Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Porozpraszam że wczoraj nic nie napisałem ale mieliśmy straszny zapiernicz na działce.

 

To może zacznę po kolei.

 

Rano kiedy spotkałem się z Panem architektem dostałem telefon że blaszak przyjechał na budowę choć miał przyjechać w poniedziałek no ale cóż zrobić przeprosiłem Pana z którym właśnie piłem kawkę i zaproponowałem przejażdżkę na działkę. Kiedy dojechaliśmy na działkę naszym oczom ukazał się piękny blaszak, cała niespodzianka zaczęła się dopiero w tedy kiedy firma od blaszaka zaczęła wyjeżdżać ponieważ w tedy ich samochód zakopał się próbowałem ich wyciągnąć naszym mini autobusikiem ale to nic nie dało i sam się zakopałem. Nie zostało nam nic innego jak wezwać koparkę żeby nas wyciągnęła, kiedy była już koparka na miejscu to Pan architekt zaproponował mi że może zamiast robić badań geologicznych to niech kaparkowy wykopie dół na 3m to on fachowym okiem określi spoistość gruntu i poziom wód, pomyślałem a co mi tam jak juz jest koparka niech kopie i zgodziłem, dzięki temu zamiast wydania kilku set złoty na badanie gruntu i szukanie wody wydałem 200 zł na koparkę:) Grunty są gliniasto piaskowe więc średnio spoiste, a do wody gruntowej nie dokopaliśmy się więc spokojnie można stawiać piwnice.

 

Dzięki tej sytuacji na działce odnalazłem wspólny język z Architektem i podjęliśmy decyzję że to on zaprojektuje nasz domek , niestety nie mam przy sobie żadnych rzutów bo wszystko jemu zostawiłem, ale z tego co pamiętam to przybliżę wam kształt domu.

 

Budynek będzie wyglądać podobnie do tego tylko że będzie mieć po jednym pokoju w lewo i w prawo więcej.

ele.jpg

 

Piwnica zostaje na 100% pod całym budynkiem bo nie ma dużej różnicy przy robieniu piwnicy w części domu.

Pokoje będą miały 3x5 tyle że będzie można je powiększyć do 6x5 dzięki ścianą KG tak jak polecaliście. Ilość pokoi nie ulegnie zmianom tzn będzie ich 11 z możliwością przerobienia ich do 6 sypialni.

Salon będzie oddzielony od kuchni i jadali bo tam zawsze jest burdel:) W salonie będzie antresola

Największy problem mamy z kuchnią bo za dużo chcemy w niej zmieścić ale najprawdopodobniej będzie z dużą wyspą na środku.

Dach będzie przykryty dachówką ceramiczną NIBRA. Ściany zew robimy dwu warstwowe z SILKI 24+ 20cm styropianu. Natomiast wszystkie trzy stropy będą gęsto żebrowe. A wracając do tego co będzie najszybciej czyli ścian piwnicy to będziemy murować z bloczków betonowych 24.

Jak będę mieć jakieś rzuty to się nimi pochwalę.

 

Pan architekt wyliczył że nasz domek będzie mieć 420m2 + 210m2 piwnicy więc nie jest to dużo ani mało lecz w sam raz. I zaraz będą odpowiedzi na to że za 500 tys tego nie wybuduję, Pan architekt przygotuje mi do projektu zestawienie materiałów i kosztorys, ale będzie mieć na względzie nasz budżet przy projektowaniu i uważa że za tyle spokojnie można się zmieścić.

 

Kurcze cały czas korci mnie żeby samemu podjąć się budowy, zwłaszcza że pracuję 1/4 dnia.

 

Heh ale się rozpisałem chyba skopiuję to i założę dziennik budowy:)

ele.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to super, że zaczęło się dobrze, czyli macie architekta ugadanego. Ale moim zdaniem przedstawiony plan budowy nijak się nie zmieści w 500k. Oczywiście życzę powodzenia z całego serca i będę gorąco kibicować, a do czarnowidzów nie należę (raczej do niepoprawych optymistów właśnie), ale zrobiliście dużo założeń przekraczających już na oko niskodudżetowe rozwiązania. Dziwi mnie trochę rozszerzenie powierzchni domu w stosunku do planowanej, zastosowanie silki (nie ma tańszych silikatów? są!), nt dachówki się nie wypowiem, bo się nie znam, ale po co wybierać ją już teraz - macie pewność, że ta wyjdzie najkorzystniej?, strop gęstożebrowy nad piętrem też wydaje mi się przesadą, a na temat 15-metrowych pokoi też się już wypowiadałam.

Ogólnie nie chcę krtykować Waszych planów, bo super sprawa dla dużej rodziny, taki dom jak w opisie, ale jak to się ma do ograniczonego budżetu? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super, że zaczęło się dobrze, czyli macie architekta ugadanego. Ale moim zdaniem przedstawiony plan budowy nijak się nie zmieści w 500k. Oczywiście życzę powodzenia z całego serca i będę gorąco kibicować, a do czarnowidzów nie należę (raczej do niepoprawych optymistów właśnie), ale zrobiliście dużo założeń przekraczających już na oko niskodudżetowe rozwiązania. Dziwi mnie trochę rozszerzenie powierzchni domu w stosunku do planowanej, zastosowanie silki (nie ma tańszych silikatów? są!), nt dachówki się nie wypowiem, bo się nie znam, ale po co wybierać ją już teraz - macie pewność, że ta wyjdzie najkorzystniej?, strop gęstożebrowy nad piętrem też wydaje mi się przesadą, a na temat 15-metrowych pokoi też się już wypowiadałam.

Ogólnie nie chcę krtykować Waszych planów, bo super sprawa dla dużej rodziny, taki dom jak w opisie, ale jak to się ma do ograniczonego budżetu? :(

 

Zdajemy sobie sprawę z tego że trochę rozpędziliśmy nie mając budżetu, ale dom buduje się raz w życiu więc lepiej dobrać 50-100 tyś kredytu i żyć w domku z marzeń niż do końca życia żałować tego że się zaoszczędziło kilka tysięcy i mieszkać w domu który się nam nie podoba.

 

Dlaczego Silka? odpowiedź jest prosta łatwość w murowaniu i oszczędność na tynkowaniu ponieważ będzie trzeba nałożyć cienką warstwę tynku zaledwie kilka milimetrów ( tego podejmie się mój teść)

 

Dachówkę wybraliśmy z zachodu bo polskim dachówką nie ufamy. Materiały na cały dom chcemy kupić zimą żeby było taniej. Dlatego możemy sobie pozwolić na średniej jakości materiały a nie najtańsze.

 

Co do budowy domu to na pewno się będziemy brać firmy budowlanej bo na to nas nie będzie stać, wolimy wynająć jednego murarza któremu byśmy pomagali wyjdzie na pewno taniej i z pewnością dokładnie ponieważ wszystkie firmy budowlane robią za przeproszeniem na "odpi*rdol".

Hydraulikę i elektrykę będzie robić mój szwagier (ma u nas dług za pomoc w remoncie mieszkania), więc zostaje nam wynajęcie firmy do posadzek i elewacji, no może jeszcze jakiegoś kafelkarza ale to już ostatecznie, przecież mogę samemu się pobawić:)

Również na początku nie musimy wykańczać piwnicy.

 

PS. A co może lepiej zamiast Terivy wylać monolit? ( Może i taniej ale ile roboty więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :) Życzę Wam, żeby różnica w kosztach była rzędu 50-100 tys, ale przed Wami kosztorys jeszcze. Najwyżej będziecie myśleć, na czym przyciąć, kiedy go dostaniecie. Oczywiście racja, lepiej dobrać i mieszkać w domu marzeń, jeśli tylko ma się takie możliwości :yes:

 

Dlaczego Silka? odpowiedź jest prosta łatwość w murowaniu i oszczędność na tynkowaniu ponieważ będzie trzeba nałożyć cienką warstwę tynku zaledwie kilka milimetrów ( tego podejmie się mój teść)

 

Hm, tu można by było dyskutować - ytong czy inne BK też są łatwe w murowaniu (latwiejsze chyba niż silikaty, bo lżejsze), a tak samo wychodzi równa gładka ściana i można cienko tynkować. Moje pytanie o silkę było innego rodzaju - dlaczego wybieracie chyba najdroższy na rynku bloczek silikatowy, skoro na tym spokojnie można przyciąć koszty bez żadnej straty na jakości? Są przecież inni producenci silikatów w Polsce :) I żeby nie było - nie namawiam, tak się dziwię tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jakoś tak Pan architekt nam zasugerował silke i ja przytaknąłem że może być, aczkolwiek masz rację przecież to będzie kupa metrów ściany więc lepiej wybrać coś tańszego:) Z resztą jak dostanę kosztorys zestawienie materiałów to się przejadę bo składach i z waszą pomocą będziemy mogli coś zmienić:)

 

 

A twoim zdaniem lepszy będzie Ytong czy Bk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się dziwię, bo jeżeli na tej silce ma być 20 cm styropianu, to tynk będzie na styropianie a mur może być nierówny. Po drugie lepiej (uwierz mi!) mieć dom skromniejszy od marzeń ale bez kredytu. No chyba, że masz takie dochody, że ci nie robi no i jesteś pewny ich na najbliższe 10-20 lat.

I ostatnie - pustka nad salonem... Jak to się ma do oszczędności??? Przecież to dodatkowy fundament, dodatkowe puste powietrze do ogrzania, dodatkowy dach...

Widzisz, ja, wkładając masę pracy własnej wybudowałam dom 120 m za 350 tyś. Też metodą murarza, dekarza itd. Środek w zasadzie robiliśmy sami. Jedyna wada mojej budowy, to była szybkość, bo wprowadziłam się po pół roku od wbicia szpadla. więc mogłam ewentualnie trochę taniej jakby dłużej. OK. Niech będzie 300 tyś . Zdaję sobie sprawę, że duży dom wychodzi taniej za m2, bo są koszty stałe niezależne od powierzchni. Też OK. Ale od moich 300 do swoich 500 macie luz 200 tyś. Piwnica - nie mam pojęcia ile, bo nie mam, ale licząc wszelkie styropiany, izolacje wilgociowe, to strzelam 50 tyś. Pompa ciepła 40? dach dwa razy większy.. a propos - jaki chcesz spadek? Bo dachówka nie na każdy się nadaje a ty mówiłeś o piętrze.

No i na koniec wykończenie. Nie masz pojęcia, jakie przykre, jak się włoży całą kasę w stan sur zamknięty i nie ma na bajery wykonczenia. A tu dopiero można zaszaleć :)

Czyli albo musisz zejsć na ziemię, albo masz świadomość, że to dodatkowe 200-300 tyś ci nie robi kłopotu i musisz oszczędzać tyle o ile. Jeżeli tak, to projekt fajny :D

 

silikaty są fajnym materiałem dopóki się nie zacznie robić bruzd pod elektrykę. Jak chcesz to robić sam, to buduj z BK albo czegoś innego, jak weźmiesz elektryka, to jedna rybka, niech on się męczy..

Edytowane przez EZS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silikaty to super materiał i zdecydowanie z tych najtańszych (kwestia producenta). Jeśli autor będzie robił organizację przestrzeni w postaci zabudowy GK, to wszelkie instalacje schowa właśnie w tych ściankach i wylewce. Ja uważam, że jeśli rezygnować to z piwnicy, a zamiast niej postawić np garaż ze strychem na graty. Piwnice chłoną kapitał prawie tak skutecznie jak wykończeniówka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESZ od strony zewnętrznej będzie styropian, a od strony wewnętrznej w domu będzie gładka powierzchnia na którą się nakłada cienką gładź.

 

Na stan surowy zamknięty chcemy przeznaczyć do 300 tyś, po czym sprzedamy mieszkanie i wykończymy dom za 200-250 tyś. Pompy ciepła nie planujemy zakładać przynajmniej narazie. Natomiast piwnica musi być ponieważ musimy mieć mieć miejsce na różnego rodaju sprzety (kosiarki, łopaty itp.), warsztat, graciranie na sprzęt ziomowy- wakacyjny, siłownie, do tego zrobili byśmy pomieszczenie kinowe i kotłownię.

 

A słyszeliście może o Silce z Solbetu bo jest blisko nas fabryka.

 

I wiem że pytanie nie w odpowiednim temcie ale czy beton B20 po 190zł netto to dobra cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się dziwię. Pomysł na dom zamiast mieszkania ok. Ale znajcie swoje ograniczenia. Po co zaraz podpiwniczenie, salka na bilard, dwukondygnacyjny salon, 10 pokoi po 15m2 i jeszcze pokój gościnny? O pompie nie wspomnę... To już nie jest porównywalne z żadnym mieszkaniem! Nie znam Waszej sytuacji finansowej, ale wydaje mi się, że przeginacie, a architekt podchodzi bardzo optymistycznie.

Aha! Owszem, lepiej mieszkać w domu marzeń, ale tu istnieje niebezpieczeństwo, że wcale nie zamieszkacie. Jeśli to ma kosztować 1000zł/m2 to ja tego nie widzę...

Nie chciałbym być złym prorokiem, więc najnormalniej proszę - przemyślcie lepiej swoje potrzeby. Potrzeby przede wszystkim a nie chęci!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz robić bez tynków wewnętrznych.... hmm nie macałam czegoś takiego ale mam sąsiada co ytongiem robił, podejdę i pomacam przy okazji.

Solbet podobny jak ytong. Gdyby faktycznie wyszło bez tych tynków, to zysk bardzo istotny i opłaca się faktycznie brać droższe bloczki. Ale jakoś nie chce mi się wierzyć...

Druga rzecz - jak chcesz ogrzać taką kubaturę? Bo chyba właśnie tu pompa jest racjonalnym wyjściem. Węglem?

 

Beton nie wiem, lokalnie jest różnie no i kupowałam dość dawno:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena betonu bardzo dobra, przynajmniej w porównaniu z tym, co ja płacę - a ja buduję "po taniości" i szukam tylko dobrych cen.

Natomiast sama gładź, bez tynku, to jakieś nieporozumienie - tak nie da rady. Cienki tynk, bez gładzi za to - owszem, ale sama buduję z ytonga, a ściany działowe z silikatów - i uwierz mi, równe jest, ale tynk do ok. centymetra grubości będzie niezbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na ogół jestem optymistą ale zdaję sobie sprawę jakie koszty generuje budowa domu, lecz na razie nie ma co debatować puki nie mamy zestawienia materiałów.

A więc cel na ten tydzień to ogrodzenie działki. Dzięki za info co do ceny betonu choć na razie będziemy potrzebować max 10m3 więc dużo nie zaoszczędzimy ale zawsze coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zamierzasz ogrzewać Wasze 1500m3? Sala kinowa, bilard, a siłownię to będziesz miał gratis jeśli zdecydujesz się na kocioł węglowy, i 3 razy dziennie szuflowanie tych ton, które zajmą połowę piwnicy, albo targanie worków z ekogroszkiem.

 

Tak na poważnie w dzisiejszych czasach, na etapie projektu możesz podjąć decyzje, na których oszczędzisz grube dziesiątki tysięcy i teraz i w przyszłości. Mając pompę ciepła nie potrzebujesz kotłowni, kominów, magazynów opału i masz bonus w postaci totalnego komfortu. W sumie to zanim zaczniesz podejmować kolejne ważne decyzje, to powinieneś (w moim odczuciu) poczytać to forum, prawie od deski do deski, są tematy o wszystkim, i to wszystko będzie Ciebie dotyczyć.

 

Twój dom, Twoje pieniądze, Twoje marzenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawid70 optymistą zapewne jesteś, ale raczej nie zdajesz sobie sprawy z kosztów budowy domu. Powiem Ci tak szczerze, że jak czytałam Twoje kolejne wpisy, to nawet przemknęło mi przez głowę, czy cały ten wątek to nie jest prowokacja.

 

Ja mam odczucia takie jak robert skitek - na razie za dużo marzeń, dużo przegięcia, a architekt, z którym prowadzisz rozmowy, to zapewne taki starszy dobry człowiek, który nie wywali Ci prawdy w oczy. Zresztą po co ma sobie straszyć klienta, skoro nie będzie ponosił odpowiedzialności finansowej jeżeli przekroczycie budżet nie o 100, a o 300-400-500 tysięcy. Nadal jestem zdania, że 420 metrów po podłogach i 210 metrów piwnicy to jest budowa za mniej więcej bańkę. Fakt, że z dużym domem można zejść poniżej 2tys./m2, ale poniżej kosztów najskromniejszych materiałów nie zejdziesz. A jeszcze piszesz, że polskim dachówkom nie ufasz - dla mnie nieporozumienie totalne. Pamiętaj, że w Opolu masz Moniera z Braasem. Zobaczysz zestawienie, policzysz koszty, okaże się. Super, że macie możliwość włożenia własnej robocizny, ale wtedy znowu budowa się rozciąga w czasie, bo doba nie jest z gumy.

 

Pisałabym jeszcze o różnościach, ale chyba dopóki sam nie poczytasz, nie popytasz już z zestawieniem w hurtowniach, to nie ma co teorii tu wyłuszczać. Na razie zrób ogrodzenie, trochę zagospodaruj działkę, a w międzyczasie czytaj, myśl, licz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak bowess miałem wrażenie że to prowokacja lub co najmniej żart. Przecież ten dom to pałac. 11--osobowa rodzina i oddzielny pokój dla każdego dziecka? Piwnica? Salka na bilard? Pustka nad salonem? I to wszystko za 500 tys zł? A jednocześnie autor wątku przyznał, że przed chwilą nie było go stać na działkę?

 

Proszę Państwa, takie rzeczy to tylko w snach.

 

Pozdrawiam i będę z ciekawością obserwował postępy w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500tys za taki dom? Sądzę, że nawet te dodatkowe 100tys mało dadzą. Nasz miał się zamknąć w sumie 430tys, a brakuje jeszcze koło 100tys. I wcale nie mam marmurów i wodotrysków. Jedyny ekstra wydatek to pompa ciepła (70tys wraz z podłogówką na 100% powierzchni). Mój dom ma 160metrów powierzchni użytkowej i 240 całkowitej.

Naprawdę przemyślcie czy sens jest budować taki duży dom. Wspominacie o wnukach. Ale czy będą z Wami te wnuki mieszkać czy tylko odwiedzać? Jedna rzecz to zbudowanie domu marzeń, druga to go OGRZANIE. A to już nie mały koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak bowess miałem wrażenie że to prowokacja lub co najmniej żart. Przecież ten dom to pałac. 11--osobowa rodzina i oddzielny pokój dla każdego dziecka? Piwnica? Salka na bilard? Pustka nad salonem? I to wszystko za 500 tys zł? A jednocześnie autor wątku przyznał, że przed chwilą nie było go stać na działkę?

 

Proszę Państwa, takie rzeczy to tylko w snach.

 

Pozdrawiam i będę z ciekawością obserwował postępy w budowie.

i jedyny żywiciel pracujący 1/4 dnia

 

zdecydowanie będę śledzić rozwój wypadków:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając do dyspozycji taką kwotę,zanim dokończysz i wyposażysz ten dom dzieci pójdą na swoje,a ten do będzie niesprzedawalny nawet za bardzo niską cenę :no:

W dzisiejszych czasach marzenia o dużej wielopokoleniowej rodzinie żyjącej w zgodzie pod jednym dachem to utopia.

Wolałabym patrząc perspektywicznie postawić 5 domków po 70 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...