Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mój dach został obliczony na duże obciązenia (jest przewidziany pod tzw. zielony dach). Musiałoby napadać naprawdę dużo sniegu (co w Wielkopolsce zdarza się raz na 20 lat), by trzeba było zrzucać.

Dach, bez stropu (czyli ocieplenie, papa, obróbki blacharskie, robocizna), kosztował niecałe 20 tyś. w standarcie energooszczędnym (dom 4-litrowy).

 

Ponieważ nie masz osobistego doświadczenia z takimi dachami, powtarzasz komunały sprzed 50 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujowi z działki obok nie napadało przez ostatnie 20 lat. I sąsiadom z naprzeciwka.

Akurat buduję na ulicy, gdzie jest sporo domów z płaskim dachem i to wykonanych w czasach niedoborów materiałowych. Nikt nie narzeka.

Ja zastosowałam o wiele nowoczesniejsze rozwiązania.

Częsciej słychać o dachach skosnych zdewastowanych przez lokalne trąby powietrzne i gradobicia niż o płaskich (w domach jednorodzinnych) zawalonych pod wpływem śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwona - napisz po prostu, że ci się płaski dach nie podoba zamiast wymyslać teorie o przeciekaniu.

Skoro architekci w Polsce dla swoich własnych domów też projektują takie dachy to chyba nie po to by mieć z nimi problemy.

Płaski dach pojawił się w okresie modernizmu, kiedy zaczęto powszechnie stosować beton jako material konstrukcyjny w domach.

W czasach PRL, kiedy brakowało wszystkiego, dachy budowano byle jak i izolowano byle czym (chociażby szlaką żużlową i smołą). W przeciwieństwie do dachu skośnego dach płaski jest bardziej podatny na błędy wykonawcze, to i zdarzało się, że przeciekał. Ale w dobie membran EPDM, wielowarstwowych pap termozgrzewalnych to co ma przeciekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale to jak w każdym domu trzeba włożyć dużo wysiłku i potrzeba dużo elementów żeby stworzyć ładną, ciekawą, harmonijną całość.

Hmm. Wydaje mi się, że tu akurat dobry architekt załatwia sprawę, a inwestor powinien tylko trzymać się projektu.

Kiepskie efekty, jakie widuję, wynikają albo z własnych kombinacji:

- z bryłą - wydłużanie o metr, podnoszenie kolankowej, gmeranie przy łamaniach dachu i lukarnach, dokładanie lub usuwanie zadaszeń,

- ze stolarką - wybór innych kolorów i podziałów,

- z kolorami i fakturami - bo bardziej się podoba inna dachówka, inny tynk, cegiełka zamiast drewna, jakiś sztuczny kamień zamiast tynku mozaikowego,

albo z braku funduszy na zrobienie elewacji w przypadku, gdy sama bryła jest niezbyt proporcjonalna i kolory, materiały użyte do wykończenia miały to optycznie poprawić. Tu pytanie, dlaczego inwestorzy wybrali dom nieco zbyt drogi na swoją kieszeń.

 

Płaskim dachom mówię "tak". Szkoda, że w wielu gminach mówi się obecnie "nie".

Jeżeli jeszcze poszukujesz darku, to wśród gotowców jest takich projektów niewiele. Raczej trzeba zlecić wykonanie indywidualnego, albo wykonać adaptację z daleko idącymi zmianami.

Ewentualnie mały spad - powiedzmy do 20. Powierzchnia pokrycia nie będzie dużo większa, ocieplenie zrobisz po stropie, czy nad podwieszonym sufitem.

Napisz, jakiego mniej więcej domu potrzebujesz. Może coś, jak Zielony Ogród III by się nadawało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie zawsze. Czasem bardzo by się przydały przynajmniej dwa kolory tynku albo jakiś gzyms.

http://img01-otodom.sogastatic.pl/full/17445604_1.jpg

A ciemne dachy ostatnio "rządzą". Mój ceglany już passe. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwona - nie widzisz, że ściana kolankowa została wyprowadzona za wysoko i zaburzyła proporcje tego domu?

 

Z drugiej strony - właściciel nie zauwazył, co mu wyszło przez samodzielne kombinowanie z brylą, bo jak widać sa tacy, którzy też tego nie widzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę pomóżcie, przebrnęliśmy już przez tyle projektów , teraz zastanawiamy się nad dwoma : zapach wiosny z muratora i http://www.hgatelier.com.pl/h7/index.html?addtostore=1&id_projektu=99 ? powiem szczerze,że szukamy projektu w miarę taniego, wiem ,że dachy dwuspadowe są tańsze, ale podobnego rozkładu nie możemy się doszukać z dachem dwuspadowm, myśleliśmy o Winston 8 , ale ten już nam został skutecznie odradzony.

W grę wchodził jeszcze dom w nerinach- ale tam pokoiki bardzo malutkie.

Powiem ,że zauroczył mnie HG-H7, ale ten dach:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...