Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki ludziki !Nasza działka to czysty "luz" Jeden bok dz.to rzeczka,drugi to odnoga rzeczki .Łączą się dokładnie na końcu (klinie) działki.A trzeci bok to ogród sąsiada(jedynego i fajnego)No i dojazd,kończy się w naszej bramie. Była zabudowana domem i budynkami gosp.ale już trwa rozb. Dom stał 1m od granicy sąsiada,więc możemy tak stawiać.Zresztą w zeszłym roku rodzina rozbudowywała dom i robiliśmy "wywiad" w gminie:niema war.zabudowy . Możemy sobie planować spokojnie bo gmina jest bardzo "przychylna" .A my nie planujemy jakiejś rewolucji,tylko spokojny domek.Tak więc niewiem ,jak wybierzemy projekt,to musimy go "ustawić"A i jeszcze:woda jest,prąd z licznikiem też,gazu niema i długo niebędzie.Zato widoki z okien będą piękne,pole i w tle lasek to jedna str.druga to łąki z końmi (kocham konie więc mnie to akurat cieszy i nie denerwuje "zapaszek")no i ostatnia to ogródek.Będę mieszkała w" wieży otoczona fosą" :lol: Wiem że nie wszystkim to by się podobało,ale dla mnie idealne miejsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja też szukam projektu od roku,ale niewiem czemu żaden nie pasuje.Działka jest w trójkąt 11ar.Wejście chyba najgorsze z możliwych od poł. Jak podoba się z zewn. to w środku zadużo by trzeba zmieniać,tak więc chyba pozostanie mi projekt indywidualny.Narysowaliśmy jak miałby wyglądać.Oczywiście dach dwuspadowy,prosty 35stopni,długi na 13m,szer10 i 9m.Z podcieniem przy wejściu,dobud.kotłownią z jednej strony,a z drugiej tej samej wielkości zadaszenie tarasu.W środku:sypialnia z łazienką i garderobą,mini klatka schodowa(pod schodami wc dla gości)mały pokoik z drzwami balk.poj. Małe pomieszczenie gosp.korytarz,kuchnia otwarta na salon.Na niewysokim strychu ma być....strych na wszystko i nic.Bez piwnicy,podwyższony 40cm.No i tym sposobem wyszedł projekt.Teraz największy problem to znależć kogoś,kto za rozsądne pieniądze to narysuje :oops:

 

Melba - opis działki bardzo "smakowity" - pobudza wyobrażnię - gratuluję.

Odnośnie opisu domu - wynika z niego, że to parterowiec, czy się mylę ? Ta "mini klatka schodowa" sugeruje, że będzie poddasze użytkowe bo na strych zwykle mamy rozkładane jak trzeba schodki drewniane. Jeśli to jednak parterowiec z niskim strychem - wiedz, że w takich budynkach wentylacja grawitacyjna słabo lub żle działa latem. Zwykle w domach mamy wentylację w garażu, kotłowni, łazience, wc i kuchni, w salonie wtedy gdy jest tam kominek no i w pomieszczeniu gospodarczym jeśli ma służyć za pralnię. Pomyśl nad zalożeniem wspomagania wentylacji niektórych z tych pomieszczeń, zwłaszcza łazienki, wc i pom. gospodarczego jeśli to będzie też pralnia/suszarnia. Chodzi o podciągnięci kabli elektrycznych w pobliże otworów wentylacyjnych aby założyć wentylatory. Możesz też rozważyć rekuperację co jest szczególnie wskazane na terenach wiejskich z sąsiedztwem zwierząt hodowlanych lub tańszą w wykonaiu wentylację hybrydową. Mieszkając na wsi jesteś narażona na braki prądu. Żadna nowoczesna kotłownia nie pracuje bez prądu (pompa obiegowa i automatyka) a i lodówka z zamrażarką też długo nie "pociągną" Projektując instalcję elektryczną miej to na uwadze i poproś projektanta aby przewidział podłączenie dla agregatu prądotwórczego. Mądrze robisz podnosząc dom do góry - sąsiedztwo rzeczek sugeruje wysoki poziom wód gruntowych. Przed Toba jeszcze kilka kluczowych decyzji, np. technologia wykonania domu: drewniana (kanadyjczyk) czy murowana, strop drewniany czy betonowy, posadowienie na fundamencie tradycyjnym czy na płycie fundamentowej. Żeby odpowiedzieć na te pytania musisz Ty i/albo Twój projektant wiedzieć jaka jest struktura i nośność gruntu w miejscu posadowienia budynku oraz jaki jest poziom wód gruntowych o tej porze roku właśnie (zwykle najwyższy w roku).

 

Powodzenia, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku jak Ty to robisz?(mam na myśli że wszystko tak po kolei poukładane)ja też myślałam o wentylacji wspomaganej,bo graw. niedowierzam,agregat do prądu to podstawa :lol: , Jeśli idzie o fundamenty to zdam się na geodetę i wyniki badań,choć jak pisałam stały tam budynki na zwykłych fund,i były suche na co szczególnie zwróciłam uwagę.Jedynie dom ,tylna część była zalana,zapadnięty strop ,dlatego że kryty deskami i papą (oczywiście poobrywane)Prawie codziennie jestem na dzialce(trwa rozb.) i przyglądam się jak wygląda teren,czy nie robią się bajorka itp.jak narazie jest super .Dom chcemy budow. z porothermu 44 pw,dachówki celtycka lumino,oczywiście parterowy a poddasze będzie trochę dziwne bo:niechcę tam robić mieszkania ale chcę spokojnie tam wejśc i "magazynować" żeczy które są potrzebne "czasowo" np. wędki,ponton,jakieś kuchenne graty,dlatego ta mini klatka.Dzisiaj jestem młoda ale za parę lat?babcia po drabince?to nie dla mnie.Jedynie niemam pomysłu na strop,niewiem jaki zrobić.DZiękuję że poukładałes to wszystko po kolei ,będzie mi bardzo pomocne,bo ja mam przemyślane po kawałku solidnie,ale gorzej zebrać wszystko w logiczną całość. :oops: Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja terenu teraz i badanie geotechniczne to właściwy kierunek - gratuluję. W Twoim zamierzeniu strych to poddasze nieużytkowe a więc strop musi być dobrze ocieplony a klatka schodowa zamykana szczelnymi drzwiami z ociepleniem wewnątrz czyli takimi jak zewnętrzne, chyba że chcesz mieć na strychu dodatnią temperaturę zimą to dodatkowo ocieplasz dach. Zamknięcie klatki schodowej drzwiami i w tym przypadku jest wskazane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję,Twoje rady są cenne dla takiego laika jak ja(gazety nie wszystko tak prosto tłumaczą) Ale chyba muszę przenieść się na inny wątek,bo odbiegam coraz bardziej od tematu.Czy ktoś wie gdzie mogę pisać ,pytać tak ogólnie? jestem tu nowa a niechciałabym robić zamieszania,lub też z każdym pytaniem "biegać"po całym forum ? :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba muszę przenieść się na inny wątek,bo odbiegam coraz bardziej od tematu.Czy ktoś wie gdzie mogę pisać ,pytać tak ogólnie? jestem tu nowa a niechciałabym robić zamieszania,lub też z każdym pytaniem "biegać"po całym forum ? :wink:

Można wydzielić z tego wątku posty na temat poszukiwania przez Ciebie projektu

to byłoby w sumie najlepsze rozwiązanie, bo masz już masę cennych rad, a odrębny, krótszy wątek zawsze jest chętniej czytany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam we własnym wątku! i dziękuję ponury63 za pomoc.Wracając do tematu ,dach zamierzam ocieplić ok.25cm warstwą wełny,może dojdzie do 30cm, no i płytami ,klatkę na dole bym chciała otwartą,dopiero na końcu schodów "obudowanie"i drzwi .Zastanawiam się mocno czy drzwi zsypialni do łazienki mogą być rozsuwane?czy można to zrobić szczelnie by niebyło "podtopień"?czy podłoga w sypialni powinna być wyżej,czy może być ten sam poziom?To niby drobiazgi ale chciała bym mieć jak najbardziej "sprecyzowane wizje".Decyzja zapadła i zaraz po świętach jedziemy zamówić projekt. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam we własnym wątku! i dziękuję ponury63 za pomoc.Wracając do tematu ,dach zamierzam ocieplić ok.25cm warstwą wełny,może dojdzie do 30cm, no i płytami ,klatkę na dole bym chciała otwartą,dopiero na końcu schodów "obudowanie"i drzwi .Zastanawiam się mocno czy drzwi zsypialni do łazienki mogą być rozsuwane?czy można to zrobić szczelnie by niebyło "podtopień"?czy podłoga w sypialni powinna być wyżej,czy może być ten sam poziom?To niby drobiazgi ale chciała bym mieć jak najbardziej "sprecyzowane wizje".Decyzja zapadła i zaraz po świętach jedziemy zamówić projekt. :wink:

 

Witaj,

 

Ocieplenie o którym piszesz jest ok, rzadko pomiedzy krokwie mieści się więcej niz 25 cm a na strop 30 to zupełnie wystarcza. jeżeli nad stropem masz "stryszek" to warto ocieplić też całe połacie dachu aż do kalenicy - zwykle to nie jest duzo więcej układania wełny/koszty, a efekt rewelacyjny. Co do klatki to nie rozumiem za bardzo tej koncepcji z Twojego opisu... ;)

 

Drzwi rozsuwane mogą być równie szczelne jak każde inne. Często jednak trzeba o nich pomyśleć przed postawieniem ścianek działowych żeby ładnie wchodziły pomiędzy dwie "warstwy" takiej ścianki... przykłady na stronce poniżej (choć to tylko przykład bo takich firm jest mnóstwo) http://www.mojedrzwi.pl/drzwi-przesuwne-dierre.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstepnie po wielu przemysleniach wybralismy projekt PDJ-2209 z biura Kreator Projektow w Krakowie.Jak na razie to nasz najwiekszy faworyt.Bryla nowoczesna z dachem o lekkim nachyleniu (zlo konieczne).

Rozmieszczenie wewnatrz budynku bardzo nam odpowiada.

 

Niestety nie znalazlam nikogo ,kto buduje dom wedlug tego projektu.Chetnie zobaczylabym efekt .

 

Mysle ,ze to ostateczny wybor.Teraz czas zaczac przygotowania i skosic ten las badyli i ostow ,ktory zagoscil na naszej dzialce

 

http://www.e-projektydomow.pl/projekt/dom_wolnostojacy/z_poddaszem_mieszkalnym/Z29/PDJ-2209_technologia.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem! Projekt nazywa się poetycko W-0119 i jest z firmy projektowej Inwestprojekt.

http://www.inwestprojekt.com.pl/projekty/proj_w-0119.html

 

Niby nic fajnego, ale byłem w tym domu gdzie właściciele nieco go podnieśli i zrobili sobie pięterko w części nad kuchnią i całość w środku to po prostu WYPAS! Z zewnątrz natomiast ten dom potrzebuje reform... i tu się schody zaczynają. Bo opinia odbierajacych projekt do inwestycji (tzn. mojej połowicy) jest kategorycznie odmowna - tylko ze względu na bryłę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po długich poszukiwaniach naszego wymarzonego domu, właśnie zdecydowaliśmy się z mężem na kupno projektu domu 031 MEUS z katalogu projektów "DOM PIĘKNY I PROSTY".

 

Wszystko fajnie, tylko mycie tego okna pod dachem na tarasie to raczej sprawa dla cyrkowców ;)

 

Dla mnie to okno to zaleta.:) Moja żona lubi myc okna (hehehe) i napewno sobie z tym poradzi.

 

a tak na powaznie to wydaje mi sie ze to "okno do nieba" nadaje niepowtarzalny charakter temu domu. i oprocz funkcjonalnosci i prostoty daje poczucie luksusu. Jestesmy zdecydowani ale czekamy jeszcze na formalnosci z przy kupnie dzialki, wiec jeszcze czekamy.

 

zalozylem temat dla meusa. jak ktos zainteresowany i chce sie wymienic opiniami to zapraszam (mile widziani nie maruderzy)

 

http://forum.muratordom.pl/projekt-031-meus-135m2,t154942.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...