Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

fakt. Jeśli chcesz mnie przekonać , że lepiej nie mieć poddasza niż je mieć to nie przyjmuję tego do wiadomości:)

tym bardziej nie przyjmuję do wiadomości , że po budowie domu nie powinno go się w miarę możliwości usprawniać, tylko dlatego, że przeczy to idei oszczędności

nie buduję domu dla idei:) buduję po to, żeby był jak najwygodniejszy

nie stać mnie od razu na wiele rzeczy co nie znaczy, że mam nie myśleć przyszłościowo i nie ułatwić sobie teraz pewnych spraw :) tym bardziej, że nie wpłynie to znacząco na koszt budowy (owszem koszty będą wyższe ale przy zaletach tego rozwiązania warto je ponieść)

 

kto wybrał lepiej

czy ja czy ty

pokaże życie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I się bym ja zgodził z ikusią.Tzn buduję dom parterowy z betonowym stropem (bo nie chcę drewnianego i wiszących płyt tym bardziej),a poddasze które i tak i tak tam jest przeznaczam na póżniejszą adaptację ,planując to wcześniej ,czyli np zostawiam otwór w stropie (przecież nawet na nieużytkowe trzeba jakoś wejść ,więc otwór i tak musi gdzieś być nie?)DO tego wybieram taki projekt ,by bez jego powiększania móc wstawić gdzieś schody.Ponieważ nie będzie to typowy dom z poddaszem, gdzie wszystkie sypialnie i główna łazienka na górze ,więc te schody ani nie muszą być tak wygodne ani nie muszą mieć specjalnego miejsca ,nawet jako ozdoba mogą być w salonie.

NIe jestem fachowcem ,ale jakie dodatkowe koszty ponoszę na początku robiąc parterówkę w MOIM przypadku (tzn i tak chce strop betonowy i i tak robię otwór by wejść na nieużytkowy strych )Na pewno zrobię od razu wylewkę na górze i wyciągnę instalcję i zamontuje chyba okna połaciowe.To koszty.Co jeszcze?Na etapie samego projektu,czy sam projekt takiego domu będzie droższy przez to ,że mam takie widzimisię by kiedyś zrobić tam np bilard i sypialnię dla gości?Jeśli będzie to o ile ?

Edytowane przez tomek131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na projektach to ikusia się nie zna

co do reszty dyskusja raczej nie ma sensu

każdy inaczej rozumie ideę taniego budowania

bo każdy ma inne priorytety

i każdy uznaje po swojemu co w domu jest niezbędne

mi można zarzucać potrzebę posiadania porządnego stropu i poddasza głównie ze względu na dzieci i szczerze przyznają, że nie wyobrażam sobie budowy domu bez posiadania porządnego choćby strychu

moje dzieciństwo i młodość to strych i z obserwacji też wiem, że jako magazyn również jest on w miarę upływu czasu potrzebny

 

ja mogę vaflowi zarzucić, że generalnie taniej wyniosłoby go wybudowanie domu z tylko jedną sypialnią i salonem bo po co teraz ładować kasę w pokoje dla przyszłego potomstwa, które może być a może go nie być :p bo generalnie to te pokoje to jak ten nieszczęsny strych do adaptacji:P i t, to są dopiero koszta:P

 

dla niego priorytetem było pomyśleć o pokojach na przyszłość

dla mnie takim priorytetem jest poddasze

ja w razie czego mam przestrzeń do zagospodarowania

vafel w pewnym momencie już jej miał nie będzie

i spoko

każdy ma swój wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku: sam projekt raczej nie będzie droższy. Co najwyżej ktoś będzie Ci musiał przeprojektować strop (jeśli w Twoim projekcie parterówki nie będzie betonowy, ale w wielu jest Teriva albo nawet monolit) i uwzględnić ten otwór na schody (bo on musi być odpowiednio wzmocniony zbrojeniem - nie możesz tak po prostu w dowolnym miejscu zrobić dowolnego otworu ;-)

Do tego co wymieniłeś musisz jeszcze doliczyć dodatkowe ocieplenie (bo będziesz ocieplał połacie dachowe, a nie strop). Pasowałoby też porozciągać na górze instalację elektryczną, żeby mieć jakieś światło i prąd. No i jakieś schody musisz zrobić - choćby tymczasowe, bo skoro już będziesz miał tą górę to fajnie by było się tam jakoś dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie tomku to jest tak jeśli to będzie projekt tzw gotowiec to każda zmiana to adaptacja projektu ( chcesz dodatkowe okna- zmiany, chcesz inny strop- zmiany itd. ( jeśli w gotowcu masz strop drewniany to dojdą jeszcze zmiany w projekcie ścian i fundamentów, bo ten strop wymaga dodatkowego wzmocnienia, żeby przypadkiem nie znalazł się na podłodze zamiast na suficie) Na pewno nie będzie miało wpływy na projekt to, że ty w tym samym pomieszczeniu będziesz miał bilard, ktoś inny matę do medytacji a jeszcze inny półkę z ogórkami:)

Jesli zdecydujesz się na indywidualne to tu w ogóle jest wolna amerykanka i każdy architekt wyceni ci inaczej jeden taniej mimo, że projekt będzie bardziej skomplikowany a drugi drożej za projekt prosty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt. Jeśli chcesz mnie przekonać , że lepiej nie mieć poddasza niż je mieć to nie przyjmuję tego do wiadomości:)

tym bardziej nie przyjmuję do wiadomości , że po budowie domu nie powinno go się w miarę możliwości usprawniać, tylko dlatego, że przeczy to idei oszczędności

nie buduję domu dla idei:) buduję po to, żeby był jak najwygodniejszy

nie stać mnie od razu na wiele rzeczy co nie znaczy, że mam nie myśleć przyszłościowo i nie ułatwić sobie teraz pewnych spraw :) tym bardziej, że nie wpłynie to znacząco na koszt budowy (owszem koszty będą wyższe ale przy zaletach tego rozwiązania warto je ponieść)

 

kto wybrał lepiej

czy ja czy ty

pokaże życie :)

 

 

to po co pytac o rady... na wątku pt. "tani w budowie domek ok.100m2 - kto poradzi"

byc może radzą tu z dobrej woli ludzie, którym już "życie pokazało", jak to określiłaś.

oszczędność dla wielu nie jest ideą, tylko koniecznością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zielony ogród bo ja nie pytałam o radę czy robić

tylko właśnie radziłam, żeby mimo wszystko robić

zaznaczając jasno wyraźnie i niejednokrotnie, że w wypadku wyjątkowo ograniczonego budżetu nie robić bo lepiej mieć dom bez poddasza niż nie mieć domu wcale

wątek nie brzmi " najtańszy" tylko "tani"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dom na działke wydłuzoną w kierunku północ-południe, wejscie i wjazd do garażu od północy. projekt wyglada na wymuszony przez długą a wąska działkę, ale nawet fajny w środku, troche zbyt odizolowany wzrokowo od strony "wejściowej". myslę, że 350 tys.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka 19m ,więc z tego co patrzyłem jedna z lepszych parterówek na taką działkę.

Tak wygląda po wybudowaniu i podoba mi się to ,że jakoś tak dziwnie,ale nie wygląda na taką wąską kichę

http://images38.fotosik.pl/137/0615b509c10c147fmed.jpg

Jedną poważną wadę widzę -kuchnia-nie widać z niej podjazdu.W ogóle nie widać podjazdu z żadnej części domu poza wiatrołapem.A tak mi się podoba bardzo z zewnątrz kurcze i wewnątrz nie jest najgłupszy.Nie ma wielu idiotycznych rozwiązań z wielu innych projektów.Zauważcie ,że nie ma w pełni otwartej kuchni i można ją nawet zamknąć (nie znoszę kuchni w salonie), nie wchodzi się bezpośrednio do salonu wprost z wejścia,nie trzeba przejść przez cały salon by wejść do kuchni,nie trzeba przejść przez salon by wejść do pozostałych części domu,koledzy i koleżanki moich dzieci idąc do ich pokoju nie przechodzą mi koło sofy w salonie (nawet gdyby sypialnie moich dzieci miały być na górze kiedyś)pom.gospodarcze ma sensowną wielkość,salon też,pokój ten 10m ciut mały -takie 3x3.Ale może bym poszerzył dom o 0.5 czy metr i wyjdą wtedy duże pokoje.Garaż w bryle i chyba nie wygląda na drogi.Noi odizolowanie części sypialnej od salonu.Do tego możliwość zagospodarowania poddasza gdyby zaszła taka potrzeba ,która może wyniknąć z naszego widzimisię ,ale też z koniecznośći.NIe jest uważam najgorzej,szczególnie jeśli ogranicza nas wąska działka

Edytowane przez tomek131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,projekt,który wypatrzyła IZA30,to nie do tego wątku,ani mały (130m),ani tani.Ja zgodziłabym się z Vaflem,że na etapie wyboru projektu trzeba się zdecydować na dom parterowy lub z poddaszem,żeby potem nie kombinować i nie robić z parterowego domu z poddaszem użytkowym.Jeżeli ktoś chce dom z poddaszem,a brakuje kasy,to niech szuka takiego projektu,w którym program użytkowy parteru jest wystarczający,a poddasze można robić póżniej,jeżeli zajdzie taka potrzeba i będą środki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja właśnie o tym piszę. O parterze użytkowym wystarczającym i poddaszu w formie początkowej strychu a w dalszej przyszłości dodatkowej powierzchni dla gości lub dzieci (dla dzieci oczywiście w formie tylko dodatkowej "bawialni" bo ich pokoje są wliczone już w parter).

W końcowej fazie być może z funkcją mieszkalną dla dorosłego dziecka -jeśli nie będzie miało wyjścia.

Edytowane przez ikusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,projekt,który wypatrzyła IZA30,to nie do tego wątku,ani mały (130m),ani tani.Ja zgodziłabym się z Vaflem,że na etapie wyboru projektu trzeba się zdecydować na dom parterowy lub z poddaszem,żeby potem nie kombinować i nie robić z parterowego domu z poddaszem użytkowym.Jeżeli ktoś chce dom z poddaszem,a brakuje kasy,to niech szuka takiego projektu,w którym program użytkowy parteru jest wystarczający,a poddasze można robić póżniej,jeżeli zajdzie taka potrzeba i będą środki.

 

skoro tomek bierze pod uwagę dach kopertowy ,to chyba nie jest nastawiony aż tak bardzo na "taniość" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...