Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Witam. Mam prośbę. Poszukuje informacji o cenie projektu z tamtego okresu co Państwo pisaliście na forum. Mieliśmy budować dom według projektu zadębie ale projektant który przeprowadzał nam adaptację wszystkie dokumenty zgubił. Teraz aby odzyskać od niego pieniądze za projekt muszę udowodnić, ile on w 2004/2005 kosztował. Rachunek za projekt zgubiliśmy a firma rapid która go nam sprzedała rachunków już z tego okresu nie posiada. Może w dokumentacji domu Państwo macie. Będę bardzo wdzięczny za kopie tego rachunku. Pozdrawiam. Mój e-mail: [email protected] Wojciech Karaszkiewicz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

Postanowiliśmy wybudować własne gniazdko. Mamy już działkę o wym 27m/32m i w maju wystąpiliśmy o warunki zabudowy z wybranym już projektem Z98 http://www.z500.pl/projekt/z98,parterowy,dom,z,tanim,w,budowie,dachem,dwuspadowym,o,przestronnym,wnetrzu.html . W między czasie podczas przeglądania różnych tematów natrafiłem na projekt Z69 http://www.z500.pl/projekt/z69,wygodny,parterowy,dom,z,jasnym,wnetrzem,i,przestronnymi,pomieszczeniami.html i tu zaczął się problem.

Z98 wybrałem ze względu na dość fajny układ pomieszczeń i przestrzeni wystarczającej dla naszej trójki. Chciałem zrezygnować w tym projekcie ze stropu teriva gdyż nie planuje mieć nigdy w swoim domu piętra. Pewien architekt na siłę namawia mnie że nie warto rezygnować z tak fajnej przestrzeni na poddaszu i nie wiem może ma rację ale naprawdę jak sobie myślę o tym że będę miał poddasze możliwe do adaptacji to odechciewa mi się budować, po prostu nie jest to zgodne z tym co sobie zaplanowałem. Nagle pojawia się projekt Z69 i on jest po prostu idealny no może poza jednym, ma czterospadowy dach który ponoć przy wiązarach może sprawiać jakieś problemy i nie ma pomieszczenia gospodarczego tak dużego ja Z98 które bardzo by się przydało. Myślę o przerobieniu tego dachu na dwuspadowy choć nie wiem czy to jest możliwe i chciałbym poszerzyć ten budynek o około jeden metr po każdej stronie i też nie wiem czy jest to możliwe.

Warunki zabudowy mam już wydane i jeden i drugi budynek pasuje do tych warunków.

Nie mam pojęcia co zrobić, jaki projekt wybrać. Wiem że są tu osoby bardziej doświadczone od nas i może podpowiedzą nam co zrobić, który z nich wybrać i czy jest możliwość zmian takich o których napisałem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że z98. Nie wiem skąd w ogóle wziął się pomysł na z69. Nie twierdzę, że domek nieładny czy niefunkcjonalny. Po prostu piszesz, że 98 spełnia wszystkie Twoje oczekiwania tylko nie chcesz poddasza do adaptacji. No to nie rób. Ostatecznie to Ty podejmujesz decyzje a nie architekt. Z69 niby idealny, tylko nie ma pomieszczenia gospodarczego, trzeba by go było powiększyć z każdej strony i zmienić dach na dwuspadowy. No, wydaje mi się, że w takim razie dużo mu do ideału brakuje. Jak wprowadzisz te wszystkie poprawki to będzie to zupełnie inny dom. A jakie koszty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zrobię sobie w tym domku sam czyli wiem jak docieplić poddasze, potrafię zrobić elewację ze styropianu, kłaść płytki, ogólnie wykończeniówka jest mi znana bo kiedyś pracowałem w tym fachu. Nie znam się kompletnie na murowaniu i na instalacjach gazowych. i wod-kan. Tym sposobem powinienem dość znacznie obnizyć koszty budowy. Kiedyś też robiłem u klienta wyklejanie ścian w środku płyta GK zamiast tynków maszynowych ale nie wiem czy to dobry pomysł i czy nie lepiej zrobić maszynówki..

 

Mam ogólnie działkę i 250 tys gotówki ale i tak pewnie coś zabraknie więc kredyt będzie musiał być wzięty pod uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich!

 

Chciałbym się poradzić jak duża może być różnica w koszcie postawienia tych dwóch domów:

 

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/ar_1/222

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/dom_przy_slonecznej_2/3492

 

Można powiedzieć, że oba mi odpowiadają mimo, że się sporo różnią, ale nie w tym rzecz.

Dajmy na to, że pierwszy/mniejszy postawię za około 200tyś, to ile może mnie kosztować drugi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem miliony projektów około roku. byłem na różnych targach i tam tez się interesowałem różnymi projektami. Wybór padł na ten bo potrzebuje przynajmniej trzech sypialni, pomieszczenia gospodarczego na różne drobne szpargały i na piec gazowy bo nie chce aby wisiał on w kuchni tak jak u większości moich znajomych i przy tym piecu musi być miejsce na zasobnik wody na około 150 litrów. Jedna z tych sypialni musi spełniać wymogi pokoju dla nastolatki (córka 10 lat) czyli musi być dość duży czyli około 16 m2. Dom musi być parterowy bez poddasza użytkowego i wielkość od około 100 m2 do maksymalnie 130 m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiliśmy ten projekt, ale na zdjęcia trzeba poczekać rok(zaczynamy na wiosnę 2012). Jedynie mogę powiedzieć, że projekt praktycznie nam odpowiada w 100%, a długo poszukiwaliśmy i właśnie niedawno się ten ukazał. Niestety też nic nie możemy znaleźć w sieci, chyba będziemy pierwsi. Jeśli chodzi o zmiany, to można powiększyć spiżarnię wysuwając ją na hol(pomieszczenie nr2), ale na szczegółowych wymiarach ten schowek ma 171 na 96, więc spoko (jedyna wada to kominy ukryte właśnie w tym schowku, oraz w garderobie na górze). My mamy zamiar zlikwidować słup w salonie, powiększyć pomieszczenie gospodarcze o 1,5 oraz inaczej podzielić łazienki(8 będzie mniejsza tylko z prysznicem, 7 będzie większa z prysznicem i wanną).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jestem na etapie wyboru projektu domku.

 

Wstępnie zdecydowałem się na cośik takiego:

 

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/wiera/0/331

 

Natomiast szukam tańszej (jeżeli chodzi o koszty robocizny) alternatywy.

 

Główne założenia to:

* podpiwniczenie pod połową domku,

* garaż dwu stanowiskowy,

* salon w granicach 40m2,

* uwzględnienie kominka,

* wentylacja mechaniczna (rekuperacja),

* wykonany z porothermu z izolacją na wełnie,

* między 130 a 150 m2 powierzchni użytkowej,

 

Czekam na propozycję, gdyż sam nie mam ani za bardzo czasu na przebijanie się przez wszystkie biura architektoniczne ani na to większej ochoty:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tak myślę o parterówce i coraz bardziej się do niej przekonuję...

 

ten projekt jest fajny, funkcjonalny http://www.malydom.pl/projectInfo-45.html ale czy tani w budowie?

kroję koszty jak mogę zmniejszając powierzchnię np.

stwierdziłam, że na stare lata nie potrzeba mi więcej niż 100 m2 a i to za dużo ;)

więc takie 90 m2 wystarczy

 

w projekcie przewidziano drewniany strop, wolałabym lany i lane schody. podniesie to koszt budowy prawda?

zamiast drzwi tarasowych w salonie szerokie okno a wyjście na ogród zrobić z wykusza - bliżej kuchni i nie trzeba przełazić przez cały dom ;)

okna w wykuszu zmniejszyć na standardowe, krótsze - to zminimalizuje lekko koszty

 

myślicie, że zmieszczę się w 300 tys. w stanie do wprowadzenia bez mebli? czyli budowa, tynki, podłoga i łazienka ;)

 

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa alternatywie nierówna. Ta Wiera moim zdaniem jest przekombinowana, przez co budzi bardzo mieszane odczucia estatyczne (u mnie raczej miesza się w kierunku negatywnym), ma bardzo kosztowny dach, a pod nim kombinowane i nieustawne poddasze. No i nie wiadomo, co z założeń Wiery jest dla Ciebie istotne. Napisz więcej, jak widzisz swój dom, bo takie ogólniki to trochę mało, żeby coś konkretnie zaproponować. Do poszukiwania gotowca przydałoby się jeszcze parę informacji: jakie wymiary działki, czy ma być wejście od południa, dodatkowy pokój na parterze, zamknięta kuchnia, pustka nad salonem (to na podstawie Wiery pytam). Jaki kształt dachu wchodzi w grę (niektórym na przykład podobają się tylko czterospadowe), czym będzie ogrzewany dom (to decyduje o metrażu kotłowni), ilu stałych mieszkańców, czy jakieś rozwiązanie funkcjonalne jest szczególnie istotne (połączenie garażu z domem, liczba łazienek, sypialni, zadaszony lub nie taras itp.). Co ma się znaleźć w piwnicy - kotłownia, garaż? Materiał konstrukcyjny i docieplenie można dopasować w ramach adaptacji, kominek też, podobnie wentylację mechaniczną i liczbę stanowisk garażu - no ale fajnie by było już mieć w projekcie docelowe, bo mniejszy koszt adaptacji. Podpiwniczenie często się doprojektowuje, bo nie zawsze gotowce mają dobry układ piwnic w stosunku do spadków terenu na działce.

 

Ostrzegam, że ideał bez przeróbek raczej nie istnieje przy powyższych założeniach, a najtrudniejsza będzie prawdopodobnie kwestia podpiwniczenia. No i przeważnie potrzebne są jakieś kompromisy - trudno wybudować tanio a jednocześnie ze sporą powierzchnią użytkową, piwnicą, garażem dwustanowiskowym.

 

Coś na rozpęd:

Widokówka Stok

Codzienny IV

LK&623

Chaber Polo G2

Dom przy Bursztynowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na propozycję, gdyż sam nie mam ani za bardzo czasu na przebijanie się przez wszystkie biura architektoniczne ani na to większej ochoty:)

..................

 

Nikt nie ma propozycji dla mnie???

 

jak Ty nie masz większej ochoty na przeglądanie projektów, to czemu ktokolwiek inny miałby mieć? taka ładna pogoda za oknem... akurat, żeby posiedzieć na tarasie, albo ten taras budować.....

 

udaj się więc może do architekta, przedstaw założenia, zrobi Ci projekt indywidualny, będziesz przeglądał tylko kilka wersji.

 

swoją drogą, to jest jeden z przyjemniejszych etapów budowy domu. jak na niego nie masz ochoty, to dalsze budowanie cieńko widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ty nie masz większej ochoty na przeglądanie projektów, to czemu ktokolwiek inny miałby mieć? taka ładna pogoda za oknem... akurat, żeby posiedzieć na tarasie, albo ten taras budować.....

 

udaj się więc może do architekta, przedstaw założenia, zrobi Ci projekt indywidualny, będziesz przeglądał tylko kilka wersji.

 

swoją drogą, to jest jeden z przyjemniejszych etapów budowy domu. jak na niego nie masz ochoty, to dalsze budowanie cieńko widzę.

 

Może to nie to, że nie mam ochoty, tylko po prostu przytłacza mnie nawał projektów, które są dostępne na rynku. A napisałem tutaj, ponieważ może ktoś kiedyś wpadł na jakiś ciekawy (według moich poglądów projekt), może jakiś architekt ma coś do zaproponowania. Po prostu liczę na pomoc, a sam zapraszam do działu kominki czy też odkurzacze centralne, rekuperacja, chętnie pomogę w tych dziedzinach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa alternatywie nierówna. Ta Wiera moim zdaniem jest przekombinowana, przez co budzi bardzo mieszane odczucia estatyczne (u mnie raczej miesza się w kierunku negatywnym), ma bardzo kosztowny dach, a pod nim kombinowane i nieustawne poddasze. No i nie wiadomo, co z założeń Wiery jest dla Ciebie istotne. Napisz więcej, jak widzisz swój dom, bo takie ogólniki to trochę mało, żeby coś konkretnie zaproponować. Do poszukiwania gotowca przydałoby się jeszcze parę informacji: jakie wymiary działki, czy ma być wejście od południa, dodatkowy pokój na parterze, zamknięta kuchnia, pustka nad salonem (to na podstawie Wiery pytam). Jaki kształt dachu wchodzi w grę (niektórym na przykład podobają się tylko czterospadowe), czym będzie ogrzewany dom (to decyduje o metrażu kotłowni), ilu stałych mieszkańców, czy jakieś rozwiązanie funkcjonalne jest szczególnie istotne (połączenie garażu z domem, liczba łazienek, sypialni, zadaszony lub nie taras itp.). Co ma się znaleźć w piwnicy - kotłownia, garaż? Materiał konstrukcyjny i docieplenie można dopasować w ramach adaptacji, kominek też, podobnie wentylację mechaniczną i liczbę stanowisk garażu - no ale fajnie by było już mieć w projekcie docelowe, bo mniejszy koszt adaptacji. Podpiwniczenie często się doprojektowuje, bo nie zawsze gotowce mają dobry układ piwnic w stosunku do spadków terenu na działce.

 

Ostrzegam, że ideał bez przeróbek raczej nie istnieje przy powyższych założeniach, a najtrudniejsza będzie prawdopodobnie kwestia podpiwniczenia. No i przeważnie potrzebne są jakieś kompromisy - trudno wybudować tanio a jednocześnie ze sporą powierzchnią użytkową, piwnicą, garażem dwustanowiskowym.

 

Coś na rozpęd:

Widokówka Stok

Codzienny IV

LK&623

Chaber Polo G2

Dom przy Bursztynowej

 

 

 

Hmmm, powiem tak, zgadzam się z Tobą - Wiera, jest przekombinowana, ale gdybym miał nieograniczony a na pewno spory budżet to wybrałbym właśnie ten projekt :) Wiadomo, o gustach się nie dyskutuje :)

 

Odpowiadając na Twoje pytania:

 

* Wymiary działki to ok 30 m szerokości i 40 m głębokości, kształt prostokąta,

* Wejście musi być od południa (czyli od frontu),

* Parter - salon, kuchnia, większa łazienka, jadalnia, może być jeden pokój,

* Pustka nad salonem, niekoniecznie - po prostu podoba mi się duży przestronny salon, a ta antresola w projekcie Wiery ma to coś w sobie (oczywiście wizualnie, biorąc pod uwagę mój gust),

* Kształ dachu nie ma dla mnie większego znaczenia,

* Domek będzie ogrzewany kotłem miałowo-węglowym, ale najprawdopodobniej umieszczę również zbiornik buforowy o pojemności ok 800l, chciałbym żeby kotłownia miała wydzielone miejsce (30m2?) na składowanie drewna,

* Stałych mieszkańców, aktualnie dwójka, docelowo :) maksymalnie szóstka:):)

* W piwnicy, tak jak pisałem wyżej kotłownia, wraz z składem na drewno, do tego garaż dwustanowiskowy jak i spiżarnia, może być również jakieś małe pomieszczenie gosp (10m2 max),

* Muszą być dwie łazienki (jedna na parterze - większa, druga na poddaszu - mniejsza), garaż z przejściem przez piwnicę do parteru, choćby w części zadaszony taras, najlepiej w tyle domku,

 

I dziękuję za poświęcony czas i te pytania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...