Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

EZS i VAFEL macie rację:

ten kominek to wizja architekta (bo ja nie chce go wcale - i raczej zostanie miejsce na kominek), ale dał argument że jakbym chciał sprzedać dom to kupujący zawsze patrzą na kominek. Ogólnie z kominkiem to jest problem bo jeśli go wypitole na środek to trza komin przesunąć a to już na całości budynku nie fajnie będzie wyglądać i stą jest w kącie. Nie ukrywam że mi nie za bardzo odpowiada spiżarnia(ale to raczej będzie pom. gospo. jak nazwał to mój architekt na szczotki) tzn. jej usytuowanie tym bardziej przy kominie. Ta ścianka odzielająca pokój od kuchni jest po to aby można było upchnąć np TV ale fakt można ją zlikwidować (w jedej z wersji projektów tak jest) lub ją skrócić.

Co do garażu to faktycznie będzie ciut wydłużony aby powstało małe pomieszconko.

Mam jeszcze problem z kotłownią bo nijak nie mogę wpasować pieca na eko-groszek tzn. proglem jest z kominem i nie wiem jak go rozwiązać. EZS kotłownia to takie dziwne pomieszczenie że wchodzi się pod schodami na pietro i częściowo jest w skosie ale reszta jest już normalnym pomieszczeniem.

 

Ogólnie to dzięki trochę mnie podnieśliście na duchu bo wczoraj byłem lekko załamany i myślałem nawet o rozpoczęciu od nowa. Dzięki wielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EZS i VAFEL macie rację:

ten kominek to wizja architekta (bo ja nie chce go wcale - i raczej zostanie miejsce na kominek), ale dał argument że jakbym chciał sprzedać dom to kupujący zawsze patrzą na kominek. Ogólnie z kominkiem to jest problem bo jeśli go wypitole na środek to trza komin przesunąć a to już na całości budynku nie fajnie będzie wyglądać i stą jest w kącie. Nie ukrywam że mi nie za bardzo odpowiada spiżarnia(ale to raczej będzie pom. gospo. jak nazwał to mój architekt na szczotki) tzn. jej usytuowanie tym bardziej przy kominie. Ta ścianka odzielająca pokój od kuchni jest po to aby można było upchnąć np TV ale fakt można ją zlikwidować (w jedej z wersji projektów tak jest) lub ją skrócić.

Co do garażu to faktycznie będzie ciut wydłużony aby powstało małe pomieszconko.

Mam jeszcze problem z kotłownią bo nijak nie mogę wpasować pieca na eko-groszek tzn. proglem jest z kominem i nie wiem jak go rozwiązać. EZS kotłownia to takie dziwne pomieszczenie że wchodzi się pod schodami na pietro i częściowo jest w skosie ale reszta jest już normalnym pomieszczeniem.

 

Ogólnie to dzięki trochę mnie podnieśliście na duchu bo wczoraj byłem lekko załamany i myślałem nawet o rozpoczęciu od nowa. Dzięki wielkie

 

 

Nieee... no projekt robi świetne wrażenie...

A ta Twoja kotłownia to jakie ma wymiary? Kocioł nie zmieści się tam obok komina (gdzie jest narysowany na planie)? Jeżeli nie, to zostaje Ci tylko postawić kocioł na tej ścianie między kotłownią a WC (byle tylko nie przesłonić wejścia) albo przesunąć komin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kominka masz zamiar nir używać, to niech będziei w rogu. Spizarnia jest bardzo fajna!!! Zamyka częściowo kuchnię i w ogóle strasznie żałuję, że ja nie mam.

A co do telewizora, powieś sobie tam, gdzie narysowałeś kanapę a kanapę tam, gdzie nie będzie ścianki - oddzieli przestrzeń ale nie zamknie :) Kanapy to się stawia często tak luzem, nie koniecznie przy ścianach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

największy problem z piecem to ustawienie komina. ponieważ najlepiej jak czopuch pieca bezposrednio wchodzi do komina, i tu właśnie pojawia się problem. fakt, że jeśli miałoby nie być kominka to mogę posstawić sfkę na tej ścianie. wiecie budynek nie jest duży jest max. zagospodarowany, a do tego ma jeszcze wyjść w miarę tanio (wiadomo ewnych rzeczy się nie da tanio, ale koszty mają być ścięte do min - a właśnie może wypowiedzcie się co tu może jeszcze podnosić koszt budowy?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym projekcie? Materiały. Bo sam projekt wyglada na oszczędny, o ile oczywiście może być oszczędny projekt z poddaszem, stropem, i garażem. Biorąc pod uwagę mój dość podobny dom, oceniam twój na +-400 tyś przy pewnym wkładzie pracy i skromnym wykończeniu w rodzaju kuchnia do 10 tyś :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materiały to pustak max 24 plus styropian planuje 20 cm (ale już uslyszałem że za dużo). dach dwuspadowy (minus ze blacha na rąbęk czytaj drogo). wykończenie średnia pułka. 400 tys. to trochę dużo, ale liczę się z tym. końcowo razem z działką chciałbym w tej kwocie się zmieścić, a czy się uda to odpowiem po czyli za jakieś 2 lata. Ogólnie dom ma być prosty bez żadnych niepotrzebnych wodotrysków i tani w budowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zadzwoń sobie do Walenciaków na przykład i zapytaj. A najlepiej do 2 -3 hurtowni i wyciągnij średnią. Bo nawet jak ci ktoś napisze, to i tak będzie cena z jego regionu, no i taka, jaką utargował ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie szukania projektu dom parterowego o pow. ok 100mkw bez garażu. Działkę mam idealnie w osi pn-pd z wjazdem od północy o szerokości 21 m. I mam dylemat: Czy dom postawić kalenicą równolegle czy prostopadle do drogi? W WZ nie ma określonego kierunku kalenicy, szerokość elewacji frontowej do 13m. Jaki układ kalenicy będzie ładniejszy i a jaki bardziej energooszczędny? Pod uwagę biorę tylko dachy dwuspadowe. Poniżej przykładowe dwa projekty domów

1. http://www.mtmstyl.pl/projekt-as/ prostopadle

2. http://www.mtmstyl.pl/projekt-atut/ równolegle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam dylemat :( Czy Z19 czy Przemyślany, z tym że ja kupiłam obydwa :( U mnie zmiany Przemyślanego dotyczyłyby Stropu z drewnianego, kąt dachu na 30%, zamiast blachodachówki- dachówka ceramiczna, wodniesienie o 1 pustak, (bo jest za niski, no i potrzebna byłaby 2 łazienka między sypialniami więc chyba Z19 miałabym mniej zmian, Tylko garaż podzielić tak jak w Przemyślanym na garaż 1 stanowisko i kotłownia z pralnią, i z kotłowni zrobić łazienkę dla pokoju nr 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Projekt Z-19 długo był moim faworytem. Jednak z uwagi na moje różne preferencje (np. nie chciałam mieć kuchni w salonie, konieczność zaprojektowania kotłowni na groszek z wejściem za wiatrołapu przez garaż, miejsce na garderobę, z której póżniej ewentualnie mozna zrobić schody na górę) zdecydowaliśmyy się na projekt indywidualny oparty na Z-19). Nasz projekt jednak jest z garażem jednostanowiskowym. Jeżeli chcesz to mogę wysłać Ci rzut na adres mailowy, może w czymś pomoże. Za projekt gotowy zapłaciliśmy 3 000 (trochę po znajomości)

 

Czy mogłabym prosić o przesłanie Waszego rzutu :) Może pomoże mi to zdecydować co ja w końcu chcę :) ?

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie szukania projektu dom parterowego o pow. ok 100mkw bez garażu. Działkę mam idealnie w osi pn-pd z wjazdem od północy o szerokości 21 m. I mam dylemat: Czy dom postawić kalenicą równolegle czy prostopadle do drogi? W WZ nie ma określonego kierunku kalenicy, szerokość elewacji frontowej do 13m. Jaki układ kalenicy będzie ładniejszy i a jaki bardziej energooszczędny? Pod uwagę biorę tylko dachy dwuspadowe. Poniżej przykładowe dwa projekty domów

1. http://www.mtmstyl.pl/projekt-as/ prostopadle

2. http://www.mtmstyl.pl/projekt-atut/ równolegle

 

Mam podobna orientacje. Slonce bedzie widoczne przez caly dzien w domu jak bedziesz mial kalenice prostopadla, latwiej zamontujesz solar...

 

ten projekcik tez calkiem, calkiem

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mila/?Category=bugd9j405mn2jk&Kind=1&SearchForm=1&Type=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobna orientacje. Slonce bedzie widoczne przez caly dzien w domu jak bedziesz mial kalenice prostopadla, latwiej zamontujesz solar...

 

ten projekcik tez calkiem, calkiem

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mila/?Category=bugd9j405mn2jk&Kind=1&SearchForm=1&Type=1

 

Ale jak kalenica będzie prostopadle do drogi, to połać dachu będzie od zachodu. Przy równoległym ustawieniu kalenicy do drogi połać dachu będzie od południa. Solary raczej montuje się od południa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy już działkę w spokojnym miejscu - 9,29 arów własnej łąki :)

Niestety wjazd od zachodu komplikuje poszukiwania odpowiedniego dla nas projektu. Obecnie na polu bitwy zostały dwa i nie potrafię zdecydować, który jest lepszy. Potrzebuję w miarę obiektywnej opinii jak największej ilości osób, bo sami chyba utknęliśmy w martwym punkcie. W zasadzie każdy z nich spełnia nasze najważniejsze oczekiwania (z mniejszymi lub większymi przeróbkami rzecz jasna :) )

 

Postaram się nic wam nie sugerować, napiszę tylko, na czym nam zależy i jaki ew zmiany byśmy poczynili. Mile widziana każda opinia, a także konstruktywna krytyka.

 

Nasz działka:

http://img262.imageshack.us/img262/3341/dziakazumi.jpg

 

Jak widać na zdjęciu jest prostokątna o wymiarach 28x33m, wjazd od zachodu (pn-zach), ale zacieniony wysokimi drzewami rosnącymi w jarze po drugiej stronie drogi. Po lewej stronie (patrząc od ulicy w stronę działki) jest wybudowany nowy dom, jeszcze nie zamieszkały, po prawej stronie jest ładna działka rekreacyjna, na tyłach obecnie nic nie ma (tzn rosną sobie tam ziemniaki).

 

 

Wymagania odnośnie domu:

 

dół:

- kuchnia częściowo otwarta na salon, z kącikiem śniadaniowym

- robocze wyjście na taras z kuchni lub blisko niej (obiadki na świeżym powietrzu latem!)

- duże drzwi tarasowe w salonie

- chłodna spiżarnia (np zagłębiona pod schodami)

- kominek

- dodatkowy pokój na dole

- dolna łazienka mieszcząca prysznic

- przytulny, zaciszny salon pozwalający wypocząć

- zadaszony taras

- zadaszone wejście do domu

- wiatrołap mieszczący jednocześnie kilka osób

- przejście z garażu do domu najchętniej przez wiatrołap

 

góra:

- 3 sypialnie, w małżeńskiej koniecznie garderoba

- jeden balkon (do wietrzenia pościeli zimą)

- osobna pralnia

- łazienka mieszcząca zarówno wannę jak i prysznic

- jak najmniej okien dachowych w pokojach

 

dodatkowo:

- mały warsztacik dla męża (miejsce na piłowanie,cięcie, naprawianie różnych rzeczy)

- miejsce na przechowywanie kosiarki, sanek, rowerów, grabi, mebli ogrodowych zimą, itp...

- przy tym wszystkim możliwie najmniejsza powierzchnia domu (koszty!)

 

 

Teraz projekty:

 

1. Alabaster z Pracowni Domowe Klimaty (lustrzane odbicie)

 

2. Dom w Daktylowcach z Archonu (też lustro)

 

 

Co sądzicie o tych projektach? Który lepszy i bardziej funkcjonalny?

 

Jak Imageshack pozwoli, to wrzucę więcej zdjęć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam, pomyślałam. Oba projekty moim zdaniem są za drogie w budowie w stosunku do tego, co oferują użytkownikom w środku, a co jednak odbiega nieco od listy założeń. Alabaster - małe wc na parterze, brak spiżarni, do wydzielenia z garażu część przechowalniczo-gospodarcza, 8 okien połaciowych, 2 balkony, z czego jeden na nielubianym przeze mnie wykuszu. Daktylowce - dom bardzo duży, z nieustawną kuchnią, niewykorzystanym miejscem pod schodami, podobnie jak u konkurenta brak pomieszczenia z garażem. Jeżeli koszty są tak istotne przy budowie, to zapewne będą również ważne przy utrzymaniu - kubatura 619m3 Alabastra znacznie korzystniejsza od 826m3 Daktyla. U siebie nie mam balkonów, ale przepisy wymagają barierek dla okien do podłogi, a takie mam. Na barierce spokojnie można przewiesić coś do wywietrzenia, jeżeli jest taka potrzeba, a odpada koszt wykonania balkonu, ryzyko mostka termicznego i późniejsza konserwacja jego powierzchni. Przy 6-8 oknach połaciowych również lukarna przestaje być potrzebna - jej koszt wykonania spory i ryzyko umykania ciepła.

 

Żeby wybór był szerszy, brałabym pod uwagę również projekty z częstszym układem pomieszczeń - kuchnią z przodu domu, salonem z dużym przeszkleniem południowo-zachodnim i mniejszym południowo-wschodnim.

 

Może też coś z kubaturą do 500m3. Tak na szybko przykłady domów dużo bardziej ekonomicznych:

http://www.z500.pl/projekt/z117.html

http://www.z500.pl/projekt/z124,kompaktowy,dom,z,garazem,i,wykuszem,ekonomiczny,w,budowie,.html

Pozostaje kwestia dopasowania elewacji do upodobań inwestorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałam się na Z98, mam już pozwolenie na budowę. Strop będzie drewniany, poddasze będziemy użytkować tylko jako strych, może jakaś "zimowa" garderoba. Budowlańcy, z którymi się kontaktowałam, pocieszają, że nie będzie to drogi dom w budowie, co do użytkowania, też sądzę, że koszty będą w granicach rozsądku, to tylko 120 metrów i wyszło około 440 metrów kubatury. Do tego nie będziemy mieli żadnych skosów - strych ze skosami, ale to się nie liczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...