Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponieważ:

1. Dasz wielospadowy

2. Garaż dwustanowiskowy w bryle

3. Minimum 3 sypialnie

4. Parter przy takiej powierzchni domu

Jest sam w sobie sporym kosztem. Niestety pozbądź się złudzeń, przy takich wymaganiach musisz wydać wiele więcej niż w przypadku "prostych domów". Zwłaszcza, że pytasz o budowę taniego domu.

 

Śmieszy mnie te podejście. Garaż 30 czy 30m a sypialnie jakieś klitki po 10:jawdrop:. Co wy będziecie trzymać w tych garażach...

Edytowane przez kubanski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wszystkie 4 projekty są domami parterowymi, bez poddasza, z dachem 4 spadowym lub więcej (w 1 przypadku), z garażem w bryle i min 3 sypialniami - i to są moje główne wymagania jakie musi mieć dom."

 

 

Osobie z takimi wymaganiami nie wypada /NIE WYPADA/ pytać który projekt jest tańszy w budowie:)

 

A ja pozwolę sobie się nie zgodzić z powyższym komentarzem.

Kto pyta, nie błądzi!

Pytać każdy może.

A skoro pyta w takiej skarbnicy wiedzy, to tym bardziej pobłażanie wskazane, bo zazwyczaj wypowiadają się tu Ci, którzy już co nieco wiedzą o arkanach budowlanych.

Na koniec odpowiem, cytatem innego wątku: "marzyć każdy może" ;)

Niestety, brutalna rzeczywistość niejednego Inwestora szybko sprowadza na ziemię

:)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pozwolę sobie się nie zgodzić z powyższym komentarzem.

Kto pyta, nie błądzi!

Pytać każdy może.

A skoro pyta w takiej skarbnicy wiedzy, to tym bardziej pobłażanie wskazane, bo zazwyczaj wypowiadają się tu Ci, którzy już co nieco wiedzą o arkanach budowlanych.

Na koniec odpowiem, cytatem innego wątku: "marzyć każdy może" ;)

Niestety, brutalna rzeczywistość niejednego Inwestora szybko sprowadza na ziemię

:)

Pozdrawiam.

 

Bo budować można na kilka sposobów:

- 1 wykonawcą, ekipami, systemem gospodarczym, SAMEMU,

- w materiałach postępować oszczędnie, bez przepychu, rozrzutności i nie na pokaz.

I kto mi zaprzeczy, że rozłożystego bungalowa autor wątku nie zbuduje za 300 tys. zł.??

Wszystko zależy od woli i nakładów pracy inwestorskiej oraz doboru odpowiednich komponentów budowlanych, o czym mowa była niejednokrotnie również w innych wątkach.

Jak również od tego, by tego wszystkiego być świadomym przed podjęciem ostatecznego starcia z przedsięwzięciem pt. "budowa własnego domu".

 

Budująca 123zeta (jednego z wymienionych propozycji przez autora wątku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przychylam się do opinii betonu44,tych domów nie da się zbudować tanio,nie będą również tanie w użytkowaniu,można popytać wśród lokalnych firm budowlanych,przedstawienie kosztorysu nic nie kosztuje,nie neguję wyborów innych,dla mnie garaż w bryle domu jest nie do przyjęcia,a ktoś inny nie wyobraża sobie bez tego domu,każdy wybiera co mu się podoba,pozdr....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam budować dom parterowy z 4 sypialniami i dachem wielospadowym. Powierzchnia dachu to ok 330 m2. Wycena dachu wygląda nastepująco: drewno na dach ok 12 tys zł, materiał na dach (blacha, dachówka betonowa, dachówka ceramiczna) od 16 tys do... prawie 30 (najtańsza wyszła dachówka betonowa Braas). To juz w natańszej wersji jest 30 tys zł. Do tego robocizna w zależności od rejonu Polski. U mnie wołają średnio 50 zł za metr kw dachu. Jeżeli chcę okna dachowe, to ich koszt ok 1500zł za sztukę. Sam dach wychodzi 50 tys zł (przy tanich kosztach robocizny w moim rejonie). Dach dwuspadowy NA PEWNO będzie sporo tańszy. Robiłam szacunkowy kosztorys mojego domu. Mąż do tej pory twierdził podobnie jak ty, że 250-270 wystarczy. Mało tego - podobnie twierdził nasz wykonawca - wg niego SSO to 110 tys. Ja laik musiałam się wziąć za liczenie i uswiadomić ich, ze przy obecnych cenach SS0 to 150 tys. Niestety :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cztery projekty mają bardzo zbliżony koszt budowy. Najmniejszy niby powinien być najtańszy, ale ze względu na bryłę i metry kalenic na dachu niekoniecznie będzie. No i jeszcze trudno ocenić, bo nie wiadomo, czy będziesz coś robił z kominami (wentylacja mechaniczna?), likwidował jakieś wcięcia czy wykusze, zmieniał otwory i stolarkę okienną. Z tych czterech najlepszy wydaje mi się Z123 - dach kopertowy bez dodatkowych uskoków, 2 kominy, bez specjalnych cudowań. Ogólnie dobry stosunek powierzchni i programu użytkowego do kosztów budowy.

 

Ale... skoro sam nie czujesz, to posłuchaj dobrych rad, do których się dołączę. Włożysz dużo pracy i niemało kasy w budowę, więc nie strzel babola i nie mów, że jest ci obojętny układ względem stron świata. 30 lat temu budowali moi rodzice i ich rówieśnicy, a czasy były akurat takie, że projekt do "wyboru" mieli 1 - słownie jeden. Mam więc porównanie 3 kostek, które przy tym samym układzie mają front (okna pokoju dziennego, dwa duże pokoje, kuchnia) na północ, na południowy wschód i na zachód. Najbardziej słonecznym, ciepłym i przestronnym (tak, tak, to również wpływa na wrażenie wielkości) domem jest ten zachodni. Południowy wschód nie jest źle, ale północny to po prostu nora i dziś logiczne byłoby, żeby w ramach adaptacji poprzekładać mu okna na słoneczniejsze strony. Odczuwalna jest również różnica w ogrzewaniu. Słońce nawet przy takich mrozach jak teraz świeci przez okna i dogrzewa - jak świeciło na moją stacyjkę pogodową, to wyszło, że robi 38 stopni. :)

 

Wolne wnioski. :) Zrobisz jak chcesz i jak sobie skalkulujesz, ale nie dziw się powątpiewaniu i krytyce projektów, bo podałeś, ile chcesz wziąć kredytu, jaki masz budżet. Niestety te projekty nie wpisują się dobrze w założenia finansowe. Oczywiście życzę, żeby się udało, ale znacznie łatwiej byłoby, gdybyś zostawił sobie większy wentyl bezpieczeństwa - może zrezygnował z garażu, może wybrał dach dwuspadowy i jak najprostszy obrys. Pomimo tego, że wydaje ci się to obojętne, redukuj okna północne, a otwieraj dom na południe i zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź i za rady.

Nie dziwie się powątpiewaniu i krytyce - wręcz przeciwnie - subiektywna krytyka wskazana.

 

Elfir - nie poganiam Cię, szukałem odpowiedzi na konkretne pytanie, a dzięki naszej wymianie zdać temat się rozwija, więc jest dobrze heh

 

koka1 - a jak z ciekawości mierzysz swoje koszty na gotowo, jeśli chodzi o z123 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk/rzuty.html?Type=1

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/emi/rzuty.html?AreaMaxMenu=120

 

garaż sobie polecisz doprojektować :)

 

aaa... jest jeszcze całkiem fajny

http://www.z500.pl/projekt/zx17,Funkcjonalny-dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-o-nowoczesnym-wygladzie.html

 

tylko trzeba byłoby nad elewacjami (i może dachem) popracować, bo mnie trochę odrzuca. Za to układ OK.

 

Warto jeszcze spojrzeć na to:

http://www.z500.pl/projekt/z93,Parterowy-dom-z-nowoczesnym-wykuszem-na-mala-dzialke.html

 

Uważam, że za 270tyś mozna będzie je wybudować w lepszym standardzie i bez stresu, niż poprzednie projekty :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koka1 - a jak z ciekawości mierzysz swoje koszty na gotowo, jeśli chodzi o z123 ?

 

No to "lecim" z autopsji, co pewnie będzie powtórzeniem, bo to samo pisałam na stronie mojego projektu tu na FM, odpowiadając na Twoje pytania. Najlepiej przeczytaj mój DB, postów aż tak wiele "nie napłodziłam", ale jest w nich wszystko, i radości, i smutki ;)

Co do kosztów, jak dla Ciebie, BARDZO DOBRY ! pomysł na parterówkę ze stodółką. A proponowany powyżej Zx17, to prawie jak nasz zet, a garaż, będzie gdzie dokleić :yes:

Mnie w naszej budowie finansowo powalał prawie każdy etap (np. budowa fundamentów na urodzajnej glebie, to kilka tysięcy wyrzuconych w błoto, dosłownie, bo na piasek), ale dobił najbardziej właśnie dach. Nigdy w życiu nie popełniłabym już żadnej koperty, bo ona okrutnie ciągnie finansowo, a na dodatek wiązary mocno przedrażają. Dużo pomagają, bo mąż sam wiele wykańczać będzie (cały strop, budowa strychu, podbitki) i będzie mu wiele łatwiej, ale kosztem niestety ich ceny.

A ile wyceniam "na gotowo" :confused:

Wiem, że cudów wykończeniowych, NA PEWNO nie będzie, bardzo wiele zrobimy sami, z ekip, to czekają nas ci od tynków; posadzek; glazury i terakoty - tego małż nie zdzierży i nieszczęsna zabudowa kuchni. Pozostałe nam do zamieszkania tematy pozostaną w rękach inwestora, bo ma w nich doświadczenie, (no, może jeszcze jednej pary rąk do pomocy ;)) Zatem będą to głównie same koszty materiałów.

Jak nam stuknie 320-330 tysi, to chyba będzie sukces!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ja wybierałam projekt, też szukałam takiego niezbyt drogiego. Znajomy, który już wybudował swój dom, podał kilka rzeczy, które wtedy już się uwzględnia, chcąc ciąć koszty:

1. dom niepodpiwniczony tańszy

2. im "prostszy", (czyli bez wieżyczek, dodatkowych daszków) dach, tym taniej - chyba dwuspadowy byłby tu jakoś najtańszy

3. pustaki tańsze niż maxy (w ramach adaptacji można to zmienić - nie wiem, czy zawsze)

 

Tyle pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koka1 za informacje.

 

Wpadł mi do głowy jeszcze jeden ciekawy pomysł, a mianowicie dom z płaskim dachem:

http://www.z500.pl/projekt/zx53,Nowoczesny-dom-parterowy-z-funkcjonalnym-wnetrzem-3-sypialnie-i-duzy-taras.html

Co do warunków zabudowy i MPZP to wszystko wyjaśni się w czerwcu bo wtedy plan ma zostać uchwalony.

A projekt chyba nie powinien być drogi w budowie, co myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koka1 za informacje.

 

Wpadł mi do głowy jeszcze jeden ciekawy pomysł, a mianowicie dom z płaskim dachem:

http://www.z500.pl/projekt/zx53,Nowoczesny-dom-parterowy-z-funkcjonalnym-wnetrzem-3-sypialnie-i-duzy-taras.html

Co do warunków zabudowy i MPZP to wszystko wyjaśni się w czerwcu bo wtedy plan ma zostać uchwalony.

A projekt chyba nie powinien być drogi w budowie, co myślicie ?

 

Nie ma sprawy, 12michal, jeśli tylko moje doświadczenia naprowadzają na właściwy wybór, to się cieszę :)

W sumie żałuję, że FM odkryłam tak późno, może inaczej pokierowałabym moimi marzeniami :confused:

 

A co Twojego nowego wyboru, to czy nie za mały? Wiem, że kierując się wytycznymi pt. finanse, to dobry wybór, ale czy 100 m.kw. zadowoli całą Twoją rodzinkę?

Jak Twój MPZP pozwoli na płaski dach, to może Zx13? To prekursor naszego 123 zeta, ale płaski dach. To już duża oszczędność. No i metrów 3 dychy więcej ;)

A poza tym, próbowałeś na stronie gminy poczytać projekt planu zagospodarowania? Zawsze muszą go udostępnić mieszkańcom do wglądu. Może lepiej poczytasz, czy u Was można sobie sprawić taki płaski dach, zanim się "napalisz" na taki projekt? Moja gmina w temacie dachu była bezlitosna, nie dość, że wymagany kąt nachylania min. 25 st., to jeszcze o jego pokryciu panelem na rąbek, można sobie tylko pomarzyć...

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, 12michal, jeśli tylko moje doświadczenia naprowadzają na właściwy wybór, to się cieszę :)

W sumie żałuję, że FM odkryłam tak późno, może inaczej pokierowałabym moimi marzeniami :confused:

 

A co Twojego nowego wyboru, to czy nie za mały? Wiem, że kierując się wytycznymi pt. finanse, to dobry wybór, ale czy 100 m.kw. zadowoli całą Twoją rodzinkę?

Jak Twój MPZP pozwoli na płaski dach, to może Zx13? To prekursor naszego 123 zeta, ale płaski dach. To już duża oszczędność. No i metrów 3 dychy więcej ;)

A poza tym, próbowałeś na stronie gminy poczytać projekt planu zagospodarowania? Zawsze muszą go udostępnić mieszkańcom do wglądu. Może lepiej poczytasz, czy u Was można sobie sprawić taki płaski dach, zanim się "napalisz" na taki projekt? Moja gmina w temacie dachu była bezlitosna, nie dość, że wymagany kąt nachylania min. 25 st., to jeszcze o jego pokryciu panelem na rąbek, można sobie tylko pomarzyć...

Powodzenia!

 

Nie ma jeszcze uchwalonego MPZP, więc wglądu do niego również nie ma. Ale dzwonilem do Urzędu Gminy iiiiiiiii wściekłość mnie ogarnia, bo nie wybuduję domu z płaskim dachem na mojej działce. To jest jakaś masakra... ale trudno.

Szukam dalej wymarzonego projektu.

Ostatnio trafiłem na Z176: http://www.z500.pl/projekt/z176,Funkcjonalny-dom-parterowy-z-3-sypialniami-i-dachem-kopertowym.html#project-general-info

Projekt niestety nowy, więc i mało doświadczeń co do budowy i kosztów.

Powinien być tańszy do Twojego 123 zeta :) Chciałbym się zmieścić w max 260 tys do wprowadzenia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to już jest z tymi naszymi gminami i ich miejscowymi planami. Ja na dach naszego zeta chciałam właśnie nadziać panel na rąbek (jak w Twoim aktualnym wyborze), ale du.. Mój plan przewiduje pokrycie z dachówki ceramicznej, bądź materiałów dachówkopodobnych (czyli z motywem fali, której to płaski panel z pewnością nie posiada). I jeszcze odpowiednie kolory sobie wymyślili: ceglany, odcienie brązu lub szarości :mad: To samo z elewacjami, ach, szkoda gadać.

A co do Twojego nowego wyboru, to przyznam, że całkiem całkiem. I dach troszkę będzie "odchudzony" w stosunku do naszego, bo kąt nachylenia 5 st. mniejszy, i garażu nie ma, to i koszty jego odpadają, i pomieszczenia przestronne, ładny podcień i taras, także dobry wybór :yes: Koszty budowy na pewno będą niższe. Nie wiem tylko jak u Ciebie z kierunkami świata, bo w takim układzie najlepiej, jakby elewacja tylna była od południa lub zachodu, wtedy więcej będzie światła, no i na rachunkach zaoszczędzisz :) Ogólnie, ładna chatka, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kierunkami świata pewnie trochę gorzej. Wjazd na działkę mam od strony południowej.

Gdzieś wyżej pisałem już, że nie jest to dla mnie aż tak istotna sprawa, ale może bagatelizuję problem.

Mieszkam w bloku i nigdy nie robiło mi to różnicy, z której strony mam okna i poszczególne pomieszczenia.

Tym bardziej mieszkając w wymarzonym domu i mając kawałek własnej przestrzeni i ogrodu, zniosę wszelkie uniedogodnienia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz ;) Jak kiedyś mieszkałam w bloku, też nie zdawałam sobie sprawy, że odpowiednie położenie wobec kierunków świata ma duże znaczenie.

Teraz mieszkam w domu i dopiero w nim przekonałam się jak to ważne, bo tu nie mamy za dużo światła, też mam aktualnie wjazd od południa, a werandę na północnym-zachodzie. Makabrraaa. Fakt, że to bliźniak i przez to możliwości ograniczone, ale słonka latem - trzeba szukać i często zmieniać miejsce rekreacji.

M.in. dlatego kupując działkę, bardzo zwracaliśmy uwagę na jej położenie względem "górowania słonka" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...