Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Niestety nie jestem fachowcem w dziedzinie budownictwa, ale mądrzy ludzie zawsze radzą: prosta bryła, dach dwuspadowy, bez udziwnień. Wydaje mi się, że ten projekt nie spełnia tych kryteriów. Sam garaż to niemal oddzielny budynek z własnym dachem...

 

Ja szukałem bardzo podobnego domu jak Ty i po wstępnych wycenach musiałem zrezygnować z kilku projektów, które najbardziej mi się podobały. Konieczny był kompromis z własnym portfelem, ale za to jestem przekonany że stać mnie na dokończenie budowy.

 

Nie wiem jaki masz budżet, więc trudno coś konkretnego poradzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Całkiem fajny projekt małego domu. Według mnie do zrobienia pod klucz w przedziale 200-250 tys. - zależnie od detali instalacyjno-wykończeniowych. Chyba na forum nie ma dziennika.

 

Byłem dzisiaj oglądnąć ten domek. Wrażenia trochę mieszane z przewagą pozytywnych. Domek 5 lat więc kilka rzeczy do odnowienia, odświeżenia.

1) Dom jest z keramzytu 38 cm bez żadnego dodatkowego docieplenia. Co o tym myśleć?

2) Średnie rachunki za prąd trochę wysokie. Układ pokoi trochę jak w mieszkaniu w bloku, ale jest ok. Salon i kuchnia ładne, a pozostałe 3 pokoje bardzo ustawne.

3) Sufit nad kominkiem - widać długą rysę na suficie (pęknięcie farby, czy jak na to patrzeć?).

4) Drewniane słupy podtrzymujące daszek nad wejściem do domu mocno popękane - martwić się o to?

5) Ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni i łazience, reszta pompa ciepła + kominek bez podłączenia do centralnego

Taras i zagospodarowanie reszty działki - bardzo ładnie.

 

Może ktoś jest w stanie odpowiedzieć na pytania :)

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pkt. 5 coś źle napisane - PC bez podłączenia do centralnego? To do czego jest? Tylko do wody?

 

Obecnie dom bezwzględnie trzeba ocieplać.

 

Długa rysa na suficie to może być albo praca budynku albo żle zamontowana płyta gk.

Albo to:

http://www.odbiorynadzory.pl/node/34 - pkt 5

 

Słupy na ganku - urok naturalnego drewna chyba.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi w budowie? Akurat wydawało mi się, że nie jest taki drogi:( Mam 21 lat, ziemię kupuję właśnie teraz, dom chcę stawiać metodą gospodarczą. Mógłbyś polecić coś podobnego a o niższych kosztach budowy? Interesuje mnie 130-160m, bez pownicy, 1 bądź 2 garaże, dom dla 4-5 osobowej rodziny, poddasze użytkowe.

 

Radzę zacząc cała przygodę z wybieraniem projektu od przemyślenia paru spraw i poczytania forum.

Ten projekt będzie KOSZMARNIE drogi w realizacji. Jesli tego sama nie zauwazyłaś przy szukaniu projektu, znaczy, że masz za małą wiedze na temat tego, co podnosi koszty budowy. Tym samym najprawdpodobniej będziesz wybierac domki podobne z zewnątrz do tego.

Dlatego namowa do poczytania forum nie jest sarkazmem z mojej strony - naprawdę pisanie po raz kolejny o roli balkoników, wielopołaciowych dachów, wykuszy, słupów, itp. w drenowaniu kieszeni inwestora jest trochę nudne :)

 

Ten projekt ma niby 165,4 m4 ale powierzchni UŻYTKOWEJ. Całkowitej pewnie będzie miał ponad 250 m2, co daje min. 600 tyś na budowę.

 

Wybierając projekt zacznij od określenia swoich możliwosci finansowych - może się okazać, że jednak 4 łazienki i duże sypialnie po 25 m2 są poza zasięgiem finansowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

szukam projektu i szukam i coś ciężko mi idzie. Pomijając fakt, że gotowych projektów jest całe mnóstwo to jednak chciała bym aby był to strzał w dziesiątkę.

Planujemy parterówkę i dobrze by było mieć 3 pokoje tzn. dwie normalne sypialnie i jeden nawet mniejszych rozmiarów około 6m2.

I tak znalazłam projekt http://www.z500.pl/projekt/Z94,Parterowy-dom-z-dachem-kopertowym-z-frontowym-garazem-na-dwa-samochody.html i zastanawiam się czy nie dało by jakoś przerobić tej części nocnej aby zyskać trzeci małych rozmiarów pokój/gabinet. Mogę zrezygnować z okna w łazience.

Macie może jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzac po typie projektu celujesz w duży garaż?

Na twoim miejscu poszukałabym coś z dachem dwuspadowym. Przy takim typie dachu rozbudowa (np. powiększenie garażu) wzdłuż kalenicy nie pociąga za sobą wielkich przeliczeń konstrukcyjnych dachu. Przy czterospadowym lub przy poszerzaniu w poprzek kalenicy domu nawet o 50 cm konieczne jest zaprojektowanie dachu od nowa.

 

Od jakiej strony świata masz wjazd na działkę? Z której strony jest najładniejszy widok?

 

 

Co powiesz na Żuczka z Archetonu? Aby salon był bardziej ustawny można zmienić nieco rozmiesczzenie okien. Garaż można łatwo powiększyć o jeszcze jedno stanowisko.

 

Abo tą "zetkę": http://www.z500.pl/projekt/Z182,Parterowy-dom-z-duzym-bocznym-garazem-na-2-auta-we-wspolczesnym-stylu.html. Tylko trzeba byłoby "obrać" ten projekt z kosztownych detali (no, chyba, że was stać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzac po typie projektu celujesz w duży garaż?

Na twoim miejscu poszukałabym coś z dachem dwuspadowym. Przy takim typie dachu rozbudowa (np. powiększenie garażu) wzdłuż kalenicy nie pociąga za sobą wielkich przeliczeń konstrukcyjnych dachu. Przy czterospadowym lub przy poszerzaniu w poprzek kalenicy domu nawet o 50 cm konieczne jest zaprojektowanie dachu od nowa.

 

Od jakiej strony świata masz wjazd na działkę? Z której strony jest najładniejszy widok?

 

 

Co powiesz na Żuczka z Archetonu? Aby salon był bardziej ustawny można zmienić nieco rozmiesczzenie okien. Garaż można łatwo powiększyć o jeszcze jedno stanowisko.

 

Abo tą "zetkę": http://www.z500.pl/projekt/Z182,Parterowy-dom-z-duzym-bocznym-garazem-na-2-auta-we-wspolczesnym-stylu.html. Tylko trzeba byłoby "obrać" ten projekt z kosztownych detali (no, chyba, że was stać)

 

 

Więc tak działka 15 ar., szer.24 dł. około 62,5 wjazd jest od północnego wschodu. Garaż obowiązkowo musi być 2 stanowiskowy ( w przyszłości plany odnośnie małego warsztatu lub zakładanie gazu do aut). Widoki praktycznie z każdej strony ładne działka usadowiona w bliskim sąsiedztwie 2 lasów i jeziora. Ogólnie wizję domu mam. Po lewej kuchnia, jadalnie salon po prawej WC, łazienka, 3 pokoje z czego 3 może być minimalnych rozmiarów ( 5-6 m2) kotłownia, ogrzewanie będzie na eko groszek więc powinna być trochę większa, a garaż wchodzić tak pół na pół w bryłę domu.

Mam nadzieję, że możliwie dobrze zobrazowałam. Dużo rzeczy będziemy robić metodą gospodarczą. Jeśli dom zrobi nam mie duuuże wrażenie mogę zainwestować trochę więcej.

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro planujecie warsztat - radzę garaż osobno. Może być połączony z domem jakimś łącznikiem (np zadaszenie, przeszklona weranda).

Wówczas bez problemu możecie rozbudowywać budynek warsztatowy w zalezności od potrzeb, bez robienia bałaganu w domu.

 

Działka jest bardzo wąska jak na parterówkę z dużym garażem. Tym bardziej lepsze będą dwie bryły przesunięte względem siebie.

W dodatku przy uruchomieniu zakładu frontowa częśc działki będzie publiczna, dla klientów. Stąd lepiej bryłę budynku schować za garażem.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro planujecie warsztat - radzę garaż osobno. Może być połączony z domem jakimś łącznikiem (np zadaszenie, przeszklona weranda).

Wówczas bez problemu możecie rozbudowywać budynek warsztatowy w zalezności od potrzeb, bez robienia bałaganu w domu.

 

Działka jest bardzo wąska jak na parterówkę z dużym garażem. Tym bardziej lepsze będą dwie bryły przesunięte względem siebie.

W dodatku przy uruchomieniu zakładu frontowa częśc działki będzie publiczna, dla klientów. Stąd lepiej bryłę budynku schować za garażem.

 

A coś takiego choć wydaje mi się, że projekt jest kosztowny http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-pigwowcach-2/m46cd31c716031

W sumie to już sama nie wiem oglądam i oglądam .....

Ta zetka bardzo mi sie podoba w oryginalnej wersji jednak trochę za wąsko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten to naprawdę drogi jest. Pisałam już - dach dwuspadowy!

 

Może po prostu indywwidualny np. taki:

http://images48.fotosik.pl/456/85dae911d59c45c1.jpg

 

Nad częscią mieszkalną dach dwuspadowy (kalenica równoległa do drogi). Nad garażem dach dowolny, bo garaż jest dostawiony.

Jedna ściana nośna. Taras częsciowo zadaszony

Rysunek i powierzchnie dla ścian z silikatów (nośna 18 cm +20 cm styro, działówki 12 cm).

Od wschodu do granicy działki są 4 m, od zachodu 5 m.

 

Okno gabinetu niby na północ, ale przede wszystkim na plac parkingowy przed domem, by mieć klientów na oku. Wejście do gabinetu blisko wejścia, by nie prowadzić interesantów przez pół domu.

 

Aby powiększyć salon można zlikwidować ściankę z szafą (spiżarka + gospodarczy) w korytarzu. Mozna też powiększyć kuchnię kosztem gabinetu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filips jak to dokładnie jest z tym ogrzewaniem? W ogłoszeniu jest, że elektryczne i kominek. Czy ta pompa ciepła jest tylko do robienia ciepłej wody, czy jak? Podłogówka jaka? Kable grzewcze czy rurki z wodą?

W takim układzie (ściana jednowarstwowa, grzejniki mieszane - podłogówka + klasyczne ścienne, przygotowanie ciepłej wody też na prąd) cudów nie ma - rachunki będą wysokie.

Dom prosi się o docieplenie. 10-12 cm styropianu dobrze by mu zrobiło. Dodatkowy wydatek to zrobienie na nowo elewacji po dociepleniu - trochę szkoda, bo aktualna wygląda ładnie, nie jest zniszczona ani przybrudzona.

Drewno się zsycha i dość często pęka. Jeżeli pęknięcia są wzdłuż słojów, to ok, nic się nie zawali. :)

Sufit z pęknięciem. Nie piszesz jaki jest strop i czym właściwie jest ten sufit. Stropy zawsze trochę pracują. W nowym domu może to również wynikać z tego, że budynek osiadł. Taka rysa to może być drobiazg do zaszpachlowania, ale może być też wynikiem większego błędu budowlanego.

 

Maroko1991 projekt U33 pod względem programu użytkowego ciekawy i atrakcyjny, ale całość opakowana w przedrożoną i średnio atrakcyjną formę. Dom bardzo zdominowany wizualnie przez garaż - nadchodząc lub nadjężdżając ze strony prawej praktycznie nic innego poza wielkim garażem nie widać. W żaden sposób nie jest to projekt domu energooszczędnego.

Poranna zorza ma bardziej zwartą bryłę, ogólnie bardziej współczesny styl, ale są dwa balkony, przeszklony wykusz przechodzący w jaskółkę - trzeba będzie uważać na mostki termiczne. 300 tys. netto za stan surowy zamknięty może być realne, ale z założeniem materiałów raczej tańszych (na płaską dachówkę ceramiczną, drewniane okna 3-szybowe, balustrady nierdzewki i naturalny kamień na elewacji to raczej nie wystarczy).

Wykończenia i instalacje mogą kosztować bardzo różnie. Forumowiczom, którzy przedstawili koszty swoich budów wychodzi zwykle od SSZ do "pod klucz" drugie tyle, a jeszcze częściej SSZ to 40% kosztów budowy. Czyli ten dom rokuje na przynajmniej 600k netto.

Wnioskuję, że chcesz budować dom "przyszłościowy". Zadanie nie jest łatwe, bo trzeba zaplanować dom dla rodziny, która pełną, że tak brzydko napiszę, liczebność może osiągnąć za rok, a może i za 25 lat. :)

 

Dżentelmeni wprawdzie nie rozmawiają o pieniądzach, ale dużo trafniejsze i konkretniejsze porady pojawiają się w wątkach dom za 200 i dom za 300 tys., bo tam po prostu na dzień dobry każdy mówi, jaki ma budżet na budowę.

 

bąbelkowo możesz zainwestować trochę więcej, ale trochę więcej niż ile? Z94 to koszt około 280 tysięcy licząc raczej skromne wykończenie.

Również rozważałabym projekt indywidualny, bo prowadzenie działalności gospodarczej to nie jest typowa sytuacja uwzględniana w projektach gotowych. Czy ten mały pokoik służyłby do obsługi klientów? Może wówczas dobrym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie go przy garażu i z przejściem do niego? Wtedy byłoby wydzielone biuro. Mogłoby być to coś na wzór Antka, a z metrażem rozdzielonym wedle Waszych potrzeb i upodobań, no i oczywiście dodatkowymi drzwiami pokój-garaż.

http://projekty-domow.dom.pl/hr_antek_ii_c_z_garazem_dwustanowiskowym_na_paliwo_stale.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość zrezygnowania z wykuszu? Jest on niepotrzebny ze względu, że są 2 balkony a pokój, w którym na projekcie znajduje się wykusz mógłby być używany bardzo rzadko. Np, zamiast wykuszu - okno dachowe. Czy koszta znacząco się zmniejszą? Który projekt byłby tańszy w budowie? U33 czy poranna zorza?

Pozdrawiam i czekam na odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można zrezygnować z wykuszu, ale jest to duża przeróbka - od fundamentów po konstrukcję dachu, więc taka adaptacja dość drogo wyniesie. Koszty budowy za to zmniejszą się w sposób istotny. Możesz zobaczyć, jak wygląda dom, w którym od razu jest "na prosto" http://projekty-domow.dom.pl/dom_przy_cyprysowej_8.htm albo dom, który ma wykusz, ale powyżej już równą połać dachu http://projekty-domow.dom.pl/arp_metis_ii.htm. Więc na dwa sposoby można uprościć.

 

Zakładając użycie do budowy takich samych materiałów, tańsza jest Poranna Zorza - budynek prostszy, bardziej zwarty, z mniej rozbudowanym dachem. Ale i tak żaden z tych budynków, nawet po adaptacji upraszczającej nie jest domem, który da się zbudować poniżej 500 000. No, chyba, że metodą kolegi net-beta, czyli własnoręcznie. :)

 

Podrzuciłabym jakiś projekt alternatywny, ale jeżeli dom ma być energooszczędny, to ważny jest układ okien w stosunku do stron świata. Napisz, z której strony wjazd na działkę. No i jeszcze kwestie subiektywne, czyli co się komu podoba. Jednemu pasuje prosty budynek typu http://www.tooba.pl/projekt-domu-Kendra-Bis/a,s_pd,idp,18130.html , a drugi powie, że to kurnik, bo ani lukarny, ani kolumienek. :) Widzę również, że skłaniasz się ku budynkowi z układem bardziej w głąb działki. 28 m to sporo - pasowałoby też wiele projektów z częstszym rozplanowaniem z dłuższą osią równolegle do ulicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt poranna zorza bardzo mi się podoba ze względu na rozkład pomieszczeń na górze. Oddzielona część z sypialnią, garderobą i łazienką. Będę budować sam ze znajomymi także koszta ekip budowlanych odpadają (pozostaje piwko i grill, aby praca dobrze szła:)) Wjazd do domu będzie niestety od północy;/ A kieruje się bardziej wgłąb działki bo: 25m szer (od tej str wjazd) 60m dł. Za domem mały ogródek.

W projekcie poranna zorza zrezygnowałbym z wykuszu a wstawił tam właśnie zwyczajne okno dachowe.. Czy taka zmiana w projekcie jest dostępna przez muratora czy muszę zatrudnić prywatnego architekta? Jeśli chodzi o koszty to niestety wszystko z kredytu.. Koszta jak najmniejsze chciałbym ponieść (brak sprecyzowanych), a dom będzie dla min 5 osób - ja + przyszła żona, planowana 2 dzieci + moja mamusia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego dla ciebie wjazd od północy jest "niestety"? To najbardziej optymalny sposób wjazdu na działkę.

 

Jesli chcesz mieć miejsce dla matki polecam szukac projektu, gdzie pokój i łazienka (oczywiście na parterze) są oddalone od głównego traktu domu. Bo strasza osoba czasem chce wypocząć w ciszy, a tu po parterze dzieciaki biegają, telewizor głośno chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam działkę budowlaną o wymiarach 19x30m, z wejściem od północy gdzie biegnie ulica. Pozostałe trzy boki zabudowane.

I zastanawiam się teraz jakiego projektu szukać, czy najlepszym wyjściem będzie ustawienie domu najkrótszym bokiem do ulicy czy może tym dłuższym?

Bo działka wydaje mi się niestety dość wąska i ograniczona, by stawiać budynek wzdłuż krótszego boku, mając dodatkowo na uwadze zamiar budowy wspólnie z garażem.

A może właśnie budować najkrótszym bokiem do ulicy a garaż usadowić oddzielnie, w części narożnej od strony południowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filips jak to dokładnie jest z tym ogrzewaniem? W ogłoszeniu jest, że elektryczne i kominek. Czy ta pompa ciepła jest tylko do robienia ciepłej wody, czy jak? Podłogówka jaka? Kable grzewcze czy rurki z wodą?

W takim układzie (ściana jednowarstwowa, grzejniki mieszane - podłogówka + klasyczne ścienne, przygotowanie ciepłej wody też na prąd) cudów nie ma - rachunki będą wysokie.

Dom prosi się o docieplenie. 10-12 cm styropianu dobrze by mu zrobiło. Dodatkowy wydatek to zrobienie na nowo elewacji po dociepleniu - trochę szkoda, bo aktualna wygląda ładnie, nie jest zniszczona ani przybrudzona.

Drewno się zsycha i dość często pęka. Jeżeli pęknięcia są wzdłuż słojów, to ok, nic się nie zawali. :)

Sufit z pęknięciem. Nie piszesz jaki jest strop i czym właściwie jest ten sufit. Stropy zawsze trochę pracują. W nowym domu może to również wynikać z tego, że budynek osiadł. Taka rysa to może być drobiazg do zaszpachlowania, ale może być też wynikiem większego błędu budowlanego.

 

Maroko1991 projekt U33 pod względem programu użytkowego ciekawy i atrakcyjny, ale całość opakowana w przedrożoną i średnio atrakcyjną formę. Dom bardzo zdominowany wizualnie przez garaż - nadchodząc lub nadjężdżając ze strony prawej praktycznie nic innego poza wielkim garażem nie widać. W żaden sposób nie jest to projekt domu energooszczędnego.

Poranna zorza ma bardziej zwartą bryłę, ogólnie bardziej współczesny styl, ale są dwa balkony, przeszklony wykusz przechodzący w jaskółkę - trzeba będzie uważać na mostki termiczne. 300 tys. netto za stan surowy zamknięty może być realne, ale z założeniem materiałów raczej tańszych (na płaską dachówkę ceramiczną, drewniane okna 3-szybowe, balustrady nierdzewki i naturalny kamień na elewacji to raczej nie wystarczy).

Wykończenia i instalacje mogą kosztować bardzo różnie. Forumowiczom, którzy przedstawili koszty swoich budów wychodzi zwykle od SSZ do "pod klucz" drugie tyle, a jeszcze częściej SSZ to 40% kosztów budowy. Czyli ten dom rokuje na przynajmniej 600k netto.

Wnioskuję, że chcesz budować dom "przyszłościowy". Zadanie nie jest łatwe, bo trzeba zaplanować dom dla rodziny, która pełną, że tak brzydko napiszę, liczebność może osiągnąć za rok, a może i za 25 lat. :)

 

Dżentelmeni wprawdzie nie rozmawiają o pieniądzach, ale dużo trafniejsze i konkretniejsze porady pojawiają się w wątkach dom za 200 i dom za 300 tys., bo tam po prostu na dzień dobry każdy mówi, jaki ma budżet na budowę.

 

bąbelkowo możesz zainwestować trochę więcej, ale trochę więcej niż ile? Z94 to koszt około 280 tysięcy licząc raczej skromne wykończenie.

Również rozważałabym projekt indywidualny, bo prowadzenie działalności gospodarczej to nie jest typowa sytuacja uwzględniana w projektach gotowych. Czy ten mały pokoik służyłby do obsługi klientów? Może wówczas dobrym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie go przy garażu i z przejściem do niego? Wtedy byłoby wydzielone biuro. Mogłoby być to coś na wzór Antka, a z metrażem rozdzielonym wedle Waszych potrzeb i upodobań, no i oczywiście dodatkowymi drzwiami pokój-garaż.

http://projekty-domow.dom.pl/hr_antek_ii_c_z_garazem_dwustanowiskowym_na_paliwo_stale.htm

 

bowess dokładnie tak ten mały pokoik to pod klientów, żeby dobrze wytłumaczyć ten warsztat to miało by być dodatkowe źródło dochodu, mąż z wykształcenia jest mechanikiem i tęskni za tym "grzebaniem". W każdym bądź razie nic na wielką skale, no chyba że tak nas klientami zasypie, że po prostu zainwestujemy w warsztat z prawdziwego zdarzenia. Na chwilę obecną mamy już jedną firmę na której się skupiamy. Chcemy na początek coś mniejszego nie za drogiego i zobaczyć co czas pokaże na co tak naprawdę będzie nas stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomniałem dodać. W grę wchodzi raczej dom z poddaszem użytkowym. Na parterówkę, to moim skromnym zdaniem działka powinna mieć min 1000 m2.

Podobają mi się projekty domów typu : mg miejski, mg prosty. Tylko że nie mają wspólnego garażu. A dziś to chyba najlepsze rozwiązanie by budować w jednej bryle ( dużo niższe koszta). Tak, MPZP dopuszcza usytuowanie domu bokiem do wjazdu. Przynajmniej nigdzie nie widziałem przeciwwskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...