Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Projekty bardzo podobne do siebie.

 

Gracjan - wada: brak miejsca na szafę w wiatrołapie

 

Aleksander i Klaudiusz - największy problem to ogromny hol - strata niewykorzystanego miejsca, za które trzeba zaplacić, ogrzac, wykończyć. Projektowane "spiżarnie" to w zasadzie szafy na odkurzacz i miotły.

Żeby zaparkować w Aleksandrze dwoma samochodami będziesz musiał być kierowcą precyzyjnym, bo garaż jest za ciasny na dwa auta.

 

Wszystkie projekty maja dużo kosztownych detali. Jesli cię na nie stać, to ok. Ale z reguły inwestorzy sa zdziwieni kosztami grubych słupów, balkoników, balustrad, skomplikowanego dachu z lukarnami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

moniko, piszesz, że nie za bardzo się znasz na kwestiach projektowych, ale mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z budżetu, który pochłonie dom teko kształtu i wielkości. Właściwie od planowanego budżetu powinno się zaczynać wybieranie projektu i mam nadzieję, że ten krok masz już za sobą. Wszystkie domy są za oszczędnie licząc pół miliona, a kwota bezpieczna to gdzieś pomiędzy 600-700 tysięcy (zależnie od oczekiwań co do materiałów wykończeniowych).

 

Z tych trzech według mnie najlepszy jest Gracjan. Przewagę ma na kilku polach - jak już garaż na dwa auta, to w miarę przyzwoitej szerokości, dodatkowy pokój na parterze jest bardziej "peryferyjnie" w stosunku do części dziennej, do kotłowni nie trzeba przechodzić przez garaż, mniej metrów na komunikację. Minusy też ma - z części dziennej do łazienki daleko i jeszcze po schodkach.

 

We wszystkich domach schody mają elementy zabiegowe. Dużo wygodniej byłoby z prostymi i szerszym spocznikiem przy wejściu na strych. Spiżarnie to faktycznie raczej schowki na szczotki - w zasadzie są wielkości szafy, a trzeba wymurować i wykończyć ściany, wstawić drzwi, zrobić oświetlenie i może jakieś gniazdko. No i dużo takiego ogólnego "przekombinowania" - pomieszczenia strychowe z lukarnami, a mogłyby mieć okno w ścianie szczytowej i ewentualnie jedno lub dwa okna połaciowe na słoneczną stronę. Każda sypialnia z balkonem - wątpliwy komfort i wygoda, niewątpliwy koszt. Balkony mają różne kształty, w Gracjanie nie wiadomo po co jedno okno ma łuk, Aleksander ma łukowate wykończenia podcieni, do tego wraz z Klaudiuszem mają słupy w kształcie przypór, co jakoś tak z niczym nie koresponduje - chyba tylko na zasadzie "bo tak".

 

A, i jeszcze taki detal. W Gracjanie pralkę wrysowano w łazience na poddaszu. Pomyśl, gdzie chciałabyś prać, gdzie suszyć - taki niby drobiazg, a w życiu codziennym dość ważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czantoria - trudno ocenić funkcjonalność tego projektu, bowiem pracownia celowo zmniejsza wymiary mebli, by wydawał się wiekszy niż w rzeczywistości.

 

1. Przesunęłabym drzwi wejściowe bardziej w prawo.

2 . W łazience na parterze zrezygnowałabym z kabiny (musiałaby być maleńka a tym samym niewygodna, by się zmieściła). Ponieważ pokój na parterze nadaje się tylko na gabinet (bo na sypialnie za mały) nie potrzeba przy nim łazienki z pełnym programem.

3. Na piętrze dałabym okna w ścianie szczytowej zamiast tylu połaciowych.

4. W dużej sypialni małżeńskiej można wygospodarować małą łazienkę.

 

Zmiany parteru:

http://images38.fotosik.pl/1817/00cb6c647bc5f03c.jpg

 

W wersji nr 1 zmiana dotyczy toalety na parterze, zminilam też wielkość kanapy na rzeczywistą

W wersji nr 2 wszystkie piony wod-kan są w jednym miejscu. Schody mają odwrócony bieg.

 

A tutaj piętro dla wersji nr 2 (dzięki zgromadzeniu pionów w jednym miejscu mozna zlikwidowac jeden komin wentylacyjno-odpowietrzający):

http://images44.fotosik.pl/435/45514558945b4e42.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfirku za pomoc i zaangażowanie:) Cały czas zastanawiamy się jaki projekt wybrać, a nie jest to łatwa decyzja. Podobają nam się projekty z pracowni z500 i jak na razie naszym faworytem jest ten oto projekt http://www.z500.pl/projekt/Zx38_v1,Wersja-projektu-Zx38-ze-zmienionym-ukladem-funkcjonalnym-oraz-okapem.html?lustro=0#project-general-info . Jeśli moglibyście się wypowiedzieć co na temat tego projektu sądzicie? Jesteśmy do niego przekonani w 90 % Oczywiście chcemy wprowadzić kilka zmian. Czekam na wasze opinie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałam pod kątem porównawczym ob projekty - z226 i zx38. Pierwszy wniosek taki, że dzięki uproszczeniu bryły zx36 może kosztować tyle samo, co z226, a ma trochę więcej metrów i ciekawsze rozwiązania w środku. O z226 napisała Elfir, dodam jeszcze, że kotłownia trochę mała dla kotła na paliwo stałe.

 

W zx38 wygodniejsze schody ze spocznikiem, porządnej wielkości kotłownia (oprócz kotła można zmieścić spory zapas opału, albo wykorzystać wedle własnego uznania metry gospodarcze), z której można też zrobić bezpośrednie wyjście na zewnątrz - na rzucie jest okno, na wizualce drzwi, więc nie wiem, co ostatecznie jest w projekcie, wszystkie pomieszczenia rozsądnej wielkości i dużo miejsca na przechowywanie.

Niepotrzebny moim zdaniem balkon, uwaga na potencjalny mostek termiczny konstrukcji zadaszenia wejścia i wystającej poza obrys części garażu. I jeszcze detale - okno łazienki na parterze celuje dokładnie w słup, klatka schodowa nie ma żadnego otworu okiennego, więc może być dość ciemna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubaar - uwaga, pojadę. :)

 

Bardzo nieenergooszczędna bryła. Wcięcia, wypustki, a rozmieszczenie okien pokazuje, że projektant nie sugerował się za bardzo stronami świata. Ogromny rozrzut pomiędzy powierzchnią netto a użytkową - część z tego tłumaczy obecność garażu i sporego strychu, ale spory wkład ma w to również komunikacja w domu. Moim zdaniem zaburzone są proporcje pomiędzy faktyczną powierzchnią "do mieszkania", a resztą. Bo jak inaczej określić sytuację, gdy sypialnia ma 10m2, mniejsza łazienka 2m2, a korytarz 11m2. A właśnie - mniejsza łazienka to moim zdaniem totalna pomyłka. Ani wygodnie się nie wykąpiesz, ani goście nie będą mogli swobodnie rąk umyć, bo i umywalka maleńka. Ja wiem, że obok jest druga, wygodniejsza łazienka, ale jak coś robić (wykańczać i wyposażać drugą), to niech to ma jakiś sens i podnosi funkcjonalność. Dalej jedziemy. Bardzo mała szafka ubraniowa w wiatrołapie. Gdzie przewidujesz pozostawianie odzieży wierzchniej i szafkę na buty? Kocioł w kotłowni zdecydowanie nie jest wrysowany w realnej wielkości. Prawdziwy zajmie więcej miejsca. Dobrze byłoby przed zakupem projektu wiedzieć, czym będzie ogrzewany dom i jak jakiś realny model kotła da się wstawić w kotłownię (zwłaszcza jeżeli chodzi o coś na paliwo stałe i z zasobnikiem). BAAAArdzo duży koszt zamknięcia stanu surowego, czyli okna. Trzy przesuwne tarasowe, pozostałe duże i sztuk też dużo. Nad sensem tych wąziutkich w sypialniach i jadalni nie będę się rozwodzić. Wyjście z jadalni na taras według mnie bez sensu. Nikt nie będzie z niego korzystać, bo za ciasne przejście pomiędzy ścianami a stołem. Gdyby stół odsunąć bardziej od drzwi tarasowych, to znów znajdzie się na linii komunikacyjnej kuchnia-salon, więc tym bardziej niewygodnie. Umiejscowienie kominka - na pewno sprzyja wyborowi jakiegoś ciekawego modelu z wizją ognia z dwóch boków, albo jakąś panoramiczną szybą, a jednocześnie dzieli przestrzeń.

Żeby nie było samych negatywów, to na koniec napiszę, że na wizualkach całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie. :)

 

Co do kosztów, to akurat jest dla tego projektu zestawienie materiałów i kosztorys z niego wyliczony. Dla budowy ekipami bez pracy własnych rąk, przyjęłabym średnią ze standardowej i oszczędnościowej, czyli SSZ jakieś 240 tysięcy. Przy pewnych zmianach w projekcie (na przykład otwierane drzwi tarasowe zamiast suwanych, może likwidacja lub zmniejszenie paru otworów - zwłaszcza od północy, do tego jakaś atrakcyjniejsza cenowo dachówka, najlepszy cenowo materiał konstrukcyjny ścian) i okolicy z przyjemnymi cenami robocizny być może uda się zamknąć SSZ w 200-210 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bowess,

 

I o to chodzi:) na poczatek wielkie dzieki, co do stron swiata to bedzie obicie lustrzane ktore u mnie na dzialce w miare sie sprawdzi. Duze okno w jadalni bedzie przerobione prawdopodobnie na sredniej wielkosci fixa, w sypialni zostanie wyjscie na taras, drugie jednak zniknie. Co do holu to bedzie trzeba siasc z architektem i popytac co da sie z tym zrobic-zgadzam sie ze jest za duzy, mala lazienka bedzie zlikwidowana, poprzerabiam tak zeby zamiast tego byl pom gosp. Szafka w wiatrolapie do przemyslaenia, kotlownia ma 14m2 to duzo i nie martwilbym sie piecem narazie(pewnie eko bedzie). Podoba mi sie ten projekt ale pare rzeczy napewno poprawie, strop bedzie drewniany i o gorze raczej chce zapomniec. Celuje w dom do 350 tys wejscie, te okna mi sie strasznie podobaja i nie zrezygnuje z nich, ew jak policze jak bardzo wplywaja na energooszczednosc to pomysle ze zmianami:) aha i myslicie ze blacho-dachowka by przeszla na tym dachu? byloby taniej. pozdrawiam Cie serdecznie

Kuba

 

P.S dalsze uwagi mile widziane

Edytowane przez kubaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter ma 170m2 powierzchni pomieszczeń. Żeby zamieszkać za 350k wychodzi ciutkę ponad 2k za metr kwadratowy. Dla prostej konstrukcji byłoby może do zrobienia, ale tu masz mocno ponad 300m2 dachu i trochę bardziej zawiłą bryłę. Okna są piękne, a jeżeli będą na słoneczną stronę to i będą korzystne energetycznie. Przesuwne są bardzo drogie, nie wiem, czy da radę wcisnąć je w budżet. Najlepiej byłoby znaleźć architekta, który czuje temat projektowania pod budżet, bo zmiany potaniające będą potrzebne.

 

Również pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę taniej garaż wyjdzie, ale niewiele - ma swój dość rozbudowany dach, sporo metrów fundamentów, w środku minimalnie wylewka i tynk.

 

Zmniejszenie kąta dachu daje oszczędności, ale niewielkie. Podobny projekt zobacz - kąt dachu 25 stopni, powierzchnia zabudowy 200m2, a powierzchni dachu o 16 m2 mniej.

http://www.archeton.pl/projekt-domu-koniczynkag2_1364_opisogolny

Zresztą spójrz też ze względu na podobny, a jednak troszkę inny sposób zagospodarowania parteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubaar, najlepiej, gdybyś zapytał jakiegoś majstra ze swojej okolicy, jak wycenia. Niektórzy mówią cenę za metr i później można coś potargować, a niektórzy do wyceny biorą projekt i sobie kalkulują stopień "upierdliwości". Na wzrost ceny wpływają wówczas: liczba naroży do wymurowania, liczba otworów okiennych, obecność wszelakich słupów, łuków.

Niezależnie od ceny za robociznę liczba wszelkich załamań bryły i liczne okna podnoszą zużycie materiału, bo generują produkcję odpadów.

To tyle w teorii - sam musisz ocenić, czy warto iść na jakiś kompromis w tym zakresie.

 

letniowoc - domek fajny. Może tylko wykusz i balkon na nim to niepotrzebna komplikacja, ale w sumie jest troszkę więcej miejsca na stół jadalny, więc nie neguję całkowicie. Rozsądny rozkład i metraż. Wiatrołap do korekty, jak radzi Elfir. Nietypowe drzwi wejściowe są o wiele droższe od standardowych, a tu jeszcze pogarszają funkcjonalność wiatrołapu. W zupełności wystarczy jedno skrzydło z jakimś przeszkleniem, żeby trochę światła dziennego wpuścić. Wiadomo, że wygodniejsze byłyby schody bez zabiegu, ale się nie mieszczą. To w zasadzie tyle. Jeżeli projekt pasuje do planowanego budżetu, to nie ma się za bardzo czego czepiać.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, bowess - dziękuję za opinie :) Podoba mi się Wasze rozsądne i życiowe podejście do budowy, co zresztą miałam również okazję zobaczyć w Waszych dziennikach budowy :)

Kotłowni raczej nie będziemy zmniejszać, bo planujemy ogrzewanie ekogroszkiem i większy metraż kotłowni jest jak najbardziej wskazany. Co do drzwi wejściowych macie rację - zamienimy je na standardowe jednoskrzydłowe. Wtedy chyba jest szansa, że do wiatrołapu zmieści się szafa? Kominka raczej nie będzie.

Nad wykuszem i balkonem cały czas się zastanawiamy: raz chcemy, a raz nie... Wiadomo są plusy i minusy. Nie wiem jeszcze na czym ostatecznie stanie.

Schody wolelibyśmy ze spocznikiem jednak. Naprawdę nie zmieszczą się? :( Może jednak, choćby kosztem któregoś pomieszczenia...

Mam jeszcze pytanie o koszt budowy takiego domu. Na stronie podają koszty, ale chciałabym usłyszeć od Was, jak myślicie ile taki domek może kosztować? Będzie budowany systemem gospodarczym, bez kredytu (przynajmniej na razie). Materiały ze średniej półki, w środku też bez szaleństw. Ot tak żeby było schludnie i ładnie i dało się mieszkać. Być może wykończymy najpierw parter, a dopiero później poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czantoria - trudno ocenić funkcjonalność tego projektu, bowiem pracownia celowo zmniejsza wymiary mebli, by wydawał się wiekszy niż w rzeczywistości. ...

 

Elfir, czy możesz podać wprost nazwy pracowni, które zmieniają wymiary mebli??

Jestem trochę w szoku.

Szukam od niedawna projektu, ale chyba jestem zbyt naiwny i......nie podejrzewałem, że robi się takie numery :)

 

Dobrze wiedzieć.

Dzięki, Maks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

letniowoc - moim zdaniem za 300 tys. może się udać pod klucz. Do zamieszkania (minimum na parterze na gotowo - kuchnia, łazienka, salon, sypialnia, komunikacja) gdzieś pomiędzy 220-240, zależy ile byłoby zrobione na poddaszu. A najlepiej, żeby do deweloperskiego dojść, bo zostawienie bez tynków, regipsów, wylewek, to potem przy dorabianiu totalny syf w całym domu. Schody można próbować inaczej rozrysować, żeby zniknęły stopnie zabiegowe, ale trzeba wiedzieć jaki będzie piec (bo w kotłowni jest częściowo pod schodami) i przearanżować górną łazienkę, bo trzeba by przesunąć drzwi w prawo, a w obecnej wersji się nie da, bo wanna.

 

maks_wlod małe mebelki są w omawianym projekcie z226 z z500, ale pamiętam, że jeszcze gdzieś się z tym spotkałam. To są mebelki typu stół jadalny dla 6 osób o szerokości 60-70cm, albo kanapy podobnej głębokości. W małej poczekalni u stomatologa takie kanapy będą ok. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...