Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

A powiedzcie mi moi drodzy,czy wam to podoba sie ten daszek w Anulce ?

Bo jak się tak przyglądam,to on może taki zły nie jest...co myślicie?

 

Daszek jest ok, chociaż można zrobić taki jak w Oliwce. Widziałem też już Oliwki z daszkiem takim jak Anulki :).

Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że będzie on droższy (więcej dachówki, gąsiory na sztuki, trochę więcej robocizny i ryzyka, że będzie przeciekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Iza, jezeli akceptujesz domki troche wieksze niz 100 m kw czyli takie wielkosci Anulki to zapodam Ci jeszcze jeden fajny wszystkomajacy domek czyli Aneta z Dom na 5: Dla mnie rozkladowo idealny, nawet lepszy niz Anulka:

http://www.extradom.pl/projekt-domu-aneta-wrx1013.aspx

 

Jezeli mam sie wypowiedziec na temat tego daszku w Anulce, to uwazam, ze jest dobry tzn spelnia swoje zadanie. Daszki trojkatne sa kiepskie, bo sluza tylko za ozdobe, a nie chronia przed deszczem ani sloncem. Wizualnie rzecz gustu - dla mnie ladny.

 

Bardzo fajny projekcik, ale niestety chyba nie dla nas. Rozważałem wiele projektów w tym stylu, są bardzo praktyczne, jest ich trochę, ale niestety nie pasują wg.mnie, za bardzo do światła na działce. Są też droższe od takiej np. Anulki.

My mały niemały dylemat, mamy działeczkę taką (sorki za przedszkolne rysunki :)):

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cd883e1f962038c4.html

 

Początkowo chcieliśmy aby kuchnia była po wschodniej lub Płd Wschodniej stronie, więc rozpatrywaliśmy właśnie projekty jak powyżej. Wszystkie jednak mają daszki przy wyjściu na taras więc pokój dzienny będzie zaciemniony, dodatkowo po południu kuchnia będzie ciemna, salon również bez słońca ponieważ schowa się ono za róg budynku z części wystającej z pokojami a sypialnie będą się ślicznie grzać od zachodzącego słońca.

Jedyna zaleta takiego położenia pokoi, to to, że dziecko będzie mogło odrabiać lekcje przy dziennym świetle, ale za to prosto w okno więc nie wiem, czy to jednak zaleta.

 

Próbowaliśmy wyeliminować jakoś problem zacienionego salonu, ponieważ daszek przy wyjściu mimo wszystko chcemy mieć. Można sobie posiedzieć w lecie podczas deszczu z kawką....... rewelacja.

Więc znaleźliśmy taki projekt: http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-63,75,61,parter.html

ŚWIT i cała ta seria z ATRIUM ma wiele zalet, są tanie w budowie, JEDEN KOMIN !, wszystkie pomieszczenia z instalacjami obok siebie (woda niepotrzebnie nie krąży, taniej jest też podczas budowy). Wymagał by lekkich modyfikacji np: przesunięcie lekko kominka w prawo i zrobienie przejścia do kuchni z korytarza, powiększenie domu w lewo o np. 1m i zrobienie w pokojach garderoby, wydzielenie dwóch pokoi z łazienką od reszty domu (strefa prywatna), połączenie np, łazienki z pomieszczeniem 4 i zrobienie tam suszarni.

Niestety tylko jeden pokój sypialny jest tutaj z widokiem na ogród, góry itd a dwa są od strony północno-zachodniej bez światła bezpośredniego.

 

I tak doszliśmy do wniosku, że lepiej jednak kuchnie dać od strony zachodniej razem z salonem i wróciliśmy do Anulki i tego rodzaju projektów (Z41, Z91, C06b"pod Dębem II', itd, itp).

Chcieliśmy aby co najmniej dwa pokoje miały widok na ogród i góry.

Szczerze, to już sami nie wiemy czy lepiej mieć pokoje sypialne od strony Płd.Wschodniej czy Północno-Zachodniej z której widok będzie nijaki, na wejście do domu, podjazd i płot sąsiada. Dla mnie to bez różnicy, będe tam tylko spał ale dziecko spedzi tam pół domowego życia ( zabawa, lekcje itd)

 

Poradźcie coś proszę....

Pozdrowienia

Edytowane przez MWM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było juz nt. w naszym wątku,ale co sądzicie o kolektorach słonecznych w przypadku np.takiego domku jak Anulka?

Opłaca się?

 

Iza, ja takze zastanawiam sie nad kolektorami, wlasnie orientuje sie jakie sa mozliwosci dofinansowania w mazowieckim. o jakim myslicie ogrzewaniu domku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWM, fajna masz dzialke, musisz miec super krajobrazy. Jesli chodzi o ustawienie domu na dzialce to kto powiedzial, ze dom musi stac przodem. U mnie bedzie stal bokiem. Osobiscie szukam domu bez garazu wiec moge ustawic dom dowolnie. Świt swego czasu byl tez naszym faworytem, ale brakuje mi w nim garderoby i spizarni albo chociaz wiekszej kotlowni. Musialabym go poszerzac, ale niestety nie moge miec szerszego domu.

Jesli chodzi o Anete to na razie kroluje w naszej klasyfikacji. Troche wieksza niz zamierzalam, ale doslownie nic bym nie zmieniala w rozkladzie domu! Jeszcze mi sie to nie zdarzylo. Dom bedzie stal bokiem i taras bedzie od poludnia. Dla mnie wazne jest zeby pokoje dzieci byly od poludnia. W mieszkaniu wszystkie pomieszczenia mam od poludnia i bardzo mi to odpowiada. W dwoch poprzednich mieszkaniach pokoje byly od polnocy - dla mnie porazka - czulam sie jak w mysiej norze. Elewacja Anety jest dla mnie do bani - albo pozmieniam Anete albo bedzie indywidualny na bazie Anety - chce zmienic okna i sporo zmian konstrukcyjnych.

 

Projekt Zx17 - fajny, ale dla mnie za dlugi - oglanicza mnie glupie stare szambo prawie na srodku dzialki :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot, takie coś mniej więcej:

http://images43.fotosik.pl/322/9a84b111daeb8dedm.jpeg

 

Jesli chodzi o ustawienie domu na dzialce to kto powiedzial, ze dom musi stac przodem. U mnie bedzie stal bokiem. (

Tak jak pisałem, rozpatrywałem naprawdę mocno takie projekty, obawiam się tutaj 2 rzeczy:

1. Że pokoje sypialne będą się bardzo nagrzewać, a po południu nie da się odsłonić żaluzji bo słońce będzie świecić prosto w okna. Zwróćcie uwagę jak mocno jest wyeksponowana nasza działka.

2. Że pokój dzienny i szczególnie kuchnia będzie po południu niedoświetlona. Można jeszcze pomyśleć nad likwidacją zadaszenia lub zrobienia go z przeźroczystych materiałów, ale podobno nagrzewa sie wtedy pod spodem jak w szklarni.

Edytowane przez MWM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot, takie coś mniej więcej:

http://images43.fotosik.pl/322/9a84b111daeb8dedm.jpeg

 

 

Tak jak pisałem, rozpatrywałem naprawdę mocno takie projekty, obawiam się tutaj 2 rzeczy:

1. Że pokoje sypialne będą się bardzo nagrzewać, a po południu nie da się odsłonić żaluzji bo słońce będzie świecić prosto w okna. Zwróćcie uwagę jak mocno jest wyeksponowana nasza działka.

2. Że pokój dzienny i szczególnie kuchnia będzie po południu niedoświetlona. Można jeszcze pomyśleć nad likwidacją zadaszenia lub zrobienia go z przeźroczystych materiałów, ale podobno nagrzewa sie wtedy pod spodem jak w szklarni.

 

No piekna działka,jakie to okolice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWM, co do projektu Swit - niewatpliwie dom bedzie tani w budowie, bo jest maly i prosty jak budowa cepa. To jest dobry projekt na dzialke z wjazdem od poludnia, bo salon i 2 pokoje sa od frontu. 2 pokoje od frontu moga byc ciemne tym bardziej, ze od zachodu slonce sie chowa za gorka jak piszesz. Slonce bedziesz mial za to w jadalni i kuchni. Szukalam kiedys w necie realizacji tego projektu i nawet sporo osob go budowalo, z tym ze nie natknelam sie na fotki zupelnie wykonczonych zdjec.

 

W Anecie (jesli ja wybiore) tez nie bede miala slonca w salonie po poludniu. No ale rano bedzie :-) Zawsze moge wziac tez odbicie lustrzane i wtedy salon bedzie od pd - zach. Jak juz pisalam moja Aneta wygladalaby "troche" inaczej i nie mialaby zadaszenia tarasu - tzn bylaby pergola z habuźdżiami:-) ale moj maz woli jednak tradycje i Anete w pierwotnej wersji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piekna działka,jakie to okolice?

Jelenia Góra, zapraszamy :)

 

MWM, co do projektu Swit - niewatpliwie dom bedzie tani w budowie, bo jest maly i prosty jak budowa cepa. To jest dobry projekt na dzialke z wjazdem od poludnia, bo salon i 2 pokoje sa od frontu. 2 pokoje od frontu moga byc ciemne tym bardziej, ze od zachodu slonce sie chowa za gorka jak piszesz. Slonce bedziesz mial za to w jadalni i kuchni. Szukalam kiedys w necie realizacji tego projektu i nawet sporo osob go budowalo, z tym ze nie natknelam sie na fotki zupelnie wykonczonych zdjec.

 

W Anecie (jesli ja wybiore) tez nie bede miala slonca w salonie po poludniu. No ale rano bedzie :-) Zawsze moge wziac tez odbicie lustrzane i wtedy salon bedzie od pd - zach. Jak juz pisalam moja Aneta wygladalaby "troche" inaczej i nie mialaby zadaszenia tarasu - tzn bylaby pergola z habuźdżiami:-) ale moj maz woli jednak tradycje i Anete w pierwotnej wersji...

 

Próbowałem znaleźć jakiś artykuł z której strony najlepiej rozmieszczać pokoje pod kątem światła i nie znalazłem takowego. Macie jakiegoś linka?

Wydaje mi się, że sypialnie powinny być bardziej od północy/wschodu a salon na południe.

Ciekawi mnie też kuchnia, przy projektach typu Anulka (kuchnia w prawym dolnym rogu budynku) będę ją miał od strony Płd-Zach czyli słońce po południu w kuchni i salonie. W wypadku np projektów typu Aneta kuchnia będzie od Płd-Wsch, salon w tym samym miejscu a na miejscu kuchni z Anulki dwa pokoje mieszkalne, a trzeci od Północnego Zach ale ten może być gościnny i do pracy.

 

Nie potrafię wyczuć który układ będzie lepszy w praktyce, w moim rodzinnym domu pokoje mieszkalne były z PŁD strony i bardzo się nagrzewały, choć ten problem zawsze można ograniczyć ( rolety, krzewy itd). Bardziej mnie martwi, że w tedy w kuchni może być ciemno po południu (PŁD Wschód).

 

Projekt Świt jest tani ale na moją działkę nie pasuje (mamy dość duże nachylenie terenu wiec lepiej stawiać coś podłużnego), porzuciliśmy go już dawno. Jest jednak do 100m2 i z pewnością tani dlatego umieściłem go w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWM, mysle, ze ten artykul o stronach swiata jest ciekawy:

http://www.budujemydom.pl/artykuly/540_dlaczego_architekci_analizuja_polozenie_dzialki_i_projektowanego_domu_wzgledem_stron_swiata/

Oczywiscie nie ma co slepo stosowac sie do zasad. Sa ludzie, ktorzy nie chca miec salonu od poludnia, a chca go miec od polnocy. Z punktu widzenia energooszczednosci najlepiej miec jak najwiecej okien na poludnie, a na polnoc wcale - nie jest to takie proste.

 

Odbicie lustrzane Anetki na szczescie nadaje sie na moja dzialke, a takich projektow jest jak na lekarstwo (mam wjazd od zachodu)

Wiecie co, ja tak dlugo juz szukam projektu, ze powinnam juz widniec w Ksiedze Guiness'a. Najgorsze jest to, ze ciagle zmieniaja mi sie koncepcje. Prawie zaden projekt mi sie nie podoba. Jest cien szansy, ze moj wybor jest ostateczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWM, piękna działeczka. Gratuluję i już wpraszam się na tę kawę na tym tarasie z widokiem na zalew ;) A propos, zalew na rysunku po prostu powala :D

 

Co do usytuowania pomieszczeń w domu. Jestem świeżo po rozmowie z architektem tzw. "starej szkoły". Oto w punktach złote zasady, które zapamiętałm:

- dom powinien być położony zgodnie z kierunkami świata ( sorrki, ale Twoja działka by się nie spodobała, bo jest "skrzywiona". BTW, tak samo jak moja)

- z wejścia powinien być widok na salon, a właściwie na ogród przez salon

- kuchnia po lewej od wejścia

 

Polecam również artykuł:

http://www.muratordom.pl/budowa/przed-budowa/wykorzystac-nature,13_844.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWM, mysle, ze ten artykul o stronach swiata jest ciekawy:

http://www.budujemydom.pl/artykuly/540_dlaczego_architekci_analizuja_polozenie_dzialki_i_projektowanego_domu_wzgledem_stron_swiata/

Oczywiscie nie ma co slepo stosowac sie do zasad. Sa ludzie, ktorzy nie chca miec salonu od poludnia, a chca go miec od polnocy. Z punktu widzenia energooszczednosci najlepiej miec jak najwiecej okien na poludnie, a na polnoc wcale - nie jest to takie proste.

 

Odbicie lustrzane Anetki na szczescie nadaje sie na moja dzialke, a takich projektow jest jak na lekarstwo (mam wjazd od zachodu)

Wiecie co, ja tak dlugo juz szukam projektu, ze powinnam juz widniec w Ksiedze Guiness'a. Najgorsze jest to, ze ciagle zmieniaja mi sie koncepcje. Prawie zaden projekt mi sie nie podoba. Jest cien szansy, ze moj wybor jest ostateczny...

 

Reniu,

Skoro masz wjazd od zachodu, to chcesz postawić Anetkę (odbitą lustrzanie) z wjazdem prostopadle do głównej drogi ??

Czyli z rozmieszczeniem pomieszczeń:

a.Garaż od zachodu

b. Kuchnia - Płd-zachód

c. Salon - Południe

d. Taras i 2 sypialnie od Wschodu.

 

Czy równolegle??

a.Garaż od północy

b. Kuchnia -Zachód

c. Salon - Zachód

d. Taras i 2 sypialnie od Południa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWM, piękna działeczka. Gratuluję i już wpraszam się na tę kawę na tym tarasie z widokiem na zalew ;) A propos, zalew na rysunku po prostu powala :D

 

Co do usytuowania pomieszczeń w domu. Jestem świeżo po rozmowie z architektem tzw. "starej szkoły". Oto w punktach złote zasady, które zapamiętałm:

- dom powinien być położony zgodnie z kierunkami świata ( sorrki, ale Twoja działka by się nie spodobała, bo jest "skrzywiona". BTW, tak samo jak moja)

- z wejścia powinien być widok na salon, a właściwie na ogród przez salon

- kuchnia po lewej od wejścia

Polecam również artykuł:

http://www.muratordom.pl/budowa/przed-budowa/wykorzystac-nature,13_844.html

 

O.... i w załączonym artykule jest kwintesencja tego co mi jest potrzebne, ślicznie dziękujemy.

Na kawkę zapraszam, jak tylko to będzie możliwe, nawiązując do rysunku, ma się tą artystyczną rękę ekhm.... myszkę, co? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja całą robotę odwaliłam sama. szukałam i przeprowadzałam "castingi" z przyszłymi ekipami, pilnowałam i płaciłam. Opłacało się, bo jestem na tyle sprytna że udało się dzieki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. mój mąż brałby wszystko najdroższe, bo godne zaufania, co nie jest prawdą. trzeba wiedzieć na czym można oszczędzić, na czym nie warto, bo koszty wrócą jak bumerang kiedy trzeba będzie poprawiać.

Na faceta sposób jest i u mnie się sprawdza. Zapuszczam temat i to tak na ostro, tłumacze, wytaczam argumenty, poparte artykułami. Ostry sprzeciw męża. Odpuszczam. Za miesiąc temat wraca i o dziwo to on ten pomysł przedstawia jako swój, ja nie oponuje. I po sprawie :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reniu,

Skoro masz wjazd od zachodu, to chcesz postawić Anetkę (odbitą lustrzanie) z wjazdem prostopadle do głównej drogi ??

Czyli z rozmieszczeniem pomieszczeń:

a.Garaż od zachodu

b. Kuchnia - Płd-zachód

c. Salon - Południe

d. Taras i 2 sypialnie od Wschodu.

 

Czy równolegle??

a.Garaż od północy

b. Kuchnia -Zachód

c. Salon - Zachód

d. Taras i 2 sypialnie od Południa

 

Wlasnie debatujemy - albo jak w pkt 1 albo rownolegle - ale z salonem od pd - wsch czyli juz bez odbicia lustrzanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My również debatujemy właśnie nad Anetką. Przeglądnąłem jeszcze inne projekty o bardzo podobnym układzie i Anetka wydaje się mieć największy "potencjał" zmiennotwórczy. Nasza sypialnia i córki, oraz salon wyjdą od strony południowo zachodniej, kuchnia od strony wschodniej, powinno być nie najgorzej. Nie wiem dlaczego w większości poradników zalecają kuchnię od strony północnej, jak dla mnie to chybiony pomysł, szczególnie jeżeli ma być ona choć trochę włączona w dzienne życie rodzinne i współgrać z salonem.

Chyba już obmyśliliśmy wszystkie zmiany w Anetce, jutro jak będę miał siłę to naszkicuję i wstawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już obmyśliliśmy wszystkie zmiany w Anetce, jutro jak będę miał siłę to naszkicuję i wstawię.

 

Siedzę od rana bez śniadania :( i szkicuję, na ale czego się nie robi dla domku :)

Pierwsza wersja przeróbek stanęła na czymś takim mniej więcej:

http://images47.fotosik.pl/323/d688a87043219765m.jpg

 

a tutaj oryginalna wersja:

http://images39.fotosik.pl/319/2f415c337c178571m.jpg

Edytowane przez MWM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWM, wydaje mi sie, ze po tych przemianach pokoj nr 8 wyszedl b. klitkowaty - mysle ze max 7 - 8 m.

Jezeli mialbys sie decydowac na ten projekt to wiedz, ze zaprojektowany jest tu strop uzytkowy i dom posiada 3 kominy - to zwieksza koszt inwestycji. Jesli zalezy Ci na kosztach i nie chcesz adaptowac poddasza to lepszy bylby strop drewniany. Ja osobiscie i tak wszystkie kominy likwiduje wiec dla mnie to obojetne ile jest ich w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój 8, to pokój dodatkowy, do pracy lub dla gości jak się napatoczą.

Z kosztami liczy się każdy, a na inwestycję nie będziemy mieli dość dużych funduszy, ale funkcjonalność to też cecha bardzo kusząca.

Jeśli chodzi o strop to:

1. Musze i tak zwiększyć kąt dachu do 35 stopni (wymagania).

2. W związku z powyższym i ewentualną możliwością przyszłej zabudowy użyję pewnie wiązarów dachowych. Będzie to droższe od tradycyjnego stropu drewnianego ale pozostawi możliwość zabudowy za parę lat, w wypadku konieczności.

3. Kominek zewnętrzny idzie do likwidacji, niepotrzebny bajer na razie.

4. Mój przyszły dom będzie z pewnością wyposażony w wentylację mechaniczną, więc kominy wentylacyjne również do likwidacji.

5. W kwestii likwidacji komina można również, przenieść piec (jeżeli gazowy) w miejsce garderoby) ale to osateczność.

 

Macie inne pomysły na potanienie tego projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...