Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Nie trzeba porównywac kosztów budowy takiego samego domu. Ale o podobnej kubaturze i ilości pokoi, z garażem i bez, żeby porównać ile garaż kosztuje, ile poddasze, ile kopertowy dach.

 

Garaż dobudowany później może znajdować się w głębi ogrodu albo być wiatą.

 

Jeśli chodzi o ilośc osób to w twoim przypadku musisz brać inne kryteria niż w sytuacji rodzice + 3 dzieci. Dzieci z reguły mają mniej ubrań i wymagają mniej prywatności od osób starszych. Dzięki temu nie trzeba odseparowywać od siebie poszczególnych częsci domu.

 

W przypadku gdy ma się seniorów, trzeba założyć, że w ich pokoju powinno znaleść się nieco więcej mebli niż tylko łóżko i szafa (jak w sypialni), bo to będzie też pokój do wyizolowania się od rodzinnego hałasu. Potrzebny bylby jeszcze przynajmniej fotel i stoliczek oraz regał/komoda na własne przedmioty. Samo lóżko też musi stać na środku, żeby można było do niego z trzech stron, a najlepiej gdyby była możliwość wstawienia dwóch łóżek - na wypadek gdyby jeden z seniorów był obłożnie chory.

Innymi słowy pokój seniorów powinen mieć min 12 m2

 

Łazienka przy ich pokoju powinna uwzględniać ewentualną niepełnosprawność. Więc nie może być ciasnym pomieszczeniem z małą kabiną narożną.

 

Stąd postuluję rozważenie zwiększanie powierzchni domu celem zwiększenia komfortu mieszkańców a nie samochodu.

 

W przypadku projektu "optymalny" garaż można dobudować od frontu i połączyć z domem przejściem przez kotlownię. Na etapie budowy robisz samo zadaszenie a z czasem dobudowujesz ściany w systemie szkieletu drewnianego. Powinno wyjśc taniej niż murowanie.

 

Co do stodólki - gdzie w tym garażu miejsce na kosiarkę/rowery/opał i przydasie?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Innymi słowy pokój seniorów powinen mieć min 12 m2

 

Muszę to w końcu wyjaśnić. Senior, a właściwie seniorka, jest jedna.

 

Co do stodólki - gdzie w tym garażu miejsce na kosiarkę/rowery/opał i przydasie?

 

W tym garażu jest miejsce na samochód, który nie zajmie mi blaszaka, w którym znajdzie się miejsce na ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałam 2+2+1, że jest dwóch seniorów i jedno dziecko :D

 

:D

 

A blaszaka nie chcesz, wychodząc z założenia, że ci go okradną. Łatwiej wynieść z blaszaka rower i kosiarkę niż samochód.

 

No to niech będzie, że będzie odwrotnie. A wątpliwości miałem co do altany :) Zastanawiam się, jak bym ten dom narysował od podstaw, ale z moją wyobraźnią przestrzenną to zarąbiście niepoważny pomysł :( Ciągle patrzę na tego optymalnego. Decyzję muszę podjąć przez weekend, bo jak się tak będę czaił, to w tym roku nie wystartuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Przejrzałem sporo już projektów i mam taki mętlik :confused: wiele osób mi radziło i dużo opinii czytałem że lepiej wybudować dom parterowy, ze względu na koszty. trudna decyzja bo ogólnie bardziej podobaja mi się domky piętrowe. no i tak w końcu z żonką zastanawiamy się nad tymi domami : Zosia http://www.mgprojekt.com.pl/zosia i Słoneczny 2 http://www.mgprojekt.com.pl/sloneczny-2. Który wg Was jest odpowiedniejszy ? Rozmieszczenie w obydwóch domach nam odpowiada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HeJ :bye:

 

Potrzebuje zaciągnąć rady. Bardzo spodobał mi się pewien projekt, mam na myśli projekt Albatros z Mg projekt. domek ma około 130 m2. ilość pokoi jak najbardziej nam odpowiada. brakuje nam jednak tutaj chociaż małej spiżarni. powiedźcie jak to rozplanować, żeby wprowadzić do zmian tą spiżarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słoneczny - masz odseparowaną prywatną część od dziennej. Łatwo rozbudować, przebudować.

 

Dziękuje!

 

Odseparowana część prywatna od dziennej wzięła górą! Nawet do głowy mi nie przyszło, żeby wziąć pod uwagę rozbudowę ale to dobra rada na przyszłość. Jednak warto było odezwać się na forum :)

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, czy znacie projekt Zawoja drewniana, lub brzostek drewniany? Czy mozecie polecic lub odradzic?

 

 

Brzostek jest większy i ma jeden więcej pokój na piętrze. Ale na piętrze ma nieciekawy korytarz. I klatka schodowa jest w wiatrołapie, przez co będzie na piętro zawiewać zimne powietrze.

 

Zawoja ma ciasną kuchnię - taka blokową a nie jak w domku jednorodzinnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzostek jest większy i ma jeden więcej pokój na piętrze. Ale na piętrze ma nieciekawy korytarz. I klatka schodowa jest w wiatrołapie, przez co będzie na piętro zawiewać zimne powietrze.

 

Zawoja ma ciasną kuchnię - taka blokową a nie jak w domku jednorodzinnym.

 

a czy mozesz polecic projekt podobny do Zawoi ale wiekszy? ok 120, 130m2? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Przejrzałem sporo już projektów i mam taki mętlik :confused: wiele osób mi radziło i dużo opinii czytałem że lepiej wybudować dom parterowy, ze względu na koszty. trudna decyzja bo ogólnie bardziej podobaja mi się domky piętrowe. no i tak w końcu z żonką zastanawiamy się nad tymi domami : Zosia http://www.mgprojekt.com.pl/zosia i Słoneczny 2 http://www.mgprojekt.com.pl/sloneczny-2. Który wg Was jest odpowiedniejszy ? Rozmieszczenie w obydwóch domach nam odpowiada.

 

Dom piętrowy będzie tańszy od parterowego o tej samej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie.

Parterówka może mieć lżejszy fundament i nie potrzebuje nośnego stropu.

 

Ale generalnie dom z poddaszem będzie tańszy. Zmniejsza Ci się znaczaco dach, który jest dość drogi i zmniejszaja się fundamenty, one też są drogie i na nich nie opłaca się oszczędzać bo w razie kłopotów naprawa będzie bardzo droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przeglądam różne wątki i szukam projektu domu, ale jakoś nie mogę natrafić na taki jaki bym chciała. A może trochę źle myślę i podsuniecie mi inny projekt.

Chciałabym dom parterowy bez garazu , dach dwuspadowy , 3 pokoje dla naszej 3osobowej rodzinki + 4-rte maleństwo w brzuszku ;) Mniej wiecej chce taki układ w domu chociaz nie wiem czy to dobre rozwiazanie, zeby salon byl od frontu i do zachodu?? Poradźcie mi coś proszę :)

 

Znalazłam mniej więcej taki projekt jak chciałam.. Salon od frontu z tym , że tu kotłownia jest z drugiej strony , ale to mozna zmienić. Co myślicie o tym projekcie?

http://www.centrumprojektow.eu/projekty-domy/11155/

dom plan.jpg

Edytowane przez aagaaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aagaz - trochę mało miejsca do przechowywania. Po co chcesz przenosić kotłownię? Będziecie palić paliwem stałym?

 

łazienki mozna nieco inaczej rozplanowac i miec własną, tylko dla rodziców.

 

O tak:

 

Przy okazji powiekszyłam nieco pokój dla drugiego dziecka i zrobiłam wyjście na taras rzy kuchni.

http://images43.fotosik.pl/1711/e500ffcae691eb53.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...