Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Najpierw wypisałam, co bym chciała.

- duże okna

- taras zadaszony tylko częściowo albo zadaszony szkłem lub pleksi (żeby nie zaciemniać pomieszczeń z oknami na taras), taras od południowego zachodu.

- kuchnia zamknięta, a nie otwarta na salon (okna na front), wyjście z kuchni na taras

- zamknięta klatka schodowa (nie z salonu)

-żadnych otwartych przestrzeni w pionie

- pokoje dla dzieci po ok. 16 m2 (można zjechać do 12 ale nie niżej)

- garderoba przy naszej sypialni

- pomieszczenie gospodarcze z piecem, pralką, suszarką bębnową

- wiatrołap z garderobą

-doświetlony bardzo dużymi oknami od południa i zachodu salon (ok. 40-45 m2)

- prosta konstrukcja, dach dwuspadowy, bez lukarn, kolumn, podcieni,

- bez podpiwniczenia

- bez garażu

- gabinet (12 m2)

 

Potem przez rok rysowaliśmy z mężem "dom marzeń", miał być sugestią dla architekta robiącego projekt indywidualny.

Z gotowym rysunkiem przystąpiłam do przeglądu projektów typowych na stronach internetowych. Oglądałam praktycznie tylko rzuty, wychodząc z założenia, że elewacje zawsze mogę dostosować.

Było trudno ze znalezieniem zwłaszcza zamkniętej klatki schodowej ale udało się lk-38 z pracowni LESZKA KALANDYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te domy (jeśli obejrzałem właściwe bo linki nie bardzo działają) różnią się przede wszystkim tym, że jeden ma garaż a drugi nie. To duża różnica. Poza tym schody są w jednym domu w salonie (mnie takie usytuowanie nie odpowiada). Zwróćcie tez uwagę że w obu domach łazienki na dole wypadają pod schodami i będą sporo mniejsze niż wyglądają na planie - to spory mankament. Poza tym nie jestem przekonany do balkoników - my też mamy dylemat czy balkon robić czy nie bo zysk niewielki a zawsze to most cieplny i kłopoty.

Mam też pewne wątpliwości co do wyceny kosztów budowy w tych projektach, ale może niesłusznie, w końcu dużo rzeczy tanieje...

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Ya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako bezdzietne (jak dotychczas) małżeństwo z zamiarem posiadania max 2 dzieci, ograniczonymi funduszami i niedużymi wymiarami działki (24/20m) mamy takie oto oczekiwania od projektu:

- wymiary domu max 11/14m (tak określono w warunkach zabudowy)

- do 120m2 pow.użytkowej

- poddasze użytkowe

- brak piwnicy

- dach dwuspadowy

- na parterze: kuchnia, jadalnia, salon obok siebie (może być jako przestrzeń otwarta), łazienka z wc, sypialnia/gabinet, pom.gosp./kotłownia

- na poddaszu: 2 sypialnie, garderoba, ew. łazienka

- antresola

- kominek

- duże okna

 

Szukamy projektu ... :wink:

 

p.s. już wybraliśmy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Wam podpowiadać czy to ma być ten czy inny projekt, chcę Wam tylko zwrócić uwagę na rzeczy, które w moim przypadku brałam pod uwagę.

Osobno WC i łazienka - nie ma nic gorszego jak ktoś się kąpie a np. gość chce skorzystać z toalety. Ponieważ najczęściej buduje się teraz domy bez piwnic, to trzeba wygospodarować miejsce na różne "śmieszne rzeczy" - konieczne więc jest pomieszczenie gospodarcze - na mopa, odkurzacz, drabinkę, miotłę, ruchomą suszarkę itp. przy kuchni bardzo wskazana jest spiżarnia. Pamiętajcie, że chociaż nie robi się teraz tak często zapraw na zimę to jeździ się na zakupy do supermarketów i kupuje: zgrzewkę wody, kilka kg cukru, kilka litrów mleka na zapas. Spiżarnia bardzo się też przydaje do przechowywania robota kuchennego, sokownika, maszynki do mięsa, różnych słoiczków itd. Zwróćcie też uwagę, czy w projekcie jest garderoba albo przynajmniej miejsce w korytarzu, które można by zabudować szafą wnękową. Zastanówcie się - gdzie będziecie suszyć pranie zimą. Garaż powinien być dość spory bo oprócz samochodu powinien pomieścić jakiś rowery, oczywiście niezbędne narzędzia do pracy w domu i ogrodzie, kosiarkę, drewno na opał w kominku. Jak będziecie sytuować dom na działce - to pamiętajcie również aby kuchnia nie była od południa - bo stać przy garach w pełnym słońcu to sauna wysiada. Kierując się tymi kryteriami wybrałam sobie z Muratora D 29 "z cokołem" w którym mamy zamiar powiększyć tylko garaż ale to jest nieduży domek - my jesteśmy już blisko emerytury i na dwie osoby 85 m kw. wystarczy ale możecie sobie spojrzeć jakie rozwiązania mam na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Z98 tylko..pomniejszylabym salon od strony tarasu, usunelabym podcien i tak ..w wersji bezkominkowej w to miejsce staralabym sie wkomponowac kuchnie z jadalnia odzielajac ja od salonu no powiedzmy ... hm.. taka polokragla sciana z luksferow na przyklad ..

Drzwi tarasowe przenosze na sciane obok i tam robie taras.Wprowadzilabym dodatkowo dostep do kuchni z pomieszczenia gospodsarczego .

W wersji kominkowej tak samo, tylko kuchnie umieszczam po przeciwnej stronie ,wc wrzucam pod schody i robie wejscie do kuchni bezposrednio z wiatrolapu .Kombinacji jest duzo ale tez wiele zalezy od usytuowania domu na dzialce

bardzo fajny projekcik :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odp. Mam działkę z wjazdem od północy, północny-wschód. Więc kuchnia od frontu i tak też mi się podoba :)

 

W Z91 bardzo podoba mi się kominek centralny i salon jest o wiele bardziej ustawny niż w Z98. Będę grzać gazem więc nie potrzebne mi mega wielkie PG, choć wiem wiem potrzebne są bardzo ;) Ale planuje garaż na dwa auta więc będzie trochę miejsca no i stryszek. Suszarnio-pralnie też w Z91 wygospodarowałam między pokojami 2 i 3, bardziej z pokoju 2.

Jeszcze parę zmian w łazience i wc. Oczywiście wizualnie bardziej podoba mi się Z98, ale z zewnątrz zawsze można zrobić jak się chce ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam projektów domów piętrowych, nie mogę się zdecydować to raz a dwa nie za dużo jest takich projektów. Możecie coś doradzić? Jest może ktoś kto buduje dom piętrowy i się pochwali?

Na początku spodobał mi sie ten projekt, ale brakuje mi spiżarni, ta w kuchni moim zdaniem jest źle umiejscowiona...

http://projekty.dom.pl/dk_stokrotka.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche temat juz nieaktualny, ale mi tez sie spodobal zadaszony taras i taki bede miec; a zeby okno domku, ktore jest pod zadaszeniem bylo oswietllone moj kierownik robot podniosl łuk troszke do gory i tyle; mam zadaszony taras i okno nie zasłoniete; mozna troche pokombinowac i nie rezygnowac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...