Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

 

Od roku zastanawiałem się z żoną nad zakupem większego mieszkania, obecnie mieszkamy w 4 pokojowym mieszkaniu. Po setkach przejrzanych ofert mieszkań w naszym mieście a więc Opolu doszliśmy do wniosku że nie ma sensu wydawać 500 tyś na mieszkanie bo w podobnej cenie będziemy mogli wybudować dom. I w tym momencie zaczęliśmy szukać działki w Opolu ( działka poza miastem nie wchodziła w grę bo dzieci muszą mieć blisko do szkoły itp.)- ceny działek jednak przerosły nasze możliwości finansowe. Ale nagle nie wiadomo skąd pojawiło się światełko w tunelu a mianowicie nasi rodzice złożyli się i kupili nam na osiemnastą rocznicę ślubu działkę na którą byliśmy tak napaleni. Działka jest w kształcie prostokąta 33m szer x 55m dł.

 

I tu nasuwa się kolejna sprawa ponieważ nigdzie nie możemy znaleźć gotowego projektu, który odpowiadał by naszym wymaganiom. Może spotkaliście się przypadkiem z projektem w którym znajdzie się:

- piwnica- zawsze się przyda pomieszczenie na pralnię, kotłownię i jakiegoś bilarda na zimowe wieczory

- kuchnia- nie wszyscy sobie zdają sprawę ale 11 osób w domu tworzy bardzo duże zamieszanie, dlatego kuchnia musi być wszechstronna- zamknięta ok 25m2

-jadalnia- musi być przy samej kuchni, ma się w niej zmieścić duży stół (1mx4m)

- salon- ok 50m2

- łazienki- w całym domu 3 łazienki i 2 WC

-pokoje- i tu jest największy problem bo każde dziecko chce mieć swój własny kąt, a biorąc pod uwagę to że mamy 9 pociech to daje nam 9 sypialni dla dzieci+nasza sypialnia+pokój dla gości= 11 sypialni (najlepiej by było żeby każda z nich miała ok15m2)

- piętro- dobrze by było żeby w pokojach na piętrze nie było skosów ale to z pewnością wiąże się z dużymi kosztami -Co o tym myślicie

 

Dzieci są w różnym wieku, synowie mają 16, 12 i najmłodszy 5 lat. Natomiast oczka tatusia czyli córeczki 15, 10, 8, 6, 4 i 2 lata.

Jedynym żywicielem rodziny jestem ja, ponieważ moja druga połówka zajmuje się domem. Związku z tym nie możemy sobie pozwolić na szaleństwo w wydatkach. Dom chcemy wybudować w jeden maksymalnie dwa lata. Na budowę możemy przeznaczyć ok 500tyś.

 

Proszę o jakieś propozycje projektów

 

PS. Jak sądzicie czy ja wraz z rodziną byli byśmy w stanie samemu wybudować domek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że musisz znaleźć fajnego architekta i stworzyć projekt indywidualny. O tym jaki powinien być ten projekt, żeby budowa domu nie była koszmarnie droga, jest na tym forum wiele wątków. 500 000 to kupa grosza i przy starannie przemyślanym projekcie, osobistej organizacji budowy, zakupów i czasami zrobienia czegoś samemu, bez problemu zmieścisz się w tej kwocie z domem ciepłym, dużym, niedrogim i komfortowym w utrzymaniu - pompa ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że projekt indywidualny w mojej okolicy kosztuje 60-70zł/m2 więc licząc 400m2*70zł+ adaptacja 1500zł= 29 500zł a to jest astronomiczna kwota jak na początek budowy. A jeśli się zdecydujemy na projekt indywidualny to wiesz może jak długo pracownia go przygotowuje, ponieważ na jesień chcieli byśmy ruszyć z budową .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj architekta, który nie liczy cen za m2, tylko poda jakąś sensowną kwotę za cały projekt. Adaptacja jest zbędna, skoro indywidualny, a zagospodarowanie działki w cenie to raczej oczywiste. Proponuję trochę zmniejszyć powierzchnie pokoi - sumarycznie wyjdzie konkretna oszczędność, zwłaszcza przy wykańczaniu. 10m2 to już przyzwoity pokój dla jednego dziecka, a na przykład 12, bez skosów, to naprawdę spora powierzchnia na głowę.

 

Jakie masz warunki lub plan zagosp. na tej działce? Najlepszym rozwiązaniem byłby dom piętrowy, z płaskim lub niedużo nachylonym dachem, skoro będzie podpiwniczony, a skosy raczej do wyeliminowania. Poza tym, dobrze by było, żeby bryła nie była zbyt wysoka (czyli 3 kondygnacje nadziemne), bo zamiast domu zrobi Wam się kamienica ;)

 

Będę śledzić Wasze zmagania, załóż tylko dziennik :) Ciekawa sprawa, taki duży dom. I duża rodzina też - ja mam troje dzieci i uważałam, żem wielodzietna, ale gdzie mi tam do Was ;)

 

 

Edit: przyszło mi do głowy, że może powinieneś szukać w projektach pensjonatów? I najwyżej taki, jeśli się znajdzie, zaadaptować do Waszych potrzeb.

Edytowane przez bury_kocur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciągnął mnie temat :) Znalazłam jeszcze taki dom:

http://www.domo.com.pl/projekt-otwarty - uważam, że ma bardzo sensownie zaprojektowaną przestrzeń dla dużej rodziny. Nie wiem, czy warto adaptować, bo sporo zmian by było - ale może to być punkt wyjścia do projektu indywidualnego. Na górze można wykroić 8 sypialni, oczywiście okna wypadłyby inaczej, a na dole też da się zrobić ze 3, zwłaszcza po zabudowaniu wciętego narożnika za garażem. Ogólnie muszę stwierdzić, że mnóstwo dużych domów jest potwornie skomplikowanych - na ogół są to paskudne "rezydencje" w stylu nowobogackim. A do samodzielnego czy rodzinnego ;) budowania i w opisanej kwocie lepiej nadają się domy na maksa proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba projekty które nam przybliżyłeś są fajne i oryginalne, lecz koszty przeprojektowania będą bardzo wysokie, więc skłaniamy się do projektu indywidualnego.

Jutro mam dwa spotkania z architektami, więc wieczorem podzielę się nowymi informacjami.

Dziennik budowy załżę jak będę mieć chwilę czasu.

 

Ps. W miejscowym planie zagospodarowania nie ma nic napisanego o budynkach piętrowych ani o kształcie dachu, pisze tylko że wysokość budynku nie może przekroczyć 12,70m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wyzwanie jest niesamowite. :)

 

Projektów gotowych - typowych, raczej nie znajdziesz, bo one są zwykle dla rodzin maks sześcioosobowych, więc raczej indywidualny. Jest kilka projektów dużych, są mniejsze pensjonaty, ale zawsze to dużo przeróbek wnętrza, no i zwykle te projekty są adresowane do zasobniejszych inwestorów, więc niektóre rozwiązania architektoniczne są po prostu drogie i też trzeba by je było uprościć, potanić.

 

W zestawieniu z programem użytkowym, który zaprezentowałeś, budżet jest bardziej niż skromny. Proponowane rzuty dają dom, który po podłogach będzie miał około 550m2, no i jeszcze piwnica (pod całością, to kolejne 275 metrów). Tej wielkości dom, to licząc bardzo skromnie jakieś 1,2 miliona złotych, a i to pod warunkiem, że warunki gruntowe będą sprzyjające podpiwniczaniu.

500 tysięcy to jednak spora kwota i zmieniając nieco koncepcję można za to postawić całkiem wygodny dom. Jednak musi to być dom ściśle projektowany pod budżet. Myślę, że dobry projektant może zaproponować Wam w tej kwocie maksymalnie jakieś 280 metrów po podłogach, ale bezpieczniej byłoby do 250 metrów. Chcecie mieć coś dużo bardziej komfortowego niż mieszkanie, a tak się po prostu nie da. Być może konieczna będzie rezygnacja z piwnicy, może z garażu, pokoju gościnnego. Zapewne trzeba będzie trochę przemyśleć metraż różnych pomieszczeń. Czy w mieszkaniu mielibyście tak dużą kuchnię, jadalnię i salon? Raczej nie. Przy projektowaniu domu też będą potrzebne kompromisy. Rozumiem, że dzieci chciałyby własne pokoje, ale też dobrze to przelicz - zrobienie dwóch pokoi po 10 metrów to dużo większy koszt niż jeden 20-metrowy pokój dla dwójki (dwa okna, dwoje drzwi, dodatkowe metry ścian, punkty elektryki i 100 drobiazgów wykończeniowych). Może raczej pomyśleć o tym tak, że maluszki razem w dwójkę lub nawet trójkę na 20 metrach, a z wiekiem będą dziedziczyły pokój po którymś ze starszch (masz już nastolatków, ani się obejrzysz a będą dorośli).

Dom może być sporo większy niż mieszkanie, będzie własny ogród, brak sąsiadów za ścianą - to już duże plusy i o tym myślcie. Niestety na rozrzutność w metrażu nie ma tu miejsca.

 

Bardzo trzymam kciuki i mam nadzieję, że będzie wkrótce dziennik budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko doliczyłam sie 10 sypialni z pokojem gościnnym, a miało być 11 chyba? Myślę też, że przy dużej rodzinie niezbyt szczęśliwie są rozwiązane ścianki w części dziennej - może warto byłoby nad tym jeszcze pomyśleć. Nie bierzecie pod uwagę włączenia jadalni do salonu, choćby jakoś umownie? Pustka nad salonem za to super - da wrażenie przestronności, a tu jest to szczególnie ważne, bo reszta domu, chcąc nie chcąc, posiekana.

Powodzenia w rozmowach. Zbijaj ostro cenę, w końcu jakaś koncepcja domu już jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia budowy żelbet w szalunkach systemowych i zabudowa poszczególnych pomieszczeń z KG i OSB. Zrezygnowałbym z piwnicy, a zaoszczędzoną kasę wpakował w izolacje i pompę ciepła.

Uprościł bryłę, rzeczywiście dach o niewielkim spadku typu 20-25 stopni wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Pokrycie dachu w formie papy zgrzewanej wysokiej jakości.

Z ilością pięter bym nie przesadzał, bo to rodzi inne problemy. Parter plus piętro. Robienie 11 pokoi to niestety straszne wyzwanie. Dzieci błyskawicznie rosną i zaraz się zaczną wyprowadzać od rodziców, i co z tymi pokojami? 10m kwadratowych to jak dla mnie klitka. Lepiej duże pokoje dla 3 dzieci małych, i dwójki większych. Zabudowa KG daje CI możliwość zaaranżowania wnętrza na nowo po tym jak np 5 dzieci się wyprowadzi. Kilka rozsądnych kompromisów i spokojnie w połowie melona się mieścisz ze wszystkim.

Zdecydowanie dziennik budowy będzie dla Ciebie obowiązkowy. Zbierze się wtedy konsylium forumowe do rozwiązywania problemów na bieżąco.

Projekt indywidualny za 29 500zł... to chyba nadworny architekt Kulczyka, no bez żartów. 6-10 tysięcy, tyle to może kosztować jak dobrze poszukasz.

Ściągnij z sieci darmowy program Google Sketchup, w ciągu tygodnia nauczysz się projektować w stopniu pozwalającym zobrazować wszystkie Wasze rodzinne wizje. Jak już będzie gotowe coś konkretnego to zaniesiesz do projektanta, a on za skopiowanie tego na kartki i stempelek weźmie 6000zł i wszyscy są happy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wyzwanie jest niesamowite. :)

 

Projektów gotowych - typowych, raczej nie znajdziesz, bo one są zwykle dla rodzin maks sześcioosobowych, więc raczej indywidualny. Jest kilka projektów dużych, są mniejsze pensjonaty, ale zawsze to dużo przeróbek wnętrza, no i zwykle te projekty są adresowane do zasobniejszych inwestorów, więc niektóre rozwiązania architektoniczne są po prostu drogie i też trzeba by je było uprościć, potanić.

 

W zestawieniu z programem użytkowym, który zaprezentowałeś, budżet jest bardziej niż skromny. Proponowane rzuty dają dom, który po podłogach będzie miał około 550m2, no i jeszcze piwnica (pod całością, to kolejne 275 metrów). Tej wielkości dom, to licząc bardzo skromnie jakieś 1,2 miliona złotych, a i to pod warunkiem, że warunki gruntowe będą sprzyjające podpiwniczaniu.

500 tysięcy to jednak spora kwota i zmieniając nieco koncepcję można za to postawić całkiem wygodny dom. Jednak musi to być dom ściśle projektowany pod budżet. Myślę, że dobry projektant może zaproponować Wam w tej kwocie maksymalnie jakieś 280 metrów po podłogach, ale bezpieczniej byłoby do 250 metrów. Chcecie mieć coś dużo bardziej komfortowego niż mieszkanie, a tak się po prostu nie da. Być może konieczna będzie rezygnacja z piwnicy, może z garażu, pokoju gościnnego. Zapewne trzeba będzie trochę przemyśleć metraż różnych pomieszczeń. Czy w mieszkaniu mielibyście tak dużą kuchnię, jadalnię i salon? Raczej nie. Przy projektowaniu domu też będą potrzebne kompromisy. Rozumiem, że dzieci chciałyby własne pokoje, ale też dobrze to przelicz - zrobienie dwóch pokoi po 10 metrów to dużo większy koszt niż jeden 20-metrowy pokój dla dwójki (dwa okna, dwoje drzwi, dodatkowe metry ścian, punkty elektryki i 100 drobiazgów wykończeniowych). Może raczej pomyśleć o tym tak, że maluszki razem w dwójkę lub nawet trójkę na 20 metrach, a z wiekiem będą dziedziczyły pokój po którymś ze starszch (masz już nastolatków, ani się obejrzysz a będą dorośli).

Dom może być sporo większy niż mieszkanie, będzie własny ogród, brak sąsiadów za ścianą - to już duże plusy i o tym myślcie. Niestety na rozrzutność w metrażu nie ma tu miejsca.

 

Bardzo trzymam kciuki i mam nadzieję, że będzie wkrótce dziennik budowy.

 

 

No to kolego dodałeś nam otuchy z tym naszym budżetem.

 

Natomiast tak jak tu wszyscy zauważyliście że dzieci odfruną z domu, ale zauważcie że wtedy wnuki zaczną przyfruwać do dziadków więc pokoi nigdy nie za wiele- ale ten pomysł ze ścianami z płyt KG jest bardzo dobry.

 

Co do spotkania z architektami to pierwszy pan reprezentował bióro projektowe i u nich cena jest liczona za m2 a nie za usługę, więc trochę nas to rozczarowało i nawet nie kontynuowaliśmy rozmowy. A drugim architektem był starszy Pan, od razu się polubiliśmy, kiedy przedstawiliśmy nasze postulaty i wymagania względem domku to się trochę zakłopotał i umówił się z nami na dzisiaj bo chciał spokojnie przemyśleć jak nasz dom ma wyglądać:)

Wieczorem dowiem się coś więcej, więc wtedy coś napiszę:)

Edytowane przez dawid70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...