Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli chodzi o projekt Fabrycja z Archipelagu to właśnie go buduje. Dokładnie Fabrycja II G2 czyli podwójny garaż, druga wersja zagospodarowania poddasza (bez pustki nad salonem). Wprowadziłem drobne zmiany no i mam parę uwag do samego projektu. Jeżeli jesteś zainteresowana to napiszę o tym coś więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej zdecydowac się na projekt z większą powierzchnia niż może byc potrzebna, czy lepiej zaryzykowac mniejszy i ew. narazić się że może byc ciasno.Czy warto wziąść pod uwagę że jeden pokój moze byc nieużywany, nieogrzewany ale jest na wszelki wypadek ? Nie moge sioię zdecydowac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam prośbę, żeby ktoś porównał te projekty i wybrał lepszy

 

projekt "słowik"

http://www.domna5.pl/index.php?opcja=details&id=47&nazwa_projektu=SŁOWIK

 

 

projekt "lubczyk"

http://www.domna5.pl/index.php?opcja=details&id=3&nazwa_projektu=LUBCZYK

 

 

a może ktoś już wybudował któryś z tych domków i mógłby podzielić sie informacjami ???

 

z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak dla mnie projekt domu słowik jest lepszy ale każdy sam musi podjąć decyzję.

Idealny dla małego mieszkanka dla starszej osoby , szkoda że mnie nie wpadł w oko rok temu bo mieszkam z babcią .Zależy co kto potrzebuje .

Kotłownia jest tu dość duża i miejsce na spiżarkę pod schodami jak dla mnie słowik .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przejrzałem cały wątek i wydaje mi się że w przypadku tak wąskiej działki projekt Fabrycja nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeżeli chcesz zlikwidować okna na najdłuższej ścianie w salonie. Taki zabieg należałoby skonsultować z architektem ponieważ nie wiem czy prawie 10-cio metrowej długości pomieszczenie będzie dobrze doświetlone.

Jeżeli chodzi o zmiany jakie wprowadziłem to dodałem dodatkowe okno w jadalni, połączyłem dwa niezależne okna w salonie w jedno oraz zmniejszyłem okno od strony frontowej, nie chciałem mieć "witryny" od ulicy (przypominam że w mojej wersji nie ma pustki nad salonem). Ze względu na rodzaj ogrzewania (kocioł na paliwo stałe - niestety brak gazu) przejście do kotłowni przeniosłem z kuchni do wiatrołapu, poszerzyłem garaż o 0,5m. Na górze zmieniłem kształt okien w łazience i pokoju od ogrodu, reszta bez zmian.

Co do uwag do samego projektu. Trochę ciasny wiatrołap zwłaszcza jak jest dodatkowe przejście do garażu, brak spiżarni, trochę ciasne i strome schody oraz niewygodne wejście do pokoju nad garażem (2 dodatkowe stopnie ze spocznika) no ale to kwestia przyzwyczajenia.

Coś na co nie zwróciłem uwagi to wysokość mocowania jętek poprzecznych. Znajdują się prawie 0,5m nad poziomem sufitu co utrudnia jego montaż oraz zmniejsza powierzchnię dodatkowo wygospodarowanego strychu. Warto je obniżyć. W wersji bez pustki nad salonem dochodzi jeszcze problem doświetlenia klatki schodowej, ja dodałem dodatkowe okno co wymagało podniesienia sufitu w korytarzu na poddaszu o dodatkowe 25cm. Przesunąłem i wydłużyłem komin w kotłowni, w projekcie wychodził prawie na koszu.

Co do zalet projektu to na pewno układ parteru, kuchnia którą można całkowicie odizolować, dwupoziomowy 45-cio metrowy salon z jadalnią, salon od frontu i duża 10m2 kotłownia (co jest rzadko spotykane). Jest to jeden z nielicznych projektów który umożliwiał usytuowanie na działce z wjazdem od zachodu.

 

Jeszcze coś na temat projektu indywidualnego. Myślę, że warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza jeżeli chodzi o "trudną" działkę i możliwość bezpośredniego kontaktu z architektem.

Projekt z adaptacją i niewielkimi zmianami kosztował mnie ponad 5tys. (sam projekt 1600 zl). W projekcie wprowadzane są tylko znaczące zmiany konstrukcyjne, z resztą drobnych zmian (rozmieszczenie, kształt okien, schody itd.) pozostajesz sama. Dobrze jak masz rozgarniętego kierownika budowy bo na ekipę budowlaną to nie ma co liczyć, oni zadają tylko jedno pytanie "...no to jak robimy?".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam prośbę do bardziej doświadczonych forumowiczów o opinię na temat tych domów. Zaczynamy pomału myśleć o budowie i na razie jesteśmy w fazie poszukiwania projektu :D Jesteśmy niestety kompletnymi laikami w tym temacie i jedyne co, to patrzymy, czy dom wizualnie nam sie podoba i czy ma wystarczającą liczbe pokoi :-? Wpadły nam w oko dwa -

 

Z47 http://www.z500.pl/projekt/z47.html

i

Z79 http://www.z500.pl/projekt/z79.html

 

Skłaniamy się ku drugiemu (w pierwszym troche odstraszyły nas tafle szklane - na pewno dobre są bardzo drogie :(). Na temat tego pierwszego pojawiła się już jedna krytyka na forum. Może ktoś jeszcze doś doda??

 

Może ktoś buduje któryś z tych domów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie perypetie z wykonawcą wyprowadziły mnie zupełnie z równowagi dlatego na razie nie mam ochoty na opisywanie moich przygód z budową, chyba że w dziale "Nieuczciwy wykonawca".

 

Wracając do tematu jeszcze jedna rzecz irytowała mnie w projekcie gotowym, brak wyliczeń dotyczących powierzchni ścian, tynków, regipsów itd., tego co jest potrzebne do kosztorysów oraz negocjacji z wykonawcami, wszystko trzeba wyliczać samemu, może w przypadku projektu indywidualnego mogłoby to być zrobione, warto o to zadbać.

 

Na koniec dwa projekty na wąską działkę, po małych zmianach (luksfery zamiast okien) powinny się zmieścić, może Ci się przydadzą.

Powodzenia

 

http://www.domywstylu.eu/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/brzoza_2/index.php#opis

http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=1309&IdKolekcji=&dzial_s=news&nr=8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowik jest lepszy- większe pokoje , a na parterze hol łączy się z salonem dając wrażenie dość przestronnego wnętrza (nie lubię pozamykanych przestrzeni). Mało m2 traci się na komunikację.

Pokój nr 3 na piętrze w lubczyku jest nieustawny, no i ten korytarz na parterze obok wiatrołapu- ciasno, ciasno...

Oba projekty mają małe wiatrołapy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym musiała wybierać spośród tych dwóch to wybrałabym Z47- bardziej podoba mi się układ pomieszczeń na parterze, a na pietrze wysoka ścianka kolankowa- ten dom niekoniecznie musi byc droższy niż ten drugi, przy porównywalnej powierzchni użytkowej ma on mniej podłóg do wykończenia (no i stropów do wykonania, sufitów do otynkowania, pomalowania itd) i mniejszą powierzchnię dachu . W Z47 jest wyjscie na taras z kuchni- może sie przydać jeśli planujecie posiłki na powietrzu, w tym drugim trzeba przejśc przez cały salon aby wynieśc jedzenie, ale w Z47 nie ma prysznica na parterze i są dośc wąskie pokoje na pietrze.

Obydwa maja przyzwoite wiatrołapy- mały wiatrołap jest bardzo niewygodny gdy cała rodzina jednocześnie gdzieś wychodzi.

W Z79 wzrok człowieka wchodzącego do salonu napotyka ścianę, a nie okno- salon będzie wydawał się przez to ciaśniejszy. W Z47 jest pod tym wzgledem zdecydowanie lepiej- duże przeszklenie da wrażenie przestrzeni (oczywiście pod warunkiem, ze obok za oknem nie ma czegoś co zasłania widok np.ściany sąsiedniego budynku).

A może poszukajcie jeszcze innego projektu....

Pozdro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ya zmącę Wam trochę :)

Mnie się projekt Z47 nie bardzo podoba. Pół biedy z elewacją , którą z powodu ilości szyb będziecie musieli myć co chwila a dom ogrzewać mocno. Ale rozkład pomieszczeń, (zwłaszcza na górze) jest mocno hmmm kontrowersyjny.

Pokoje nr 1( zwłaszcza) i nr 3 to takie wagony nieustawne. Na dole ya osobiście nie lubię połączonego salonu z kuchnią - goście widzą wszystko co robię w kuchni - mnie wylatywałoby wszystko z rąk, ale to kwestia gustu. Fajnie są zaprojektowane schody, choć zauważcie, że pomieszczenie koło wiatrołapu nie będzie szczególnie użytkowe, bo jest pod schodami. Poza tymgdzie szanowny projektant przewidział komin od kuchni - bo nie zechciał tego przedstawić na rzutach :o

 

Projekt z79 jest chyba bardziej uporządkowany ale też nie widzę kominów od łazienki na kole i kuchni, p[oza tym schody są w samym sentrum (choć to nie musi być mankament - choć pomieszczenie gosp-kotłownia jest pod schodami a więc raczej symboliczna- jeśli chcecie ogrzewać gazem lub prądem to ok, jak czymś innym to porażka). Dałbym sobie spokój z łazienką odchodzącą z pokoju nr 1 na górze.

Szkoda, że w projektach zabrakło miejsca na spiżarkę i garderobę, ale tego się nie przeskoczy.

 

Mam nadzieję, że nie namieszałem za dużo. :)

 

Pozdrawiam

Ya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...