Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Widzisz Marcellus...ile ludzi tyle opnii...ja poszedłem inną drogą bo potrzebowałem specyficznego projektu i dlatego udałem się do kolegi architekta, który mając wszelkie dane działki wykonał projekt domu wraz z wizualizacją, na efekt końcowy zeszło nam 4 miesiące ale warto było, minus to koszt takiej zabawy ale koniec końców zaoszczędziłem na wielu innych wydatkach ( kolega wziął sobie ten projekt do serca i wiele rzeczy nam doradzał )....zgadzam się także z Pawlo111 co do kredytu...chyba będziesz musiał jeszcze dozbierać funduszy albo liczyć na dobrą kumulację w lotto :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Powyżej 300.000 jeśli nie zakładamy pracy własnej. Nie sugeruj się powierzchnią użytkową, bo za cała pozostałą powierzchnię też musisz zapłacić.

Co z mediami ? Bo to może być kolejny poważny koszt.

Jeśli nie zamierzasz sam kłaść płytek, podłóg etc... wylądujesz z tym projektem na 350.000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No widzisz już schodzisz z kosztów. A tak ogólnie znalazłeś parterówkę z częściowymi skosami w części użytkowej. Ale dach i bryła dają już spore oszczędności w porównaniu z poprzednikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem też jaki wymóg wykończenia będzie chciał ode mnie bank, część prac starałbym się robić sam i finansować z własnej kieszeni nie licząć pieniędzy z kredytu. Przyłącza też postaram się doporowadzić do domu jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

 

Nie masz wyjścia - dom musisz grzać, a ekipy (czy Ty sam) muszą mieć światło, bo nie będą robić po ciemaku :) Fajnie mieć też gdzie siusiu zrobić :)

Bank Ci nieczego nie będzie wymagał. Masz mieć odbiór budowy i to bank interesuje. A żeby odebrać dom to ... zajrzyj na stronę PINB - tam jest lista.

Jesli umiesz/chcesz robić sam wiele rzeczy to załóż sobie minimum 2.000 za metr powierzchni CAŁKOWITEJ (nie użytkowej, bo nie tylko za nią płacisz). Prosta bryła, dach dwuspadowy, mądrze posadowiony dom. I nie oszczędzaj na tym, na czy nie wolno : stan surowy, okna, dach, ocieplenie i izolacja. Możesz sobie kupić panele zamiast marmuru, ale okna lepiej mieć dobrej jakości, bo zbudować to nie problem. Potem trzeba to utrzymać i musi starczyć też na bank :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm teraz jeszcze pytanie z innej beczki, chciałbym zrobić ogrzewanie podłogowe w całym domu i całkowicie zrezygnować z grzejników. Czy koszt takiego ogrzewania znacznie przekracza koszt tradycyjnego ? Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym jako uzupełnienie takiego ogrzewania czy może jednak wybrać coś tańszego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też zdecydowaliśmy się na podłogówkę w całym domu. Trochę się orientowaliśmy i naprawdę nie wychodzi to dużo drożej. W pokoju musisz mieć grzejnik czyli jakieś 200-300 zł, pętla ogrzewania podłogowego na jeden pokój ok.100m, my mieliśmy wavina za 2,4 zł metr czyli 240 zł na pokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na parterze podłogówka - grzejnik nie jest potrzebny. Ja zrobiłam kanałowy przy duuużym oknie i nigdy go nie włączam :)

Gdybym budowała drugi raz dałabym podłogówkę wszędzie (a na poddaszu mam grzejniki nie wiem po co ..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podłogowe jak najbardziej działa

 

jak najbardziej dobrym źródłem ciepła do niego jest kocioł gazowy kondensacyjny...

/nie będę się tu wdawał w szczegóły, ale jest tak naprawdę....

 

Teraz czy warto zainwestować w kominek - rzecz gustu

ładnie wygląda na zdjęciach reklamowych projektów - tak ładnie siedzi rodzina wokół ognia:sick:

 

a tak w terenie:

1. trzeba go kupić i zamontować, wybudować do niego osobny komin, koszty minimum 10 000 złotych

/takie wersje najbardziej "light"/ czyli na dzisiejsze ceny koszt gazu na 5 lat :oops:

2. drewno też kosztuje czyli te rachunki ekonomiczne nie są takie jasne, no chyba że jesteś gajowym

3. sprawa zupełnie dla blokowca (?) nowa to to drewno - je trzeba kupić i wysuszyć:jawdrop:

tak, tak: drewno na sezon zimowy 2012/2013 to już wypada kupić i złożyć go w jakiejś przewiewnej szopie

(tą szopę też trzeba zbudować),żeby sobie podeschło,

tego drewna jak ma to być znaczące źródło dodatkowe ciepła to trzeba dużoooooo

i oczywiście trzeba palić, czyli dokładać do kominka, przydałaby się służba :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcellus posłuchaj co mówi Nefer, oszczędzaj na pierdołach ale nie na murze, dachu, oknach czy izolacji. Ja tak zrobiłem a panele w domu wrzuciłem budżetowe ( kiedyś dam lepsze )...Arturo nie wściskaj takich głupot chłopu bo jeszcze uwierzy, on ma założenia budżetowe a ty mu o ogrzewaniu prądem, facet chce postawić mały domek, w miarę go ocieplić i jeszcze wykończyć, czyli pewnie Porotherm 24 lub podobna np. Silka, pare centymetów ocieplenia i git ( bo na tyle pozwala mu budżet ), w takim wypadku ogrzewanie prądem to jakoś tego nie widzę :). A ha i jeszcze pytanie do Arturo: 20 tys. PLN ogrzewanie gazem a ekogroszkiem podobnie? Skąd to wziąłeś? Palę na 215 m2 pelletem, temp. w domu to 22 stopnie, 4 domoników i jakoś nie chce tyle wyjść...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie najbardziej skłaniam się do projektu ar-1, mieści się na styk na mojej działce i łączy funkcjonalność i ekonomiczność(przynajmniej mi się tak wydaje).

 

http://www.domfort.eu/projekt,ar_1,222,wnetrza.htm#14

 

Dzisiaj znalazłem projekt podobny do niego jeśli chodzi o budowę i metraż Rafael III. Który z tych dwóch byłby bardziej funkcjonalny.

 

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/rafael-iii/rzuty.html?Kind=1&Name=rafael&SearchForm=1

 

Jest też projekt o mniejszej powierzchni użytkowej ale już z garażem. Wiem, że garaż to dodatkowe koszta bo to dodatkowe metry powierzchni netto ale zastanawiam się czy zmniejszając powierzchnię użytkową domu na rzecz garażu i np wykańczając go w późniejszym terminie budowy nie będzie to lepsza inwestycja.

Przy tym projekcie powierchnia użytkowa zostaje zmniejszona natomiast powierzchnia netto to 109m2 a więc praktycznie tyle samo. Salon i pokoje nie są już tak duże no ale mamy garaż a nie ukrywam, że skrobanie samochodu o 5 nad ranem zimą to żadna przyjemność. Według strony studia Atrium 260tys to koszt stanu pod klucz wybudowania tego domu, zakładam że wykańczając go skromnie i budując systemem gospodarczym może by się udało.

 

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-780-Amber-II,826.html

 

Chciałbym usłyszeć, w którą stronę powinienem pójść i jaki projekt wybrać albo przynajmniej, który z nich ma więcej zalet niż wad :). Zależy mi na niskich kosztach ale też funkcjonalności. Jak pisałem wcześniej mam działkę 20,5 x 60 tak więc długą i wąską jak na parterówki. Nie mam koncepcji jak można fajnie wkleić garaż na takiej działce żeby nie zasłaniał domu, z drugiej strony za domem chciałbym mieć ogród i jakiś plac na grilla,wypoczynek z dala od ulicy itp. więc garaż z tyłu to też nie do końca dobry pomysł. Garaż w bryle rozwiązuje problem ale podnosi znacząco koszta więc wracam znowu do punktu wyjścia.

Chciałbym usłyszeć jakieś ciekawe sugestie i z góry dziękuję za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam, że chcesz sobie zmniejszyć salon, żeby samochód miał gdzie stać, to ja Cię przepraszam, ale pogubiłam się w Twoich priorytetach. To może najlepiej postaw wielki garaż i doklej do niego jeden pokoik - jakoś się pomieścisz :):):):)

To nie jest ani tanie rozwiązanie, ani ekonomiczne ani rozsądne. Ja się na budowaniu garaży (z dobudowanym małym domkiem) nie znam, więc nie doradzę.

Wiem, że człowiek, który nie ma za dużo pieniędzy nie będzie pakował kasy w garaż. Zbuduje dom bez garażu (bo samochodzikowi się nic nie stanie jak postoi na zewnątrz) a maksymalnie wykorzysta każdy metr by mieć wygodny dom. Dla siebie. Nie dla samochodu.

Zostawiam Cię więc z Twoim dylematem, bo nie nadążam za sposobem myślenia, więc nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...