Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Witam

My tez zdecydowalismy się na dom do 100m, wybraliśmy Z55 w odbiciu lustrzanym, http://www.z500.pl/projekt/z55.html

na razie jestesmy tylko we 2 (potomstwo na razie na dalszym planie), chcieliśmy wydłużyć budynek o metr na korzyśc salonu+ kuchni ale odeszliśmy od tego pomysłu 36 metrów na kuchnię i salon to nie az tak mało, wybraliśmy ten projekt z tysięcy innych ze względu na to że nie ma on ścianek nośnych, żadnych wykuszy (prosta bryła= prosty fundament), w projekcie mamy wiązary ale zmieniamy na zwykłą więźbę + strop drewniany, napewno koszt będzie większy przy dachu bo kopertowy ale nie podobają mi się dwuspadowe parterówki, (kiedyś wogóle nie podobały mi się parterówki a moim marzeniem był dom Takt 2 http://www.projekt-domu-pietrowego.pl/projekt-domu-TAKT%202-47-1.html ) przy wyborze projektu musieliśmy kierowac się głownie kosztem budowy, znacznie koszt za pewnoe podniosą nam też okna 150x180 ale jest ich tylko 4 szt + drzwi tarasowe

ze zwględu na miejscowy plan zp musimy zmienić kąt nachlenia dachu z 30 na 35 stopni i tej zmiany najbardziej się obawiam czy aby nie bedzie dach wyglądał zbyt cięzko przy takiej bryle budynku

 

 

dodoam tylko że dziełkę mamy w kadracie 33m na 33m z wjazdem od północy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Evil16 ciekawa jestem czy się zdecydujesz na parterówkę czy poddasze...

 

ja znowu jestem w punkcie wyjścia i właśnie zadaję sobie to pytanie - czy 100 m2 jest sens rozbijać na 2 poziomy....

 

i co myślicie np o tym: http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=1951 ??

 

 

 

jesli chodzi o ten projekt to kosztem dodatlowym będzie ten daszek, wszelkie daszki i wukusze to dodatkowe koszta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być tani w budowie, to z dachem dwuspadowym, a nie czterospadowym...

 

Ja wiem... ale mi się właśnie taki dach marzy. Myślisz (jako ekspert od parterówek ;) ), że przez ten dach domek wyjdzie drożej niż dom z poddaszem o podobnej powierzchni?

(Zwróć uwagę, że w projekcie nie przewidziano stropu).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosia86, ale jak zmienicie strop z wiazarow na zwykly drewniany, to wlasnie pojawia sie sciany nosne. Ten dom nie ma scian nosnych tylko dlatego, ze nie ma stropu a wiazary. Trzeba bedzie calkowicie przeprojektowac dom, zeby miec strop drwniany. A to koszty. Praktycznie od zera zaprojektowac...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem... ale mi się właśnie taki dach marzy. Myślisz (jako ekspert od parterówek ;) ), że przez ten dach domek wyjdzie drożej niż dom z poddaszem o podobnej powierzchni?

(Zwróć uwagę, że w projekcie nie przewidziano stropu).

 

Pozdrawiam

 

Ja już tak mam, że jestem raczej praktycznym człowiekiem. Dach dwuspadowy na dokładnie tym samym domu byłby pewnie kilka tysięcy zł tańszy niż czterospadowy. Na pytanie czy warto te kilka tysięcy dołożyć, żeby mieć czterospadowy, to już sama musisz sobie odpowiedzieć. Ja uznałem, że nie warto, ale to moja decyzja :-)

Oczywiście różnica między czterospadowym, a dwuspadowym to czysta estetyka przy parterówce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradze ze swojego jeszcze swiezego doswiadczenia: najdrozsze sa roboty ziemne, szczegolnie jak mamy problemy z woda i nosnoscia gruntu. Tutaj koszty sa masakryczne, nawiezeienie zwiru, izolacje, etc., drogie sa tez elementy wiezby i dachowka.... natomiast zaskakujaco tanio wychodzi strop drewniany....

 

Proponuje kalenice prostopadla do linii zabudowy, wtedy mozemy zrezygnowac z okien polaciowych, prosciej, efektywniejsze ocieplenie, przy blachodachowce ZERO odpadu, koszty robicizny minimalne (polozenie blachy 1 dzien).

 

reasumujac: jak najmniejszy fundament, jak najmniejszy dach, poddasze na stropie drenianym i jak najwiekszy kat nachylenia dachu (min. 45 st.)

Idealna wydaje sie powierzchnia fundamentu cos w rodzaju 6x11 m, wtedy nadal nie potrzebujemy scian nosnych, belki stropowe moga byc o takiej rozpietosci bez podparcia (odpowiednie przekroje i rozstaw).

 

W tym momencie mamy drugie pietro i tam ladujemy rekuperator, rezygnujemy z c.o, likwidujemy kominy, calosc dobrze ocieplamy, ogrzewanie akumulacyjne elektr.

 

Prosze spojrzec na moja stopke, ja dom ok. 130 m2 wybuduje za ok. 230-250 tys., bez kompromisow....

 

Wg mnie wyjdzie taniej niz parterowka z wiazarami, ktore sa b. drogie, robisz w specjalistycznych tartakach z wysezowanego drewna...

 

np.

http://www.extradom.pl/projekt-domu-star-47-kre1048.aspx

Edytowane przez kurt76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie również Mania lepsza. Na jej korzyść przemawia dolna łazienka, która w Gieni wygląda jak kiszka i jest mało ustawna. Poza tym, to przejście z garażu do kuchni w Mani wydaje się niezłym pomysłem. Mania ma te kilka metrów więcej niż Gienia, ale wydaje mi się, że one w efekcie mogą okazać się niezbędne. Zastanawia mnie tylko czy w tych projektach da się gdzieś zmieścić kotłownię? Jedynię w Mani widzę pomieszczenie, które ma 4m2, ale czy to nie będzie za mało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosia86 ten dach jakoś przeżyję, coś musi bryłę urozmaicić.

A myślę jeszcze, że w takiej parterówce można by nad salonem podnieść sufit i odsłonić belki - czy to nie przemawia na korzyść parterówki? :cool:

 

ach mnie samej chodził po głowie pomysł otwartego salonu z antresolą i twz pustką ale na razie odeszliśmy od tej opcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksnadryta może i mas rację z tymi wiązarami, zapewne sprawa wyjaśni sie u nas w najbliższych dniach przy czym zostaniemy czy wiązary czy zwykła więźba, męża mego strasza trochę 2 belki stalowe na których mają być te wiązary podtrzymane bo podobno jeden to chyba 5-6 tysięcy

czytała gdzieś na forum że takie wiązary robią w Odolanowie za Olesnicą i przywożą gotowe na budowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...