Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Eskaa

Zdecydowanie za mało informacji podałaś.

Przede wszystkim co wolisz-parterowy czy z poddaszem? Ma byc garaż ? Jakie są wymiary działki?

Jeśli chcecie wybudować tanio i piszesz, że mają być 2 pokoje ( rozumiem,że bez salonu) to wystarczy wam chyba domek ok. 100 m?

Zobacz - http://projekty.muratordom.pl/projekt_zielony-ogrod,1255,1,0.htm

 

Jest na forum osoba, która wybudowała taki domek- wygląda super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

motylkuuuu chyba nie chce Ci się szukać, albo coś może... innego, np. leniuszek jesteś. Jak nie potrafisz wybrać dla siebie projektu, to jak nie znający Ciebie ludzie mają wybrać?

Przejdż do działu z Architekturą, tam są podczepione linki do pracowni architektonicznych i szukaj. Albo wpisz w Google dom 2 pokojowy z poddaszem do adaptacji i szukaj.

 

PS. Jakbym do 15- latki pisała....:D Jak nie potrafisz znalezć domu dla siebie, to jak wyobrażasz sobie go zbudować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Eskaa

Reasumując - 3 pokoje na dole , poddasze do adaptacji......... to ma być mały domek???

Wymagasz od nas, żebyśmy się domyślili jaki dom cię interesuje zamiast napisać wszystko od A do Z.

Nawet nie wiem co znaczy dla ciebie mały domek, skoro tylko na dole mają być pokoje. Jak więc ma wyglądać poddasze?

Nie podałas wymiarów działki, tego czy ma być garaż, jaki metraż wchodzi w grę , czy potrzebujesz garderoby. Wybierając projekt milion rzeczy trzeba brac pod uwagę .

Ja od 2 lat oglądam projekty i kolejne dwa będę będę oglądać, bo jeszcze do budowy daleka droga, ale dzięki temu wiem czego chcę.

Chętnie pomogłabym ci w wyborze, bo ..........to lubię, ale z tobą ciężko się wspólpracuje.

Mam wrażenie,że oglądasz projekty od kilku dni i jeszcze sama nie wiesz czego chcesz.

Zacznij od ustalenia metrażu ( np. dom od 110-140 m), zastanów się nad każdym pomieszczeniem a potem wpisz to wszystko w wyszukiwarkę projektów choćby z Muratora-jest bardzo szczegółowa. Nikt nie zdecyduje za ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi właśnie o projekt podobny do z12 był dla mnie optymalny lecz sporo osób żle go ocenia dlatego szukam coś innego jest tu wiele osób którzy dobrze znają się na tym a ja nie mam zielonego pojęcia

 

Pokaż te "złe" oceny tego projektu. Jestem ciekaw, a sam nie znalazłem takich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Eskaa
chodzi mi właśnie o projekt podobny do z12 był dla mnie optymalny lecz sporo osób żle go ocenia dlatego szukam coś innego jest tu wiele osób którzy dobrze znają się na tym a ja nie mam zielonego pojęcia

 

Od tego trzeba było zacząć ! Teraz piszesz, że szukasz domu podobnego do z12- wcześniej w ogóle nie wspomniałaś o tym projekcie.

Nie ma jednego projektu, który podobałby się wszystkim, więc nie patrz na opinie innych- to ty będziesz mieszkać w tym domu.

Widzę, że nie masz zielonego pojęcia i to nie o samym budowaniu ale o tym, czego tak naprawdę chcesz.

Próbowałam ci pomóc, zadałam kilka ważnych pytań na które nie raczyłaś odpowiedzieć.

W takim razie -radź sobie sama, ja wymiękam bo ciężko się z tobą dogadać.

Tak na koniec- proponuję wybrać kilka projektów, które są według ciebie najbardziej zbliżone do ideału, wrzucić tutaj linki i poprosić o pomoc.

Nikt nie wybierze za ciebie jednego projektu z tysiąca dostępnych w internecie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indywidualny - określ projektantowi swoje oczekiwania: tani w budowie, 2 pokoje, poddasze do adaptacji, pokaż mu wypis z MPZP a dostaniesz dokładnie dom na miarę.

 

W przypadku projektów gotowych niestety trzeba przebić się przez setki propozycji i na dodatek rozeznać się w lokalnym rynku materiałów budowlanych (jaki materiał najtańszy jest dostępny). Ponieważ i tak projekt gotowy musisz adaptować, to architekt może ci zmienić np. materiał na ściany z oryginalnego w projekcie, ale drogiego, na tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie swoich wymagań względem domu nie wiąże się z wiedza budowlaną.

A skoro nie czujesz się kompetentna i nie masz ochoty zagłębić się w wiedzę budowlaną, kup lepiej dom od dewelopera odebrany przez dobrego inspektora. To nie jest ironiczna uwaga. Serio. Nie da się budować własnego domu bez znajomości branży. Inaczej ekipy cie wyrolują. Chyba, że chcesz wynająć inwestora zastępczego, który za ciebie będzie podejmował decyzje budowlane i pilnował ekip.

 

Jeśli jednak nie chcesz kupować u dewelopera, wybierz dom prefabrykowany - tak, aby zminimalizować ilość ekip na budowie.

 

Tu masz prosty dom:

http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/10329-luana.html

ma mało ścian nośnych, dzięki czemu łatwiej we wnętrzu o zmiany. Na przykład w jednym z pokoi na parterze możesz zrobić łazienkę a tam, gdzie jest łazienka kotłownię z osobnym wejściem z wiatrołapu. Masz też ładnie zacieniony taras.

 

 

Ten też może być:

http://www.centrumprojektow.eu/projekty-domy/5972/rzuty/

Przy czym pokój przy salonie sąsiadujący z kominem kominka zamieniasz na kotłownię, zamykasz przejście z domu i robisz drzwi od zewnątrz.

Wada - trzeba wychodzić na zewnątrz by napalić, ale przynajmniej się nie brudzi w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór projektu to przede wszystkim wyszukanie takiego domu, który spełnia oczekiwania mieszkańców. Dobrze byłoby znaleźć coś na tyle bliskiego ideału, żeby nie robić za wielu zmian adaptacyjnych - po pierwsze trochę kosztują (czasem wychodzi taniej zrobienie indywidualnego), po drugie nie zawsze uda się przewidzieć wszystkie konsekwencje zmian, co może mieć wpływ na koszty budowy i komfort późniejszego użytkowania. No i pytanie moje - czy masz już warunki zabudowy, albo wypis z planu zagospodarowania? Naszukasz się projektu, spodoba Ci się takie czy inne rozwiązanie, a potem okaże się, że nie wolno w Waszej gminie tego, czy owego i będzie rozczarowanie.

 

Chodzi mi przede wszystkim o to, że na wybór składa się wiele niuansów i detali, które dla jednej osoby są nieistotne, dla drugiej trochę ważne, a dla trzeciej mają rangę niemalże głównego kryterium. Piszesz o poddaszu na przyszłość, ale mi na przykład trudno wybrać za Ciebie jego kształt. Są projekty, w których na wstępie poddasza nie ma i tu uwaga, bo może trzeba będzie zmieniać kąt nachylenia dachu, albo podnosić ścianę kolankową, żeby wygospodarować w miarę wygodne pomieszczenia do wykończenia w przyszłości. Nie zawsze konstrukcja drewniana dachu pozwala na wygospodarowanie strychu, czy adaptowanie go na poddasze, a zmiana też kosztuje. Jeżeli kwestia poddasza wygląda tak, że na razie małe dzieci mogą mieszkać razem w jednym niedużym pokoiku parteru, a za 2-4 lata dobrze byłoby przygotować każdemu osobny pokój na poddaszu, to osobiście proponuję wybór wśród projektów od razu z poddaszem użytkowym. Najlepiej byłoby również w trakcie budowy doprowadzić poddasze do stanu deweloperskiego, żeby nie bawić się w częściowe odbiory i nie zostawiać na przyszłość robót generujących dużo brudu.

 

Kolejna bazowa kwestia - wielkość domu. Dla jednych pokój dzienny 25m2 to całkowicie wystarczająco, a dla innych dopiero od 35m2 zaczyna się sensowna wielkość. Wszystko zależy głównie od trybu życia domowników. Jeżeli dom ma być tani, to wnioskuję, że bez szaleństw w metrażu.

 

No i jeszcze kwestia dom, a strony świata. Dobór warto zrobić w dwóch aspektach - ogólnej energetyki budynku oraz własnych upodobań w tym względzie.

 

Propozycje projektów do wstępnej dyskusji:

Madzia bez garażu:

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/madzia/0/188#top

Azalia:

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/azalia_paliwo_stale/0/678#top

W tych poddasze jest mocno "skośne" - kąty dachu to 30 i 32 stopnie.

Trzeci to mój własny gotowiec - podobno nadaje się pod kocioł na paliwo stałe, ale raczej odpada osobne wejście do kotłowni z zewnątrz z uwagi na jej umiejscowienie.

Kokosz Eko:

http://gotowe-projekty-domow.pl/an_kokosz_eko_z_ogrzewaniem_na_paliwo_stale.htm

Dach 42 stopnie, więc poddasze już o innym kształcie.

Z12 jak najbardziej uważam za fajny projekt domu taniego w budowie i ciekawa jestem tych negatywnych opinii. Oczywiście wybrałabym od razu projekt w wersji z poddaszem użytkowym i dołożyłabym okna w ścianach szczytowych poddasza, zmniejszając nieco liczbę okien połaciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem na tym forum ponieważ nie jestem wykształcona w tym kierunku a budownictwo jest to szeroki temat nie każdy jest tak ambitny dlatego szuka porad osób którzy znają się na tym i w ten sposób uczy się od innych.

 

Tutaj nikt nie jest wykształcony w kierunku budownictwa (no prawie ;)). To nie jest forum dla osób znających się na budowaniu domów, architektów, projektantów, czy wykonawców, czyli nie jest to forum dla profesjonalistów w zakresie budownictwa jednorodzinnego. To forum jest dla takich jak Ty inwestorów będących informatykami, nauczycielami, tłumaczami, prawnikami, ekonomistami itd. itp., którzy tak jak Ty postanowili zbudować sobie dom i w związku z tym musieli poznać podstawy takiego budowania.

I oczywiście nie odpowiedziałaś na zadane Ci pytania.

Edytowane przez Aleksandryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...