Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Cześć, może zerknij na:

 

http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=1769&IdKolekcji=&dzial_s=wkrotce&nr=7

 

Co prawda dach dwuspadowy, ale nam sie ten domek podoba, jestesmy na 99% zdecydowani na jego budowę.

 

Albo jeszcze:

 

http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=1767&IdKolekcji=&frm_search=1&author_id=70&id_grupy=1&nr=11

Co prawda z garażem.., ale warto zerknąć.

Wszystkie projekty Pana Witolda Dominika są warte obejrzenia.

 

Pozdrawiam

Jak juz coś wybierzesz, napisz nam tutaj co to! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisz jeszcze jak masz ustawioną działkę względem słońca, od której strony wjazd bo to dość ważne. Ja sama szukam takiej parterówki ok 120 dośc taniej w budowie i moim faworytem z uwagi na wielki salon i duuuzą kuchnie jest ten projekt

 

http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=33&sid=5

 

Jest też do wyboru wersja z większym kątem nachylenia dachu i poszerzona o metr od strony pokoi co daje mi po 16m2 i lazienka 8m2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z koniecznością podpiwniczenia domku (spadek 2m na 10m

długości) - podkreślam koniecznością :), wybraliśmy dwa projekty:

 

http://www.tinyurl.pl?6r538szB

http://www.tinyurl.pl?Jc4pS3x3

 

Czy mogę prosić szanownych forumowiczów o opinie i jak najwięcej

krytycznych uwag?

Dodatkowo prosiłbym o namiary sprawdzonych ekip z okolic Krakowa.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z koniecznością podpiwniczenia domku (spadek 2m na 10m

długości) - podkreślam koniecznością :), wybraliśmy dwa projekty:

 

http://www.tinyurl.pl?6r538szB

http://www.tinyurl.pl?Jc4pS3x3

 

Czy mogę prosić szanownych forumowiczów o opinie i jak najwięcej

krytycznych uwag?

Dodatkowo prosiłbym o namiary sprawdzonych ekip z okolic Krakowa.

 

pozdrawiam

 

- schody krecone w nr1 - porażka

- balkony w obydwóch projektach - po co??

- wykusz na spadku terenu - czy od przodu on nie wyjdzie ci jak winda?

rozumiem że liczysz sie z duzym kosztem tego wykusza o ile jak rozumiem

front domu jest 2m niżej niż tył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę teoretyzować, czemu małe zainteresowanie. :)

 

Dom idealny na działkę z wjazdem od zachodu. Dla rodziny 2+2 bez zapędów "powierzchniowych", pokój do pracy na parterze nada się do przenocowania gości w razie potrzeby. Zaplanowano sporo miejsca do przechowywania - jak na tak kompaktowy dom.

 

Teoretycznie wykusz i balkonik na nim powinny zwiększać zainteresowanie (podobno statystyczny Polak szuka domu z balkonem ;) ). Ale...

Podobno statystyczny Polak poszukuje również elementów podkreślających "solidność" domu, a tu ani przypór ze styropianu nie ma, słupki tylko lekkie przy wejściu, gdzie im tam do kolumn potężnych. Podobno wybiera statystyczny głównie po elewacji, a tu brak hitów - gdzie boniowanie i opaski, pytam się. Gdzie klinkier? ;)

 

W środku może razić przykładowe umeblowanie rzutów domu - mogą zniechęcać te ukośnie postawione mebelki. ;)

 

Na poważnie - pewnie wielu osobom nie podoba się ustawienie komina i jego przebieg przez poddasze. Pojawia się też kwestia podnoszenia kolankowej, a przy tak małym domu mogłoby to spowodować kompletne rozwalenie proporcji, nawet przy jakichś próbach ratowania połaciami dachu. Czy naprawdę potrzebne to podnoszenie? 6 okien dachowych to dla wielu osób zdecydowanie za wiele, jest na ten temat parę wątków. :)

 

Pokój dzienny może być za mały w przekonaniu wielu inwestorów - rodzinna tradycja podejmowania gości może wymagać większej przestrzeni. Podobnie duża grupa chce osobnej spiżarni, choć tu pomieszczenie gospodarcze spokojnie może dzielić tą funkcję z kotłem gazowym. No i ta właśnie kwestia - kocioł gazowy. Ciągle zapotrzebowanie na kotłownię z kotłem na paliwo stałe jest duże, a tu raczej odpada taka zamiana - jak tu nanosić opału przez salon i kuchnię. No i w razie napraw hydraulik czy instalator gazowy też kręcą się po całym domu.

 

Poza tym dom nie ma opcji choćby doklejonego garażu, a to sprawia, że skreśla go jakieś 60% potencjalnych inwestorów.

 

Pomimo całego tego gadania, wzięłabym ten projekt nawet bez żadnych zmian, gdybym miała działkę "zachodnią". Wykuszy zasadniczo nie lubię, ale ten prostokątny i na południowej ścianie ujdzie. Może okno w nim zamieniłabym na drzwi tarasowe. Z kolei wschodnie okno i drzwi tarasowe zamieniłabym tak, żeby otwierana część była bliżej środka ściany, a fiks bliżej naroża. Samego otworu już bym nie przesuwała, bo teraz mamy kąt z dwoma sporymi kawałkami ściany - więcej możliwości ustawienia mebli i ewentualnie telewizora.

 

To, że nikt nie buduje według tego projektu nie jest żadnym problemem. Można się wręcz poczuć jak właściciel projektu indywidualnego. :) Naszego domu też nie widziałam w realu i jakoś nie wpłynęło to na decyzję o zakupie projektu i rozpoczęciu budowy. Wiem, że niektórym bardzo zależy na zwiedzeniu już zbudowanego domu albo chociaż budowy przed zakupem projektu, ale nie jest to obowiązkowy etap budowy domu. Przecież każdy widział różne domy, mieszkania i coś tam sobie może wyobrazić. ;)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak to właśnie jest... Małe zainteresowanie, małe a jak ja właśnie znalazłam sama sobie odpowiedź i chciałam poniekąd zamknąć dyskusję, to się kochana bowess natrudziła...

Nawet dzisiaj dzwoniłam do z500 jak śledząc opinie na ich stronie dotarłam do ważnego pytania: dlaczego ścianka kolankowa tam jest po dwóch stronach różna? Bo jest. I to na dodatek w głównych sypialniach ma 42cm! :o Po drugiej stronie ma 77cm....

Bowess - ja też nie przepadam za podnoszeniem ścianek kolankowych właśnie ze względu na obawy przed rozwaleniem proporcji. Ale tutaj to inaczej by się nie dało nic postawić w tych pokojach... Tak więc chyba przestanę już męczyć o ten projekt.

Teraz będę męczyć o C117c Muratora.

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=455

Akurat tego wariantu też nikt nie buduje :lol:

Dziękuję Ci bardzo.

Gdyby Ci się chciało to oczywiście chętnie poczytam jakie masz do niego uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plącze mi się po głowie jeszcze Tomaszek II

http://projekty.dom.pl/ar_tomaszek_ii_bez_garazu.htm

troszkę mały, ale za to duża kotłownia - no i mała spiżarka.

Fajna jest też Kalifornia

http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-321,349,112,opis.html

trochę za dużo korytarzy

No i faworyt ale już większy Z10

http://www.z500.pl/projekt/z10.html

Czy kotłownia 5.6 m może być na paliwo stałe???

Duże pokoje no i ta spiżarka!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. :)

Jako typowy pisarczyk-teoretyk, nie czuję ani grama zmęczenia. ;)

 

U nas kolankowej nie ma wcale - są działowe odcinające kawałki najniżej pod skosami i też są różnej wysokości. Mamy o jeden pokój mniej na poddaszu, ale za to te dwa, które są, to naprawdę ładne i duże sypialnie. A jeden z tych "stryszków" to miejsce na rekuperator.

 

Zaraz pooglądam ten nowo wybrany projekt. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi projekt też fajny.

 

Zważywszy na niską kolankową, dwa pokoje będą na pewno bardziej ustawne niż trzy. W pierwszym projekcie bardziej podobało mi się rozwiązanie zadaszenia nad wejściem - nie jestem zwolenniczką takich dziobków dachowych. ;)

 

Ten dom będzie bardziej słoneczny - lepiej doświetlony od południa. Praktyczne jest też przejście do kuchni - nie trzeba iść z siatkami przez pokój dzienny. Kuchnia niby otwarta, a jednak oddzielona - podoba mi się. Na parterze tylko toaleta - gdyby w razie trudności z chodzeniem ktoś zajął sypialnię/pokój do pracy, to nie ma gdzie wziąć choćby prysznica. Można spróbować dołożyć wnękę z prysznicem do kotłowni (zwłaszcza jeżeli będzie tam kocił gazowy) kosztem tejże sypialni, albo poszerzyć wc kosztem dużej kuchni - ale tu wchodzi w grę przesunięcie okna. Na piętrze spora łazienka - pod skosami można ładnie zabudować (zameblować) akcesoria pralnicze i kosze na brudy. Dzięki garderobie odpada konieczność wstawiania dużych szaf do sypialni, a to ułatwi meblowanie nawet przy niskiej ściance kolankowej.

 

O bzdurkach typu umieszczenie zlewozmywaka, czy armatury łazienkowej nie piszę, bo to już każdy według własnego uznania i przy pomocy hydraulika rozmieści. W wiatrołapie pod schodami sama się prosi szafa wnękowa na kurtki i płaszcze.

 

Są wprawdzie dwa kominy, ale przy zakupie gotowych systemów różnica w kosztach jest nieduża. U nas w jeden komin są włożone dwa systemowe, a oszczędność polega jedynie na wspólnej obudowie. Jeżeli kominy murowane, to różnica w cenie pomiędzy jednym a dwoma będzie większa.

 

Na razie nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Powiem tylko, że jestem zakochana w oknach-drzwiach do samej podłogi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bowess - obejrzałam Twojego Kokosza... Widzę, że kierujemy się podobnymi kryteriami. Szklane, duże i dużo - też tak lubię :) Stąd wykusz - duży i cały przeszklony. Wejściem do domu to się nie sugeruj. Chcemy zadaszyć taras z drugiej strony, więc i tak będziemy z więźbą grzebać, a ja jeszcze nie wiem co chcę z przodu.

Teraz jeśli chodzi o parter:

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_455_3_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Zamiast pomieszczenia gospodarczego - łazienka. Z prysznicem i blisko sypialni.

WC powiększone kosztem kuchni (okno do przesunięcia) i z dostępem od strony kuchni - tam pomieszczenie gospodarcze + mała spiżarenka. Czyli w zasadzie - tak jak piszesz.

Na górze - też czytasz mi w myślach. Łazienka podzielona na dwa - pralnia z suszarnią i łazienka. Albo z garderoby i części łazienki (tak jakby przedłużyć ścianę pokoju 12) łazienka a z reszty łazienki - garderoba z wejściem od sypialni... Widać to?

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_455_4_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

 

Jeszcze raz dziękuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko widać. :)

 

Przy zamianie pomieszczenia gospodarczego na łazieneczkę może uda się wyzbyć komina na rzecz kominka wentylacyjnego. Nie wiem, jakie rozwiązanie kominowe uda się zastosować w nowej kotłowni. Myślisz o dołączeniu kanału do komina kominkowego, czy osobnym kominie?

Działówkami na poddaszu można sobie łatwo wydzielać. :)

 

Ogólnie spoko domek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D I niech ktoś mi powie, że kobiety się nie znają na budowie :lol:

O kominie też myślałam. Wychodzi mi, że gdyby tak przesunąć kominek trochę w lewo (w stronę schodów) to wtedy da się zrobić jeden komin. Na dodatek salon by na tym zyskał. Jakoś mi tak się gorąco w odwłok robi jak widzę jak blisko stoi krzesło jadalni przy kominku... A na górze to nie przeszkadza. Tam komin wypadłby w rogu sypialni. Jak dla mnie pasi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Co racja to racja.

Kobiety chyba więcej widzą na papierze. Mój małżonek przy instalacjach żądał demonstracji na ścianie gdzie co ma być - na planie jakoś mniej widział. ;)

Poza tym kobiety czytając plan, od razu urządzają po swojemu, a faceci jak im się nie postawi szafy przed nosem i nie powie, że ten oto mebel pasuje do naszej sypialni, to nie ma mocnych - nie wyobrażą sobie takiego abstrakcyjnego tworu. :p Mam na myśli statystycznego faceta - realne egzemplarze czasem odbiegają.

 

Pomyślałaś o wszystkim. :)

Nawet nie wiem, czy nie będzie po prostu ładniej z kominkiem pośrodku tej ściany. A jakby został tak, jak teraz, to fakt - miejsce przy stole z pupą obok paleniska zdecydowanie byłoby najmniej atrakcyjne. Zwłaszcza dla kogoś, kto sam z siebie ma ataki gorąca. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z10 dość dużo był moim faworytem, niestety nie należy on do domów tanich w budowie dlatego też u mnie odpadł. Według mnie jeśli szukasz parterówki to szkoda budować Z10. Duże koszty dachu i stropu... poza tym byłoby mi żal zmarnować takiej przestrzeni na piętrze- przy kącie 30st i stropie terriva warto by było zaadoptować poddasze.... chociaż by z uwagi na dużo większe koszty budowy. Ale takie jest moje zdanie :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...