Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Nie wiem, czemu imageshack nie przyjmuje mi więcej zdjęć. Teraz z fotosika polecą.

Dzięki Bowess za odpowiedź, w obu projektach robilibyśmy zmiany, żeby spełniły więcej naszych oczekiwań.

 

Daktylowce:

 

Tak wygląda dół oryginalny:

http://images37.fotosik.pl/507/5c7e2cc35a491129med.jpg

 

 

Tak będzie po zmianach:

http://images43.fotosik.pl/532/effb67cec12f5585med.jpg

 

Zmiany:

- odwrócony bieg schodów,

- pod schodami obniżenie na 2 stopnie i zmiana układu spiżarki.

- nad wejściem byłby jakiś lekki poliwęglanowy daszek (przezroczysty)

- w salonie na frontowej ścianie prawdopodobnie zmniejszenie okna do dwóch części (więcej intymności i więcej ścian w środku).

 

 

 

Alabaster:

 

Dół oryginalny:

http://images49.fotosik.pl/531/34fcb71f9b7d4c14med.jpg

 

 

Dół po zmianach:

http://images45.fotosik.pl/533/9a77b93695d085f7med.jpg

 

Zmiany:

- wysunięcie do przodu części domu (o ok 1m)

- rzeniesieni łazienki do środka domu (koło schodów)

- powiększenie kotłowni i urządzeni pod oknem kącika majsterkowicza

- przeście z garażu do domu przez kotłownię do wiatrołapu

- powiększenie wiatrołapu

- obniżenie posadzki pod schodami o jeszcze jeden stopień (jeden już tam jest) i zrobienie tam spiżarki

- wydłużenie garażu i wyodrębnienie z niego składziku na narzędzia ogrodowe

 

Elewacja frontowa Alabastra po zmianach będzie przypominała ten dom:

 

http://images40.fotosik.pl/515/bf37a0fe9650a0a1med.jpg

 

 

 

Teraz góra.

 

Oryginalna góra Daktylowców:

 

http://images46.fotosik.pl/513/acbedbd821c42da3med.jpg

 

 

Po zmianach (raczej kosmetycznych :) - zamiana jednej garderoby na pralnię oraz połączenie łazienki z drugą garderobą):

 

http://images39.fotosik.pl/527/54292284b50c8323med.jpg

 

 

 

 

Oryginalna góra Alabastra:

 

http://images35.fotosik.pl/367/40e6083eec40f5f1med.jpg

 

 

Góra po zmianach:

 

http://images41.fotosik.pl/526/590c970e70c3081dmed.jpg

 

Zmiany:

- zamiana najmniejszego pokoju na pralnię

- powiększenie łazienki

- w łazience likwidacja okien dachowych i w zamian mała trójkątna lukarna taka jak tu: http://images43.fotosik.pl/532/1f1ddee5e4920419.jpg

- odcięcie najniższej części garderoby i sypialni małżeńskiej (powstałej przez wyciągnięcie budynku do przodu) przedścianką

- możliwe podniesienie ścianki kolankowej o jeden bloczek

 

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zdecydowałam się na Z98, mam już pozwolenie na budowę. Strop będzie drewniany, poddasze będziemy użytkować tylko jako strych, może jakaś "zimowa" garderoba. Budowlańcy, z którymi się kontaktowałam, pocieszają, że nie będzie to drogi dom w budowie, co do użytkowania, też sądzę, że koszty będą w granicach rozsądku, to tylko 120 metrów i wyszło około 440 metrów kubatury. Do tego nie będziemy mieli żadnych skosów - strych ze skosami, ale to się nie liczy.

 

Witaj Meggi ponownie:)

wątek troszke przycichł, a tu niespodzianka:)my dwa projekty daliśmy do wyceny już takiej "profesjonalnej" do firmy, która bedzie budowac, z 98 z garażem na 1 auto- ale z przejściem z kuchni(na stronie z500 jest taka opcja, ale z 2 stanowiskowym garażem-my po prostu trochę go zmniejszymy) a 42c tak jak jest i koszt bardzo mała różnica, miałam nadzieje, że dach w z98 bedzie tańszy bo 2 spadowy, ale duży też jest i troszkę taniej jak 42c, ale niewiele. mąż jest za z98.do końca tygodnia musimy podjąc decyzje bo na wiosne chcemy zacząc, a czas leci szybko.

co do metrazu...hm nas jest 4 córki w wieku 7 i 12 lat niedługo wyfruną z domu więc dla nas to bardzo dużo, do dziś mieszkamy na 65 m2 i czasami jest problem ze sprzataniem:)a tu jeszcze raz tyle no i starzejemy sie - niestety i na stare lata to takie srednie rozwiazanie- ale to juz osobny temat.

a ty Megii kiedy zaczynacie?długo czekaliście na pozwolenie?

pozdr.kefirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile najpierw z tych dwóch projektów skłaniałam się bardziej u Alabastrowi, to teraz długość listy zmian konstrukcyjnych przemawia niestety na jego niekorzyść. Zmiany jak najbardziej zasadne, ale dość rewolucyjne. Przemodelowanie części bryły, czyli przerysowanie fundamentów, ścian, przeliczenie stropu, zmiana konstrukcji dachu - dużo. Może korzystniej wyjdzie zrobić projekt indywidualny na bazie gotowego? Podobno ceny już od 4000zł, a wątpię, czy adaptacja gotowca zmieści się w 2 tys.

 

Ja wiem, że wielu budowlańców (w tym nasz własny kierownik) ze szczerego serca doradza podnoszenie kolankowej, ale jeszcze nie widziałam budynku, który przeszedłby ten zabieg bezboleśnie. Fakt - można kombinować z połacią dachu, żeby nie było "czółka", ale to z kolei wydłuża dach i rośnie "czapa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za Alabastrem, choć musze przyznać, że zmiany są zasadne, oprócz tej trójkątmej lukarny, która światła ci nie da a jeszcze bardziej "upstrzy" dom i tak już hmm... dość strojny na elewacji.

Jednocześnie Bowess napisał samą prawdę i podpisuję się obiema rękami. Architekt adaptujący za zmiany w konstrukcji weźmie tyle, że opłaca się zrobić własny projekt.

Co do podnoszenia ścianki - a po co??? Ten projekt jest przestronny sam w sobie, po co ci większa kubatura do grzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak bowess i EZS rowniez zdecydowalbym sie na Alabaster.

Glownie chodzi o to, ze mniejsza powierzchnia i kubatura oznaczaja nizsze koszty na etapie inwestycji a pozniej rowniez podczas eksploatacji. Nie bez znaczenia jest tez kwestia estetyki i rozmieszczenia pomieszczen. Pod tym wzgledem generalnie takze ten projekt bardziej by mi odpowiadal. Rowniez odradzam trojkatna lukarne. Ma dosc dziwaczny wyglad i tylko w niewielkim stopniu oswietli pomieszczenie.

 

Ponizej pare uwag do proponowanych przez Ciebie zmian na parterze. Jest to oczywiscie tylko moje zdanie - Twoje priorytety moga byc zupelnie inne:

1) Na pewno nie chcialbym lazienki bez okna.

2) Kotlownia jest niepotrzebnie tak duza - zasobnik na c.w.u. i zawieszony nad nim kociol (lub wersja zintegrowana) zajmuja razem tyle miejsca co wysoka lodowka. Kacik do majsterkowania dla meza mozna z powodzeniem urzadzic w pomieszczeniu nad garazem.

3) Brak przejscia bezposrednio z garazu do czesci mieszkalnej domu. Jest to konsekwencja sugerowanych powyzej zmian. Wedlug mnie nie jest to jakas wielka niedogodnosc.

 

Zmiany te moznaby zrealizowac w nastepujacy sposob:

 

Wariant A

 

http://lh6.ggpht.com/_kFaVrc-zGFs/TTRd0XI8M6I/AAAAAAAAAIA/oSQeoMpHJw4/parter_po_zmianach_wariant_A.jpg

W wersji "Dół po zmianach" przedluzylbym do garazu scianke oddzielajaca kotlownie od lazienki i zamienilbym je funkcjami.

W ten sposob zyskujesz wygodna, doswietlona swiatlem naturalnym lazienke, w ktorej z powodzeniem znajdzie sie rowniez miejsce na kabine prysznicowa.

 

Wariant B

W wersji "Dół po zmianach" w miejscu kotlowni robimy lazienke. We wnece przylegajacej do komina spalinowego montujecie kociol ze zintegrowanym zbiornikiem, np. cos podobnego do Viessmanna 222 lub analogicznej linii Vaillanta. Kotly te maja wyglad designerskiego sprzetu AGD i mozna je spokojnie pokazac.

W tym przypadku nie ma potrzeby oddzielnego pomieszczenia zaznaczonego jako lazienka. Mozna w tak pozyskanej wnece urzadzic garderobe albo wstawic wieksza szafe i np. przesunac drzwi wiatrolapu w glab holu. Tak powiekszony wiatrolap rowniez zyskalby na funkcjonalnosci.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez wierzch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzch, czy mógłbyś mi naszkicować wersję A? Zainteresowało mnie to, a nie do końca potrafię sobie wyobrazić twoją koncepcję.

 

Ostatnio mój małż zastanawia się, czy aby na pewno wyciągnięcie budynku do przodu będzie dobrym posunięciem i chyba wolałby jednak zostawić bryłę tak, jak jest i zająć się tylko zmianami wewnątrz. Nie wiem czemu tak skupiliśmy się na urządzeniu warsztatu akurat na parterze, przecież faktycznie może być na półpiętrze :)

 

Cieszę się, że zamieściłam tu projekty do oceny, więcej osób dostrzeże inne ich aspekty, niż my.

 

Aha, odnośnie elewacji - będzie do przeróbki na zdecydowanie bardziej nowoczesną - chciałabym biały lub ecru tynk i fragmenty ścian w drewnie lub kamieniu. Do tego antracytowy dach (blachodachówka lub dachówka płaska - zależy na co starczy kasy) i stolarka jasny brąz bez szprosów. Oczywiście nie byłoby tych styropianowych "przypór" koło drzwi, okna zwykłe zamiast zaokrąglonych, bez balkonu od frontu (zadaszenie wejścia byłoby rozwiązane jakoś inaczej - tu jest kilka pomysłów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałam - bardziej mi się podoba Alabaster, ale przy Waszym usytuowaniu będziesz miała niemiłosiernie nagrzaną kuchnię i salon przez cały dzień. Taras w lecie nie do użytku. Sąsiednia działka rekreacyjna też Wam nie da cienia, a zanim u Was coś wyrośnie - chwilkę potrwa.

Przerobione na własnej skórze i działce południowej :p Wschodnia część tarasu w lecie ma wartośc miliona dolarów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja buduję ten domek od lipca zeszłego roku. wprowadziliśmy kilka zmian tj zlikwiidowalismy na dole spiżarkę i otworzylismy maks przestrzeń pomiedzy kuchnia a salonem, na górze z jednego pokoju zrobilismy lazienke a z łazienki pralnię.

 

 

Hej,

dawno juz tu nie zaglądałam, ponieważ straciłam nadzieję, że się ktoś odezwie... ale jednak:)

My tez wybralismy ten projekt:) Właśnie w czwartek jedziemy składać papiery o wydanie warunków zabudowy... chyba to troche będzie trwało.

Tak jak pisałam wczesniej likwidujemy garaż, z którego zrobimy pokój i kotłownię+ pomieszczenie godpodarcze.

A jak z kotłownią u Was? Bedziecie ogrzewać dom gazem czy paliwem stałym? Jak możesz to napisz orientacyjne koszty budowy, bo ja jeszcze nie mam kosztorysu.

Dziękuję,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babo, mi się właśnie wydaje, że kuchnia nie powinna być przegrzana, bo jedno okno będzie od wschodu (to moim zdaniem dobrze - rano jest słońce przy śniadaniu i nie trzeba zapalać światła), a drugie (południowe) jest zacienione podcieniem. W południe i wczesne popołudnie nie powinno dostać się tam słońce. Późnym popołudniem słońca niestety nie będzie nigdzie chyba, że ktoś się zlituje i wytnie dzikie akacje rosnące po drugiej stronie drogi.

 

Część tarasu jest w podcieniu - uważasz, że to niewystarczająca ochrona przed słońcem? Przecież latem w południe słońce jest wysoko na niebie i nie powinno zbytnio włazić na taras.

Jeśli uważasz, że zwrócenie salonu w stronę słońca nie jest dobrym pomysłem, to jakie pomieszczenie powinno być w tą stronę zwrócone? Wszędzie czytałam, że właśnie salon powinien być skierowany na południe i ew zachód...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

Ja także wybrałem projekt "DOMEK PROSTY" i w sierpniu zaczynam budowę . Odpowiedniego projektu szukaliśmy z żoną przez ok. pół roku zamawiając stosy katalogów i wertując strony internetowe z projektami.

Nasz wybór padł wstępnie na projekt "KR LIRA" który możecie obejrzeć tu :

http://www.centrumprojektow.eu/projekty-domy/4313/

ale po dłuuuższym zastanowieniu ostatecznie zdecydowaliśmy się na PROSTY dzięki wyjątkowo ergonomicznemu rozplanowaniu pomieszczeń o całkiem rozsądnych rozmiarach jak na ten metraż (kryterium nasze to 100-120 m2 pow.użytk.) a także ich ilości . Projekt nie powala (zwłaszcza z zewnątrz ) jakimś okazałym wyglądem ale poniekąd stanowi to jego zaletę, gdyż wszelkiego rodzaju "udziwnienia" (tarasy , wykusze itp.) dość poważnie ciągną cenę co jest istotne dla mniej zasobnych inwestorów do których i siebie zaliczam.

Chętnie poznałbym opinie osób mieszkających w tym domu i porad dot. jakichś usprawnień , czy zmian w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Wiele wskazuje na to, że będzie projekt indywidualny, albo Alabaster (ale zmiany mniejsze - bez wyciąganie bryły do przodu). Dziś rozmawiałam z architektem i może przygotować projekt indywidualny za 7500zł.

Czy ta cena jest wg was ok? To ok 2000zł więcej, niż łączny koszt zakupu gotowca + adaptacja ze zmianami. Na co zwrócić uwagę przy projekcie indywidualnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babo, mi się właśnie wydaje, że kuchnia nie powinna być przegrzana, bo jedno okno będzie od wschodu (to moim zdaniem dobrze - rano jest słońce przy śniadaniu i nie trzeba zapalać światła), a drugie (południowe) jest zacienione podcieniem. W południe i wczesne popołudnie nie powinno dostać się tam słońce. Późnym popołudniem słońca niestety nie będzie nigdzie chyba, że ktoś się zlituje i wytnie dzikie akacje rosnące po drugiej stronie drogi.

 

Część tarasu jest w podcieniu - uważasz, że to niewystarczająca ochrona przed słońcem? Przecież latem w południe słońce jest wysoko na niebie i nie powinno zbytnio włazić na taras.

Jeśli uważasz, że zwrócenie salonu w stronę słońca nie jest dobrym pomysłem, to jakie pomieszczenie powinno być w tą stronę zwrócone? Wszędzie czytałam, że właśnie salon powinien być skierowany na południe i ew zachód...

 

.:migotka:., salon od południa jest jak najbardziej w porządku. Wówczas mamy gwarancję, że część dzienna będzie bardzo dobrze doświetlona również w słoneczne jesienne i zimowe dni, kiedy szczególnie łakniemy słońca.

W lecie występuje generalny problem ochrony przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Dotyczy to w zasadzie wszystkich okien usytuowanych na wschód, południe i zachód. Jeśli tak usytuowane okna nie są zacienione w jakiś sposób, np. roślinnością, innymi budynkami, etc., to należy zadbać o to samemu.

Ja zastosowałem u siebie rolety zewnętrzne, które są opuszczane zgodnie z ruchem słońca. Innym wyjściem są okna z szybami o b. niskim współczynniku U, np. U ≤ 0.5, być może wystarczy już U=0.7. Nie mam pojęcia, czy wymyślono jeszcze coś innego.

Najsilniejsze nasłonecznienie ma naturalnie miejsce od południa i zachodu, ale np. w moim domu (mieszkam k. Częstochowy, ogród dopiero jest zakładany - w pobliżu domu nie ma żadnych roślin/budynków, które mogłyby być żródłem cienia) zaobserwowałem, że w kuchni i w wykuszu z oknami (U = 1.1) od wschodu, potrafi być w słońcu, w okresie upałów, o godz. 8:30 już ponad 40°C. I to niestety czuć w tempie w jakim to pomieszczenie potrafi się nagrzewać. Pomaga tylko zasłonięcie rolet (w kuchni mamy również okno od północy, które pozostaje żródłem wystarczającej ilości naturalnego światła).

 

Jeśli chodzi o taras, to z rzutu poziomego wynika, że mniej więcej połowa jego powierzchni, chodzi mi o zewnętrzne obrzeża, nie będzie zadaszona. Natomiast pod zadaszenie, uwzględniając to, że nie masz od południa okapu, będzie wchodziło Ci słońce na co najmniej 1.5 m w głąb tarasu.

Dobrze, że jakaś część tarasu jest zadaszona. Póżniej, w razie potrzeby, dodatkową pomocą może być zamontowanie markizy albo ustawienie dużego parasola przeciwsłonecznego.

 

Nieco póżniej postaram się odpowiedzieć na Twoje aktualne pytanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość so**l

A ja jestem za hacjendą. Ma o wiele fajniejszy i bardziej ustawny salon i większe pokoje. Jest przestronny.

Większość domów z pracowni z500 ma nowoczesny wygląd, ale Hacjendę można trochę zmienić i tez będzie nowoczesna :)

Dla mnie ważniejszy jest funkcjonalny układ pomieszczeń i dlatego Hacjenda wygrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Wiele wskazuje na to, że będzie projekt indywidualny, albo Alabaster (ale zmiany mniejsze - bez wyciąganie bryły do przodu). Dziś rozmawiałam z architektem i może przygotować projekt indywidualny za 7500zł.

Czy ta cena jest wg was ok? To ok 2000zł więcej, niż łączny koszt zakupu gotowca + adaptacja ze zmianami. Na co zwrócić uwagę przy projekcie indywidualnym?

 

Może pomoże Ci lektura poniższych wątków:

 

Projekt indywidualny - na co zwrócić uwagę?

Cena projetu indywidualnego ?

Ile za projekt indywidualny??

a ile za projekt indywidualny domu?

Ile za projekt indywidualny

 

 

Poniżej podaję linki do kilku innych wątków, które mogą Cię zainteresować w kontekście powyższych pytań.

 

Jak wybierałeś projekt? - opowiedz w... Czy ktoś może budował na podstawie projektu

Projekt domku za 9000 PLZ czy to duzo ?

Dlaczego nie moge znalezc projektu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii orientacji domu zgadzam się z wierzchem. Na naszej szerokości geograficznej osłanianie ścian i okien domu na stałe (zadaszenia, podcienie, szerokie okapy, rośliny zimozielone) jest niekorzystne energetycznie przez ponad połowę roku, a zależnie od tego, jakie akurat raczy być lato daje korzyści przez powiedzmy 2 miesiące licząc z zapasem. Pewnie, że są różne indywidualne podejścia - są ludzie przepadający za leżeniem plackiem w pełnym słońcu i miłośnicy całkowitego cienia i dlatego każdy musi ocenić po sobie. W sąsiedztwie mam kilka domów, które z racji przebiegu ulicy mają wejścia od południa i posiadają tarasy od strony ogrodu. Na razie widzę, że mieszkańcy wolą odpoczywać i podejmować gości na frontowych gankach, przy zadaszonym wejściu do domu albo w głębi ogrodu pod pergolą czy parasolem, a tarasy z tyłu domów po prostu sobie są. W maju lub czerwcu taki taras zaledwie "liźnięty" słońcem z samego rana po południu jest już chłodny, co zniechęca do przesiadywania tam. Osobiście uważam, że lepiej gdy taras jednak może się trochę nagrzać w ciągu dnia. Bardzo wydłuża to okres korzystania z niego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mieszkamy w domu od sierpnia 2010. Sprawdza sie wysmienicie. Odstępstwa które poczyniłem od orginalnego projektu to powiekszony i podwyższony garaż i dach nad nim. Dało to w efekcie fajny dodatkowy pokój nad garażem o pow . 25m kw. T są w zasadzie jedyne zmiany . Ogrzewam piecem Kostrzewa na pellet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam wielka prosbe. szukam projektu domu dla dwoch rodzin : mloda para z dzieckiem i rodzice. szukam projektu gdzie rodzice mieszkali by na dole, mieliby 2 pokoje, salon, kuchnie, lazienke. a druga rodzina na dole salon, kuchnie, lazienke a do gory poddasze kat nachylenia nie mniej niz 40 stopni: 3 pokoje i lazienke.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...