Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo dziekuje bowess ,Elfir

macmac84 fajny domek tylko szukam projekty gdzie bedzie pokoj na dole "dla tesciowej" ;) chciałabym mieć tez taras zadaszony.

Najbardziej zastanawiam się nad tym projektem http://www.dobredomy.pl/projekt/klaudiusz

i mysle o takich zmianach :garaż 2stanowiskowy, zlikwidowac lukarnie nad garazem na okna polaciowe,

slupy zdecydowanie kwadratowe, likwidacja balkonu z tylu domu

i co wy na to????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja pewnych uproszczeń dobra. Widziałam, jak na jednej budowie pięknie wymurowane słupy z cegły zostały obłożone styropianem na kształt "przypór" - według mnie to była pomyłka i ciężki grzech przeciwko architekturze. ;)

Rezygnując z lukarny nad garażem, dodaj zwykłe okno w ścianie szczytowej - rozwiązanie tańsze od dodatkowej połaciówki i jeszcze otwiera pomieszczenie na świat zewnętrzny (wiele osób w pomieszczeniach z samymi oknami połaciowymi źle się czuje, mają efekt studni).

Pokój "dla teściowej" - zdecydowanie lepszy byłby położony bardziej peryferyjnie.

Jeżeli Tobie odpowiada program funkcjonalny, wygląd zewnętrzny i do tego wszystko mieści się w planowanym budżecie, to ok - może być Klaudiusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłowni raczej nie będziemy zmniejszać, bo planujemy ogrzewanie ekogroszkiem i większy metraż kotłowni jest jak najbardziej wskazany. Co do drzwi wejściowych macie rację - zamienimy je na standardowe jednoskrzydłowe. Wtedy chyba jest szansa, że do wiatrołapu zmieści się szafa? Kominka raczej nie będzie.

Tu chodzi o przesunięcie o jakieś 30 cm. Bez tego chyba nie wejdzie. Min. szafy to 60 cm i jeszcze pare cm, żeby w futrynę drzwi nie wchodziła.

 

Schody mozna przedłużyć bez problemów (to tylko dwa stopnie!):

http://images49.fotosik.pl/1644/9b749c2689840567.jpg

 

Jesli chcesz ekogroszek, polecam zrobienie dodatkowego wejścia do kotłowni z zewnątrz, żeby nie trzeba było nosić worków z węglem przez domowy wiatrołap.

http://images43.fotosik.pl/1578/b952514d4a7aab6b.jpg

 

Dodatkowo zrobilam propozycję układu kuchni i układ bez wykuszu i balkoniku. Nie wiem czy koszty poszerzenia całego domu o wykusz nie wyjdą niewiele więcej niż robienie tylko wykuszu i balkonika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy możesz podać wprost nazwy pracowni, które zmieniają wymiary mebli??

Jestem trochę w szoku.

Szukam od niedawna projektu, ale chyba jestem zbyt naiwny i......nie podejrzewałem, że robi się takie numery :)

.

 

Chyba wszystkie pracownie to robią w projektach małych domków :)

Najłatwiej porównać kanapę do szerokosci drzwi i szafek w kuchni.

Kanapa ma szerokość min 80 cm (wąska) a często przedstawiana jest szerokości szafek kuchennych (60 cm). Podobnie krzesła przy stołach - wygodne krzesło to 50x50 cm a na rysunkach jest max 40x40 cm. W sypialniach niekiedy umieszcza się łózka małżeńskie o szerokości 140 cm (czyli rozkładanego tapczanu), a wygodny materac dla dwojga to min. 160 cm (z czego rama łózka jest nieco wieksza - o ok. 10 cm).

 

 

Kiedy szukałam projektu znalazłam fajny projekt studia Z500. Kiedy go wrysowałam do AUTO CADa meble nijak nie chciały mi się zmieścić jak na wizualizacji :)

 

Dlatego wybrany projekt należy narysowac na papierze milimetrowym w skali np. 1:50, wziąć katalog meblowy (np. IKEA), i wrysowywac meble wg podanych w katalogu wymiarów.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, też to właśnie zauważyliśmy, a oprócz tego? Coś Ci się jeszcze nasuwa? WC nie jest za mały trochę? Mamy bardzo duży dylemat a musimy się jak najszybciej zdecydować :)

 

 

Co do projektu Z284 to kotłownia trochę mało ustawna, duży salon, odpowiedni WC na dole, jeżeli chodzi o górę to ok duże pokoje jest garderoba :) Ale jak dla mnie to trochę za duży ten domek no i kopertowy dach...

Edytowane przez czantoria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na ten projekt http://www.z500.pl/projekt/Z284 ????

 

 

To jest wersja Studia Z500 dla pierwotnego projektu Klaudiusz (i pokrewne) ze studia Dobre Domy:

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/klaudiusz

http://www.dobredomy.pl/projekt/persefona

http://www.dobredomy.pl/projekt/aleksander

 

To nie sa tanie domy do budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - dziękuję! Za propozycję zmian i wrysowanie ich w rzuty projektu. Od razu łatwiej to sobie wszystko wyobrazić. Pokazałam zaproponowane przez Ciebie zmiany mężowi i jemu również bardzo przypadły do gustu. Cieszę się, że wyjdą schody ze spocznikiem i szafa w wiatrołapie. Drzwi w kotłowni to też funkcjonalne rozwiązanie w przypadku ogrzewania ekogroszkiem, nie wiem czemu wcześniej odrzucaliśmy ten pomysł... Wykusz i balkon pewnie sobie darujemy, mąż mówi że jak ja chcę to może być, jemu jest obojętne.

 

Jeszcze tylko jedna rzecz mnie nurtuje, a mianowicie usytuowanie domu względem stron świata. Działka ma powierzchnię 10 arów, wjazd z drogi służebnej od zachodu. Planowaliśmy ustawić dom tak, żeby wejście było od północy (a tym samym kotłownia i kuchnia), salon na południe, jadalnia na zachód. Tylko wtedy te dwa duże bliźniacze pokoje na górze, będą pokojami zachodnimi. Nie wiem czy nie lepiej by było, gdyby to były pokoje południowe...Tylko wtedy na parterze na elewacji południowej byłoby tylko 1 okno, to z jadalnia. A okno tarasowe byłoby na wschód. Z tego co wiem, najlepiej mieć najwięcej okien na południe i na zachód.

Na naszej działce nie mamy sąsiadów. Działka ma stok południowy, położona jest na pagórku. Przepiękny widok na południe i południowy zachód, no i trochę już mniej piękny, ale też ładny całkiem na zachód. Od północy i wchodu widoków nie ma, jest pole :) Usytuowanie domu dla mnie jest też o tyle ważne, bo zależy mi na fajnym ogrodzie. Działka nie jest jakaś super wielka(ok.23x42m), więc chciałabym na niej wszystko zgrabnie zmieścić: dom, ogród i blaszak (najlepiej przysłonięty trochę roślinami).

Bardzo jestem ciekawa Twojej opinii, bo jakoś nie daje mi to spać (wjazd na działkę od zachodu nie jest zbyt fortunny).

 

Jeszcze raz dziękuję za pochylenie się nad wybranym przez nas projektem (wygląda na to, że to już będzie ten ostateczny). Jak tak teraz porównuję oryginalny projekt z92 z zaproponowanymi przez Ciebie zmianami, to na widok tego drugiego mam tak :D

 

monika9030 - jeśli chodzi o projekt z284 to nie moja bajka: kopertowy dach z wieloma lukarnami, nieregularny kształt domu i poczucie chaosu w układzie pomieszczeń, duży metraż. Ale tak jak mówię ja szukam czegoś zupełnie innego: prostego i nieskomplikowanego a z284 na pewno taki nie jest.

Edytowane przez letniowoc
poprawka w tekście
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

letniowoc - ale wejście od zachodu wcale nie jest złe, spójrz jak to wygląda po zmianie rodzaju okien:

http://images47.fotosik.pl/1584/fbda84eb42663f41gen.jpg

 

Kominek panoramiczny, do oglądania z dwóch stron.

 

Przy adaptacji powiększ maksymalnie okna na poddaszu w ścianie szczytowej od południa. Może nie trzeba będzie montowac połaciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o domku http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lukrecji-2/m4937b5b82e8fe ? + niewielka piwnica

Interesuje nas tani domek z dodatkowym pokojem na dole, macie jakies inne propozycje?

 

Cena budowy podana na powyższej stronie jest według Was w miarę rzeczywista?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze - Archon robi projekty, które sprzedają się oczami (piękne wizualki elewacji) a nie rozsądkiem.

Ceny budowy podawane przy projektach to bardziej przeliczniki bankowe a nie rzeczywiste kosztorysy. Popytaj ludzi, którzy budowali ten dom, ile rzeczywiście im wyszły koszty budowy.

 

Po kiego grzyba ci balkony w domku jednorodzinnym?

Schody w salonie, kiedy ma się dzieci to nie jest dobre rozwiązanie (dzieci biegają w górę i w dół, przychodża do nich koledzy).

 

Projektów z dodatkowym pokojem na dole jest od groma i trochę.

Skup się bardziej na:

- stronach świata działki

- sposobie ogrzewania

- minimalnej powierzchni pomieszczeń, jaką jesteś w stanie zaakceptować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej sprawdzić samemu:

 

Zaawansowane wyszukiwanie (przycisk na czerwonym pasku) - zakładka "wyszukiwanie" - wpisujesz słowo "Marek" - wybierasz dział "projekty domów i architektura" - wybierasz "szukaj wg tematów" - klikasz "szukaj".

 

Dla ułatwienia podam, że na forum jest tylko jedna osoba, która deklaruje budowę "Marka" z pracowni "Dom dla ciebie".

Ale projekt o nazwie "Marek" mają jesczze dwie inne pracownie. Nie wiem o który konkretnie ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze - za te pieniądze (działka + budowa domu) kup większe mieszkanie w bloku.

Sypialnie po 8 m2, kuchnia z aneksem na kanapę - to samo masz w blokach.

Do tego spiralne schody.

 

Ja nie wiem dlaczego, kiedy szuka się małego domu, tak naprawde szuka się nieco większego garażu dla najważniejszego członka rodziny, samochodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód gdzieś trzymać trzeba.

Jeśli chodzi o mieszkanie w bloku to nie dam się przekonać, zawsze uważałem, że lepsze własne 4 ściany choćby miał to być mały domek.

 

Zwróciłem na ten projekt uwagę bo podoba mi się bryła i jest energooszczędny.

 

Czy te spiralne schody to utrudnienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód mozna trzymać w osobnym garażu - którego koszt wybudowania m2 powierzchni jest kilka razy niższy niż budynku mieszkalnego.

Z resztą najwybitniejszy architekt amerykański Lloyd Wright zwykł mawiać - "samochód nie koń, stajni nie potrzebuje".

Ja rozumiem budowanie garażu w bryle budynku, kiedy koszty budowy i dalszej eksploatacji (ogrzewanie) nie grają dużej roli. Wówczas można pozwolić sobie na zbytki.

 

Ale ok. Jak ci się podoba dom, gdzie ponad 1/4 powierzchni to garaż, to sobie buduj. Kwestia priorytetów - dla ciebie priorytetem jest samochód a nie wygoda. Bo dom nie jest wygodny - jest po prostu mały i ciasny.

 

Ten projekt nie jest energooszczędny. W domach energooszczdnych bryła garażu jest oddzielona warstwą ocieplenia od reszty domu - garaż nie jest częscią budynku mieszkalnego, tylko jest do niego dostawiony. Przecież garaż wychładza ogromna brama garażowa, która praktycznie nie chroni przed mrozem (chyba, że sobie kupisz taką specjalnie ocieplaną na kilkanaście tysięcy złotych).

 

Biura architektoniczne "tworzą" projekty "energooszczędne" po prostu zwiększając zalecaną grubośc warstwy ocieplenia. A tak naprawdę powinno zaczynać się od zmiany konstrukcji budynku.

 

Schody spiralne są jednymi z najniebezpieczniejszych w użytkowaniu. Ludzie na forum już przestrzegają przed schodami zabiegowymi, namawiając na przerabianie ich na schody proste lub ze spocznikiem (w miarę możliwości projektu), a spiralne to już wogóle masakra jest.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...