Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Można podnieść do 120cm, na stronie projektu piszą, że nie zaburzy bryły. Pokoje jak dla mnie są akurat, nie wyobrażam sobie budować domu i mieć pokoje po 8mkw- to lepiej w bloku zostać... ale to tylko moje zdanie.

 

A co byś jeszcze chciał namieszać :rolleyes: ? Można wykusz zostawić żeby był fajniejszy :) ale podnosi to koszt budowy a ja uważam to za zbędny dodatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można wykusz zostawić żeby był fajniejszy :) ale podnosi to koszt budowy a ja uważam to za zbędny dodatek.

 

Po poczytaniu o przemakaniu, przemarzaniu i innych -aniach, to na pewno żadnych wykuszów i balkonów. Tym bardziej, że kumpela, która ma obalkonowany cały dom mówi, że gdyby kiedyś, to nigdy więcej :) Myślałem raczej o rozplanowaniu środka. A jakie są wielkości po podniesieniu ścianki? Nie mogę za bardzo zwiększać powierzchni, bo wtedy bank oceni mi chałupę na ekspensiw i stwierdzą, że więcej kasy jest potrzebne niż ja zakładam i nie dadzą kasy :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie będą wielkości bo my raczej nie będziemy podnosić.

 

Co do rozplanowania środka to ja chciałam zamienić na parterze schody z łazienką bo rezygnujemy z kominka więc chciałam żeby łazienki dolna i górna były bliżej. Na tym wątku z z92 co linka podałam wcześniej jest rzut zrobiony jakby to mogło wyglądać + garderoba na poddaszu. Zależy mi na schodach dwubiegowych ze spocznikiem ale nie wiem w którym miejscu się zmieszczą.

 

No z tymi bankami to tak właśnie jest. Ja początkowo rozważałam budowę na kredyt później sprzedaż mieszkania i częściowa spłata ale jednak robimy odwrotnie. Postawimy ssz, mam nadzieję że uda się wtedy go wysoko wycenić i dopiero na resztę kredyt bo tak to za dużo byśmy musieli wziąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byś jeszcze chciał namieszać :rolleyes: ?

 

Na górze zrobić z pralni garderobę i połączyć ją z pokojem (oszczędzę na drzwiach :) )wywalając ścianę i robiąc naszą sypialnię. Boję się tylko czy wschodnia sypialnia nie będzie popołudniami za ciemna dla jednego z Młodych i czy nie zostawić tam okna dachowego? Zastanawiam się, jak zagospodarować "lewą" stronę domu żeby uzyskać większą łazienkę (i nie od płd.). Schody chcielibyśmy w drewnie, ale nie wiem jak to tu można zorganizować :(

Na pewno drzwi będą jednoskrzydłowe i może da się wtedy szafę w wiatrołapie, a tę za nim przerobić na półki na książki. Z kominka chyba też zrezygnujemy (finanse), chyba że w międzyczasie ktoś mnie przekona, że to jednak super fajna rzecz :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będę to ja. :)

 

:D Raz, że jakoś nie widzę nas baraszkujących przed kominkiem na skórze z białego niedźwiedzia. Dwa - jestem bardzo leniwy, a kominek trzeba jednak obsługiwać. Zastanawiam się natomiast nad skróceniem ściany "kominkowej" celem wizualnego poszerzenia salonu (patent beti87 z wątku o domku). I czy warto od razu pomyśleć o wyprowadzeniu instalacji co pod dach celem późniejszego skorzystania z solarów? Co jeszcze można udoskonalić?

PS. Na górze są te pseudobalkoniki z drzwiami balkonowymi jak sądzę. Zostawiać czy wymieniać na duże okna?

PPS. Co tam jest na wyjściu tarasowym? Fix i podwójne drzwi? Ładne, ale nie za szerokie?

Edytowane przez Bazyl3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze zrobić z pralni garderobę i połączyć ją z pokojem (oszczędzę na drzwiach :) )wywalając ścianę i robiąc naszą sypialnię. Boję się tylko czy wschodnia sypialnia nie będzie popołudniami za ciemna dla jednego z Młodych i czy nie zostawić tam okna dachowego? Zastanawiam się, jak zagospodarować "lewą" stronę domu żeby uzyskać większą łazienkę (i nie od płd.). Schody chcielibyśmy w drewnie, ale nie wiem jak to tu można zorganizować :(

Na pewno drzwi będą jednoskrzydłowe i może da się wtedy szafę w wiatrołapie, a tę za nim przerobić na półki na książki. Z kominka chyba też zrezygnujemy (finanse), chyba że w międzyczasie ktoś mnie przekona, że to jednak super fajna rzecz :p

 

Jeśli bardzo chcesz garderobę to można ją zrobić przy pierwotnej sypialni w miejscu biurka ( u mnie chyba będą tam schody). Łazienkę możesz wtedy powiększyć kosztem pralni. Ja celowo chcę sypialnię wschodnią bo to tylko sypialnia a pokoje dzieciaków mają być doświetlone :)

 

Też jestem za drzwiami wejściowymi jednoskrzydłowymi- taniej i oszczędność miejsca.

 

Do kominka nie przekonuje bo jak dla mnie to jakiś stereotyp- "kominek w domu musi być na długie zimowe wieczory" e tam.... mnie to nie kręci Miejsce tylko zajmuje i kosztuje :cool:

 

Zastanawiam się natomiast nad skróceniem ściany "kominkowej" celem wizualnego poszerzenia salonu (patent beti87 z wątku o domku). I czy warto od razu pomyśleć o wyprowadzeniu instalacji co pod dach celem późniejszego skorzystania z solarów? Co jeszcze można udoskonalić?

PS. Na górze są te pseudobalkoniki z drzwiami balkonowymi jak sądzę. Zostawiać czy wymieniać na duże okna?

PPS. Co tam jest na wyjściu tarasowym? Fix i podwójne drzwi? Ładne, ale nie za szerokie?

 

Ściana kominkowa u nas też będzie skrócona- większy salon. Co do solarów to się nie wypowiadam bo nie zamierzam.

 

Ja pseudobalkoników nie robię, za to duże okna szczytowe- szczególnie u dzieci, w sypialni jakiś standard...

 

Co do tarasu- ja tylko podwójne drzwi- okno dodam w miejscu wykuszu- średnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dostałam własnie rysunki szczegółowe pewnego projektu. Jestem na razie zupełnym laikiem w sprawach budowlanych.

Chciałabym się zapytać, czy tu są zwykłe fundamenty czy też płyta fund., bo nie rozumiem rysunku?

 

jest:

[A]

grunt rodzimy po zdjęciu humusu

piasek zagęszczony warstwami min. 30 cm

płyta betonowa (beton B20) 15 cm

papa termozgrzewalna x2

styropian twardy 122 cm????

folia izolacyjna

gładź cementowa zbrojona siatką 5 cm

wylewka samopoziomująca

 

[F1]

styropian twardy 2 cm

Dysperbit x3

bloczki betonowe 25 cm

Dysperbit x3

polistyren ekstrudowany 14 cm

 

http://img19.imageshack.us/img19/4076/72914844.jpg

Edytowane przez elissa
dodanie jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest płyta, ale taka jaką się daje pod fabryki czy wysokościowce. Czyli najpierw beton potem styropian.

 

A w domkach jednorodzinnych jest na odwrót - najpierw styropian (b. twardy, np. XPS) czy inna izolacja cieplna a na to beton.

 

Tak na oko - w projekcie masz bardzo, bardzo drogie rozwiązanie. Już lepiej zastosować zwykły fundeament z isomurem po obwodzie.

 

Moja architekt też takie coś zaprojektowała i robiłam projekt zamienny dla fundamentu u innego projektanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa koncepcja kształtuje się powoli i na razie jest taka:

poddasze.jpgparter.JPG

 

Planowane zmiany do stanu obecnego: Parter.

1. Inne rozwiązanie wiatrołapu z holem pozwalające w wiatrołapie wstawić szafę na całej ścianie na prawo do drzwi.

2. Wywalenie fiksa w salonie i zostawienie zwykłych drzwi balkonowych (2 skrzydła).

Poddasze:

1. Całkowita rezygnacja okien połaciowych, a w zamian balkony francuskie, drzwi + okno (odwrócone L).

2. Strych (??) będzie garderobą.

Więcej pomysłów nie pamiętam, a Was proszę o sugestie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ile kosztują te okna "francuskie"? :)

Jesli zamierzasz je umieścić, umebluj wstępnie pokoje. Potem może się okazać, że z powodu takiego okna nie można ustawić łóżka albo szafy.

 

Ustaw sobie w kuchni meble znim klepniesz projekt. Możesz mieć problem ze wstawieniem większej lodówki, nie mówiac już o innych słupkach.

 

IMHO wiatrołap warto powiększyć do linii schodów. Nie masz tak dużego domu, by mieć reprezentacyjny hol.

 

Gdzie w sypialni 2.2 będzie szafa mogąca pomieścić ubrania dwóch dorosłych osób? Bo jedyne miejsce wypada częściowo pod skosem.

 

Klatkę schodową warto doświetlić naturalnym światłem (okno w ścianie szczytowej).

 

Okna dzieci zrobić od zachodu (lustrzane odbicie projektu)

 

Ponieważ drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, lepiej odwrócić bieg schodów.

 

Wszelkimi sposobami dążyłabym do zmniejszenia korytarzyka na piętrze - teraz jest niemal tak duży jak pokoje i większy od łazienki.

 

IMHO - niepotrzebnie się upierasz na ażurowe schody drewniane. Pod schodami mógłbyś mieć składzik na wiadra, mopy, szczotki a nawet mini-pralnię. Teraz masz już bardzo ograniczony metraż i prawie żadnych pomieszczeń gospodarczych.

 

Przy szerokości spiżarki 90 cm, jak wstawisz półkę 30 cm, to przejście masz 60 cm - przeciskasz się prawie bokiem.

 

Można coś takiego:

http://images49.fotosik.pl/1844/a8365cb7e6fb2fe8.jpg

http://images33.fotosik.pl/608/b53cc62968145934.jpg

 

Może schody da się zrobić tam, gdzie lazienka a łazienka tam gdzie schody? Wówczas masz łazienkę blisko kotłowni, a na piętrze sypialnia rodziców od pokoi dzieci będzie oddzielona klatką schodową.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ile kosztują te okna "francuskie"? :)

 

Ale to są jakieś specjalne okna? Myślałem o standardowych drzwiach balkonowych i normalnym oknie. Czyli co, taniej a wystarczająco dla jasności będzie wstawić standardowe okna szczytowe?

 

Ustaw sobie w kuchni meble znim klepniesz projekt. Możesz mieć problem ze wstawieniem większej lodówki, nie mówiac już o innych słupkach.

 

Jak spojrzałem na "nasz" pomysł to rzeczywiście problem. :( Ale przy przedłużeniu ściany (o czym myślałem, ale nie zapisałem w pomysłach) jest już w miarę ok.

 

IMHO wiatrołap warto powiększyć do linii schodów. Nie masz tak dużego domu, by mieć reprezentacyjny hol.

 

Jak wyżej.

 

Gdzie w sypialni 2.2 będzie szafa mogąca pomieścić ubrania dwóch dorosłych osób? Bo jedyne miejsce wypada częściowo pod skosem.

 

2.5 miało robić za garderobę :)

 

Klatkę schodową warto doświetlić naturalnym światłem (okno w ścianie szczytowej).

 

Myśleliśmy nad poziomym oknem na podeście.

 

Okna dzieci zrobić od zachodu (lustrzane odbicie projektu)

 

Okna dzieci będą od zachodu. U mnie prawo na projekcie to zachód, lewo wschód, góra płd i dół płn :D

 

Ponieważ drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, lepiej odwrócić bieg schodów.

Wszelkimi sposobami dążyłabym do zmniejszenia korytarzyka na piętrze - teraz jest niemal tak duży jak pokoje i większy od łazienki.

IMHO - niepotrzebnie się upierasz na ażurowe schody drewniane. Pod schodami mógłbyś mieć składzik na wiadra, mopy, szczotki a nawet mini-pralnię. Teraz masz już bardzo ograniczony metraż i prawie żadnych pomieszczeń gospodarczych.

 

Ale jak zmniejszyć ten korytarzyk? Schody drewniane spowodowały, że zrezygnowaliśmy z zabiegu nad kotłownią jak to jest w Z92 i zrobiliśmy klatkę schodową. Może zostawić jak w oryginale, odciąć ścianą od kotłowni i zrobić drzwi z holu do schowka? Sam już nie wiem :(

 

Może schody da się zrobić tam, gdzie lazienka a łazienka tam gdzie schody? Wówczas masz łazienkę blisko kotłowni, a na piętrze sypialnia rodziców od pokoi dzieci będzie oddzielona klatką schodową.

 

Pomysł z przenosinami schodów widziałem chyba w wątku dotyczącym Z92, idę poszukać szczegółów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to są jakieś specjalne okna? Myślałem o standardowych drzwiach balkonowych i normalnym oknie. Czyli co, taniej a wystarczająco dla jasności będzie wstawić standardowe okna szczytowe?

 

Wydawało mi się, że pisałeś o połaciowych, że chcesz zamienić na balkonowe:

http://static.e-dach.pl/articles/7189f_dach-zdjecia_1_jpg_dachowe-okno-balkonowe-2_main.jpg

 

:)

 

2.5 miało robić za garderobę :)

 

To pomieszczenie jest w częsci pod skosem.

Przemyśl też praktycznośc rozwiązania, kiedy w bieliźnie trzeba przejść korytarzyk by wyciągnąc garnitur lub garsonkę z garderoby.

 

Ale jak zmniejszyć ten korytarzyk? Schody drewniane spowodowały, że zrezygnowaliśmy z zabiegu nad kotłownią jak to jest w Z92 i zrobiliśmy klatkę schodową. Może zostawić jak w oryginale, odciąć ścianą od kotłowni i zrobić drzwi z holu do schowka? Sam już nie wiem :(

 

Na moim rysunku jest już ciut zmniejszony. Można też przesunąc drzwi od małżeńskiej sypialni ku drzwiom do pokoju dziecka (wydłużyć ściankę przy schodach).

 

Zastanawia mnie co widzicie w schodach drewnianych? Jakby jeszcze były jakoś wyeksponowane, jako dekoracyjny mebel. Ale one są wciśnięte między ściany :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że pisałeś o połaciowych, że chcesz zamienić na balkonowe:

 

No tak, tylko nie połaciowe na połaciowe balkonowe, tylko połaciowe na zwykłe balkonowe + okno, a za balkonowymi same poręcze, bo to chyba jest właśnie balkon francuski. Z drugiej strony patrząc na ceny tych balustrad z nierdzewki, to chyba jednak wstawimy większe okna. Tylko. :(

 

Zastanawia mnie co widzicie w schodach drewnianych? Jakby jeszcze były jakoś wyeksponowane, jako dekoracyjny mebel. Ale one są wciśnięte między ściany :D

 

Spytaj mojej Żony :p Natomiast wprowadzamy w życie pomysł ze schodami na płd. i schowkiem pod nimi, tak jak w pierwszym poście paliszcz w wątku o Z92. Tylko nie bardzo podoba mi się rozplanowanie góry. Zamiast tej kwadratowej garderoby wolałbym chyba ścianę na równo, a łazienkę połączyć z pralnią/schowkiem. A może jakiś inny plan? W każdym razie przy schodach na płd. góra wydaje się być bardziej ustawna :) Wpadniesz do tamtego wątku? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kupiliśmy już działkę o powierzchnia 1300m2, teraz z żoną szukamy fajnego projektu domu parterowego. Nasze wymagania:

- sypialnia z garderobą

- dwa pokoje dla dzieci

- nieduży gabinet/pracownia komputerowa

- salon z jadalnią

- łazienka

- WC

- oddzielna kuchnia ze spiżarką (lubimy gotować ale nie akceptujemy zapachów w całym domu)

- garaż na dwa samochody

- pralnia

- kotłownia

 

Trudno znaleźć projekt dopasowany do naszych wymagań, ale od czegoś trzeba zacząć. Znalazłem ciekawe propozycje biura dompasja.pl Podobają się nam dwa projekty:

- Madera http://www.dompasja.pl/project/355/807/811

- Alabama http://www.dompasja.pl/project/23/781/487

 

W jednym i w drugim trzeba przerobić projekt według naszych potrzeb. Najbardziej podoba się nam Madera, jednak jest za duży. To co nam się podoba:

- mała powierzchnia korytarzy,

- centralny salon

- wyjście na taras z sypialni

 

Proszę o opinie doświadczonych osób na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze projektu. Liczę również na komentarze odnośnie wybranych projektów.

 

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Edytowane przez sebos17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...