Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Łatwo nie jest, ja projektu szukam też ze dwa lata. Już o takich wymiarach co podałeś to wogóle nie znajdziesz. Podsyłam kilka linków, ten byłby dla mnie idealny ale ja mam wjazd od północy:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lukrecji-4/m4995294a8dfd8

ten jest fajny ale ma garaż (boję się że nie wystarczy nam kasy na dokończenie budowy):

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-borowkach-3/m4a681de602e79,2209

w tym podoba mi się prawie wszystko tylko niestety musi stac kalenicą wzdłuż (co już mi się nie podoba):

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach/m40f51f2cc6a5b

coś z wjazdem od południa:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-3/m429c46c1578cc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kurt będę Ci kibicować w budowie...załóż bloga...w dzisiejszych czasach, gdy banki ograniczyły kredyty, gdy wiele osób przejrzało na oczy, ze marzenie o własnym domu można zrealizować mniejszym kosztem- budując po prostu mały , tani domek a nie na 120 % kredytu ogromny dom z dwoma garażami, 5 lukarnami, połamanymi dachami, to każdy blog o tanim budowaniu może być inspiracją dla innych...marzenia trzeba realizować , ale Anna Pepa ma racje, nie warto wybierać na papierze domu, który moze i nam sie podoba a na który zabraknie- mam przykład na osiedlu..stoi taki dom.,..i niszczeje aż serce ściska..ale widać, że inwestorzy przeinwestowali...a gdyby wybrali mniejszy, tanszy już by mieszkali...

Iza 30 ..ja też kredytu sie boje jak diabeł świeconej wody bo nigdy go nie miałam i może stąd ten irracjonalny strach przed nieznanym...iale obawiam siędlatego kombinuje mały , tani domek...aby ewetulanie zadłużyc sie na wykonczeniu..a powiem Ci, że moje mieszkanie sfinasowałoby nie dwa Arki, a trzy ..u mnie racjonalizm i rozsadek bierze górę...( ale nie planuje mieszkania sprzedawac na zbajerzony dom) bo ja nie uznaje zasady zastaw sie a postaw sie...trzeba sie zastanowic, jakie mam potrzeby, co chce , co mi tak na serio potrzebne jest do zycia, czy potrzebuje takiego domu, czy go utrzymam jak koniunktura sie odwróci, co bedzie jak zachoruje...po co mi ogromny dom, kto to bedzie sprzatał , kto kupi jak bede chciała sprzedac, to jest milion pytan...konkretnych , nie emocjonalnych typu- ojejku jaki piekny balkonik..itp....

a dom chce bo zmęczona jestem Warszawą, bo w tym mieście jest trudne życie..chce mieszkac na swoje działce przy lesie w ciszy, gdzie na spacer wyjdę ze swoim psem i powdycham swieże powietrze ...ropzpae grila, posiedze na tarasie...pouprawiam ogórodek i zasade piekne kwiaty i winorolośla....dla takich chwil warto podjąc trud i zbudowac dom..i cieszyc sie swoim dziełem i miejscem na własnym kawałku ziemi..i nie wązne ile ten dom ma pokoi , ile miejsc garazowych itp.....wazne ze jest....

 

a co sądzicie o Miłej..wklejam link

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mila/rzuty.html

a tu link do fotek z realu

http://www.archipelag.pl/realizacje/?Project=qmln73m05re2td

 

małe przeróbki aby poprawić projekt: pomieszczenie gospodarcze z wejsciem z wiatrołapu robimy z przodu...jest dach- wystarczy sciany postawic ..

kto chce mieć większy salon przesuwa po prostu sciane bo dach jest i zrównuje jadalnie z salonem..., wc mozna wyrzucic...bo jak zrobimy pom gospodarcze to powstaje miejsce na drugą łazienkę..i są 4 pokoje...oprocz salonu..duza mozliwosc róznych zmian...według potrzeb...

całkiem do rzeczy projekt ta Miła z Archipelagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Miłą tez analizowałam, ale odchodzę od idei domu paretrowego (jednak).

Nie do końca jestem przekonana co do tego że jest tańszy, jeśli by tak było to te były by w przewadze, w większości budują domy z poddaszem, coś w tym musi być. Jak kiedyś obliczyłam na kosztach dachu w parterówce (z czyjegoś dziennika bud.), to na jedno wychodzi.

Druga strona medalu to to że mam w najszerszym miejscu szerokość 20. 40 i szkoda mi działki nie mówiąc o prywatności. Zresztą sąsiad w swojej nieskończonej mądrości salon i wyjście na taras zrobił od wschodu czyli ja chcąc zrobić taras i okna od zachodu coby mieć słoneczko w zimie, będę zgalądać do grila i salonu sąsiada bo 8 metrów dom od domu to mało!!

Szukam dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marzenie o własnym domu można zrealizować mniejszym kosztem- budując po prostu mały , tani domek

u mnie racjonalizm i rozsadek bierze górę...

 

trzeba sie zastanowic, jakie mam potrzeby, co chce , co mi tak na serio potrzebne jest do zycia, czy potrzebuje takiego domu, czy go utrzymam jak koniunktura sie odwróci, co bedzie jak zachoruje...po co mi ogromny dom, kto to bedzie sprzatał , kto kupi jak bede chciała sprzedac, to jest milion pytan...konkretnych , nie emocjonalnych typu- ojejku jaki piekny balkonik..itp....

 

W wielu punktach zgadzam się z tobą Szelma!

Wybierając projekt przede wszystkim biorę pod uwagę jego funkcjonalność oraz nasze potrzeby. :lol:

Zanim zaczął się kryzys również marzyliśmy o domu - zarys tego domku nie zmienił się zbytnio! Może konstrukcja dachu troszkę prostsza - ale reszta nie odbiega specjalnie od pierwotnych planów! Dlaczego? Bo ja zawsze byłam racjonalistką i zwolennikiem minimalizmu w dobrym guście!

Tylko czasem jest mi żal tych marzeń "emocjonalnych" o pięknym zamku i księciu z bajki. Dzisiaj z wielu rzeczy tak łatwo rezygnujemy - nie tylko w kwestii domu - a to takie początki lenistwa! :oops:

 

nie wązne ile ten dom ma pokoi , ile miejsc garazowych itp.....wazne ze jest...

 

I tutaj kończy się nasze wspólne zdanie! :wink:

Bardzo ważne aby dom który zdecyduję się budować odpowiadał moim potrzebom oraz możliwościom finansowym! Ważne ile będzie miał pokoi i garaży! Tylko dlatego buduję dom!

Gdyby nie zależało mi na garażach i powierzchni warsztatowej - gospodarczej, kupilibyśmy mieszkanie na peryferiach miasta. Jednak koszt mieszkania który od biedy zaspokoił by nasz apetyt na swoje wynosi mniej więcej tyle co budowa małego domku i naszych garaży z warsztatem! I to jest właśnie mój racjonalny sposób myślenia! :wink:

Wszystko w miarę potrzeb i na miarę możliwości - to moja myśl przewodnia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z parterówkami jest taki problem ,że ludzie mają małe działki lub nie myślą o przyszłości .... lub podobają się im schody ........... W ilu parterówkach byłaś ? :wink:

Rzuć okiem na projekt alba z archipelagu..

Rozwiń, proszę, swoją myśl dotyczącą parterówek!

http://www.archigraph.pl/projekt/alba.html

Czy o tą Albę ci chodziło? Bo ja właśnie czegoś w tym stylu szukam! Jak dla mnie trochę mało pomieszczeń gospodarczych! Brakuje mi pralni, spiżarki, kotłownię na stałe paliwo i skład opału potrzebny! Pokoje nie są za duże - ktoś mi zwrócił uwagę że 2,5 m to niewiele i ja się z tym zgadzam!

W związku z tym coraz bardziej zastanawiam się nad podpiwniczeniem mojej parterówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miare mozliwosci bede prowadzil jakiegos rodzaju "kronike", zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Informacja dla zainteresowanych Katarzyna: rzuty na stronie www sa nieco nieadekwatne do projektu, jezeli ktos chce moge przeslac zwymiarowane, rzeczywiste rzuty tego budynku przez emaila.

 

Ten projekt ma jedna wspaniala ceche: budowa 2-etapowa. Rozmawialem z architektem i on zrobi mi w charakterystyce budynku dla banku, ze gora jest "nieuzytkowa", czyli sciagne prawie maxymalna doplate w kredycie "Rodzina na Swoim" gdzie dolacaja tylko do pierwszych 70 m2 p. uz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiec poprosze o adresik

 

Streszcze pokrotce co bede robil:

 

- plyta fundamentowa

- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla i gwc

- wlasna studnia

- calkowity brak kominow

- brak gazu

- brak wodnego c.o

- ogrzewanie elektryczne (inteligentne, akumulacyjne grzejniki)

- brak kominka

- sciany ytong 24cm + min. 20 cm styropianu (tego lepszego)

- okna energo oszczedne

- podloga 20-25cm styro

- dach 30 cm dobrej welny

- c.w.u zbiornik ok. 180-200 l elektr + panele solarne

 

koszt domu w stosunku do infrastruktury potrzebnej przy paliwie stalym oceniam, ze spadnie 20-30%, o kosztach eksploatacyjnych (serwis pieca, kominach) i wygodzie nie wspominajac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie borykalam z wyborem malego domku z projektow gotowych i wkoncu sie poddalam - zamowilam indywidualny. Wyszlam z zalozenia, ze w ostatecznosci wyjdzie mi to najtaniej...(zmiany w proj.gotowych)

 

http://www.cavalierworld.home.pl/wlasne/architekt/rzutek3.jpg

 

W porownaniu z rzutem jest jeszcze po wysokim waskim oknie w sypialni i gabinecie (widac na elewacjach)

 

http://www.cavalierworld.home.pl/wlasne/elewacje/17b.jpg

 

i beda drzwi z pom.gospodarczego (pralni) wychodzace na maly, zadaszony tarasik za garazem - tam bedzie sie w pogodne dni suszyc pranie.

 

Domek ma ~120m2 powierzchni uzytkowej (172m2 p.zabudowy), jest naprawde nieduzy, ale na tej nieduzej powierzchni zmiescily sie najpotrzebniejsze pomieszczenia w calkiem rozsadnym rozmiarze.

Mnie byla potrzebna "psia kapielowka" przy wejsciu, ale mozna tam zrobic garderobe, duzy przedsionek z przejsciem z garazu, a w garderobce np. spizarnie (u mnie te role odegra wiela szafa w niszy kuchennej).

 

Nie bedzie moze najtanszym z najtanszych, ale drogi na pewno nie, za to (dla mnie) bardzo wygodny. Mysle, ze lepiej ciupelke wiecej z siebie wycisnac, niz mieszkac w domu, ktory uwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno na 100 m - 3 pokoje , salon łazienka , kuchnia spiżarnia pralnia , kotłownia -nie bardzo widzę ...może bez czegoś lub funkcja łączona?A te 2,5 m to co ma być - wysokość ? bo jak tak to nie problem podnieść z 10cm ..

Martina!

W Albie o której mówiłaś, 2,51 i 2,23 to szerokości pokojów!

Ktoś zwrócił mi na to uwagę w przypadku innego projektu. Zgadzam się z tym! Uważam że to stanowczo zbyt wąskie pomieszczenia jak na pokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! Wszystko można zrobić! Rozszerzyć, wydłużyć! Taka zmiana jednak wpływa na wzrost kosztów! A wydaje mi się, że jeśli będziemy coś bez końca wydłużać i rozszerzać, wyjdzie z tego w końcu ser szwajcarski :lol:

Mi chodzi o znalezienie taniego w budowie domku. Pamiętając, że dla każdego "tani" oznacza co innego! Żałuję troszeczkę, że my tu sobie teoretyzujemy - ten tani... a ten tańszy... itd, a żadnych konkretnych informacji, od bogatszych w doświadczenie i uboższych o kilkadziesiąt tysiączków, kolegów z forum brakuje! :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj !Alba ma 87 pu. a TY pisałaś o domku pu. 100m. Nie piszesz jaką kwotą dysponujesz ,by można było Ci coś doradzić . Na temat standardu też nic . Czego żałujesz, że piszemy?

NO TO DZIĘKUJĘ CI BAARDZO ! :evil:

rozwiązania na tacy nie poda Ci nikt

Oh! No to pojechałaś! Aż mi w pięty poszło! Nie wiem co uważasz za przesadę!?

 

Z parterówkami jest taki problem ,że ludzie mają małe działki lub nie myślą o przyszłości .... lub podobają się im schody ........... W ilu parterówkach byłaś ? :wink:

Rzuć okiem na projekt alba z archipelagu..

Napisałam, że Alba mi się podoba, układ pomieszczeń funkcjonalny, jednak niektóre pomieszczenia są za małe! Jest wiele podobnych gotowych projektów - można uniknąć wydłużania i rozszerzania!

http://img42.imageshack.us/img42/1149/naszdom.jpg

 

Poszukuję rozwiązania, które połączyło by funkcjonalność tego projektu z moim portfelem. Myślałam o umieszczeniu garaży i pomieszczeń gospodarczych w piwnicy. Pozwoli to zmniejszyć powierzchnię dachu i obniżyć koszty budowy. Owszem dochodzi koszt stropu. schody, izolacja, drenarka. I tutaj właśnie czekam na rady bogatszych w doświadczenia kolegów i koleżanek z forum.

 

Podobnie jak Anna Pepa zastanawiam się nad celowością budowy rozległej parterówki nie ze względu na małą działkę - 4200m2!

 

odchodzę od idei domu paretrowego (jednak).

Nie do końca jestem przekonana co do tego że jest tańszy

Szukam dalej.

 

Nie oczekuję rozwiązania na złotej tacy - szukam podpowiedzi do moich przemyśleń. Jest takie przysłowie Ucz się na błędach dlatego zalogowałam się na forum, najtaniej uczy się na błędach cudzych :wink: Dlatego właśnie żałuję, że ci którzy te błędy popełnili (dom budują lub już wybudowali) w tym wątku tak skąpo się udzielają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby poznac prawdziwe koszty to nalezy brac powierzchnie netto a nie uzytkową i przemnożyc razy 2000 tys i to wariant tani ,..drozszy to razy 2500 i takie koszty poniesiemy..cudów nie ma...a teksty..a to zrobi moj mąz, moj szwagier..mozna włozyc miedzy baki..chyba ze maz jest budowlancem a szwagier ma hurtownie mat bud.

patrzcie na powierzchnie netto nie tylko uzytkowa...wtedy sami sie przekonacie jakie domy wybieracie...czy na serio małe...bo mnostwo jest projektów- pow uzytkowa 130 a netto 200 ...a wybudowac trzeba netto a powierzchnia uzytkowa przy okazji sie pojawia..

co do piwnicy..sama byłam przeciwnikiem ..ale czytam wiele róznych blogów...i zetknełam sie z małymi pwinicami...i kazdy z forumowiczów po wykonaniu stwierdzał ze to super pomysł był ..zwłąszcza przy małej parterówce..np ktos na forum buduje Wojtka z horyzontu i zrobił piwnice pod garazem tylko...ktods inny zrobił piwnice tylko pod tarasem ..tak wiec...budowa pod całym domem piwnicy ..na pewno droga..ale zrobienie małej piwnicy pod czescia..no 30 m2 to nie bedzie majątek a w małym domku zyskuje sie miejsce ...

zrestą zaciekawiły mnie pomysły Kurta na ogrzewanie...ze zero kominów, zero kotłowni..kurcze Kurt..wyjasnij blizej co z czym sie je...i dlaczego...ile to kosztuje co chcesz zrobic i czemu to lepsze jest..niz np piec na gaz czy piec z podajnikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

święta racja z tą powierzchnią. ja też długo szukałam projektu taniego i funkcjonalnego dla mojej rodziny. Biura projektowe podają różne powierzchnie, i na początku trudno połapać się jaka jest prawdziwa wielkość domu. należy patrzeć na powierzchnię netto ( chodziarz murator do powierzchni netto dodaje również powierzchnię tarasów) lub patrzeć na powierzchnię zabudowy czyli obrys domu x 2 i wtedy poznajemy prawdziwa wielkość domu. mój wybrany projekt po zmianach ma 160 m2 powierzchni netto (po podłogach) i obawiam się czy 300 tyś mi starczy mimo że chcę zbudować skromnie. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja akurat tarasy bym nie doliczała..bo mozna je zrobic z kostki brukowej np - zupełnie inne koszty...a metr wybudowania tarasu nie kosztuje tyle samo co metr domu pod dachem, mozna zrobic pozniej itd itd...dlatego ja radze skupic sie na powierzchni netto. Ja sobie wymysliłam- im mniejsza roznica pomiedzy obiema powierzchniami tym efektywniejsze wykorzysytanie kazdej złotówki w stosunku do powierzchni , z ktorej bedziemy realnie korzystac.

I dlatego ekonomieczne samobojstwo to domy z poddaszem uzytkowym o połamanych dachach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...