzicie? Moze pomożecie w wyborze, napewno zobaczycie coś czego ja nie widzę. Proszę o uwagi.

:wink:

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą katastroficzną wizją dziecka jeżdzącego wzdłuż krawędzi ściany na piętrze na rowerze sobie nie radzę :-) proszę o jakiś dokładniejszy opis bo zabrakło mi wyobraźni... I po co jeździć rowerem po poddaszu..? Ogólnie masz rację ale:

1) dom poddaszem użytkowym będzie w środku sprawiał wrażenie mniejszego od parterówki o podobnej pow. użytkowej

prawda ale będzie od niej tańszy w budowie (to na pewno, można też pospekulować że również w ogrzaniu)

2) w domu z poddaszem użytkowym w górnych pomieszczeniach możesz nie mieć na czym powiesić półek na książki / zabawki / ozdóbki, etc.
prawda, ale też nie do końca - w przypadku mebli na wymiar (szafy wnękowe etc) koszty są nieznacznie wyższe a funkcjonalność takich mebli gdy są przemyślane nie musi być mniejsza.

3) w domu z poddaszem użytkowym ... ktoś, kto mieszka ... chodzi zgięty w pół podchodząc do ściany, albo wdrapuje się na palce aby wyjrzeć za okno.... albo wali głową w sufit wychodząc z wanny, albo nie ma gdzie postawić szafy na ubrania, albo....
kwestia wysokości ścianki kolankowej - oraz wyobraźni projektanta (wanny i sedesy pod skosami to stały temat rozmów na tym forum)

5) 95% domów budowanych w Polsce to szałasy - albo parterowe albo z poddaszem użytkowym... może warto wydobyć się poza ten main stream?
no to poproszę wydobądź mnie: kąt nachylenia połaci dachowych 35-45 stopni, wysokość w kalenicy do 9m. W moim przypadku to już trochę "po ptakach" ale z chęcią dowiem się co straciłem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy na etapie wyboru projektu i od samego początku wpadły nam w oko projekty w stylu Agnieszka i Jupiter (bardziej Agnieszka)

Który projekt wydaje wam się bardziej funkcjonalny? Proszę was abyście spojrzeli na nie, ocenili i pomogli nam dostrzec jakie są ich + i - .

Krytyki się nie boimy.

Pozdrawiam :p

 

-agnieszka z mgprojekt http://www.mgprojekt.com.pl/domki/agnieszka/agnieszka.html#elewacje

-Pola z archipelag http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=369

- jupiter - http://www.dobredomy.pl/?id_project=70

- dom w magnoliach http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m3f02a7af6302c

 

http://images3.fotosik.pl/110/d3d42ab5b5b4eb78.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Romanie,

 

dzieci to takie stworki o bardzo małych rozumkach i ogromnie wielkiej energii... robią czasem różne rzeczy - ja na przykład uwielbiałem palić ogniska :o w salonie u moich rodziców (akurat był remont...) kiedy byłem jeszcze bardzo mały i nie miałem pojęcia, co robię. Na rowerze po domu też jeździłem... (w zasadzie to było 3-pokojowe mieszkanie, a nie dom...).

 

Wanny i inne sprzęty użytkowe postawione pod skosami to często efekt jedynego możliwego zagospodarowania przestrzeni w poieszczeniu... A już "garderoba" pod skosami to nadaje się co najwyżej na półki na ubrania, bo nie sięga na tyle wysoko, aby zamontować tam wieszaki z prawdziwego zdarzenia (górna poprzeczka na 220 cm, niższa na 90-110 cm). Ale ja odkryłem to dopiero po dokonaniu wizji lokalnej!! Zanim zobaczyłem dom wybudowany wg. wybranego, wymarzonego projektu, byłem jak dziecko we mgle. Oczy otworzyły mi się nadwyraz szybko i szeroko z przerażenia po wizycie u mieszkańców domu, w jakim i mnie mogło się zdarzyć mieszkać. Nie wahałem się (żona też nie) nawet 10 sekund i od razu postanowiłem zmienić projekt.

 

Jeżeli jest Pan zainteresowany tym, co pan stracił, to proszę skorzystać z linku w moim podpisie. Kalenica ok 9m, kąt nachylenia połaci dachu ok 20 stopni.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Romanie,

 

Jeżeli jest Pan zainteresowany tym, co pan stracił, to proszę skorzystać z linku w moim podpisie. Kalenica ok 9m, kąt nachylenia połaci dachu ok 20 stopni.

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Oj!!!!!!

nie sprawdzilam wczesniej co zamierzacie budowac...

Ale Wam zazdroszcze

GEMINI to dla mnie ideal, jednak u nas PZP nie pozwala na postawienie takiego domu - bedzie wiec parterowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Romanie,

 

dzieci to takie stworki o bardzo małych rozumkach i ogromnie wielkiej energii... robią czasem różne rzeczy - ja na przykład uwielbiałem palić ogniska :o w salonie u moich rodziców (akurat był remont...) kiedy byłem jeszcze bardzo mały i nie miałem pojęcia, co robię. Na rowerze po domu też jeździłem... (w zasadzie to było 3-pokojowe mieszkanie, a nie dom...).

 

Wanny i inne sprzęty użytkowe postawione pod skosami to często efekt jedynego możliwego zagospodarowania przestrzeni w poieszczeniu... A już "garderoba" pod skosami to nadaje się co najwyżej na półki na ubrania, bo nie sięga na tyle wysoko, aby zamontować tam wieszaki z prawdziwego zdarzenia (górna poprzeczka na 220 cm, niższa na 90-110 cm). Ale ja odkryłem to dopiero po dokonaniu wizji lokalnej!! Zanim zobaczyłem dom wybudowany wg. wybranego, wymarzonego projektu, byłem jak dziecko we mgle. Oczy otworzyły mi się nadwyraz szybko i szeroko z przerażenia po wizycie u mieszkańców domu, w jakim i mnie mogło się zdarzyć mieszkać. Nie wahałem się (żona też nie) nawet 10 sekund i od razu postanowiłem zmienić projekt.

 

Jeżeli jest Pan zainteresowany tym, co pan stracił, to proszę skorzystać z linku w moim podpisie. Kalenica ok 9m, kąt nachylenia połaci dachu ok 20 stopni.

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

 

Nie do końca prawda :-)

Dobrze wybrany projekt z poddaszem jest w pełni funkcjonalny. U nas ścianka kolankowa ma ok. 140 cm, nikt o nic głową nie wali. Wanny czy sanitariaty też da się ulokować bez ograniczeń (a mój mąż jest wysokim człowiekiem ;)). Wielkość poddasza odpowiada wielkości dołu - nie ma strat powierzchni. Garderoba też w pełni funkcjonalna - ja jestem bardzo zadowolona z wyboru. Stworków mamy 3 (na dniach 4), wszystkie bardzo żywe ;)

Tylko - nasz projekt ma dach dwuspadowy i decyzja o podniesieniu ścianki kolankowej zapadła na etapie adaptacji, kiedy można było sprawdzić, jak to wpłynie na proporcje budynku PRZED faktem. Z domami o dachach dwuspadowych jest trudniej - często taki dom z wysoką ścianką wygląda jak grzybek, albo trzeba robić gigantyczny okap, wzmacniać więźbę itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie do końca prawda :-)

Dobrze wybrany projekt z poddaszem jest w pełni funkcjonalny. U nas ścianka kolankowa ma ok. 140 cm, nikt o nic głową nie wali.

 

Tylko - nasz projekt ma dach dwuspadowy i decyzja o podniesieniu ścianki kolankowej zapadła na etapie adaptacji, kiedy można było sprawdzić, jak to wpłynie na proporcje budynku PRZED faktem.

 

Babo (przepraszam za taki wykrzyknik, ale nie ma jak inaczej ;)),

 

właściwie to nie do końca porównujemy "apples to apples". Chciałem uściślić swoją wypowiedź odnośnie "szałasów", do których zaliczam domy o dachu kopertowym, a nie dwuspadowym. Domy takie, jak twój, mają ogromną zaletę w postaci murowanych ścian szczytowych, które dają możliwość innego zagospodarowania wnętrza i pozwalają zazwyczaj podnieść ściankę kolankową (co, jak piszesz, miało miejsce i w waszym przypadku).

 

Z domami "szałasowatymi" jest tak, że ścianki są tam dosyć niskie. Dla przykładu, w wybranym przez nas pierwotnie projekcie wysokość ścianki wahała się między 80 a 110 cm (przy czym najniższa była w sypialniach, a najwyższa w małej łazience na górze). Podniesienie o "jedną cegłę" wchodziło w grę, ale wynikające z takiego manewru zyski byłyby dość ograniczone.

 

Pozdr,

EiM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja już byłam zdecydowana na Szmaragd, ale miałam okazję zobaczyć na żywo stan surowy otwarty i naszły mnie wątpliwości. Niby salon duży ale tak naprawdę jego znaczną część można uznać za korytarz. ja ze względu na trójkę dzieci musiałabym nnieć sypialnię na dole ,ale niebardzo widzę możliwośc wstawienia dużego lóżka i szafy do zabudowy no chyba że jedno z nas będzie spało pod ścianą, w małej łazience trzeba by było zwęzić okno, bo na kabinę zabraknie miejsca chyba ze malutką (ja chce wstawić ściankę z płytek zamiast kabiny, ale i tak braknie miejsca). Ateraz plusy: piękny wykusz, super kuchnia i spiżarka, kotłownia i góra bardzo fajna i naprawdę przestronna. Jeśli chodzi o Orion po wątpliwościach akie mnie naszły co do szmaragdu też zaczęłam o nim myśleć, ale pomyślałam że z kilka lat moi chłopcy zaczną sprowadz kolegów i "koleżanki" no i każdy taki gość wchodząc po schodach będzie miał "piękny" widok na moją kuchnię co by mnie krępowało w trakcie przygotowywania posiłków, już nie wspominając o bałaganie po przygotowaniu obiadu, a nawet najczystrza pani domu taki bałagan będzie mieć bo po po przygotowaniu obiadu dla 4-5 osób nie zrobi się porządku w 5 minut. Ostatnio znalazłam projekt Hermes,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!! :p

Jesteśmy z mężem nadal w rozterce jeżeli chodzi o wybór projektu. Przejrzelismy masę projektów i to chyba był nasz błąd bo nie potrafimy wybrać najlepszego dla nas.

Jeżeli chodzi o inne projekty to kuszą nas jeszcze - Atlas, Pola, Agnieszka, Jupiter II. Mamy straszny mętlik w głowie !! :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za opinię, pomogła mi ona ostatecznie podjšć decyzję. Po zastanowieniu wybraliœmy z mężem Protona I. Jeżeli można to bardzo proszę Państwa opinie na temat tego domku. Nie ukrywam, że bardzo mi nam się podoba, ale chciałabym poznać Państaw opinię. Podaję link strony z projektem

http://www.dobredomy.pl/?id_project=91

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek mi również się bardzo podoba (PROTON), ale ja na niego się nie zdecydowałam bo ja szukam domu którybędzie miał dłuższą ścianę frontową niż boczną bo taki lepiej pasuje do mojej dzialki a ponadto miałabym w nim słońce w kuchni od rana do wieczora a chcę tego uniknąć, ale tak pozatym jest bardz fajny, tylko upewniłabym się czy jest możliwość wstawienia drzwi z garażu do kotłowni, bo ja uwazam że nie poto się ma garaż żeby w mrozy czy pluchę chodzić po dworze jak mogę prosto z samochodu dostać się do domu.

A wracając do projektu HERMES prostuję jego koszt to 280 tyś. Oto link http://nowydom.onet.pl/3852,projekt.html Spodobał mi się również jeszcze bardziej projekt tego samego projektanta ROZETA jego koszt to blisko 300 tyś. link: http://nowydom.onet.pl/3994,projekt.html . Linki są do portalu Onet bo projektant dopiero tworzy witrynę Podam jego telefon: 0-71 353 16 65. również mogę na meila przesłać informacje jakie otrzymałam od niego na temat tych projektów. Ja się zdecydowałam na Hermesa bo tańszy i o ile do jutra ponownie nic mi się nie odwidzi to jadę go kupić.

 

Pozdrawiam Kamila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...