Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Pod względem posiadanych pomieszczeń naprawdę fajny. Sypialnie nieduże, ale i nie małe, spora garderoba przy głównej, łazienka z pralnią, duży salon, spora jadalnia, kuchnia z ciekawym półwyspem i spiżarnią.

Wprawdzie wc otwiera się na salon, ale zaprojektowano jakąś przesłonę doniczkowo - roślinną.

Niezbyt podobają mi się wyjścia na taras w zestawieniu z propozycją umeblowania - trzeba lawirować pomiędzy fotelami, albo okrążać stół. Okna są ładne, ale będą sporo kosztować. W łazience okno do podłogi akurat przy wejściu do wanny. Przy okazji okien zastanawiam się nad stronami świata. Dom pasuje na działkę z wjazdem od wschodu (odbicie lustrzane) lub od północy. Inaczej już nie za bardzo. Ze względu na wielkość zadaszenia tarasu, słońce do salonu docierałoby bezpośrednio tylko przy ustawieniu na zachód, późnym popołudniem.

Co do kosztów, to ze względu na łamany dach, stolarkę okienną, obecność stropu żelbetowego i liczbę ścian nośnych (wszystkie w poprzek budynku są nośne), uważam, że wyszczególnione w kosztorysie szacunkowym 360 tysięcy netto, to absolutne minimum potrzebne na wybudowanie tego domu pod klucz. Wiele zależy od oczekiwań. Możesz zobaczyć na przykład dziennik bittera - ile kosztowała jego parterówka, wykończona w nieco wyższym standardzie. Torenie mają też dość drogie wykończenie zewnętrza - spory podest przy wejściu, duży taras. Jest drewno i kamień na elewacji, duża powierzchnia zadaszenia do wykończenia podbitką. Fakt - nie trzeba tego wszystkiego mieć do zamieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pod względem pomieszczeń dla mnie idealny-nic bym nie zmieniała.Piękny,nowoczesny parterowy - i te okna... wowwww - zostawisz takie jak w projekcie ? Szkoda,że nie było go 2 lata temu,jak zaczynałam swoją budowę,bo chyba bym się pokusiła ;)

 

nie chyba nie zamierzamy zmieniać okien w projekcie, tylko to jedno okno w salonie bedzie 2skrzydłowe, przesuwane.

ja chyba jednak pokuszę się o zrobienie oddzielnej małej pralni kosztem łazienki, żeby wejście było z hollu, a nie z łazienki.

 

mi też się podoba ale jestem przerażona kosztami :D ale my się nie budujemy w w-wie, Krakowie itp. więc mam nadzieję, że najgorzej nie będzie.

 

chociaz jeszcze myślę, czy nie usunąć wykusza w jadalni. ehhhhhh

 

dziękuję za odpowiedź IZA30 :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowess

 

wjazd będzie od połnocy, a zachód będzie po tej stronie co wykusz.

tak wiem wc jest z widokiem na salon ale to zostanie zabudowane ścianką, tam gdzie są rośliny w projekcie tam będzie ściana.

 

okno takie jak w łazience planuje również w pralni, i poza roletą zewnetrzną będzie również wewnetrzna taka metalowa jakby - nie wiem jak one się nazywają :D

 

no tak niby łamany dach ale uważam, że to piękno, które kosztuje jest warte swojej ceny, zadaszony taras to marzenie, choć wiem, że kosztowne.

 

okna chcemy 3-szybowe (?) więc też jestem ciekawa ceny.

 

Tobie również dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chyba nie zamierzamy zmieniać okien w projekcie, tylko to jedno okno w salonie bedzie 2skrzydłowe, przesuwane.

ja chyba jednak pokuszę się o zrobienie oddzielnej małej pralni kosztem łazienki, żeby wejście było z hollu, a nie z łazienki.

 

mi też się podoba ale jestem przerażona kosztami :D ale my się nie budujemy w w-wie, Krakowie itp. więc mam nadzieję, że najgorzej nie będzie.

 

chociaz jeszcze myślę, czy nie usunąć wykusza w jadalni. ehhhhhh

 

dziękuję za odpowiedź IZA30 :wave:

 

Łazienka jest naprawdę duża,to spokojnie możesz rozdzielić łazienkę i pralnię.Jak tak patrzę to jeszcze można by zrobić taki manewr,żeby łazienko-pralnię zamienić z pokojem na przeciwko?Wykusz można zlikwidować,bo jadalnia jest bardzo duża,a wizualnie nie zmieni za bardzo domu.Okna w salonie bym nie zmieniała jednak ;)Reasumując,domek do najtańszych nie należy ,ale jest naprawdę piękny!

torenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom bittera ma czterospadowy dach z łamaniem, ale jest też sporo mniejszy od torenii, i ma znacznie mniej ścian nośnych i fundamentowych też. Ale nie miałam zamiaru pokazać jak najdokładniejszego porównania, tylko luźny przykład, że pewne rozwiązania natury estetycznej po prostu sporo kosztują.

 

Torenie mają zaprojektowaną kotłownię na kocioł gazowy. Tam jest raptem 1,98m na jakieś 1,85m. Zapewne znajdziesz jakiś model kotła, który wejdzie powiedzmy na wcisk, ale nie będzie to ani wygodne, ani zgodne z przepisami, a do odbioru domu potrzebny jest papier od kominiarzy, którzy mogą tego nie przepuścić.

Trzeba już teraz pomyśleć dość konkretnie o kotle - moc, model, wymiary z zasobnikiem na paliwo, jaki będzie zasobnik ciepłej wody i czy się zmieści razem z wybranym kotłem. No i brać pod uwagę powiększenie kotłowni kosztem wc lub pralni.

Łazienki z pralnią nie przenosiłabym na drugą stronę korytarza, bo to tylko wydłuży instalację wody i albo będzie dłuższy czas oczekiwania na ciepłą wodę w kranie, albo trzeba będzie zrobić cyrkulację.

Na projekcie w większości pomieszczeń nie widzę miejsca, w którym dałoby się powiesić grzejniki, więc zakładam, że stosowne będzie ogrzewanie podłogowe. Kocioł na ekogroszek wytwarza wodę o temperaturze zbyt wysokiej do podłogówki, więc albo musi być instalacja mieszana z grzejnikami, albo potrzebny jest bufor - dodatkowy zasobnik wody, czyli znowu kwestia tego, że w kotłowni jest za mało miejsca.

 

O kosztach utrzymania trudno mi coś konkretnego powiedzieć. Nie mam wystarczającej ilości danych porównawczych. :) Teoretycznie może być to odrobinkę więcej, ale myślę, że większą różnicę może zrobić jakiś nieprawidłowo docieplony element konstrukcji, niż rozróżnienie parter - z poddaszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie łatwe. Powiększysz kosztem łazienki, czyli szerokość zostanie 185cm. Komin jeżeli zostanie tam, gdzie jest (wentylacja grawitacyjna wc i pralni, łazience wentylację trzeba będzie dorobić), to będzie niezbyt dobrze umiejscowiony i utrudni ustawienie kotła. Jeżeli przesuniesz komin w głąb kotłowni, to będzie może lepiej do ustawienia kotła, ale znowu do wc trzeba będzie dorobić wentylację.

 

Nie odważę się podać żadnych konkretnych wymiarów minimalnych, bo powiem na przykład 2 metry, a za rok okaże się, że najbardziej chcesz kupić kocioł firmy XYZ, który ze względu na kształt i sposób podłączenia do komina (który jeszcze nie wiadomo, jak będzie umiejscowiony w kotłowni) potrzebuje 2 metry 10 centymetrów. To są niestety detale techniczne, na które mniejszą uwagę zwraca się przy wyborze projektu i na starcie budowy, a później się mszczą. Sama też poniosłam "karę finansową", bo kupując system kominowy kupiłam do zwykłego kotła gazowego, a wstawiliśmy kondensacyjny i trzeba było dołożyć rurę kwasówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi sufit kompletnie mi się nie podoba. Aż zęby od tego kolorku zgrzytają. W pomyśle z plafonem dostrzegam pewne elementy, które dla mnie są ok, ale już sam wzór, liczba tych cięć powoduje, że za wiele na tym suficie. Taka moja subiektywna opinia. Dla mnie lepsze i ładniejsze są gładkie sufity z żyrandolami, plafonami, amplami.

 

Myślę, że raczej zapytaj o opinie na forum wnętrza, bo tam dostaniesz odpowiedzi większej liczby regularnych bywalczyń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż szukam projektu. Doszedłem do wniosku, że ze względu na wygodę najlepszy będzie do parterowy, a ze względu na koszty dom z płaskim dachem. Jest trochę takich projektów, ale wszystkie mają ogromne przeszklenia. Czy można inaczej (tzn. mniej przeszkleń) nie tracąc na estetyce domu? Trafiliście na takie projekty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...