Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Poradźcie drodzy, który projekty domu wybrać:

 

1. Projekt AS http://www.mtmstyl.pl/projekt-as/

2. czy projekt Indygo http://www.mtmstyl.pl/projekt-indygo/ oba z pracowni Domy w Stylu.

 

Założenia są takie: dom ma być nieduży, prosta bryła, funkcjonalny ale i stosunkowo tani w budowie. Ma być energooszczędny, ogrzewany energią elektryczną z wentylacją mechaniczną, kominek raczej musi zostać. Nasza rodzina to klasyczne 2+2. Będziemy dysponowali kwotą ok. 300 tys i chcielibyśmy wybudować dom bez kredytów, chociaż nie wykluczamy jakiegoś małego (do 100tys) kredytu na wykończenie. Mamy działkę z WZ, położona idealnie w osi Pn-Pd, z wjazdem od Pn, podpisana jest umowa na przyłączenie prądu i wpłacona zaliczka. Jak sądzicie, który projekt będzie lepszy, tańszy w budowie, bardziej funkcjonalny? Wybrałem to biuro projektowe ponieważ jest ono z mojego miasta i ewentualne zmiany mógłbym z nimi bezpośrednio konsultować, a poza tym pracuje tam mój znajomy. Może ktoś już zbudował dom wg powyższych projektów, chociaż na forum niczego na temat nie znalazłem. Dziękuję za cenne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Od dłuższego czasu szukamy jakiegoś projektu na naszą działkę, który spełniałby nasze oczekiwania. Okazuje się, że wcale nie jest to taki prosty wybór... Niektórzy piszą, że wzięli katalog do ręki, przejrzeli dwa razy i po krótkiej dyskusji mieli już swojego faworyta.

W naszym przypadku tych faworytów jest niestety co najmniej kilku (lub nawet więcej). Każdy projekt ma swoje wady i zalety. Stąd prośba do was o uwagi co do naszych przemyśleń. Może będziecie mogli podsunąć jakiś nowy pomysł (lub projekt) ?

No i lista potencjalnych kandydatów:

1. Na miarę 2 z domyzwizja.pl

2. Na każdą pogodę z Muratora

3. Natalia z MG Projekt

 

Oczywiście jednym z czynników przy ostatecznym wyborze jest $$$.

 

Co wy na to ? Jakieś uwagi, sugestie ?

Edytowane przez lagerbeer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie z projektami z500.pl można wyszukiwać po kosztach budowy. Jest całkiem sporo projektów do 300 tys. bo taką granicę proponuję, żeby jeszcze zostało na "klucz", a nie było po dewelopersku. A wybierając coś w okolicy 250tys. mamy jeszcze większy margines bezpieczeństwa finansowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozmów z budującą rodziną i znajomymi wiem, że na pewno kosztorysy nie są zaniżone. Jeżeli wprowadza się dużo zmian w ramach adaptacji, to kosztorys jest już zazwyczaj do niczego. U nas wyszło bardzo zgodnie z kosztorysem, bo budowaliśmy bez zmian technologii, a materiały kupowaliśmy albo te podane w projekcie, albo odpowiedniki cenowe i jakościowe, które były lokalnie dostępniejsze. Ogólnie jednak polecam 50, a jeszcze lepiej około 100 tys. rezerwy. Taka rezerwa obejmie np. dopłatę do droższego koloru ram okiennych, droższego lokalnie dekarza, parapety z naturalnego kamienia i 100 innych drobiazgów, które mogą wypłynąć w trakcie budowy. Najwyżej zostanie kasa do wydania, a nie wkurzający niedokończony dom. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poprzeglądałem i nie wiem czy do końca wierzyć kosztorysom na stronie np taki projekt: http://www.z500.pl/projekt/z49,Przestronny,i,praktyczny,projekt,domu,z,lukarnami,i,garazem,od,frontu.html. Koszt jaki podano wydaje mi się za niski i w kilku projektach takie odniosłem wrażenie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis "szacunkowa kalkulacja netto" dość enigmatyczny. Ile doliczyć podatku? Dodajmy 20% dla szybkiego rachunku i moje rezerwowe 50tys. i mamy 410 tysięcy - wygląda realnie. :)

Właśnie widzę, że machnęłam błąd - miało być, że kosztorysy na pewno nie są zawyżone - dużo osób na to liczy, a na pewno tak nie jest. Co do zaniżenia - różne biura różnie liczą. Trzeba uważnie doczytać, co obejmuje kosztorys. Czasem jest tylko do stanu surowego zamkniętego, czasem do deweloperskiego, czasem "pod klucz". Tu napisali "netto" i bądź człowieku mądry. :)

 

No i jeszcze lekka poprawka na to, z którego roku jest kosztorys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vafel a co sądzisz o IKARZE ? http://www.dobredomy.pl/projekt/ikar ZAWSZE MASZ DOBRE OKO ;)

 

Dzięki :-D

 

Co do Ikara, to nie podoba mi się to, że żeby wejść do salonu trzeba przejść przez cały dom - praktycznie nie ma żadnej strefy prywatnej. Poza tym bardzo dużo powierzchni traci się na ten długi korytarz. Według mnie wnętrze w tym projekcie jest zdecydowanie przekombinowane. A szkoda, bo z zewnątrz domek bardzo ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt się nie odzywa bo domy są tak różne, że trudno porównać. Przede wszystkim jeden jest parterowy a drugi z użytkowym poddaszem. Musisz sobie odpowiedzieć co ci bardziej odpowiada. As ma piękny salon, kuchnię- no cała część dzienna dobrze pomyślana. Poza tym duże sypialnie co się rzadko zdarza. Największy minus to tylko 1 łazienka na 4 osoby- przydałoby się jeszcze przynajmniej dodatkowe wc. Brak pomieszczeń gospodarczych typu spiżarka czy garderoba- jest tylko małe pomieszczenie z wejściem z wiatrołapu- będzie tego brakować. Wiatrołap mały czy nieustawny, w każdym bądź razie trudno znaleźć miejsce na choćby małą garderobę na wierzchnią odzież. No i jeszcze jedno- gdybym ja wybudowała taki domek i miała przydzielić dzieciom pokoje, to oczywiście dostały by te większe. Żeby było sprawiedliwie. No a dla mnie i męża zostałaby ta 12 metrowa sypialnia. No właśnie- sypialnia, biuro, kącik komputerowy, pokój hobby, miejsce na trzymanie osobistych szpargałów i skarbów. Nie wiem czy wystarczyłoby miejsca. Indygo ma garderobę, spiżarnię, większe pomieszczenie gospodarcze, miejsce na szafę w wiatrołapie no i 1 pokój więcej. Wybrałabym ikara. Tylko zamiast tego malutkiego wc pod schodami zrobiłabym choćby małą łazienkę z prysznicem- można na ten cel przeznaczyć np. część pomieszczenia gospodarczego. Na dole jest pokój, może ktoś tam będzie spał, jak nie teraz to kiedyś, no i dobrze byłoby móc się umyć na tej samej kondygnacji a nie biegać z ręcznikiem po schodach. Może znajdziesz jeszcze ciekawszy projekt. Nie ma się co sugerować bliskością biura projektowego, bo i tak projekt gotowy musisz dać do adaptacji i wszystko będziesz konsultować z architektem adaptującym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tym projekcie?

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/bob/?Category=1rqru7o05mn8ig&List=Size3&ProjectMirror=1

 

http://img525.imageshack.us/img525/7979/parterbig.gif

 

1. Wiatrołap: 2,26 m2

2. Hol: 6,9 m2

3. Kuchnia: 12,68 m2

4. Spiżarnia: 2,46 m2

5. Pokój dzienny, jadalnia: 33,57 m2

6. Łazienka: 2,82 m2

7. Korytarz: 6,82 m2

8. Sypialnia: 16,5 m2

9. Pokój: 12,09 m2

10. Pokój: 12,09 m2

11. Łazienka: 7,4 m2

12. Pom. gospodarcze: 5,44 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaremy, wygląda obiecujco. Mam jedno pytanie - co jest oddzielone ścianką w kotłowni? jest tam takie przejsciowe pomieszczenie, które nie bardzo wiem, do czego służy a wejscie ma w zasadzie na wprost salonu....

I jedna uwaga - kominek wepchnałeś w sam kąt i to przy oknie, ani nic nie ogrzeje, ani wyglądu mieć nie będzie. A jakby go wyciągnąć z tego kąta i dać komin po prawej strony spiżarni? Na wprost wejścia. Można by było też wywalić ten kawałek sciany na wprost wejścia do kuchni, który zmuszać będzie panią domu do biegu slalomem między pokojem a kuchnią. Niewygodne. Wywalając tą ściankę zyskałbyś wrażenie przestrzeni w salonie, lepszą komunikację z kuchnią (chcesz ją zamknąć, to sobie zrób drzwi suwane) a oprócz tego w narożniku możnaby dać kominek przeszklony na dwie strony - widoczny z salonu i bok z kuchni/korytarza. przy okazji wiecej by ogrzał. Tak ja bym zrobila, choć rozumiem, że gusta i potrzeby są różne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaremy: bardzo mi się podoba. Świetny układ, choć faktycznie EZS ma rację - ten fragment ścianki na wprost wejścia do kuchni lepiej byłoby wywalić. Co do kominka to się nie wypowiadam, bo ja nie jestem zwolennikiem kominków (zwłaszcza w takich małych domkach) i osobiście w ogóle bym go wywalił.

Pomyśl tylko nad niewielkim powiększeniem (wydłużeniem albo poszerzeniem) garażu. Powierzchni gospodarczej nigdy dość, a jakbyś trochę garaż powiększył, to znalazło by się miejsce na jakiś regał i inne szpargały (rowery, sanki, opony i inne akcesoria do samochodu, o narzędziach ogrodowych nie wspominając).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...