Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

A jakby został tak, jak teraz, to fakt - miejsce przy stole z pupą obok paleniska zdecydowanie byłoby najmniej atrakcyjne. Zwłaszcza dla kogoś, kto sam z siebie ma ataki gorąca. :)

:lol:

I to jest piękne. Możemy omawiać przekroje rur do rekuperatora, wysokości kalenicy, zalety i wady ścian trójwarstwowych a oprócz tego nie zapominamy o aspekcie ludzkim i będziemy się zastanawiać jaki wpływ ma rodzaj ogrzewania na klimakterium albo markę używanego kremu do twarzy... Faceci na budowie są znacznie bardziej nuuudni :roll: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W końcu dom jest dla ludzi, a nie ludzie dla domu. :)

 

Istotę myślenia o różnych takich detalach uświadomiła mi jedna pani architektka na przykładzie wejścia do domu. Otóż mamy listopad, wracamy zmęczeni do domu albo wprowadzamy gościa, który jest u nas pierwszy raz. Co zobaczymy w pierwszej kolejności po opuszczeniu wiatrołapu? Miło i dobrze jest, kiedy otworzy się przed nami jasna i zapraszająca przestrzeń domu. Ok jest, jeżeli zobaczymy uładzoną przestrzeń korytarza lub hallu. Okropnie jest, kiedy pierwszą "panoramę" stanowi wieszak uginający się pod zmokniętą odzieżą wierzchnią, a do tego ubłocone buty + suszące się parasole.

 

Który facet uzna coś takiego za istotne? :) Uśmiałam się czytając wątek, gdzie kobieta wspomniała, jak to jej luby zażyczył sobie w sypialni zestawu haczyków ściennych, aby zawieszać sobie ubranka z cyklu "już nosiłem, ale nie ubrudziłem, więc jeszcze założę". :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałoby się dużo, ale możliwości szalonych nie ma. Z jakimi pieniędzmi startujecie do budowy??? U nas to około 200 tyś bez kredytu narazie - co można zrobić za taka kwotę, a potem kończyć powoli mieszkając już?

 

Z jakimi pieniędzmi....hmm... budowę najszybciej chcemy zacząć w przyszłym roku- dlatego jestem na etapie poszukiwania projektu i na etapie zarabiania pieniędzy- obecnie mieszkamy za granicą.

Początkowo szukałam projektów, które mi się podobały jednak po jakimś czasie zaczęłam patrzeć bardziej realnie, szczególnie jeśli chodzi o kasę. Dlatego też na mojej top liście są projekty, które na samym początku odrzucałam. Po wgłębieniu się w temat i wypytaniu kilku forumowiczów o konkretne domy (które oni budowali lub byli w trakcie budowy) moje priorytety poszukiwań diamentralnie się zmieniły.... bo gdzie tam kiedyś podobał mi się dom z dachem dwuspadowym.... Mam kilka domków, które można stosunkowo "tanio" postawić. Między innymi jest to projekt Irys, AR-1, Mniszek C. Tani w budowie jest również AntekB, wiele osób go nawet buduje ale mi wydaje się salon nieustawny. Są też chyba 2 parterówki ze strony Z500, bodajże z98 Jeśli chodzi o koszty to chciałabym się wprowadzić do domu nie przekraczając kwoty 300tys. Mam teścia budowlańca a mąż w większości wykończeniówkę zrobi sam więc myślę, że jest to bardzo realne. Zakochana jestem w projekcie Irys gdyż z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie ale w środku jest baaaaardzo przestrzenny. Oczywiście mam w planach dodać WC i kotłownie na tyłach garażu, w dodatku chcę wersję poszerzoną. Na działkę najbardziej pasuje mi AR-1 lustro lub Mniszek C gdyż mam wjazd od południa ale Irys jest mój numer jeden i mam wielki dylemat :wink: Jeśli chodzi o moje zdanie to wolę wybrać tańszy projekt, troszkę brzydszy z zewnątrz (nie mówiąc że brzydki), ale za to piękny w środku a zaoszczędzoną kasę na np dachu dwuspadowym bez żadnych udziwnień itp mogę dołożyć do wykończeniówki. Bo przecież o to chodzi aby w swoim własnym gniazdku czuć się najlepiej, z zewnątrz nie jest ona aż tak bardzo ważne. Nie sztuką jest wybudować piękną wille, sztuka jest ją wykończyć i utrzymać (mam na myśli m.in ogrzać). Poza tym, nie chciałabym spłacać domu o wartości np 500tys przez resztę swojego życia!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałabym.... za 200 tyś według mnie można sporo (mam na myśli domy, o których pisałam powyżej). Na pewno stan surowy zamknięty, jeśli dużo będziecie robić sami to pewnie i da się ściany wygipsować, elektrykę założyć- mogłabym się pokusić ze stwierdzeniem, że pod stan deweloperski powinno wystarczyć.... może i nawet na ciupkę więcej. Wszystko też zależy w jakim rejonie się budujecie. Ja się cieszę, że nie będę musiała ponosić kosztów robocizny- jedynie elektryk i tynki maszynowe na ścianę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj myślę że za 300 tyś możecie bardzo dużo! My mieszkamy w lubelskim, ceny nie są wygórowane jak np. na Pomorzu. Mąż też dużo rzeczy zrobi sam i ma brata - speca od wykończeniówki.

A co do kasy to też musimy sprzedać mieszkanie które mamy - wyprowadzić się we 4 do jednego pokoju do teściowej - a potem może do moich rodziców. W tym roku mamy zamiar zacząć papiery - działka właśnie przepisuje się na nas. Nie znam jeszcze warunków zabudowy. No i naczytałam się wczoraj na http://www.extradom.pl na forum o budowie Tomaszka II:)Bardzo fajny domek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy tak na nas najeżdżacie? :lol: Kochamy was to jest najważniejsze :p

 

A tak serio.

Oba projekty mi się podobają, zastanawiam się jeszcze nad dwoma parterówkami.

http://www.z500.pl/projekt/z91.html

http://www.mtmstyl.pl/projekt-atut/informacje/

Atut powiększony o jeden metr ze strony salonowo/jadalnianej :)

 

Jak myślicie co zbuduje po mniejszych kosztach oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej jakości! :)

Co do moich preferencji to na tę chwilę wygrywa Atut, jakoś nie jestem przekonany do domów z poddaszem, te pokoje na górze mają jednak niską ścianę kolankową a jej podniesienie faktycznie może zaszkodzić proporcjom domu. no i na poddaszu mamy ograniczone pole jeżeli chodzi o umeblowanie. Co do samych projektów z poddaszem to tutaj jednak wygrywa w mojej opinii Codzienny.

W tym roku zamierzamy kupić działkę w następnym budować (bo czasowo z papierologią chyba się nie wyrobimy) także czasu na podjęcie decyzji jeszcze mamy :) Co do WZ w upatrzonej miejscowości to wiem, że na parterówkę z takim nachyleniem dostanę pozwolenie, z poddaszem wiadomo większych problemów nie będzie.

Jakie jest wasze zdanie? :)

Pozdrawiam wszystkie pani z tego forum :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny domek, ale za duży dla nas. Super dodatkowe pomieszczenie gospodarcze i garderoba. No ale metrów nalatuje:) Zamiast w metry wole zainwestować w ogród:) W sumie teraz mieszkam na 55 m w bloku i nie jest źle. Tylko - brakuje mi zieleni i wolnego wyjścia przed dom no i chciaŁabym aby moi dwaj synkowie mieli swoje azyle. I tyle:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny domek, ale za duży dla nas. Super dodatkowe pomieszczenie gospodarcze i garderoba. No ale metrów nalatuje:)

Nie wiem czy zauważyłaś, ale te niecałe 150m2 to jest razem z garażem, sam domek ma 128,9 czyli nie zalicza się do dużych. Ja sama nad nim się zastanawiam. Brakuje mi tylko chociaż troszkę zadaszonego tarasu z tyłu domu. Dobrze, że ten przód jest zadaszony, w przypadku dzialki z wjazdem od południa to super- osłoni troszkę tą południową kuchnię :)

Życzę powodzenia w wyborze projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym budowała z garażem to na 100% byłby to Przemyślany z Muratora. Postihal ma na forum swój wątek od wbicia łopaty do zamieszkania w 8 miesiecy i za ok. 280 tyś.

Ale ja nie chce garażu, ani piwnicy. Najwyżej mała piwniczka. No i nie więcej jednak niż 120 m. Nie chce budować 10 lat ale też nie wepcham się w kredyty - max 30 tys kredytu. No i żeby moc wejść do domu za 230-250 tyś. Nie musi być elewacji, kostki itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ten TK5 ma powierzchni dachu?

 

Tutaj masz pow dachu, niestety duża :/

http://www.domfort.eu/projekt,tk05,1103.htm

Ps nie wiem jak to się stało, że ja napisałam 300tyś. Przewiduje budżet do 250tys max bo też nie chcę się zaciągać w duże kredyty i spłacać tego przez resztę życia. Czas pokarze jak to się wszystko ułoży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Tomaszku II piszą że za 300 tyś można wykończyć i zamieszkać bez szaleństw.

No i w Tomaszku jest 215 pow dachu. Z blachodachówką i w miarę tanią robocizną dziewczyna pisze że zamknęła dach w 38 tyś. dach ok. 260m to z blachodachówką blisko jednak 55 tyś. z tego co czytam of course:)

Piszmy tu o swoich wyborach, my dopiero planujemy start za rok na wiosnę. zobaczymy najpierw za ile opylimy mieszkanie.

Zapraszamy do debaty nad "małą, tanią parterówką" :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro tak nas kochacie, to może mnie nie zjesz na drugie śniadanie za to co napiszę.... 8)

Zacznijmy od tego, że nie patrzymy na elewacje, bo mieszkamy w środku i to nas teraz interesuje.

Tańszy będzie chyba jednak z91 bo bryła jest bez żadnych załamań, które, nie przeczę w Atucie tworzą fajny taras... Ale generalnie, tak po babsku, bardziej mi się podoba jednak Zet-ka, bo:

1. Ma spiżarnię niezależną od PG. W Atucie też można to zrobić, ale wtedy PG będzie razem ze spiżarnią (da się przeżyć - w końcu też tak planuję), no i trzeba pomyśleć co z wejściem do tegoż.

2. Jestem zwolenniczką zamkniętych kuchni (znowu baba - gary, zlew itp.) W Zet-ce kuchnia jest prawie zamknięta i spora. Stół na śniadania i takie tam spokojnie się zmieści. W Atucie kuchnia jest mniejsza i gdybyście chcieli ją zamknąć, stół będzie musiał wyjechać raczej do salonu.

3. Zet-ka ma oddzielne WC. W ten sposób nikt z gości nie będzie korzystał z Waszej prywatnej łazienki. To według mnie ważne. Łazienka to sfera bardzo intymna i dobrze nie musieć się czasem krępować... (baba!)

No i może to na tyle. Sorry... Ale najważniejsze, żeby Wam się podobało, żebyście się dobrze czuli i byli szczęśliwi. Życzę powodzenia w wyborze projektu.

P.S. U nas na razie Codzienny też wygrywa - dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I my też Was kochamy! Niech żyją różnice pomiędzy płciami! :)

 

Jeżeli mam porównać te parterówki, to dla mnie, zwolenniczki energooszczędności i wykorzystania naturalnej energii słońca, lepsza jest Z91. Prostsza bryła, tylko jedno okno lekko osłonięte zadaszeniem tarasu, a w Atucie tych osłon jest trochę za dużo - stosowne to by było w cieplejszym klimacie. :)

 

Fakt, że na wizualizacji atrakcyjniej wygląda Atut - fajnie i nowocześnie rozrysowana elewacja, ale tak samo fajnie przy pomocy dobrej ekipy dociepleniowców można wykończyć klasycznie zwizualizowany Z91.

 

Co do wnętrza, to też moim zdaniem lepiej obmyślony jest Z92. Spiżarenka, duża kuchnia, w której spokojnie zmieści się stolik, a nawet stół śniadaniowy (dla mnie nieodzowny również do produkcji pierogów - nie cierpię robić takich rzeczy na blacie). Lekkie przesłonięcie strefy kuchennej bez całkowitego rozdzielenia - niby widać co się dzieje, a gar po bigosie można postawić poza zasięgiem wzroku gości. Osobne wc - zawsze! Ostatnio jeden z moich domowników cierpiał na sensacje żołądkowo-jelitowe i nie muszę chyba tłumaczyć, jaki to komfort psychiczny dla cierpiącego gdy ma się stały dostęp do toalety. No i goście korzystają z wc bez oglądania prywatnej łazienki, w której możesz mieć ochotę rozwiesić ukochane stare majty albo trzymać pod ręką leki na schorzenia powszechnie uznane za wstydliwe. :lol: Przepraszam za żart niskich lotów, ale faktem jest, że różne rzeczy w łazience lądują i nie zawsze wygodnie jest wszystko chować i zamykać. W Atucie nie narysowano prysznica w łazience, ale spokojnie by się zmieścił. Nie narysowano też, jak będzie wentylowana łazienka - nie ma ani komina, ani kominka wentylacyjnego na elewacji.

 

Poszerzanie gotowca choćby o metr nie jest proste - należy przeprojektować i przeliczać konstrukcję fundamentów, ścian nośnych i dachu, więc adaptacja taka jest zwykle kosztowna - kolejny argument za Z91.

 

O kosztach można próbować coś pogdybać. Na pewno Z91 wyjdzie taniej za m2 od Atutu. Natomiast powróżę, że Codzienny może być cenowo podobny do Z91 - zależy jakie schody i strop. Żeby próbować porównań, trzeba by ładnie wyliczyć m2 ścian i dachu w obu przypadkach. No i jeszcze kwestia miejsca na działce - ponieważ ja lubię ogród, to szkoda mi było zabudowywać kolejne metry.

 

Co tam jeszcze...

 

A właśnie - pytanie. Na jaką działkę ma to być dom? Z91 nadaje się na działkę z wjazdem od północy, a Atut jest taki, że nie wiem. W Z91 do rozważenia opcja dodania okna na ścianie kuchenno-salonowej, byłoby jaśniej i projekt równie dobrze pasowałby do działek z wjazdem od wschodu (odbicie lustrzane) lub zachodu (wersja podstawowa).

 

Co do budowy, to u nas wyszło tak, że do zimy zrobiliśmy stan zero, a od wiosny murowanie ruszyło.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje trzy grosze to Z98.

http://www.z500.pl/projekt/z98.html

 

Prostszy, tańszy, deczko większy. Duża spiżarnia i kotłownia. Proponuję zamianę okna w kotłowni na drzwi - przy paliwie stałym będzie na pewno wygodniej mieć osobne wejście, a i miejsca sporo - można postawić osobne kubły na papier, plastik i szkło, nanieść drewna kominkowego, czy przechować zimą agawę z tarasu - co kto potrzebuje.

 

Jak widać są schody w opcji - można odpuścić albo skorzystać i mieć kawał strychu. Proponuję dołożenie okna na ścianie kuchnia-salon, w wielu projektach w tym miejscu jest nawet wykusz, ale to podnosi koszty.

 

Zdaję sobie sprawę, że zwolennikom czterech spadów może się średnio podobać, ale może warto oszczędzić na konstrukcji dachu, żeby mieć bardziej komfortowe wnętrza albo kasę na urlop po zakończeniu budowy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...