Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

My zdecydowaliśmy się na taki, też szukaliśmy taniego:

 

http://archetyp.pl/projekt_abra/

 

tu założyłem wątek o tym projekcie, liczę na to że więcej budujących Abrę się dołączy i będziemy mogli wymieniać opinie i doświadczenia:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209906-Abra-Abra-2-z-pracowni-Archetyp&highlight=abra

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Poszukuję projektu domu na działkę o szerokości 20 m. Dach - 35-45 stopni. 9 m w kalenicy max. Czegoś podobnego do Tarota Mini. Materiał - ceramika. Ogrzewanie - paliwo stałe. Tarot ma dość małą kotłownię i nie wiem, czy taka powierzchnia będzie minimalnie komfortowa przy użytkowaniu.

PS. Jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o sprawy budowlane, więc proszę o wybaczenie jeśli czegoś nie będę łapał w lot lub się, być może w oczach osób bardziej doświadczonych, bezsensownie dopytywał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wjazd od północy? Sypialni ma być 4?

Chcesz palić paliwem stałym?

 

W tym projekcie i tak garaż jest za mały by normalnie z niego korzystać (ma szerokosć 3 m), więc przy adaptacji starczy poszerzyć garaż i kotłownię o 0,5 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wjazd od północy? Sypialni ma być 4?

Chcesz palić paliwem stałym?

 

Wjazd od północy. Potrzebujemy 3 pokoi na górze dla siebie i jednego w przypadku najazdu gości. Oprócz tego pokoju na dole dla starszej osoby. Tak chcę palić paliwem stałym. Podoba nam się też Salsa z Krajobrazów, ale zaadaptowanie pomieszczenia na kotłownię daje dziwny efekt z kominem No i to pewnie większa polka z przeróbką.

 

W tym projekcie i tak garaż jest za mały by normalnie z niego korzystać (ma szerokosć 3 m), więc przy adaptacji starczy poszerzyć garaż i kotłownię o 0,5 m

 

Najwyżej 0,4 m, bo więcej niż 12 m frontu mieć nie mogę :(

PS. Martwi mnie też spora liczba okien dachowych. Oczywiście z powodów finansowych :)

Edytowane przez Bazyl3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wybuduj dom piętrowy a nie z poddaszem.

Przy takich zalożeniach potrzebujesz dużego domu, jesli ma być wygodny i funkcjonalny.

 

Garaż + kotłownia

Salon-jadalnia-kuchnia-duża łazienka-sypialnia

Na piętrze trzy sypialnie-dodatkowy pokój - dwie łazienki

 

Dlaczego tak?

Jeśli na parterze zamierzasz mieć pokój do stałego pobytu osoby starszej, musisz założyć jej zniedołężnienie, a więc także osobę na wózku inwalidzkim. Łazienka musi być więc bardziej przestronna by tym wózkiem dało się wjechać, poza tym musiałaby posiadać udogodnienia dla osób zniedołężniałych (odpada mały, narożny brodzik prysznicowy).

 

Przy dwójce dzieci + częstych gościach jedna łazienka nie będzie wygodna. Jak dzieci są małe to się je szybko kąpie, ale natolatek może zablokować łazienkę na godzinę. Zbieganie na parter by się wykąpać nie jest wygodne.

 

Myślałeś o podpiwniczeniu, by tam zmieścić garaż i kotłownię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie projekt D83 Pod lasem z kolekcji Muratora. http://projekty.muratordom.pl/projekt_pod-lasem,265,0,0.htm

 

Po adaptacji parter mógłby wyglądac tak:

http://images34.fotosik.pl/508/12a07231bf7a857b.jpg

 

Miedzy pokojem a garażem miejsce na łazienkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goście nie będą części :), więc ta czwarta sypialnia to raczej przydaś niż konieczność, ale dobrze że w Tarocie jest. Rzeczywiście łazienka dolna jest w nim malutka :( Podpiwniczenie ze względy na rodzaj gleby i koszty związane z dobrym zabezpieczeniem, nie wchodzi w grę :(

PS. Zaproponowany projekt został odrzucony przez Żonę. Nie wnikam dlaczego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby jednak wyjaśniła dlaczego, byłoby łatwiej szukać czegoś innego.

 

Zbyt wiele pokoi na piętrze powoduje, że są one małe. A dzieci potrzebują dużej przestrzeni do zabawy.

Jeśli nie planujesz wielu gości, to zaplanuj po prostu rozkładana kanapę w salonie a powiększ pokoje na piętrze albo dodaj pralnię z suszarnią zamiast małego pokoju gościnnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby jednak wyjaśniła dlaczego, byłoby łatwiej szukać czegoś innego.

 

Najlepiej będzie jak namówię ją na dyskusję tutaj :D

 

Zbyt wiele pokoi na piętrze powoduje, że są one małe. A dzieci potrzebują dużej przestrzeni do zabawy.

Jeśli nie planujesz wielu gości, to zaplanuj po prostu rozkładana kanapę w salonie a powiększ pokoje na piętrze albo dodaj pralnię z suszarnią zamiast małego pokoju gościnnego.

 

Przy czym, wydaje mi się, że jak na tak mały domek jak Tarot, te pokoje nie są jednak takie małe. A lepszym miejscem dla zabaw dla dzieci jest moim zdaniem pólko :) Myśl o pralni niezła. Pomyślałem jeszcze o zamianie małego gościnnego na dużą łazienkę, a łazienki na pralnię właśnie, ale nie wiem czy to mądre :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich przemyślających :) zastanawiam się nad dwoma projektami i w sumie nie wiem co rozsądniejsze, a decyzję przydało by się podjąć jak najszybciej. Tak w skrócie rodzinka 2+1

Oto dwa warianty

1. http://galeriaprojektow.pl/arg_k017.htm

 

19306_rzuty1_arg_k017_tmb1.jpg

 

W sumie wszystko mi w nim odpowiada( poza łazienką bez okna), tylko nie wiem czy koszty nie będą znacznie wyższe od drugiego.

 

2. http://z500.pl/projekt/Z94,Parterowy-dom-z-dachem-kopertowym-z-frontowym-garazem-na-dwa-samochody/realizacje.html

 

Niestety nie mogę jakoś wrzucić drugiego zdjęcia. W tym projekcie też praktycznie wszystko mi pasuje,dodała bym tylko duże okno w jadalni, przyszłościowo zrobilibyśmy górę jeśli rodzinka się powiększy.

I właśnie tutaj nasuwa się pytanie. Co lepiej od razu 3 sypialnie na dole, czy z potrzebą.

I jak oba domki choć w przybliżeniu kształtują się cenowo.

Proszę o konstruktywne opinie.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujecie 3 sypialni? Jeśli nie, to nie ma sensu ich robić. Wyprowadźcie po prostu instalacje wod-kan, c.o. na poddasze i w przyszłości tam możecie dodać pokój z łazienką.

 

Najdroższe w tych projektach są dachy czterospadowe. Zobacz, ktory ma mniejsżą powierzchnię.

Pierwszy projekt jest też o polowe większy od drugiego.

 

Ze względu na małe kotłownie wchodzi w rachubę tylko ogrzewanie gazowe lub PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujecie 3 sypialni? Jeśli nie, to nie ma sensu ich robić. Wyprowadźcie po prostu instalacje wod-kan, c.o. na poddasze i w przyszłości tam możecie dodać pokój z łazienką.

 

Najdroższe w tych projektach są dachy czterospadowe. Zobacz, ktory ma mniejsżą powierzchnię.

Pierwszy projekt jest też o polowe większy od drugiego.

 

Ze względu na małe kotłownie wchodzi w rachubę tylko ogrzewanie gazowe lub PC.

 

 

Liczyłam powierzchnię tego pierwszego to użytkowa wynosi 119 m2, liczyłam bo coś mi nie pasowało i te 160 m2 to z kotłownia i garażem.

Ten pierwszy projekt to koncepcja z biura archigraph i nie ma podanej powierzchni dachu.

Sama już nie wiem, na chwilę obecną nie potrzebujemy 3 pokoju ... tylko może lepiej od razu mieć spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pogadaj z żoną o domku Muratora :)

Zonie nie pasuje rozkład czy wizualizacja? Bo ten sam dom w różnych wykończeniach może wyglądać kompletnie inaczej. Klasycznym przykładem, jakim się posługuję, by to zobrazowac jest adaptacja domu D10 Modelowy:

 

pierwotnie:

http://www.goldprojekt.pl/projects/goldproject/resources/application/projekty/118c4d656c424c795e554ae3a4a1c981_dom_27_19.jpg

 

adaptacja:

http://cdn21.muratordom.smcloud.net/t/photos/thumbnails/15/73/f6/1573f68424cdb6ce_620x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...