Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

popatrzcie jeszcze na ten dom http://www.mgprojekt.com.pl/domki/praktycznya/rzuty.php

 

po likwidacji ścianki działkowej na dole jest długi salon a do pomieszczenia gospodarczego można od frontu dobudować garaż.

na górze zamiast jednej łazienki - pokój komputerowy...

 

Jak Wam się podoba?

 

(muszę mieć jakieś fajne wyjście awaryjne, jeśli WZ będą twarde..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja wspólnie z połowicą (tak mi się wydaje :D) wybrałem D22 Zaciszny z projektów Muratora.

Do wyboru przekonały nas pewne podstawowe założenia i doświadczenia z poprzedniego domu (piętrówka podpiwniczona):

1. Dom parterowy - nie chcemy już chodzić po schodach jeżeli nie musimy

2. Wymiary działki 20x50 - wąska i długa na taki właśnie dom

3. prosta bryła + kopertowy dach = proste wykonanie

4. Jeden garaż w obrysie domu, drugi blaszak lub murowany wolnostojący w przyszłości

5. Brak piwnic - niepotrzebna graciarnia - w poprzednim były olbrzymie piwnice i zrobił się bałagan (sam oczywiście :D)

6. D22 ma poddasze na którym można zrobić strych właśnie na choinkę, narty czy inne mniej potrzebne rzeczy + jeden pokoik z sypialnią dla gości - w razie zlotu rodziców/teściów

7. Mniejszy dom = mniejsze koszty ogrzewania

8. układ Zacisznego - część nocna wydzielona od dziennej

 

W stosunku do oryginału zmieniliśmy:

1. schody na poddasze wylewane kosztem wiatrołapu - pod schodami małe dodatkowe WC

2. powiększona kotłownia - ściana przesunięta do poziomu przedniego słupa, dało to kotłownię z możliwością magazynowania opału ( w workach np.)

3. zlikwidowana lukarna , wstawione okna dachowe = mniejszy koszt wykonania, większy zysk w doświetleniu poddasza,

4. zamknięta kuchnia z wydzieloną minispiżarnią - na regał ze słoikami i suszarkę

5. Dodatkowe wejście do kotłowni z podwórka i wiatrołapu (zamiast kuchni) oraz do garażu z ganku

6. dach skośny nad garażem, przedłóżony - oryginał płaski = większy koszt + trudności w wykonaniu, a podobno i tak przecieka

7. likwidacja bocznego tarasu - układ działki i szkoda kasy

 

Co nam się nie podoba ale jakoś przeżyjemy:

1. brak wejścia do garażu bezpośrednio z domu

2. mała kuchnia

3. brak garderoby w sypialni

4. brak pom. gospodarczego - trochę rekompensuje strych

5. mały wiatrołap - na własne życzenie (patrz schody)

 

Wizualizacja 3D znacznie ułatwia wybór i towarzyszy nam praktycznie od początku, ale myślę że można z tego zrobić osobny wątek - jak, co, gdzie rysować i jakie są z tego korzyści.

 

Do tego dochodzą zmiany w instalacjach elektrycznej, CO, CWU itp ale to są szczegóły.

Wizualizację wstawię później

Pozdrawiam

 

No i wstawiłem

P.S. Będzie inny kominek - to była wydumka artystyczna

 

http://lh5.ggpht.com/_e2goPyWHSAY/SakmV7vYuyI/AAAAAAAAAB8/UFS5wmrtIbs/s800/zaciszny7.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_e2goPyWHSAY/SakmUfTBIyI/AAAAAAAAABw/L9584uw9k90/s800/zaciszny5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jakieś niecałe dwa lata planujemy zacząć budowę domku. Przeglądaliśmy już mnóstwo projektów, jednak w każdym jest coś co Nam nie odpowiada. Wiem, że Wy pewnie kiedyś mieliście podobny problem. Dlatego też chciałabym Was prosić o pomoc. Szukam domku, gdzie na partnerze byłaby tylko kuchnia jadalnia i salon no i pomieszczenia gos +garaż natomiast sypialnie u góry...

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne pytania:

- domek dla ilu osób i w jakim wieku?

- z piwnicą?

- z garażem?

- jeśli z garażem, to czy garaż ma być w bryle domu?

- czy macie już działkę?

- jeśli tak, to jak dużą i jak usytuowaną względem stron świata?

- czy działka jest uzbrojona?

- jeśli nie, jakie są szanse na uzbrojenie?

- jak dużą rolę odgrywa kasa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj jak dla mnie sa to dość "ciężkie" projekty. Jeśli chodzi o mniejsze koszta to dom nr 2. Osobiście wybrałabym coś z projektów http://www.domoweklimaty.pl lub http://www.soprojekt.pl. Obie pracownie bardzo solidne. Ja zakupiłam projekt z tej drugiej i architekt adoptujący projekt określił go jako wręcz wzór do naśladowania. Projekt dopracowany, nie zawiera błędów konstrukcyjnych i ma odpowiednio zaplanowane wentylacje i takie tam. Można spać spokojnie. Domowe klimaty dobrze maja opracowane projekty i dobry jest z nimi kontakt. Poza tym projekty są przejrzyste i miłe dla oka. Zawierają dokumenty, plany, kosztorysy itp. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom dla dwojga ludzi, pragnących założyć rodzinę. Myślimy mniej więcej o jakimś domku dla 4 osób.

Bez piwnicy, z garażem. Garaż w bryle domu, najlepiej strona frontowa.

Działkę mamy, uzbrojona.

Wymiary to około 30 metrów szerokości, długości 100.

Dzialka usytuowana przy drodze, przodem na południe.

Jeśli chodzi o pieniądze to nie odgrywają roli.

Domku szukamy powyżej 100 i poniżej 200 m/kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena dachu pierwszego projektu może być powalająca.

Te projekty raczej mają inne usytuowanie w stosunku do stron świata. Zastanów się, co będzie lepsze, gdzie chcesz słońce w poszczególne pory dnia.

Dla mnie daleko z garażu do kuchni, czy pomieszczenia gospodarczego., Trzeba będzie się nadźwigać zakupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jezeli moge cos doradzic to na twoim miejscu zastanowilabym sie nad przynajmniej jednym dodatkowym pokojem na dole.Taki pokoj w pozniejszym okresie majac dzieci moze Ci sie bardzo przydac.Dziecko moze tam sypiac w ciagu dnia (nie musisz biegac na gore ) ani byc cicho podczas gotowania (jezeli spaloby w salonie) Pozniej moze miec tam pokoj zabaw wiec odpadnie Ci ciagle zbieranie zabawek z salonu :wink: Mozesz zrobic tez z niego pokoj komputerowy lub przenocowac w nim gosci zostajacych na noc.Piszesz ze pieniadze nie graja roli wiec tym bardziej nie ograniczalabym sie tylko do salonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DAWID+T

Projekt 2 - dużo za dużo komunikacji oraz brak prostego przejścia z garazu do holu/przedsionka. Wyobraź sobie jak idziesz z siatami z Tesco przez kolejne drzwi i pomieszczenia nie puste przecież.

 

Projekt 1 - ma jeszcze więcej komunikacji i dziwnych kątów - np. ta platforma obok schodow na 1P. Hol masz taki duży jak jadalnie z kuchnia - jakby dobrze policzyc to by sie okazało ze hol masz większy. Okna polaciowe umyć nad pustka nad salonem to będzie sztuka akrobatyczna a dodatkowo taka pustka działa jak komin - wysysa całe ciepłe powietrze z salonu - w efekcie na dole zimno a u góry duszno.

Na piętrze masz chyba pralnie za łazienką - tylko, że to łazienka dla wszystkich - jak ci córka albo goście zrobią okupacje wanny, to siedzisz na stryszku i czekasz na zmiłowanie.

 

Szukasz dalej ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DAWID+T

Polecam zrobienie sobie projektu szytego na miare i to nie dlatego ze kasa nie gra roli tylko dlatego, ze taki projekt ma najwieksze szanse zrealizowac wasze marzenia o domu ... nie ma chyba takiego projektu typowego, na tym forum też, który by nie był zaraz po zakupie przerabiany ... ale mogę się mylić co do pewnych wyjątków, które potwierdzają regułę.

 

Poza tym, inwestycja rzędu 300-500 tys PLN powinna mieć solidnie przemyślane podstawy.

Kupując auto za 30-50 tys PLN pytamy sie mechaników co wybrać jak najlepiej. Nie robi się jeszcze samochodów indywidualnych ale przez analogie wypadaloby sie skontaktowac z kims kto sie zna na domach - architektem.

 

W jakim rejonie działka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...