Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://www.centrumprojektow.eu/projekty-domy/624/rzuty/

http://www.extradom.pl/projekt-domu-domek-prosty-slf1028.aspx

 

Na wszystkich stronach z tym projektem (i w szkielecie i murowany) jest takie właśnie rozplanowanie kominów . Dopiero gdy poprosiłem biura projektowe o szczegółowe zwymiarowane rzuty okazało się że uległy zmianie i te które są na ich stronach są już niedostępne ale nikomu nie chce się tych rzutów zmienić...

Jesli więc ktoś kupi projekt sugerując się reklamą na stronach z projektami trochę się zdziwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zamiar w tym roku rozpocząć budowę domku szkieletowego i wszystko na to wskazuje że będzie to wg. projektu "Domek prosty".

Obecnie rozmawiamy z lokalnym wykonawcą który buduje domy szkieletowe w trochę zmienionej technologii. Przede wszystkim ściany zewnętrzne

w jego wykonaniu mają współczynnik 0,11 /według mnie - patrz file://localhost/C:/Documents%20and%20Settings/Heniek/Pulpit/działka/Współczynnik_%20Szkielet.mht/, wykonawca twierdzi że DUŻO niższy. Ścianę robi /patrząc od środka/ płyta k/g,

płyta wiórowa, szczelina powietrzna, paroizolacja, trzy warstwy wełny mineralnej /razem 20 cm/, płyta OSB, folia wiatrowa, styropian 10 cm.

Główna różnica polega na tym że styropian klei bezpośrednio na OSB zostawiając tylko niewielkie poduszki powietrzne pod styropianem. Klejem

smaruje płytę styropianu wzdłuż brzegów i 2 paski w środku w wyniku czego po zamocowaniu płyty pozostają trzy poduszki powietrzne między płytą OSB i styropianem.

Nie ma tam kanałów wentylacyjnych /twierdzi że ściana praktycznie nic nie przepuszcza i nic się pod styropianem nie będzie skraplało.

Ponadto wszystkie ściany działowe buduje z betonu komórkowego 24 cm u góry nad poddaszem wiążąc całość specjalnymi mostkami chyba betonowymi. Ściany zewnętrze

/szkieletowe/ są związane z wewnętrznymi co wg. niego bardzo usztywnia całą konstrukcję. Na dole jest płyta betonowa w której zamontowane jest podłogowe ogrzewanie elektryczne. Całość ogrzewana kominkiem. Twierdzi że w tej technologi ten dom spełnia kryterium domu pasywnego i inne ogrzewanie jest zbędne. Wybudował już kilka domów w tej technologii. Rozmawiałem z ludźmi którzy w tak zbudowanym przez tego wykonawcę domu mieszkają 2-gi rok i są zadowoleni. Niestety są to znajomi tego pana i nie wiem czy mu nie robią reklamy. Cena wykonania stanu deweloperskiego to ok. 180 000 zł. Ogólnie facet wzbudza zaufanie ale ja jeszcze się waham i proszę o opinie osób które budowały domy szkieletowe w takiej lub podobnej technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, technologii jest wiele. Moja sciana wygląda tak patrząc od wnętrza : Płyta GK, folia, wełna mineralna 20cm, płyta OSB, folia paroizolacyjna, wełna elewacyjna klejona i mocowana, trzy razy zaprawa klejowa z siatką, tynk strukturalny. Dolne pomieszczenia mają okna 3-szybowe. Podłoga to płyta, na niej ogrzewania podłogowe w: kuchni, korytarzu, wiatrołapie i dolnej łazience. Kaloryfery sa w salonie i sypialni - praktycznie zawsze zamknięte. Metodą prób i błędów udało sie tak ustawic "podlogówkę ze na dole rozpiętosć temperaturowa waha sie w ciągu doby 21-23st C, góra (poddasze ) wypada podobnie. Tam nie ma nigdzie ogrzewania podłogowego. Wszystkie pomieszczenia mają kaloryfery. Okna 2- szybowe. Ogrzewanie realizuję piecem Kostrzewa fuzzy logic lambda control 15kW. W zasadzie zasypuję pelletem raz w tygodniu i reszte robi automatyka. Zaglądam i sprawdzam oczywiscie ale nic nie musze ingerować. Zwykle raz w tygodniu (sobota) czyszczę piec z popiolu, z nagatu w gardzieli podajnika. Po zasypaniu 12 worków pelletu (180kg) po tygodniu pozostaje pół 10l wiadra popiołu... W sumie jestem zadowolony.

Wracając do postepów budowy to dom stawialo 4 górali przez 3 tygodnie - pracowali od poniedzialku do piątku. W dniu wyjazdu ekipy - dom miał dach (blachodachówka), okna połaciowe i elewację zewnętrzną (wełna 8cm) w 3/4 powierzchni zmontowaną. Rozpoczęcie budowy 8 marzec 2010, wprowadzilem sie 20 lipca 2010 już do gotowego domu. Nie liczę fundamentów. Ten powstał w 2008 a potem była "kryzysowa przerwa".

Edytowane przez Djarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy mieszkając ponad pół roku coś by pan zmienił jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń lub sposób ogrzewania gdyby pan budował od nowa. Czy pana zdaniem kominek + podłogowe ogrzewanie elektryczne jest w stanie ogrzać ten domek? Wiem że codzienne palenie w kominku może być uciążliwe ale przez kilka najbliższych lat dom ten będzie raczej dla mnie domem tylko na lato i sporadycznie będzie użytkowany wiosną i jesienią. Jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń to myślę nad zamianą pokoju z łazienką + Pom. technicznym na dole oraz łazienką z najmniejszym pokojem na górze. Chodzi mi o to aby okna pokoju na dole wychodziły na mój ogród a nie na ogrodzenie i działkę sąsada z tyły budynku. Równocześnie chciałbym przenieść kuchnię na tył czyli tak jak pokój. Zastanawiam się czy po zamianie pokoju z łazienką + Pom. technicznym da się zrobić osobne drzwi do Pom. technicznego nawet gdyby były trochę pod schodami czy trzeba by do technicznego wchodzić z łazienki. Dach nad tarasem byłby trochę wydłużony tak aby ochronić taras od deszczu jak również planuję po przeciwnej stronie dobudować wiatę na samochód lub garaż z magazynem w tylnej części na drewno /opał/. Proszę o opinie co pan sądzi na temat tych zmian widząc rozkład pomieszczeń w wybudowanym domu czy według pana są one do przeprowadzenia? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dom miał dach (blachodachówka), .

 

a czy ta blachodachówka faktycznie , tak jak się słyszy jest głośna podczas opadów deszczu ? A jak latem nie nagrzewa za mocno poddasza ?

Też się nad tym mocno zastanawiam (ze względów ekonomicznych i technicznych - szybszy i łatwiejszy montaż no i lżejszy dach) ale nie udało mi się uzyskać opinii od kogoś kto faktycznie taki daszek posiada... Opinie które słyszałem przeważnie pochodziły z drugiej ręki albo artykułów prasowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jadeit Generalnie da sie zmienic wszystko. Stropy są na tyle grube, ze rury rozprowadzające ciepło z kominka do pomieszczen swobodnie sie zmieszczą. Co do zamiany pomieszczen miejscami i przeznaczeniem to też kwestia tego co sie chce. W domu praktycznie można zmienic wszystko oczywiscie z głowa. Jedyne co bym zmienił to komin spalinowo-wentylacyjny w salonie. Nie planuje kominka, a ten"mebel" przeszkadza jednak skutecznie. jednak da sie z tym życ. Reszta jest OK.

 

arapacho Blachodachówka owszem przenosi dzwięki, ale nie jest to uciążliwe. Bez przesady siedzac w pokoju na poddaszu wcale nie przeszkadza padajacy deszcz. Musi naprawde porzadnie lac aby to słyszeć. Generalnie to co słyszysz to lciutki szum. Obok sasiad ma na dachu dachówke, odczucia akustyczne sa podobne podczas deszczu. Nagrzewanie poddasza latem zalezy od izolacji. Jezeli ekipa zrobila to dobrze to wcale nie jest gorąco. Wprowadziłem sie 20 lipca 2010. Bylo jeszcze naprawde wiele ciepłych dni, ale zycie na poddaszu wcale nie było nie do wytrzymania. Zawsze sa okna, wentylacja - można zrobic przeciag, zamontowac klimatyzacje. Dobrze zrobiona izolacja działa jak termos - uwazam ze u mnie sie to udało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteśmy na etapie wyboru projektu

domek ma być prosty, klasyczny, tani w budowie

czy ten projekt http://www.archeton.pl/projekt-domu-borowka_956_opisogolny uda nam się zamknąć w 350 tys. w stanie pod klucz (tzn. gotowe ściany i podłogi)? ;)

jak myślicie?

pomijając płytki, meble i inne przydasie, które można dokończyć mieszkając

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteśmy na etapie wyboru projektu

domek ma być prosty, klasyczny, tani w budowie

czy ten projekt http://www.archeton.pl/projekt-domu-borowka_956_opisogolny uda nam się zamknąć w 350 tys. w stanie pod klucz (tzn. gotowe ściany i podłogi)? ;)

jak myślicie?

pomijając płytki, meble i inne przydasie, które można dokończyć mieszkając

 

Wypowiem się cd projektu: dla mnie nie do zaakceptowania.Pomijając nie ciekawą bryłę:na górze nie ma kawałka miejsca na normalną szafę i straaaszny kurnik. Na dole mały salon, kuchnia jak w bloku.Na górze jedna łazienka na 5 pokoi i żadnej garderoby...Może zdołasz go wybudować za 350tys.ale wybierz inny projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IZA30 jeśli chodzi o SAM projekt spełnia moje oczekiwania w 99% więc go nie zmienię

na górze garderobę zaadoptowałabym z jednego z pokoi od frontu, a z drugiego obok pomieszczenie gospodarcze - pralnię z wejściem z łazienki więc sama widzisz, że zmiany nie są drastyczne bo wystarczy przestawić jedne drzwi ;)

zostają do dyspozycji jeszcze 3 pokoje na górze! czyli łazienka na 3 pokoje a nie na 5 ;)

łazienka jak łazienka - jest nie po to aby się po niej ganiać tylko umyć ;)

 

założenie były takie:

- domek z dwuspadowym dachem

- klasyczna bryła

- mała powierzchnia max 120 m2

- minimum 5 pokoi w tym co najmniej 2 (łącznie z salonem) na dole

- balkon na piętrze

- brak kominka (tu akurat bym zrezygnowała)

- garaż (przedłużyłabym go do końca domu aby zyskać miejsce na ogrodowe klamoty)

- spiżarnia (tu akurat miejsce pod schodami)

- użytkowe poddasze

- brak okien dachowych - tu jest tylko jedno

- pomieszczenia gospodarcze - tu kotłownia na dole i pralnio-suszarnia po adaptacji na górze

 

mniejsze domy wydają mi się bardziej przytulne niż wielkie powierzchniowo molochy, które na starość trzeba mieć z czego ogrzać i znaleźć siłę aby posprzątać ;)

 

niemniej dziękuję za wyrażenie swojej opinii :)

Edytowane przez katawoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

katawoj: Iza może mieć rację - zastanów się dobrze. Te pokoje na górze to naprawdę bardzo małe klitki. Wystarczą jeśli mają służyć tylko jako sypialnie. Ale jeśli to ma być pokój dla dziecka, w którym będzie się ono bawić, uczyć, spotykać z kolegami itp., to będzie bardzo ciasno. No i upewnij się czy w łazience zmieści Ci się wszystko czego potrzebujesz (pralka?, kosz na bieliznę? jakaś szafka na różności? inne rzeczy, które potrzebne są w łazience?).

 

Mi osobiście nie podoba się jeszcze przejście z kuchni do salonu. Upewnij się jaką dokładnie ono ma szerokość, bo może być tak, że jak postawisz tam normalny stół to przejścia w ogóle już nie będzie. No i zastanów się czy na pewno potrzebny Ci ten balkon. Generalnie balkon kosztuje mnóstwo pieniędzy i jest potencjalnym problemem wykonawczym (łatwo go popsuć), a pożytek z niego jest dyskusyjny.

 

Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...