Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Szukam projektu domu o superprostej bryle, dwuspadowego (dach) ale z garażem na dwa samochody. Jestem zwolennikiem bardzo prostej i funkcjonalnej architektury (trochę pod wpływem tego co widzę na Zachodzie).

Ale takich projektów jest mało. Może widzieliście jakieś ciekawe projekty tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisz jak dużego domu szukasz (metraż powierzchni użytkowej lub dla ilu osób) i czy garaż ma być w bryle budynku czy dostawiany, ew. co nad garażem: pokój, taras, stryszek - jeśli ma to być mały dom to sugerowałbym wariant, o którym pisała magda9976 z wyjątkiem sytuacji gdy garaż jest w bryle budynku. W przypadku domów większych zdarzają się projekty gotowe z garażem dwustanowiskowym / dwoma garażami np.:

 

http://www.archeton.net/RESOURCES/RYSUNKI/zuk/zuk.jpg

Pozdrawiam

PR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór mojego projektu.

Miałem troszkę łatwiej bo mieszkałem 23 lata w domku więc wiedziałem czego chcę...

 

Założenia były następujące:

- dom parterowy - dosc biegania po schodach, lepszy kontakt z domownikami - wygodniej poprostu

- powierzchnia to około 100 metrów + garaż 9najlepiej dwustanowiskowy)

- stosunkowo tani i latwy w budowie

 

Gdy posiadałem już działkę zacząlem szukać projektu. Ponieważ działka była se skośnym frontem dłuższy bok 42 m a krótszy 27 m to część frontowa była pod dość dużym kątem.

 

Na początek postanowiłem samemu wrysować swój pomysł, moją wizję w moją działkę zgodnie z zasadami prawa budowlanego. Garaż dwustanowiskowy i kuchnia od północy, jadalnia od wschodu, salon południowy wschód i południe, sypialnie od południa i południowego wschodu.

Potem zaczałem szukać projektu spełniającego moje wymogi i trafiłem na projekt KLEO firmy Archipelag - 135 m2 ale już tylko z jednym stanowiskim garażowym - szerokość działki zweryfikowała skutecznie garaż. Dom byl praktycznie w 100% zgodny z moimi oczekiwaniami i rysunkami. Z projektu dotowego tylko łazienka z wanną powędrowała w miejsce jednej z sypialni a sypialnia zajęla miejsce łazienki z korektą wielkości. Zmieniłem także okno w salonie tak aby salon integrował się z tarasem i ogrodem, wyrzuciłem także drzwi na końcu korytarza - ale to już kosmetyka.

 

jednakże mocno polecam wyrysowanie swojego domu zanim przejrzycie jakieklwiek projekty - schematycznie ale jednak bo w ten sposób

 

Pozdrawiam i życzę udanych wyborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Martynka ! Wybrałaś już projekt ?? Ja tez zamierzam budować dome:) Jestem własnie na etapie wyboru projektu i od poczatku tych poszukiwań caly czas mi towarzyszy Jupiter II , choć po drodzę miałam wiele pomysłów ale jakoś wracam zawsze do Jupitera Nie tylko funkcjonalnosc mi odpowiada ale również sama wizualizacja domu pasująca do moich pomysłów co do wykończenia wnętrza. sobiście w Jupiterze planuje kilka zmian np. zamiane pomieszczenia gospodarczego przy kuchni na wieksza łazienke w której zmiesci się prysznic , który przyda sie napweno w letnie dni, zwłAsza do "wyprania" umorusanych dzieci:) Druga zmian to okno prawie do podłogi w salonie:) i moze jeszce wpadne na jakiś pomysł na zmiany, ale jak dla mnie to genialny projekt , jezeli uda mi sie zrobić go tak jak na wizualizacji to dla mnie bajka, a wnętrze dopełni reszte:) Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam raczej budynków jednobryłowych, przez niektórych nazywanych pieszczotliwie "stodołami".

 

zdaje sobie sprawe, ze niektóre z projektów mozna dość latwo zaadoptowac poprzez powiększenie garazu, ale czy wtedy taka bryla nie utraci swojej lekkości (w końcu pierwotnie architekt projektował dom z garazem jednostanowiskowym). Po za tym jestem wzrokowcem, jak nie zobaczę to nie uwierzę

:D

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Działeczka zakupiona, teraz czas na projekt...

 

Przejrzeliśmy ich tysiące - zostały wyłonione 2.. Obydwa z Archonu.

 

 

Narazie jesteśmy sami ale myślimy o 2 bejbikach :wink: i labradorku ;)

 

Więc proszę o opinię - głównie walory użytkowe i ustawne pomieszczeń

Na ten temat mam małą wiedzę - dlatego przydadzą się podpowiedzi.

Z wycen Archonu - wygląda to podobnie. Tymianek jest większy o jakieś 16m2 więc to prawie żadna różnica? A może jednak?

 

Tymianek w sumie 164 m2 ||| Lawenda w sumie 148 m2

 

Może ktoś wybudował już opisane domki i się wypowie na ich temat? :)

 

A może ktoś zaproponuje coś innego? Działeczka dobra 26m x 40m.

 

PoZdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, pomimo że oba wybrane przez was projekty odbiegają od mojej wizji domku marzeń to poczułam braterstwo dusz z uwagi na wasze dalsze plany życiowe. My już posiadamy jednego bejbika i labradorka, a drugi bejbik w planach :D My również jesteśmy na etapie wyboru projektu i chyba stanie na projekcie indywidualnym bo do każdego "faworyta" mamy jakieś ale. Mnie również najbardziej podobają się projekty Archonu a spośród nich: dom pod modrzewiem, dom pod brzozami i pod czereśnią no może jeszcze we fiołkach 3. Jak widzisz trochę inna stylizacja. A wracając do twoich dwóch propozycji to myślę że bardziej funkcjonalny ale też napewno droższy w realizacji będzie dom w tymianku. Droższy bo większy, z uwagi na wykusz którego nie ma dom w lawendzie, a i znacznie większa kubatura, co zwiększy koszty ogrzania zimą. Ale bardziej funkcjonalny chociażby ze wzgędu na usytuowanie łazienki na parterze przy pokoju gościnnym. Bardziej praktyczne jest też moim zdaniem wejście do garażu tuż obok drzwi wejściowych. Dom w lawendzie ma bardzo małą kuchnię i dziwaczne schody. Pokoje na górze też mikroskopijne. Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze projektu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłšczam się do opinii poprzedniczki. Dom w tymianku zdecydowanie bardziej mi się opodoba. Swego czasu brałam go pod uwagę. Podaję powody dla którego ostatecznie z niego zrezygnowałam:

- dach czterospadowy, ale dla ciebie to nie musi być powodem ( bo droższy)

- salon wydawał się sie kiszkowaty, (wczeœniej sprawdzałam wymiary ale teraz już nie pamiętam

a teraż co mi się w nim podoba:

w zasadzie wszystko oprócz wymienionymi (bardzo funkcjonalne poddasze)

Jeżeli chodzi o dom w lawendzie - parter mi akurat odpowiada można zrobić dodatkowy wykusz w jadalni i będzie bardzo ładnie. Górę dyskwalifikujš mikroskopijne pokoiki. Takie moje zdanie. Wiesz mi bardzo się podobała, jeżeli chodzi o czterospadowe Manulla z pracownii dobredomy stoi obok mojej działki jest piękna i w œrodku również.

Ja wybrałam protona Ihttp://www.dobredomy.pl/?id_project=91 szczerze Ci powiem że tez mam kłopot bo to nowy projekt i nikt na jego temat specjalnie się ie wypowiadał. Prosze zerknij na niego i oceń go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jestem który domek bedzie tańszy w budowie - Agnieszka czy Pola :roll: 8) ?

Wlasnie mam pierwsza wycene robocizny stanu surowego Agnieszki (ruszam w przyszłym tygodniu)-44000 zł. Jutro odbieram wycene od innego wykonawcy. Mam nadzieje,ze bedzie taniej !

Moj kierownik budowy twierdzi, ze powinnismy zmiescic sie w 150 tys zl za stan surowy otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawerx napisał

Wlasnie mam pierwsza wycene robocizny stanu surowego Agnieszki (ruszam w przyszłym tygodniu)-44000 zł. Jutro odbieram wycene od innego wykonawcy. Mam nadzieje,ze bedzie taniej !

Moj kierownik budowy twierdzi, ze powinnismy zmiescic sie w 150 tys zl za stan surowy otwarty.

 

Jak widzę na etapie - stanu surowego zamknietego :roll: - koszty budowy porywają sie z kosztorysem pracowni projektowej.

Pawerx a jakie zmiany naniosłeś do projektu Agnieszka :p :wink: ?

 

http://images3.fotosik.pl/110/d3d42ab5b5b4eb78.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 - Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

 

A więc:

 

@ Annja

 

Oj plany życioweee ustalone już na blisko 50 lat - chodź mamy po 22 latka :) Dziefczynki o wszystkim myślą za wczasu.. Przeważnie :oops:

 

No napewno trochę droższy, ale znowu nie aż tak bardzo mam nadzieję. Na forum Archonu wyczytałem że stan surowy zamknięty budują w granicach 100 - 130 tyś (zależnie od regionu i własnoręcznej roboty). Więc całkiem podobnie do Domku w Lawendzie. A wykończenie to inna sprawa :-?

Również życzymy powodzenia !

 

@ SylwiaPo

 

Widzisz! Ten dach.. Namawiam dziewczynę na 2spadowy bo wiele tańszy (o średnie auto) ale ona się uparła, bo ładniej wygląda :-? Podsuń jakiś poważny argument :)

Tak samo myśleliśmy aby dodac wykusz w jadalni - Domek w Lawendzie. Nawet na Archonie jest realizacja z wykuszem, fajnie wygląda :)

 

Jeśli chodzi o projekt który wybrałaś:

- w sumie fajny - duży salon, kuchnia akurat nie za mała, dużo pomieszczeń dodatkowych które można wykorzystac, na górze fajnie oddzielona już pralnia.

Jedynie nie podoba mi się ten dach zwisający na garaż, pozatym super. Bardzo ciekawa elewacja od strony ogrodu. :)

_________

 

Jeśli chodzi o projekt już coraz bliżej nam do Domu w Tymianku.

Troszeczkę droższy w budowie i w użytkowaniu - boję się tego ogrzewania :(

Ale wybieramy domek na całe życie - więc chyba lepiej ten który bardziej się podoba niż brzydszy ale tańszy?.. Pieniądzę się skołuje :)

 

PoZdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej to znowu ja, pyanie wprawdzie zadałeś Sylwii ale kwestię plusów i minusów dachu dwu- i czterospadowego mam już opracowaną więc się podzielę spostrzeżeniami. O cenie nie będę się rozpisywać bo to oczywiste który droższy. Przede wszystkim - ze względów praktycznych - pod dachem czterospadowym zwłaszcza mocno "pogibanym" jest po prostu mało miejsca, w każdym pomieszczeniu masz skosy na każdej ścianie co może znacznie utrudniać chociażby ustawienie mebli, wysokie osoby mają problemy z funkcjonowaniem w takim wnętrzu, można sobie nabić guza przy wstawaniu z łózka albo kibelka :wink: jedyny poziomy sufit jest z reguły w holu. Poddasze domu z dachem dwuspadowym jest znacznie bardziej "ustawne" i możecie spokojnie przenocować koszykarza :D Po drugie okno typu lukarna z reguły daje mniej światła niż duże okno w szczycie budynku przy dachu dwuspadowym. W szczycie można zrobić fajny duży balkon na całą szerokość budynku, można rano przeciągać się na balkonie i wietrzyć na nim pościel. W końcu dom z dwuspadowym dachem wcale nie musi wyglądać jak stodoła, widziałam wiele projektów, chociażby z Archona właśnie, gdzie domy z dachem dwuspadowym też miały mnóstwo bajerów tupu wykusze, kolumienki itp. Fajnie taki dom wygląda na planie litery L lub T ma wtedy 3 albo 4 szczyty i można naprawdę dużo ciekawych rzeczy w takim domku wykombinować. Uff, to chyba wszystko. Powodzenia w pertraktacjach z narzeczoną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię Ci agrument mojego męża za dwuspadowym:

- ładniejsze poddasze, mniej skosów i tańszy, zaprowadził mnie nawet do kolegi który ma czterospadowy i wszyscy mnie przekonywali że to złe rozwišzanie :) Fakt nie podobało mi się poddaasze, ale nie było tam lukarn tylko okna połaciowe.Ale kolega kupił gotowy i taki już musi być.

A teraz moje zdanie: Czterospadowe dużo ładniejsze ale pod warunkiem że majš wystarczajšcš iloœć lukarn ( czytaj. na każdej œcianie :) )

Wiesz ja bym najbardziej chciała taki domek: wnętrze dwuspadowego, a z zewnštrz czterospadowy, ale to chyba niemożliwe w realizacji. :D

Dziękuję Ci za opinię dotyczšcš protona, właœnie ten daszek który Tobie sięnie podoba dla mnie jest plusem, bo nie chciałam garażu przyklejonego do budynku, tak jak to przeważnie bywa. A pwiedz ten kominek na œrodku salonu w protonie to ok. bo do niego mam największe wštpliwoœci chciałm dgo przenieœć w narożnik, a tam zrobić metrowš œciankę zasłaniajšcš drzwi do spiżarki i wyłożyć ja np. piaskowcem, dodatkowo chciałm prostopadle do wykuszu dodać potrójne okno balkonowe, a w tej chwli gdzie jest wyjœcie na taras pomniejszyć okno. I co o tym myœlisz. A schody otwarte to dla ciebie plus czy minus. Proszę odpowiedz.

Wiesz te dwa domy które wybrałeœ Tymianek i Lawenda sš w moim klimacie , tylko że gdybym między nimi wybierała to tymianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...