Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

A ja przymierzam się do kupna w surowym stanie domu Harfa. Ale chyba nikt na forum nie budował tego domu... Przynajmniej nie umiem znaleść.

Cieszy mnie to że już nie muszę wybierać z pośród tysięcy projektów, bo to był dla mnie problem. Za dużo tego jest, za dużo możliwości.

A Harfa bardzo mi sie spodobała, choć nie wykluczam małych zmian.

 

http://www.projekty24.com.pl/images/projekty/_big/archeton_harfa-d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Narazie trzy osoby. :) Ewentualnie rozważamy możliwość powiększenia do czterech.

Myslę, że tak duże pomieszczenie gospodrcze mozna spokojnie podzielic na kilka funkcji: kotłownia, spizarka, pom. gosp., ewent. jeszcze rozważam wrzucenie tam pralki i koszy bieliźnianych. Taki mały misz masz.

Czy ktoś ma w planach budowę tego domku? Dobrze byłoby zweryfikować kosztorys przedstawiony przez Muratora.

7m2 to nie jest duze pom. gospodarcze - piec wymaga okreslonej pow. pomieszczenia, do tego dołóż zasobnikna ciepłą, naczynie wyrównawcze pompa do wody na grzejniki - a Ty planujesz do tego spiżarnie i pralnię - 3w1 nie da się połączyć.

Przy 4osobowej rodzince to wg mnie te pokoiki sa zza małe. Do tego jeszce oddzieliłbym drzwiami część sypialniana od salonu i kuchni - jak wpadną znajomi to nie usz dzieciaki słyszec o czym rozmawiacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"7m2 to nie jest duze pom. gospodarcze - piec wymaga okreslonej pow. pomieszczenia, do tego dołóż zasobnikna ciepłą, naczynie wyrównawcze pompa do wody na grzejniki - a Ty planujesz do tego spiżarnie i pralnię - 3w1 nie da się połączyć.

Przy 4osobowej rodzince to wg mnie te pokoiki sa zza małe. Do tego jeszce oddzieliłbym drzwiami część sypialniana od salonu i kuchni - jak wpadną znajomi to nie usz dzieciaki słyszec o czym rozmawiacie."

 

Co do drzwi wewn. oddzielających dwa sąsiadujace ze soba pokoje (w zamierzeniu pokój naszego bączka i pokój do pracy, ewent. w przyszłości dwa pokoje dla dzieci) to są (granica między łazienką a kotłownią). Jesli chodzi o wielkośc pokoi to dyskusyjne. Myslę, że każde pomieszczenie da sie super zaaranżować jak się wie jak sie do tego zabrać. Podamy przykład odwrotny. Rok temu remontowaliśmy łazienkę (25 m2) - aktualnie nazywam ją drugim salonem. :) Problemów było duzo, począwszy od wybory płytek (a potem ich rozmieszczeniem), przez ceramikę, armaturę, meble, dodatki. Ograniczenia były duże (stary stuletni dom) i to po względem podłączeń i ciężaru, ale sie udało. Myslę, że w tak małej łazience tez sie odnajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę osób które mają rozeznanie w temacie. Stoję przed dylematem wyboru projektu. Pierwszy projekt to Z10

http://www.z500.pl/projekt/z10,funkcjonalny,dom,z,dachem,kopertowym.html

w nim musiałabym przeprojektować kąt nachylenia dachu na 35st - takie jest min w planie zagospodarowania przestrzennego, samo wnętrze bardzo mi się podoba, powiększyłabym tylko kotłownię-chcemy piec na paliwa stałe

drugi projekt to Archonu Dom w Lucernie (P)

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lucernie-p/m4993f584e53c8

bardzo podoba mi się bryła domu ale to tyle, musiałabym zmienić układ całego wnętrza, nie chcę piwnicy, na parterze chcę mieć kotłownię, spiżarkę i ewentualnie garderobę z pomieszczeń gospodarczych

a teraz dlaczego mam dylemat- dom miałby być dla 2+2, przy dwójce małych dzieci wygodniej mieszkałoby się nam w parterówce poza tym jest bardzo przestronna przy podobnej powierzchni do domu z poddaszem użytkowym, jednak boję się kosztów budowy, w końcu to rozległy dom i dużo droższy dach, jednak dom z tak dużym niewykorzystanym poddaszem wydaje mi się marnotrastwem na które mnie nie stać,

za parterówką z poddaszem użytkowym przemawia niższy koszt budowy ale tutaj martwią mnie schody przy małych dzieciach oraz upał w lecie na poddaszu-jakoś wiele osób na to narzeka.

Pytanie do Was czy na poddaszu musi być skwar oraz który dom w rzeczywistości byłby tańszy w budowie zakładając że budowane będą z tego samego materiału, na dachu będzie na pewno blachodachówka a ewentualne schody z żelbetu, obalcie proszę moje ewentualne mity :)

Pamiętajcie że nie jesteśmy zamożną rodziną i stąd dylemat. Gdyby mi ktoś powiedział że parterówka będzie w tej samej cenie to nie wahałabym się z jej wyborem.

Z góry dziękuję za posty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Banalna sprawa - wybór domku przy tylu warunkach i ograniczeniach, że wybiera się ledwie pomiędzy kilkoma pomysłami :-) Powinno pójść łatwo...

 

1. Ma to być dom z poddaszem, nie większy niż 150 m. kw. pow. użytkowej

2. musi mieć garaż dwustanowiskowy

3. musi mieć dodatkowy pokój / gabinet na parterze

4. musi mieć 4 pomieszczenia nadające się na pokój na poddaszu

5. powinien mieć prosty w realizacji dach (i okolice), najchętniej dwuspadowy; jeśli się da, bez udziwnień, lukarn, balkonów, wykuszy, etc..

6. powinien mieć układ: wjazd wejście i kuchnia od północy, salon od południa.

7. ma mieć łazienkę na parterze przy pokoju gościnnym / gabinecie (z możliwością wejścia bezpośrednio z niego), którą w razie potrzeby można wykorzystać jako pralnię (wskazana jest obecność okna w tej łazience)

8. spiżarnia przy kuchni takoż bardzo wskazana...

9. z konieczności - wskazane osobne WC na parterze

10. jedna z sypialni na poddaszu powinna mieć możliwość łatwego wydzielenia niedużej łazienki (najchętniej z łatwą dostępnością do pionów, etc..)

 

Do tej pory znalazłem 2 takie projekty: Codzienny IV i Racjonalny z kolekcji Muratora.

Codzienny IV http://tinyurl.com/3y6csco

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1138_3_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1138_4_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Racjonalny http://tinyurl.com/2vly2l8

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1780_3_26200_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1780_4_26201_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

 

Jeden i drugi wymagają zmian i adaptacji, ale jest wyjątkowo blisko do ideału.

 

Który Waszym zdaniem da się zrealizować taniej? Który sprawia wrażenie ciekawszego, bardziej praktycznego? Czy znacie inne projekty, które nawiązywałyby do powyższych założeń?

 

Dziękuję z góry za opinie i udział w dyskusji.

 

PS Szukam też nieustająco godnej polecenia ekipy, która zrobiłaby SSO + dach takiego domku w woj. łódzkim (okolice Andrespola / Justynowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój projektant właśnie robi od podstaw Racjonalny tzn. będzie podpiwniczony, likwidujemy pokój nad garażem....ale mając do wyboru codzienny i racjonalny - ze względów czysto ekonomicznych wybrałabym codzienny.... prosty dach (mniejszy koszt wykonania). Mąż uparł się na Racjonalny....mi chodziło po głowie Słoneczko. Znając życie nie będzie potrzeby budowy aż tak dużego domu jak Racjonalny...z własnego doświadczenia wiem, że dzieci jak dorosną będą chciały być na swoim....Pozdrawiam i życzę udanego wyboru!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za Codziennym. Bryła, dach - wiadomo. Zwracam również uwagę na wielkość spiżarni, w Racjonalnym moim zdaniem jest za mała, gdyby ze względu na charakter zabudowy lodówka miała być właśnie tam ukryta, to właściwie nic więcej się nie mieści, czyli właściwie jest to wnęka na zabudowę. W Codziennym już coś tam się da upchnąć. Lepsza też moim zdaniem lokalizacja schodów - w wiatrołapie można zorganizować dużą przechowalnię pozasezonowej odzieży wierzchniej i obuwia.

 

Kwestia ostatnia, najistotniejsza moim zdaniem. Sypialnia z "prywatną" łazienką na parterze. Lepsze rozwiązanie w Codziennym. Łazienka jest większa. Można zrezygnować z prysznica na rzecz kąta pralniczego, można zrezygnować z jednej umywalki i pokombinować z drzwiami wejściowymi tak, że wejdzie i prysznic i wszystko, co związane z praniem. Jeżeli pokój na parterze ma zajmować, lub gościć w nim ktoś z seniorów rodziny, lepiej, żeby łazienka była nieco przestronniejsza. Nie lubię łazienek, w których wymagane są piruety przy korzystaniu z urządzeń, a wycierać się po kąpieli lepiej w pokoju. Ogólnie uważa się, że duża łazienka to bardzo droga łazienka, ale wcale tak być nie musi - nie wszystkie ściany wymagają obłożenia glazurą, nawet modne jest stosowanie płytek tylko w wybranych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzę, żeby rozejrzeć się za jeszcze jakimś projektem. Myślę, że da się jeszcze wiele zoptymalizować, zarówno w kwestii programu użytkowego, jak i kosztów budowy.

 

Aktualnie wykańczamy dom z poddaszem użytkowym - taki był nasz wybór. Mniejsza powierzchnia zabudowy, mniejsza kubatura, mniejsze straty powierzchni na komunikację (w porównaniu z parterówką o podobnym programie użytkowym). Rodzina w tej chwili 2+1, rozwojowa, być może nawet do 2+3. :) Budujemy bez kredytu i głównie własnymi siłami, dlatego projekt maksymalnie prosty, ale nie maksymalnie tani, bo eko - z ponadstandardowymi dociepleniami - chcemy, żeby był tani w utrzymaniu.

 

Schody i małe dzieci to problem odwieczny - tymczasowo blokadę schodów na budowie pełni obciążone pudło po jakiejś większej zabawce (dziecko regularnie bywa na budowie), docelowo brameczka. :) W domu parterowym wprawdzie nie spadnie dziecię ze schodów, ale tak samo trzeba ograniczać przestrzeń łazikowania, bo zaszyje się w jakimś odleglejszym pokoju i wywlecze coś, czego absolutnie nie powinno brać. Wizytowałam parę nowych domów i nie stwierdziłam problemów z temperaturą na poddaszu. Nawet u nas nie było gorąco w lecie, a jeszcze brak wełny - będzie zaraz, na razie dachówka na pełnym deskowaniu.

 

Większa przestronność parterówek bierze się stąd, że dochodzą metry kwadratowe korytarzy i korytarzyków, bo pomieszczenia, które w domu z poddaszem byłyby jedne nad drugimi, tu są rozłożone w jednej "warstwie", a do każdego musi być dostęp bez stosowania rozwiązań typu pokoje przechodnie. W naszym domu wrażenie przestronności architekt osiągnął inaczej - połączona przestrzeń dzienna, schody w salonie, czyli otwarta klatka schodowa i ogromne okna. Nie zrezygnowaliśmy z tego przy adaptacji i dobrze, bo w miarę wykańczania, coraz bardziej nam się to wszystko podoba. Niektórzy uważają, że dom parterowy o danym metrażu lepiej się prezentuje, jest okazalszy. Na pewno zajmuje więcej działki, ma więcej m2 ścian zewnętrznych. Czy będzie się lepiej prezentował, zależy od tego, czy starczy funduszy na ładną elewację i otoczenie domu. A właściwie, to kwestię okazałości domu uważam za snobowanie się i budowanie domu na pokaz, sąsiadom, a nie dla siebie. :)

 

Dla parterówki rozważałabym zastosowanie wiązarów dachowych i blachodachówkę, dla domu z poddaszem jak każda pliszka, co swój ogonek chwali polecam pod rozwagę dachówki, bo ich koszt nie byłby tak duży z racji mniejszej powierzchni dachu (a przy dach dwuspadowym nie ma wielu gąsiorów, docinania, potania to i materiał i robociznę). Kiedy w tv pokazują domy z pozrywanymi dachami, to w 90% są to pokrycia z blachy. Jednak dach kryty dachówką jakiś taki solidniejszy mi się wydaje, a pewnie i poddasze mniej narażone na przegrzewanie.

 

Jeszcze jedno - dom z poddaszem użytkowym można wykończyć etapami. Wprawdzie jest to kłopotliwe (kurz budowlany, hałasy itp.) ale pozwala dozbierać brakujące wcześniej fundusze. Wybierając projekt, który tak jak dom w lucernie ma dwie, choćby małe sypialnie na parterze, możecie szybciej "zasiedlić dom". Póki dzieci będą małe spokojnie wystarczy im jeden wspólny pokoik. Po wykończeniu poddasza można zmienić przeznaczenie tych pokoi - urządzić pracownię, pokój zabaw, pokoik telewizyjny albo wielką garderobę. :)

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy w wyborze projektu. Chcialabym wybudowa tani i w miare prosty projekt. Moze znacie jakies ladne projekty. Chcialabym dom z uzyt. poddaszem, do parterowki nie jestem przekonana. Na parterze musza byc koniecznie 2 lub 3 pokoje (wliczajac salon). Na razie moim ulubionym projektem jest Romina II z Archigraph'u --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-romina-ii-krh1160.aspx , oraz Slodka Zosia z Atrium --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-gl-293-slodka-zosia-bba1117.aspx. Chcialabym wiedziec rowniez jakie sa mniej wiecej koszty ich budowy.

PROSZE O POMOC!!!! PILNE:rolleyes:

 

Widzę, że podobają nam się podobne rzeczy ;) my wybraliśmy ten : http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=131

Jest nieduży i zgrabny, ma ładne wyjście na ogród. Jeśli chodzi o koszty, to, jak na razie, nie narzekamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od miesięcy szukam projektu na dom...

Mam dużą działkę chce dom parterowy bez garażu,bez piwnicy .bardzo spodobał mi się projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/polluksIII

co o nim sądzicie ??Jakie widzicie w nim wady zalety ??

Pozdrawiam i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od miesięcy szukam projektu na dom...

Mam dużą działkę chce dom parterowy bez garażu,bez piwnicy .bardzo spodobał mi się projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/polluksIII

co o nim sądzicie ??Jakie widzicie w nim wady zalety ??

Pozdrawiam i z góry dziękuje.

a jak dużą dzialkę masz?

bo jesli faktycznie dużą, to ten domek będzie wyglądał jak budka ogrodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz wybrałam, ale faktycznie poszukiwania były dluuuuugie i nie chciałabym przez to drugi raz przechodzić. Będzie AR-3 z przeróbkami i doprojektowanym garażem:)

Niecałe 110 metrów, nowoczesna prosta bryła, piękny salon. Ciekawe jakie wyjdą koszty budowy, ale to się okaże dopiero w przyszłym roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...