Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Ja jestem realistą, no i przy wykończeniu będę mógł liczyć na pomoc teścia. No meble to też niezły wydatek. pałacu niechcę robić normalny dom, dla normalnych ludzi

 

Co do sasza II to ładny klasyczny domek. Zwróciłem też uwagę na Z8. Nie ma tam zbytnio dodatkowych pomieszceń użytecznych w domu, dlatego nasuwa mi się pytanie czy poddasze może służyć jako strych przy zastosowaniu stropu drewnianego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja po długich bojach z wspólnym przeglądaniem projektów, marudzeniem, wybieraniem zdecydowałam się na ten http://projekty.lipinscy.pl/Sapporo_II/ i błagam niech już nikt nie piszę niczego, co mogłoby wpłynąć na moje zdanie, bo drugi raz przez to nie przebrnę;) chcieliśmy, zeby dom był duży, nowoczesny z wyglądu, i z drewnianymi elementami. takze wizualnie w sam. mam nadzieję, że teraz wszystkie następne kroki pójdą zgodnie z planem :) Powodzenia w wybieraniu i budowaniu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Serdecznie dziękuję za sugestie :)

 

Dokładnie takie same zmiany chcieliśmy wprowadzić w M54 : otwarcie salonu na korytarz, likwidacja wykuszy poprzez poszerzenie domu do linii którą wyznaczają, połączenie łazienki i sąsiedniego pomieszczenia na piętrze, oraz podniesienie ścianki kolankowej o 1 pustak i wydłużenie dachu (wyrównanie do okapu nad drzwiami wejściowymi). Sumarycznie wyszło nam strasznie dużo zmian w projekcie i brak tu spiżarni :( .

 

Wizualnie bardziej podoba się nam M101 (odbicie lustrzane), tutaj chcieliśmy zmienić wejście do garażu i zrealizować je wprost z korytarza dzięki temu ustawniejsza będzie spiżarka. Do tego chcielibyśmy poszerzyć garaż o około pół metra.

 

Z124 nam się również podoba, ma najfajniejszy układ, tutaj najchętniej wywaliłbym kominek ze środka salonu (niestety słupek musi zostać bo jest tam wentylacja i komin). Do tego poszerzennie ściany bocznej do wykusza i pół metra więcej w garażu. Niestety jest niskawy i dach ma mniej niż 40% więc na górze są spore skosy.

W pracowni Z500 wchodzą w grę jeszcze Z122 oraz z148 i w każdym parę zmian :-/.

 

Jabłoń odpada z racji ustawienia kuchni (na naszej działce kuchnia i salon w układzie byłby od północnego wschodu).

 

M-131 Pana Matuszewskiego jest niezły. Tak jak we wcześniejszych projektach do likwidacji jest wykusz, do powiększenia łazienka na dole (skosy nad kibelkiem koszmar) i połączenie łazienki i pralni w jedno na górze.

 

Odkryliśmy w weekend ofertę pracowni MGProjekt Zgrabnego, Bryzę i Fraszkę II (jest za szeroka, wywaliłbym 2 pokoje na dole :) Nie mają tak ładnych elewacji jak projekty Muratora oraz Z500 ale niezłe układy.

 

Jak widzicie co projekt to lista zmian. Zależy nam na wypełnieniu na szerokość działki więc z garażem około 14 m x 8-9m aby mieć z tył kawałek zieleni na naszej małej działce (nie ułatwia sprawy 6,5 m linii zabudowy).

 

Czekam na Wasze komentarze !

 

Pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez CODI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że widział. :)

 

Fakt wybór niewielki, ale coś jest.

5,12m - będzie za szeroki? Braciszewo - z piwnicą, nieco fikuśna bryła http://www.tooba.pl/projekt-domu-Braciszewo/a,s_pd,idp,6245.html

Też minimalnie szerszy (5,46m) Miś, ale ze ściana przeciwpożarową. Bez kotłowni, ogrzewany kominkiem, kocioł gazowy tez dałoby się ładnie upchnąć, ale za to dodatkowy pokój na parterze. http://www.tooba.pl/projekt-domu-Mis-DR/a,s_pd,idp,13488.html

Moniczka - 5x11m. Piętrowy ze sporą kotłownią, więc kocioł na paliwo stałe może być. http://www.twojprojekt.pl/projekty/6227-moniczka

WB-0022 - trochę dłuższy, też piętrowy. http://www.twojprojekt.pl/projekty/2161-wb-0022

I klasyka gatunku - Busik. :) Za długi, ale widać ogólną ideę zagospodarowania tak wąskiej przestrzeni. http://www.twojprojekt.pl/projekty/2158-gl-122-busik

 

Podsumuję. :) Przy takiej szerokości działki raczej dom z piętrem, bo pod skosami niewiele zostanie miejsca. Jeżeli poddasze użytkowe, to dwie małe sypialnie i łazienka, ale bez luksusów - raczej z jedyną możliwą kombinacją ustawienia mebli i sprzętów. Na parterze salon zwykle przez całą szerokość budynku, albo salon z aneksem kuchennym. Reszta na zasadzie 1m na komunikację, a inne pomieszczenia porozkładane kolejno na pozostałych 4 m szerokości budynku i zależne od tego, dla ilu osób dom, która strona słoneczna, jak duża kotłownia będzie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny ten Zgrabny. W dodatku elewacja aż się prosi, żeby wykończyć ją nowocześnie - bez okiennic (tu nie wieś), biały + drewno lub drugi kolor w układzie jak na Z124, okna białe lub kolor, ale nie kolor drewna. I będzie super. Wykusz do likwidacji - zamiana na wysokie okno lub drzwi tarasowe. Komin od kominka do wyrzucenia, zostanie jeden. Łazienka po połączeniu z wc byłaby bardzo fajna - ustawna i duża, no i wejście z korytarza. Odsunęłabym kuchenkę od przejścia przynajmniej o 40 cm i zamiast stolika wolałabym dłuższą zabudowę - stół jadalny jest blisko. Kuchnię można by otworzyć, bo jest niewielka i więcej słońca wpadałoby do salonu przed południem. Wprawdzie ściana jest nośna, ale w adaptacji można zrobić podciąg. Wady - brak wiatrołapu, a w naszym klimacie jest dość przydatny, oraz sporo okien dachowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jestem na etapie wyboru projektu i waham się między Groszkiem bez garażu z HB Studio a Pegazem również bez garażu z pracowni Domus.

Każdy z nich jest ciekawy, ale który wybrać? Który jest funkcjonalniejszy i tańszy w budowie a później w utrzymaniu?

Bardzo proszę o pomoc, radę i opinie.

 

Oto linki;

 

Pegaz

http://www.extradom.pl/projekt-domu-pegaz-wrh1010.aspx

 

Groszek

http://www.extradom.pl/projekt-domu-groszek-bez-garazu-sll1019.aspx

 

 

Pozdrawiam i dziękuję - Barbara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem realistą, no i przy wykończeniu będę mógł liczyć na pomoc teścia. No meble to też niezły wydatek. pałacu niechcę robić normalny dom, dla normalnych ludzi

 

Co do sasza II to ładny klasyczny domek. Zwróciłem też uwagę na Z8. Nie ma tam zbytnio dodatkowych pomieszceń użytecznych w domu, dlatego nasuwa mi się pytanie czy poddasze może służyć jako strych przy zastosowaniu stropu drewnianego?

My będziemy budowac Z8.I planujemy właśnie zamiast wiązarów-strop drewniny na poddasze tj.strych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po długich bojach z wspólnym przeglądaniem projektów, marudzeniem, wybieraniem zdecydowałam się na ten http://projekty.lipinscy.pl/Sapporo_II/ i błagam niech już nikt nie piszę niczego, co mogłoby wpłynąć na moje zdanie, bo drugi raz przez to nie przebrnę;) chcieliśmy, zeby dom był duży, nowoczesny z wyglądu, i z drewnianymi elementami. takze wizualnie w sam. mam nadzieję, że teraz wszystkie następne kroki pójdą zgodnie z planem :) Powodzenia w wybieraniu i budowaniu :)

projekt moze być.

ale ma ogromny minus - umiejscowienie schodów na poddasze - totalna pomyłka komunikacyjna!!! ktos z gory szybko schodzi i wpada na osobe wynoszącą np. goraca zupę do jadalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten ostatni jest super :) tylko kupic ten projekt i przeobic na 12 metrow czy zrobic indywidualny ? co bedzie tansze

 

ogolnie to mam problem czy w banku przedstawic projekt z poddaszem czy bez niego ? Mam juz na oku budynek gospodarczy 5x12 za 40 tys zl z dzialka , jestem wstanie zaciagnac kredyt na 90 tys wiec 50 tys na remont . Jak pokaze ze bede mial 100 m2 to bank moze uznac ze za 50 tys nie ukoncze inwestycji wiec potrzebowalbym projekt tylko z uzytkowym parterem a poddasze chcialbym zrobic pocichu albo dopiero po odbiorze ... co wy na to ?

Edytowane przez 88dawid1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie będzie to budowa, a adaptacja istniejącego budynku. Najlepiej byłoby o koszt projektu zapytać architekta. Zabrać na spotkanie wydruki ze strony Atrium z Busikiem, zdjęcia i szkice z wymiarami istniejącego budynku. Jeżeli nie ma to być projekt rewolucyjno-designerski, to wydaje mi się, że cena indywidualnego może być przystępna, bo w Busiku byłoby dużo do przeprojektowania. Ponieważ w grę wchodzi remont/przebudowa, zależnie od stanu i wyglądu istniejącego budynku, projekt indywidualny będzie lepiej dostosowany - poprawi to, co słabe, zachowa to, co dobre.

 

Co do banku, nie doradzę, bo omijam szerokim łukiem tych cudownych "dobrodziejów" z ich pożyczkami i kredytami. Powiem tylko, że remont zawsze kosztuje dużo więcej, niż się wydawało, że będzie kosztował. Zagospodarowanie poddasza zależy od tego, jaki dach ma budynek obecnie, jaki strop. Banku bym nie wtajemniczała w te plany, architekta koniecznie, żeby wiedzieć, czy budynek wytrzyma dodatkowe obciążenie. Za 50 tys. w banku przejdzie chyba jedynie adaptacja pomieszczeń parteru na mieszkalne. Wprawdzie nie piszesz, jaki jest stan budynku, ale 50 tys. wydaje mi się kwotą raczej skromną, a w sytuacji, gdy trzeba będzie ja zacząć spłacać, trudniej będzie dalej doinwestowywać dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o projekcie nina II? Link dałem powyżej.

Projekt ciekawy. My też jesteśmy przed wyborem tego "idealnego" projektu i Nina II była jedną z propozycji. Dotarłam nawet do strony biura projektowego z propozycjami makiet domów do samodzielnego sklejenia. To może być dobra zabawa dla całej rodziny. Nina II też ma tam swoją makietę, ale z dachem 13 st. i garażem. Pliki są do pobrania w PDF, który poźniej można wydrukować.

Podaję link do makiety: http://www.horyzont.com/projekty-domow/zestawienia/15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Siedząc nad projektami zostawiłam trzy projekty które mi się najbardziej podobają.Teraz z tych 3 mam wybrać 1 i tu zaczyna się koszmar ten a może ten ,nie może jednak ten................bardzo proszę o pomoc,nie ukrywam ze chodzi także o koszty budowy, żeby nas nie przerosły.Działka z wjazdem od północy,rodzinka z 2 dzieci,lubię dużo światła w domu,przestrzeń i musi mieć kotłownie bo będziemy palić węglem.Bardzo proszę o ocenę projektów ,może wy znajdziecie jeszcze jakieś minusy których my nie widzimy.Bardzo proszę o pomoc w wyborze projektu.

projekt nr 1- http://www.tooba.pl/projekt-domu-Aureliusz/a,s_pd,idp,13426,mirrorView,1.html likwidacja jednego balkonu

projekt nr 2-dodatkowo zadaszylibyśmy garaż http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kardamonie/m485b844d799c5 dużo droższy będzie ten dom od domu w kardamonie?http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-passiflorze/m4864d1cfe8544,2273

projekt nr 3- http://www.projekty.ign.com.pl/index.php?p=detail&id=329

Edytowane przez Entera
bląd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Uważam, że te trzy domy są zupełnie nieporównywalne. Przeróżne bryły (czy któryś podoba Wam się bardziej od innych?), bardzo różniste programy użytkowe (na parterze od 0 do 2 dodatkowych pokoi - ile tak naprawdę chcielibyście/potrzebujecie?), różne poddasza, nawet schody totalnie różne i pod względem kształtu i lokacji. Zgadza się dostosowanie do stron świata i niestety dość wysokie koszty budowy wszystkich tych projektów. Mój pogląd na sprawę jest taki, że aby inwestycja się udała, lepiej zdecydować się na projekt o 50, a jeszcze lepiej o 100 tyś. tańszy w budowie od ustalonych możliwości finansowych. Wtedy na pewno dom zostanie ukończony, nie będzie czekał latami na ładne ogrodzenie czy kolor na elewacji, a może nawet będzie można taki "tańszy" dom wyposażyć w parę luksusów, które będą dawały mieszkańcom więcej radości/powodów do dumy, niż jakieś tam fikuśności bryły. Lepiej ładnie i starannie wykończyć prosty dom, niż pozostawić niedokończony taki, który na wizualizacji robił super wrażenie.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bowess dziękuje za odpowiedz.Realizujac marzenia o budowie domu chciałabym zeby on był taki jak mi sie podoba chociaz po częsci,niechce domu który mi sie nie bedzie podobał od poczatku...i tak, jednak impresja odpada drogi dach.za duzo o jeden pokój na dole ale mój faworyt od poczatku ech....Wydaje mi sie najdrozszy z tych trzech. Aureliusz bardzo mi sie podoba i ma wszystko w srodku tak jakbym chciała,niewiem ile drozszy moze byc od domu w kardamonie.Dom w kardamonie podoba mi sie, brakuje mi tylko pralni,wydaje mi sie ze jest najtanszy z tych trzech.Mam jeszcze na oku jeden projekt chyba najprostszy ,mąż twierdzi ze on mi sie podoba ze wzgledu na elewacje,nie jestem do konca do niego przekonana,chyba za prosty jest ale ma w sobie to cos:)

http://www.z500.pl/projekt/z124,funkcjonalny,dom,garazem,i,wykuszem,Tanszy,w,budowie,dach,dwuspadowy.html

Badziemy budowac po częsci systemem gospodarczym,możemy przeznaczyc 400 tys na budowe ,reszte pomału konczyc z bierzących srodków nie musismy miec wszystkiego odrazu.

Pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ten ostatni projekt-super. Dobrze przemyślany jeśli chodzi o funkcjonalność. Zwarta bryła powoduje oszczędności w późniejszym ogrzewaniu, prosty dach obniża koszty jego budowy (i to znacznie) i zmniejsza prawdopodobieństwo zrobienia błędów przez dekarzy. Mi się bardzo podoba. Dobudowałabym tylko balkon. Sama buduję bardzo podobny domek z taką samą powierzchnią użytkową.(zapraszam do dziennika) A zastanawialiście się nad projektem indywidualnym na wzór takiego z internetu? Ja tak zrobiłam. Cena taka sama (z netu kosztuje około 2000 zł i zawsze trzeba się liczyć z dodatkowymi 2000 zł na adaptację projektu do działki). Ja zapłaciłam 4000 zł i dom jest generalknie dopieszczony-idealny-taki jaki chciałam :D. Co do kosztów-na taki domek jak ten ostatni to myślę, że spokojnie 400.000 zł wystarczy i jeszcze zostanie na luksusy :) Ja mam 300.000 i myślę, że się zmieszczę, wcale nie kosztem materiałów. Poza blachą, którą położyłam na dom zamiast dachówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwarty projekt najbardziej ekonomiczny i rzeczywiście projekt elewacji ma super. Zanim dom nie zostanie wykończony z zewnątrz, będzie wyglądał trochę skromniej, ale za to ma dobry program użytkowy i stosowną do Waszych potrzeb kotłownię. Swój głos oddaję na Z124. :)

 

Może teraz trochę zamieszam, ale w końcu buduje się najwyżej kilka domów w życiu, więc warto się trzy razy zastanowić. Otóż proponuję przegląd projektów niedrogich w budowie i/lub energooszczędnych pod kątem rzutów (użytkowania, ustawności pomieszczeń, kto gdzie będzie siedział, co i gdzie robił, którędy chodził, gdzie będzie słonecznie przed południem, a gdzie po), bez sugerowania się główną wizualizacją. Niektóre pracownie przykładają się do nich bardziej, bo wiedzą, że jest to dobry lep na klienta, a inne mniej, bo zakładają, że i tak inwestor zrobi inaczej. :) Są osoby specjalizujące się w projektowaniu elewacji. Potrafią cuda - jeśli inwestor ma taka chętkę, to zrobią ekstra willę z gierkowskiej kostki-szaraka, szlachecki dworek ze stodoły albo największy brylancik osiedla z nudnego przeciętniaka.

Na przykład w Archetonie, skąd pochodzi projekt mojego domu, jeszcze sporo projektów jest delikatnie mówiąc nieciekawych na wizualizacjach, a są to naprawdę fajne projekty z dużym potencjałem. Przykład - Drozd Eko, który spokojnie można "unowocześnić" pod względem elewacji np. stosując zestaw kolorów i materiały takie jak ma Z124.

http://www.archeton.net/RESOURCES/WIDOKI/drozd_eko/drozd_eko-480-1-p.jpg

W takiej wersji faktycznie trudno się zakochać. :)

 

Tak się rozpisałam, bo akurat mam żywy przykład kombinowania z wyglądem domu (budowa naprzeciwko) i na razie wiadomo tylko tyle, że efekt końcowy jest zupełnie nie do przewidzenia. No może nie całkiem - na pewno nie będzie tak, jak na wizualizacji. I żeby nie było - nie ma jakiejś innej koncepcji całości, po prostu dochodzą kolejne elementy, które same w sobie są ładne i podobają się właścicielom, ale na razie nijak ze sobą nie grają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...