Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Byłam w domku zbudowanym wg projektu dom w poziomkach 3g. Specjalnie napisałam "domku" bo jest bardzo mały. Nie ma w nim miejsca na szafy - poza tą w wiatrołapie. Koszmarnie mały i nieustawny salon. Zwróc na to uwagę - na jednej ścianie kominek, duga sciana z oknem, trzeciej praktycznie nie ma bo przejście do holu i kuchni. Zostaje jedna ściana na małą kanapę. Fakt, że właściciele spokojnie zmieszczą się w 200tys pewnie razem z meblami (wykończeniówkę robili sami), więc koszt podany na stronie archonu nawet w wersji z minimalną robocizną jest do osiagnięcia (i to nie netto ale brutto). Jednak wg mnie, jest wiele równie małych i tanich, ale zdecydowanie lepiej zaprojektowanych wewnątrz domów.

Iskierka ma duży salon, ale kosztem pokoju na parterze. Zastanów się, czy dodatkowy pokój na dole jest Ci potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No więc Poziomka 3 to minimum z minimum. Też mogłaby tam nie robić na parterze gabinetu by powiększyć salon, ale gabinet JEST mi niestety potrzebny. Kominek w salonie jest mi nie potrzebny (wiec JAKIŚ koszt mniej), chciałam zrezygnować jeszcze z balkonu i tarasu przed salonem (zamiast niego schody na podwórko z tyłu domu).

Co do Iskierki Wersja podstawowa też jest nieduża (kuchnia8,7m2) trzeba by ją o 1m poszerzyć właśnie po stronie kuchni (czyli wariant 2). Garaż mąż chciałby mieć kiedyś osobno, w miarę przypływu kolejnych pieniedzy, więc po wybudowaniu garażu osobnego ten w budynku pewnie przerobilibyśmy na gabinet, a póki co musiałabym coś wymyślić (może garderoba na poddaszu się nada). To powinno być docelowo pomieszczenie na parterze, do którego można by wpuścić obce osoby (klientów).

Gdyby nie kwestia finansowa to wolałabym iskierkę bo jest większa. Tu nie muszę rezygnować z kominka bo jest wspólny z kotłownią.

 

Podsumowując, szukam domu:

- W miarę energooszczędnego

- Z kotłownią na piec na opał stały

- Salon + Gabinet (parter)

- 3 pokoje (poddasze)

- łazienka (poddasze)

- łazienka lub tylko wc (parter)

- Kuchnia ok. 10m2

- Wiatrołap z miejscem na szafę

- Klatka schodowa za wiatrołapem (wewnątrz domu, ale nie w salonie)

- Mile widziane miejsce pod schodami do wykorzystania na spiżarkę

- Bez podpiwniczenia

- Tani w budowie (do 200 tys.z wykończeniem - wykończenie własnymi siłami, tzn kafelkowanie, panele itp.)Standard wykończenia średni: drzwi wew mogą być typu marketowego itp. Okna będę chciała od zewnątrz brązowe... Może być też blachodachówka lub papokarpiówka itp...

 

Poziomka 3 http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-poziomkach-3/m435790cf45e2f

MOJE ZMIANY: W salonie nie robiłabm kominka, a okno byłoby jedno miedzy kuchnia a salonem, wejście tylko przez salon.

 

iSKIERKA: http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/iskierka/152

W iskierce być może można byłoby zrobić gabinet na parterze mierzy kotłownią a salonem (wykorzystując kilka m2 salonu, wejście pod schodami) jak w 2 wersji siostrzanego projektu "Marysia": http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/marysia/45/rzuty ?

 

Jedna z Inwestorek Iskierki poinformowała mnie, że przy obecnych cenach budowa iskierki pewnie by mnie wyniosła 300.000zł. :( Niestety my z mężem umielibyśmy tylko wykafelkować mieszkanie i połżyć panele, oczywiście pomalować... wstawić drzwi nawet nie umiemy :( wiec wszystko trzeba byłoby zlecić jakiemuś "Panu Zenkowi" albo firmie :( Tzn. mąż mógłby niektóre rzeczy zrobić: położyć kable elektr., rury, ale potrzebowałby fachowych rad "jak to zrobić żeby było dobrze".

Edytowane przez hania78
dodaję linki do projektów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i robi ci się z twoich wymagań całkiem spora chatka.

Nie znam takiej w kwocie 200 tyś.

Za tą sumę jakaś parterówka trzypokojowa jeszcze by się zmieściła. Ale piętrowy dom z pięcioma pokojami, duża kuchnia, spiżarką, schodami, dwoma łazienkami i jeszcze kotłownią na paliwo stałe (taka kotłownia musi być większa od kotłowni gazowej) - tego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ten temat.

 

Również poszukuję taniej w budowie parterówki. Nie chce mówić ile projektów i kosztorysów już przeglądnąłem...

 

Szukam domu ok 120m2, z garażem, i min 3 pokojami oprócz salonu (idealne były by 4 pokoje ale mało jest takich projektów o małej powierzchni).

Biorę kredyt 300 000 zł i w tej kwocie chcę już zamieszkać.

 

Na razie moim faworytem jest Lucjan: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/lucjan-g1/ oczywiście z kilkoma z mianami w kierunku oszczędności. Ale obawiam się o koszty dachu i zaczynam wątpić, że uda mi się postawić i zamieszkać w takim domu do kwoty 300tyś.

 

Jak ktoś ma na myśli jakiś projekt taniej parterówki to chętnie obejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam.Ja zdecydowałam się na groszek z garażem,użytkowa 109m2,papiery się robią i niedługo do starostwa po pozwolenie.Mam nadzieję zacząć ok.maja.Jest sporo blogów na necie,domki są wybudowane jak i zaczynające się budować.Kosztorysy zamykają się w ok.300tyś.Ze względu,że pracuję w hurtowni budowlanej mam zamiar zniżyć koszty.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten groszek! Tylko wydaje mi się trochę drogi w budowie. Też poszukuję w miarę taniej parterówki z 4 spadowym dachem i koniecznie z garażem. Na razie faworytem jest http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/12348-dom-przy-rubinowej-2.html Tylko jakoś mało popularny ten projekt, prawie zero info na forach, więc i brak wiedzy na temat realnych kosztów. Macie jeszcze jakieś fajne, tanie parterówki z 4 spadowym dachem i garażem ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Czytanie tego forum zweryfikowało trochę moje marzenia. Znalazłem kilka podobnych do siebie projektów i wg mnie tańszych od tych wymienionych w pierwszym poście.

 

Mój budżet to max 270 tys, dostęp do materiałów w bardzo dobrych cenach, cała wykończeniówka we własnym zakresie, i wiele zmian w projektach w kierunku oszczędności. Użytkowy tylko parter, bez poddasza ani strychu. Prosiłbym o radę, który z tych projektów byłby najtańszy w budowie.

 

1. http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/12348-dom-przy-rubinowej-2.html

2. http://www.z500.pl/projekt/z123,Parterowy-dom-z-obszerna-strefa-dzienna-bocznym-garazem-i-kopertowym-dachem.html#project-general-info

3. http://www.archipelag.pl/projekty-domow/andrea-g1/?AreaMax=130&AreaMin=100&Kind=1&SearchForm=1&Type=1

4. http://www.z500.pl/projekt/z204,Wygodny-dom-parterowy-z-bocznym-dwustanowiskowym-garazem-Funkcjonalne-wnetrze.html#project-general-info

Edytowane przez 12michal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - te projekty się różnią, mimo, że rzuty maja podobne.

 

Równią się chociażby najbardziej optymalną stroną świata. Zużyciem ciepła w eksploatacji. Rodzajem pieca do ogrzewania. Wygodą zamieszkania.

 

Przykład:

Na Rubinowej - ma maciupką kotłownię na kompaktowy piec gazowy lub PC. Zasobnika na wodę większego niż 100-120 l tam nie wsadzisz. Poza tym w wiatrołapie nie ustawisz szafy na kurtki - wiatrołap jest tak ciasny, że nie są w stanie tam przebywać dwie osoby. Jednym logicznym wyjściem to zlikwidowanie spiżarki.

Projekt ma duże okna na każdej ścianie (i duzo jest tych okien), co generuje zimą większe straty ciepła niż dom ze zminimalizowaną ilością okien od wschodu i północy.

Dodatkowo ma komin dymowy do kominka i dwa kominy wentylacyjne.

Garaż jest bardzo duży, ale na jeden samochód, czy to będzie opłacalne?

 

Andrea G1

Garaż mniejszy, ale długi i jeśli nie chce się mieć kotłowni w częsci mieszkalnej, można ją przenieść za garaż a przy kuchni mieć tylko duża spiżarnie i pom. gospodarcze. Dzięki temu można mieć nie tylko piec na gaz, olej, ale także na pellety czy ewentualnie eko-groszek (chociaż mało miejsca na węgiel). Trochę duża jest tu komunikacja (a wiec stracone m2), ale toaleta dla gości przynajmniej nie jest w salonie, jak w poprzednim projekcie.

Wentylacja łazienek wyprowadzona jest w formie małych kominków dachowych a nie murowanych kominów.

W wiatrołapie zmieści się szafa.

Za to ilość okien i ich wielkość niepotrzebnie podraża projekt. Po co w kotłowni duże okno? Po co w łazience dwa narożnikowe (narożnikowe okna też są droższe niż klasyczne, trudniej wykonać nadproże) . W sypialni rodziców jest aż 5 okien! Zdecydowanie do likwidacji podczas adaptacji.

Zakładając najbardziej klasyczny układ, czyli wjazd na działkę od północy, otrzymujmy atrakcyjną, zachodnią ścianę domu kompletnie bez okien, lepszy byłby wówczas projekt lustrzany.

 

Z123

Trochę przekombinowane wejście z garażu do kuchni. Za bardzo zwęża wjazd.

Ogromne okna - duże koszty i w dodatku utrudniają sensowną aranżację wnętrza, co widać po kuchni. Z resztą przy układzie wjazd od północy, te okna to masakra energetyczna. Dom praktycznie nie uwzględnia zachodniego słońca.

Kotłownia na tyłach garażu umożliwia grzanie w kotłach węglowych, śmieciuchach i na pellety. Wspólny komin z kominkiem ogranicza koszty budowy kominów.

 

Z204

Chyba najmniejszy, ale z największym garażem.

Kotłownia na tyłach garażu umożliwia grzanie w kotłach węglowych, śmieciuchach i na pellety.

Projekt lustrzany, przy wjeździe od północy ładnie uwzględnia zachodnie słońce, ale szkoda, że wejście do salonu trochę kręte (z rozpędu gość trafia do kuchni). W dodatku wymaga dwóch solidnych kominów (kotłownia i kominek). Dlatego przy adaptacji dobrze jest przenieść kominek do komina przy kotłowni i tam zrobić część wypoczynkową a kuchnie przenieść tam, gdzie teraz kanapa na rysunku stoi. Dzięki czemu jeden komin spalinowy/dymowy jest mniej. Nad rozmieszczeniem i ilością okien też bym pomyślała

Trochę rozczłonkowana bryła, co przekłada się na koszty i większą ilość ścian działowych, ale ładnie pogrupowane łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że za 250tys.wybudujesz bez problemu dom robiąc część rzeczy samemu.Ja zdecydowałem sie na LK518 ,jest w tej chwili w stanie surowym,dach pokryty papą i wyszło ok.75tys. ,przy czym fundamenty i część ścian zew. murowałem sam a pozostałe prace wyknała już ekipa ,łącznie z dachem.Gdyby ten dom od podstaw miała by wykonać ekipa to wyniosłoby to ok.85-90tys.Jest możliwość kupienia podobnego projektu i tańszego w budowie(LK506).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir:

Wjazd na działkę mam od strony południowej. Ale szczerze powiem, że strony świata nie robią mi większej różnicy, teraz mieszkam w bloku, jakoś nie zwracam na to uwagi i jest ok. Ale może bagatelizuję problem, bo się nie znam.

Co do rodzaju pieca do ogrzewania to o tym jeszcze nie myślałem bo nawet nie wiem, który byłby najtańszy w zakupie jak i późniejszym użytkowaniu.

Oczywiście we wszystkich projektach zaplanowałbym jakieś zmiany, tak jak piszesz, np: przeniesienie kilku okien i na pewno zmiana ich rozmiarów na standardowe, rezygnacja z komina, przesuwanie ścian wewnętrznych dla większej wygody.

Uwzględniając te informację jak oceniasz, który z tych projektów byłby najtańszy w budowie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12michal w bloku nie zawsze mamy wpływ na to jak położone jest mieszkanie względem stron świata, nie ma szans żeby wszyscy mieli salon od strony południowej :)

W domu, który planujesz i budujesz od podstaw to ważny temat. Dobrze byłoby gdyby od południa był salon, ale projektów z wjazdem od południa jest mniej niż z wjazdem od północy ( nie oznacza to że nie znajdziesz żadnego, ale będziesz miał troszkę trudniej ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy jest piec śmieciuch. Ale czy tylko cena ma znaczenie? Bo piece trzeba ładować i czyścić. A i kominiarz od czasu do czasu powinien komin przejrzeć.

Jak chcesz to porównywać z kotłem np. na gaz, który jest praktycznie bezobsługowy?

 

Nie będę oceniać, bo nie jestem kosztorysantem. Jeden projekt może mieć lekki strop drewniany a inny monolityczny - i jak chcesz to porównać?

Jak ci powiem, że jeden z nich będzie tańszy, to mi uwierzysz? Jestem ogrodnikiem z wykształcenia. Chcesz opierać się na wyrokach i wycenach ogrodnika?

 

Moim zdaniem powinieneś sobie przejrzeć dzienniki budowy i zobaczyć ile kosztuje wybudowanie domu.

 

Zabierasz się za budowę od dupy strony.

Poniżej są punkty, na które musisz sobie odpowiedzieć NARAZ:

1. Ile mam kasy

2. Co musi mieć dom

3. Jaki jest MPZP

3. Jakie walory i wady ma moja działka (np. media w drodze)

 

Bo co z tego, że sobie wybierzesz projekt za 200 tyś, jak on nie będzie spełniał wymagań twojej rodziny albo MPZP?

 

Jak oszczędzasz za wszelką cenę to:

- wywalasz garaż z bryły budynku, stajnia dla samochodu za 1000 zł/m2 to luksus

- wywalasz kominek, o ile nie masz dostępu do taniego drewna

- szukasz projektu w którym kotłownia sąsiaduje z kuchnią i łazienką, aby nie ciągnąc długich instalacji

- zmniejszasz okna do max 150 cm + 1 balkonowe/tarasowe

- jak tylko masz możliwość używaj bezobsługowego źródła ciepła typu gaz, bo wymaga ono mniejszej kotłowni (m2 kotłowni też kosztują)

 

Ignorowanie stron świata - jesteś pierwszą osobą, której to obojętne, jaką znam. Rzadko kto chce mieć mroczny salon albo wielkie okna od północnego wschodu, którymi podczas zimowych wiatrów będzie uciekać ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej są punkty, na które musisz sobie odpowiedzieć NARAZ:

1. Ile mam kasy

2. Co musi mieć dom

3. Jaki jest MPZP

3. Jakie walory i wady ma moja działka (np. media w drodze)

 

 

Na powyższe pytania już sobie odpowiedziałem, co widać w podanych wyżej linkach. Wszystkie 4 projekty są domami parterowymi, bez poddasza, z dachem 4 spadowym lub więcej (w 1 przypadku), z garażem w bryle i min 3 sypialniami - i to są moje główne wymagania jakie musi mieć dom. Wybierając je zastosowałem się do MPZP, a także podałem kwotę w jakiej chcę się zmieścić.

 

Dla mnie zdanie każdego kto buduje lub wybudował dom jest cenne, co nie znaczy, że jest to jedyna wytyczna którą będę się kierował przy wyborze projektu.

Uważam, że największymi specjalistami w wycenach są właśnie inwestorzy i często ich zdanie jest dla mnie ważniejsze niż kosztorys podany na stronie biura projektowego. Dlatego chcę poznać Twoje zdanie jak i każdego innego użytkownika tego forum. Byle sensownie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powyższych linkach nie bardzo to widać - przykładem jest chociażby brak pomysłu na sposób ogrzewania czy garaż na jeden lub dwa samochody.

 

Pomijam inne drobiazgi: np. kuchnia od południa (czyli od frontu) to będzie latem patelnia.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wszystkie 4 projekty są domami parterowymi, bez poddasza, z dachem 4 spadowym lub więcej (w 1 przypadku), z garażem w bryle i min 3 sypialniami - i to są moje główne wymagania jakie musi mieć dom."

 

 

Osobie z takimi wymaganiami nie wypada /NIE WYPADA/ pytać który projekt jest tańszy w budowie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wszystkie 4 projekty są domami parterowymi, bez poddasza, z dachem 4 spadowym lub więcej (w 1 przypadku), z garażem w bryle i min 3 sypialniami - i to są moje główne wymagania jakie musi mieć dom."

 

 

Osobie z takimi wymaganiami nie wypada /NIE WYPADA/ pytać który projekt jest tańszy w budowie:)

 

Hehe a to niby czemu ?

Rozbawiłeś mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...