Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Schody spiralne wyglądają efektownie i potrzebują najmniejszego otworu w stropie, ale ich użytkowanie to niestety porażka. Mogą być, jeżeli prowadzą z pokoju na antresolę, czy do jakiegoś pomieszczenia o mniejszej intensywności użytkowania, ale jako główne i jedyne schody prowadzące do wszystkich sypialni i łazienki kąpielowej nie polecam, a właściwie uważam je za mało śmieszny żart. Wszystkie większe meble na piętro trzeba w takiej sytuacji transportować od zewnątrz - przez okna.

 

Projekt ma może ciekawą bryłę na wizualce, ale funkcjonalnie niestety nie nadąża. Kuchnia dla osób, które jedzą poza domem - w zaproponowanym układzie po prostu nie da się ugotować domowego obiadu, a nawet przygotowanie kilku kanapek nastręczy trudności. Jedyny ratunek w stole jadalnym - jeżeli jego powierzchnię potraktować jako blat roboczy, to już coś można podziałać. W wiatrołapie nie ma miejsca na nic poza ściennym wieszakiem, a nieciekawy jest efekt, kiedy otwieramy drzwi wejściowe domu i pierwsze co widzimy to kurtki na ścianie i buty luzem poniżej. Jest szafka w korytarzyku, ale niska, bo pod oknem. Maleńkie sypialnie - jak budżet mały, to może byłyby do zaakceptowania, ale tu mi za dużo elementów zgrzyta. Po pierwsze do tych malutkich sypialni prowadzą mega niewygodne, za to drogie schody. Po drugie - niby mały tani dom, a bardzo drogie przesuwne drzwi tarasowe. Żeby jedne w salonie, to niech tam, ale 4 sztuki? Bardzo uzasadniony wydatek, zwłaszcza w przypadku tych zastawionych kanapą. :p Po trzecie, Elfir już napisała, najwygodniej mieszka tu samochód. Dach nad garażem musi być potężnie ocieplony, bo inaczej energooszczędność cała pójdzie w las.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżli ktoś zastanawia się nad tym projektem, to wiadomo, że nie jest osobą z gromadką dzieci. Są osoby, które lubią małe przestrzenie i tyle :p

Co do obiadu to troszkę dziwne stwierdzenie, że nie da się tam ugotować rodzinnego obiadu... bezsens. W akademiku się gotowało na mniejszych powierzchniach.

Co do kręconych schodów to Ok, może trudno byłoby tam wnieść szafę, ale kto by się przejmował takim problemem jeśli na 80% meble będzie kupował w Ikei i sam je sobie skręci. Efekt wizualny takich schodów jest za to bardzo ciekawy i wielu się spodoba :)

O bryle całej budowli to już nawet nie wspomnę bo według mnie projekt prezentuje się świetnie :)

I jeszcze jedno. Co to za dyskryminacja ludzi lubiących swoje samochody ? Oj nieładnie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna dyskryminacja. Po prostu warto uszeregować sobie system wartości. Jesli dla kogoś samochód wazniejszy niż wygoda to ok, niech sobie wybuduje duży garaż z przybudówką mieszkalną.

Nie każdy projekt gotowy to cud świata. Ten IMHO jest wyjątkowo nieudany.

 

Jesli ktoś nie ma dzieci, po co mu dwie dodatkowe sypialnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest polemika, są kontrargumenty. :)

 

Wiadomo, że tu nikt nic nie nakaże, ani nie zabroni. Po prostu ludzie chcą dowiedzieć się, jak inni postrzegają "zimnym okiem" zadany projekt.

 

Oczywiście, że można meble kupić w paczkach - nie tylko Ikea teraz tak sprzedaje, ale lepiej, żeby pytający poczuł o co chodzi w temacie, bo może planował przeprowadzić się ze swoimi dotychczasowymi meblami, albo chociażby kupić nowy materac. Tak, tak - wiem - można kupić cienki piankowy i wnieść zrolowany. :p

Kuchnia jest bardzo słabym punktem tego projektu. Ugotować można i na kuchence turystycznej jak trzeba, ale tu chodzi o codzienną wygodę użytkowania i utrzymania porządku, bo jest to kuchnia całkowicie otwarta, a właściwie aneks kuchenny w pokoju dziennym.

 

Mi też się bardzo podobają schody spiralne - najlepiej u kogoś i żebym nie musiała po nich wchodzić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia jest bardzo słabym punktem tego projektu. Ugotować można i na kuchence turystycznej jak trzeba, ale tu chodzi o codzienną wygodę użytkowania i utrzymania porządku, bo jest to kuchnia całkowicie otwarta, a właściwie aneks kuchenny w pokoju dziennym.

 

Dla mnie to raczej wygląda jak kuchnia z aneksem wypoczynkowym :D

 

 

Domek może i dobry jako letniak - ponieważ całe dnie przebywa się na dworze, nie potrzeba dużych pokoi.

 

Jesli ktoś jednak szuka całorocznego domku do mieszkania, to musi przewidzieć miejsce na takie rzeczy jak mop, wiadro, drabina, narzędzia, ozdoby choinkowe, zapasowy materac, szafa na pościele, itp. rzeczy. A wówczas okazuje się, że pokój 8 m2 jestak mieści najwyżej łóżko i niewielką szafę.

Jeśli dysponuje się niewielką kwotą na budowe domu, to szuka się projektu z możliwością rozbudowy (np. o garaż) a nie buduje garaż w cenie 2500 zł.m2 pow. Bo zwykła wiata garażowa dostawiana do domu będzie o wiele tańsza.

 

Spójrzcie na ten czeski projekt małego domku:

http://images48.fotosik.pl/448/e687eb221443c4a0.jpg

http://www.rdstyl.cz/Files/FckGallery/Ekonom%204+1%201.NP.jpg

http://www.rdstyl.cz/Files/FckGallery/Ekonom%204+1%202.NP.jpg

 

W przyszłości wiatę mozna obudowac ścianami i połączyć z wiatrołapem

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co dwie sypialnie ? hmm nikt nikomu nie każe tam spać :) gabinet i pokój gościnny np ? sądzę, że sposobów wykorzystania takiego pomieszczenia można by znaleźć sporo.

Miejsce na wiadro, mop i ozdoby choinkowe... co gdyby trzymać je w tak niespodziewanym miejscu jak pomieszczenie gospodarcze ! :o

 

Ten projekt powyżej... no cóż, o gustach się nie dyskutuje, ale nawet gdyby miał najdoskonalsze wykorzystanie przestrzeni jakie da się wymyślić to nie zmieni to faktu iż jest po prostu brzydki i wygląda jak kurnik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co dwie sypialnie ? hmm nikt nikomu nie każe tam spać :) gabinet i pokój gościnny np ? sądzę, że sposobów wykorzystania takiego pomieszczenia można by znaleźć sporo.

 

Gabinet wygodniej mieć na parterze - inaczej trzeba biegać po schodach z każdą filiżanką kawy.

 

Pomieszczenie gospodarcze - tam w zasadzie trzeba będzie trzymać większość utensyliów kuchennych, bo w "kuchni" brak miejsca na szafki. Dla przypomnienia to pomieszczenie ma tylko 2,5 m2.

 

 

Ten projekt powyżej... no cóż, o gustach się nie dyskutuje, ale nawet gdyby miał najdoskonalsze wykorzystanie przestrzeni jakie da się wymyślić to nie zmieni to faktu iż jest po prostu brzydki i wygląda jak kurnik :)

 

Raczej bym powiedziała, że nikomu nie chciało się robić ładnej wizualki z wykorzystaniem drogich elementów wykończeniowych.

Jak budujesz tani, mały dom, robisz frontową ściane w kamieniu? Albo całą boczną elewację w drewnie?

Dlatego na czeskim projekcie na dachu jest zwykła papa a nie dachówka lub blacha tytan-cynk.

Czesi chyba są bardziej pragmatyczni a mniej "artystyczni" przy szukaniu projektów.

 

 

Spójrz co można zrobić ze zwykłym, przeciętnym domkiem (Murator "Modelowy 98"), zmieniając wygląd elewacji:

przedtem:

http://www.gospodarz.pl/projekt_img/800/800/c//storage/murator/d/dom_409_20.jpg

 

potem:

http://cdn21.muratordom.smcloud.net/t/photos/thumbnails/15/73/f6/1573f68424cdb6ce_620x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że moje pytanie wywołało ożywioną dyskusję.

 

Zapytałem o ten projekt gdyż bardzo podoba mi się jego bryła i zawsze będzie ładniejszy od tego czeskiego który jest straszny ! (nie chodzi o wizualizacje)

 

Padło sporo argumentów, którym ciężko zaprzeczyć. Np. mała praktyczność schodów kręconych. Raczej jednak nie bedę tam wnosił całej szafy, aczkolwiek niezaprzeczalnie jest to minus, który dla niektórych może okazać się istotny. Ich wygląd jest jednak niewątpliwym plusem i dodaje uroku.

 

Nie przejmuję się małą kuchnią gdyż nie gotuję zbyt często, a czasem można znieść taką niedogodność jak przygotowanie wszystkiego na stole w jadalni.

2,5 m^2 na pomieszczenie nie jest to tak mało więc tutaj nie wydaje mi się aby był problem.

 

Muszę przyznać, że mam teraz jeszcze więcej wątpliwości niż na początku :p

 

Rzeczywiście ładna realizacja tego projektu muratora !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foto domu.JPG

Czy ktoś z Was byłby w stanie mi pomóc ze znalezieniem projektu domu ze zdjęcia? Dom zbudowany w 2007 r. Nazwa projektu, biuro projektowe, które mogło stworzyć taki domek?

Z góry dzięki za wszelką pomoc :)

Edytowane przez fillips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jest z72 po pewnych zmianach adaptacyjnych. Dodatkowe okna z boku (jadalnia i salon?), dodatkowy komin (wentylacja kuchni, albo wentylacja spiżarni - może w jej miejsce jest wc).

http://www.z500.pl/projekt/Z72,Tani-w-realizacji-dom-parterowy-z-dwoma-sypialniami-i-obszernym-pokojem-dziennym.html

 

W zasadzie w tej spiżarni spokojnie zmieści się kocioł gazowy, więc może to być kotłownia, łazienka ma wtedy tylko swoją podstawową funkcję, a drugi komin jest od kominka + wentylacja łazienki.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jest z72 po pewnych zmianach adaptacyjnych. Dodatkowe okna z boku (jadalnia i salon?), dodatkowy komin (wentylacja kuchni, albo wentylacja spiżarni - może w jej miejsce jest wc).

http://www.z500.pl/projekt/Z72,Tani-w-realizacji-dom-parterowy-z-dwoma-sypialniami-i-obszernym-pokojem-dziennym.html

 

W zasadzie w tej spiżarni spokojnie zmieści się kocioł gazowy, więc może to być kotłownia, łazienka ma wtedy tylko swoją podstawową funkcję, a drugi komin jest od kominka + wentylacja łazienki.

 

Też wpadłem na ten projekt, ale powierzchnia użytkowa w opisie do tego domu tze zdjęcia to 100 m2. Układ salonu z otwartą kuchnią pasuje, ale dodatkowo są 3 pokoje. Dzięki za odpowiedź. Może ktoś jeszcze na coś wpadnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz rację. Chciałem się trochę przygotować przed oglądnięciem domu by zobaczyć układ domu (zdjęcia nie pokazują każdego pomieszczenia) i w razie wątpliwości zapytać. No nic reszta okaże się na miejscu jak będę oglądał dom :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz koniecznie, jakie wrażenia po wizji lokalnej. :) Znalazłam ogłoszenie z tym domem i sama jestem ciekawa, jaki to projekt.

 

Znalazłem :-) Projekt nazywa się Bogna wersja 2 z małymi poprawkami budujących. Ktoś może budował taki domek? Ciekawią mnie orientacyjne koszty budowy " pod klucz" i opinie o projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo spodobał mi się ten projekt, mam działkę 28x50m. http://praktyczneprojekty.pl/u33__1654m2.html

Niestety po telefonie do nich wywnioskowałem, że jest to jakieś małe biuro projektowe, zapytałem o szacunkowe koszta budowy - kompletnie nie wiedzieli o co chodzi... Poszukuję podobnego projektu ale ze sprawdzonego biura.. Kojarzy ktoś? Chciałbym zmienić w nim to, aby nie było tego zakola po lewej stronie (wraz z małym balkonikiem na górze). Na wejściu może być, ale te boczne niestety odpada. Chciałbym aby dom był energooszczędny. Jest w stanie ktoś pomóc? Proszę też o jakieś sugestie czy coś jeszcze zmienić itd.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,

Marek

Edytowane przez Maroko1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt :) Ale wg mnie bardzo drogi w budowie. Ten dach... uff :(

 

Prawie wszystkie biura projektowe mają kosztorysy, choćby nieaktualne. Ten konkretny projekt jak widać na zdjęciach był już realizowany, więc poprosiłbym ich o kontakt do inwestora który ten dom zbudował.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi w budowie? Akurat wydawało mi się, że nie jest taki drogi:( Mam 21 lat, ziemię kupuję właśnie teraz, dom chcę stawiać metodą gospodarczą. Mógłbyś polecić coś podobnego a o niższych kosztach budowy? Interesuje mnie 130-160m, bez pownicy, 1 bądź 2 garaże, dom dla 4-5 osobowej rodziny, poddasze użytkowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...