Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Mój może okazać sie trochę duży. Mieszkanie na dole (oddzielne) ma trochę ponad 50 mkw. Zależało nam na mieszkaniu 2-pokojowym z kuchnią i łazienką. Jeden pokój to było za mało. Plus 2 stanowiskowy garaż.

Zapraszam do linki na dole i w razie czego - pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam! Wybraliśmy z mężem projekt z pacowni P. Kossakowskiego - Beta I. Przy wyborze kierowaliśmy się jak każdy kilkoma wcześniej ustalonym przez nas kryteriami.

1. Dom miał być parterowy bez poddasza - i jest.

2. Prosta bryła budynku - jest

3. Nieskomplikowany dach - tu troszeczkę odeszliśmy od założen. Miał byc dwuspadowy, jest czterospadowy

4. Zadaszony taras - jest

5. 3 sypialnie + gabinet - są

6. dom miał byc ponadto niewielki i około 100-120 m i prosty w budowie i myślę że sie udało.

Projekt wybieraliśmy okolo roku. Właściwie to tyle czasu podejmowaliśmy decyzję o budowie.

Myslę że znaleźliśmy nasz wymarzony dom.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 - rozumiem, że bez poddasza użytkowego.

Ad. 3 - i słusznie, parterowiec z dwuspadowym wygląda jak barak.

 

Brak pom. gospodarczego i garderoby albo zapomnieliście o tym napisać. Nic też nie piszecie o działce. Działka i jej uzbrojenie w media też może rzutować na ilośc i wielkośc pomieszczeń technicznych/gospodarczych. Np - brak dostępu do gazu ziemnego i zbyt mała działka aby umieścic butlę z LPG to koniecznośc zdecydowania się na piec węglowy ( potrzebna kotłownia i pomieszczenie na opał), na piec olejowy (potrzebna piwnica na zbiornik oleju) lub na pompę ciepła ( potrzebne pomieszczenie na duży zbiornik wody i samą pompę ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się trochę ogólnie podeszłam do tematu...:) Działkę mamy dużą 50mx50m w kwadracie wiec nie braliśmy pod uwagę wymiarów domu. Jest trochę spadzista ale niewiele. Wszystkie media oczywiście są. Jeśli chodzi o projekt to faktycznie nie napisałam wszystkiego .. jest pomieszczenie gospodarcze, dwie łazienki także nie za duże.. garderoba i spiżarnia (w wersji mini). Ogólnie jest to niewielki dom. Ale myślę że ma wszystko czego potrzebujemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i od razu lepiej to wygląda. Jeszcze w sprawie poddasza nieużytkowego - w małym domu ta powierzchnia też się może bardzo przydać wcześniej czy później. Napewno trzeba solidnie ocieplić strop i mieć zrobione wejście na poddasze, które może pełnic funkcję strychu. Ocieplenie stropu zakryjcie płytami wiórowymi lub betonem co umożliwi swobodne poruszanie się po strychu. Warto zrobić też wyłaz dachowy z szybą doświetlającą za dnia poddasze. Tak przygotowane poddasze umożliwi Wam przeprowadzanie inspekcji pokrycia dachowego w poszukiwaniu ewentualnych przeciekow oraz wzrokowe określenie stanu membrany dachowej (folii wstępnego krycia) o ile to rozwiązanie zastosujecie. Niestety zdarzają się partie wadliwej folii rozpadającej się po kilku latach na dachu. Takie przypadki były opisywane na forum Muratora i wydarzył się u mojej rodziny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddasze nie będzie przygotowywane do zamieszkanie więc będzie pełniło tylko rolę strychu i będą do niego prowadziły opuszczane schody. W pierwotnych planach chcieliśmy dać jedno okno dachowe, aby tak jak piszesz doświetlić strych, ale zdecydowaliśmy się, za poradą jednego miłego pana, właśnie na taki wyłaz. Myślę, że jest to dobrze przemyślany projekt. Chociaż ma i swoje wady. Jedną z nich jest mała spiżarka która znajduje się właściwie w środku domu (tzn. nie przylega do żadnej zewnętrznej ściany a przede wszystkim północnej). Dużo poczytałam na tym forum zanim się zalogowałam i dowiedziałam się że prawidłowo tak powinno być bo ma być to chłodne miejsce do przechowywania różnej żywności. Nie jest to dla mnie problemem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest link do strony z projektem który wybraliśmy. Strona samego projektanta nie jest zbyt ciekawa ale dom mi się spodobał. My będziemy mieć wersję domu bez garażu i po niewielkich zmianach. To jest strona z oryginalnym projektem.

 

http://www.kossakowski.com.pl/beta.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że podałaś linka do strony z projektem - odrazu widać babole.

1. Brak ściany pomiędzy pomieszczeniem nr 9 a 11 to tylko błąd rysownika ale z pomieszczeniami 13 i 14 trzeba coś zrobić. Słusznie zauważyłaś, że spiżarnia powinna być od ściany północnej a nie wewnątrz domu i mieć zyski cieplne od wszystkich ścian dookoła. Zamiana funkcji i przesunięcie ściany pomiędzy 14 i 13 tak aby pom. techniczne miało wymaganą dla pieca c.o. kubaturę (czyli techniczne w 14 a spiżarnia w 13) powoduje koniecznośc przeniesienia drzwi w miejsce zlewu w kuchni - to chyba zbyt duża ingerencja w kuchnię.

A może zlikwidować ścianę pomiędzy 13 i 14 i zastosować piec c.o. z otwartą komorą spalania ? Taki piec wymaga otworu nawiewnego w ścianie zewnętrznej tzw "zetki". Ciąg pieca + ciąg kanału wentylacyjnego będzie powodować, że to pomieszczenie będzie najzimniejsze w domu.

 

2. Łazienka pom. 2 - brak wentylacji, na ogólnym widoku dachu nie widać kominka wentylacyjnego tego pomieszczenia.

 

3. Drewniany strop - taki opis jest zbyt lakoniczny aby zakładać, że poddasze da się wykorzystać jako strych, może autor miał na myśli wersję ze stropem gęstożebrowym ? Bądź dociekliwa i przed zakupem projektu ustal nośność stropu w części poddasza przydatnej na strych. U mnie w projekcie D08 "Przestronny" było to 60 kg/m2 a strop był na dolnych pasach wiązarów - w adapatcji przerobiłem na gęstożebrowy a więźbę na krokwiową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałam się nad tą spiżarnią i kotłownią i jeszcze nie wiem co z tym zrobimy. Ogrzewać będziemy kominkiem z płaszczem wodnym + gaz.

 

Jeśli chodzi o łazienki to w całym domu planujemy wentylację mechaniczną i rekuperator.

 

Strona jaka podałam posiada bardzo miało informacji. Jak już pisałam nie jest zbyt ciekawie zrobiona. Projekt domu już zakupiłam, i myślę że to był dobry wybór. Kiedy upatrzyłam sobie ten dom. Zadzwoniłam do tego architekta i poprosiłam o wszelkie informacje. Muszę przyznać że współpraca bardzo miła. Dostałam na e maila kilka różnych opcji tego domu z opisami wymiarami i danymi technicznymi. Ponadto uzyskałam wiele nurtujących mnie informacji przez telefon. Z przesłanych przez architekta rozwiązań (głównie chodziło o stropy) wybraliśmy monolityczny. Pomiędzy salonem a kuchnia będzie podciąg który konieczny jest przy tak dużej powierzchni i filar podtrzymujący ten podciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do tej pory wydawało mi się, że projekt mam wybrany, aż tu nagle .....

że może jednak parterówka, ot np. jedna z takich, oczywiście z garażem jedno bądź dwustanowiskowym.

Proszę o uwagi na temat tych projektów i krytykę ;)

http://www.z500.pl/projekt/z98.html

 

http://www.z500.pl/projekt/z91/elewacje.html

 

pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba maja swoje plusy i minusy. Calosciowo wolalabym Z 98, bardziej odpowiada mi estetycznie i - w moim przypadku - ze wzgledu na duze i wygodne pomieszczenie gospodarcze (zima pranie tez gdzies trzeba suszyc, niekoniecznie wyglada to dobrze w wypieszczonej lazience - ja osobiscie chce i bede miala pralnie osobno, nawet tyciutka).

Mozna je spokojnie podzielic na 2, wygospodarowac z nigo wygodna garderobe, dodac wyjscie na zewnatrz - masz wowczas opcje palenia innym medium niz gaz czy tez skladowania roznych ogrodowych bambetli (mebelki z tarasu).

Jest miejsce zbudowania wygodnych schodow na poddasze (nawet wniesienie starej lampy czy choinki bedzie wtedy wygodne - mozna tez tam zrobic suszarnie).

Lazienka i toaleta maja okna (to dla mnie szalenie wazne).

Pokoje w obu sa ustawne i przytulne wielkosciowo.

Z98 ma kominek i telewizor na jednej scianie - nie wiem, na ile to dla Ciebie istotne, ja nie przepadam.

To, co mi sie w tym domku nie bardzo poodoba, to koniecznosc wejscia do kuchni przez salon - w z 91 jest to lepiej rozwiazane, podobnie jak oddzielenie kominka od TV.

Oba maja spizarnie, wazne.

Z 98 ma podcien i zakryty taras, co oznacza, ze mozesz spokojnie zostawic meble - nie zamokna, latwiej tez bedzie wypic kawke nawet przy strugach deszczu.

Jednak Z 98 jest wieksza od Z 91.

 

Oba - moim zdaniem - sa b.fajne, ustawne, wygodne do zycia zalezy, ktory Tobie lepiej "lezy" i lepiej spelni Twoje oczekiwanie wzgledem domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...